4
lip

ILE TRWA SPRAWA ROZWODOWA

Klienci często zadają pytanie ile może potrwać sprawa rozwodowa. To zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, czy strony będą chciały orzekania o winie. Jeżeli strony zgodnie będą żądały rozwodu bez orzekania o winie, to istnieje szansa zakończenia sprawy na jednej, może dwóch rozprawach. Jeżeli mówimy o rozwodzie z orzekaniem o winie, to trudniej jest cokolwiek przewidzieć, poza tym, że sprawa może się ciągnąć długo (nawet kilka lat).

Po złożeniu pozwu

Po wniesieniu pozwu sąd wzywa o uiszczenie opłaty sądowej (chyba, że opłata została uiszczona przy wniesieniu pozwu), a następnie wysyła odpis pozwu do strony pozwanej, która będzie miała czas na przedstawienie sądowi swojego stanowiska (tzn. czy chce rozwodu, czy z winą, czy – bez, co z dziećmi itp.). Dopiero jak obie strony przedstawią swoje oczekiwania w sprawie (albo jeżeli pozwana strona w ogóle nie odpowie na pozew) sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Zwykle od wniesienia pozwu do pierwszej rozprawy mija od 1 miesiąca (absolutne minimum – rzadko spotykane) do kilku miesięcy (zwykle ok. 3 miesięcy). Dokładniejsze informacje można uzyskać w swoim sądzie. Ja podaję informacje z Krakowa, ale być może w Twoim sądzie te terminy są inne.

Prawomocność i odpis wyroku

Jeżeli strony godzą się z wyrokiem, to od ogłoszenia do uprawomocnienia się wyroku musi minąć 21 dni. Jeżeli ktoś chce mieć odpis wyroku, musi złożyć wniosek do sądu o przesłanie dokumentu. Sąd nic nie wysyła do stron bez wniosku (wyjątkiem jest orzeczenie zabezpieczające alimenty z klauzulą wykonalności).

Strona niezadowolona z treści wyroku ma 7 dni od ogłoszenia wyroku na złożenie wniosku o uzasadnienie, a następnie 14 dni od daty otrzymania uzasadnienia – na złożenie apelacji. Jeżeli sąd apelacyjny, rozpatrujący odwołanie nie uchyli wyroku to wydaje orzeczenie, które jest od razu prawomocne po ogłoszeniu. W sprawach rozwodowych skarga kasacyjna nie przysługuje.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 87 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 19 października, 2012 o 11:17

  Czyli rozumiem, że uprawomocnienie się wyroku to 21 dni? Czy po tym czasie można już ponownie zawrzeć kolejny związek małżeński?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 21 października, 2012 o 07:14

  Odpowiedź na Pani pytanie zawarłam tu.

  Odpowiedz

  Anna 6 grudnia, 2013 o 14:02

  Witam serdecznie… Ja złozyłam pozew w zeszly czwartek a maz wczoraj dostał juz pozew. W pozwie napisalam ze obydwoje jestesmy zdecydowani na rozwod bez orzekania o winie. Czy dlugo bedziemy czekac na termin pierwszej rozprawy?? Napisałam rowniez pismo do sedziego o przyspieszenie terminu…

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 grudnia, 2013 o 22:57

  No to w takim razie to była „lux torpeda”. Niestety nie potrafię nawet w przybliżeniu określić, jak długo będą Państwo czekać na rozprawę.

  Odpowiedz

  Edyta 20 lutego, 2014 o 23:18

  A co się dzieje, kiedy strona pozwana nie chce uczestniczyć w procesie, nie stawia się w sądzie i nie odpowiada na pisma sadowe, oraz nie wyznaczyła zastępstwa procesowego? Czy wtedy rozprawa rozwodowa jest odraczana i odraczana w nieskończoność ? I czy w ogóle jest możliwe przeprowadzenie rozprawy bez pozwanego?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 lutego, 2014 o 20:51

  W nieskończoność – na szczęście nie. Tak „dobrze” to nie ma. Jeżeli ktoś sądzi, że jest w stanie zablokować sprawę przez uporczywe niestawianie się w sądzie, to się grubo myli.

  Odpowiedz

  katrina 2 marca, 2014 o 18:55

  Witam, chciałam się zapytać w jakim czasie od złożenia pozwu wspolmalozek dostanie pismo z sądu? Czy jest jakieś minimum i maximum czasu jaki ma sąd na wysłanie tego dokumentu?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 marca, 2014 o 20:48

  Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Zwykle w ciągu miesiąca pozew powinien dotrzeć do strony przeciwnej, ale nie ma minimalnych, czy maksymalnych terminów na wysłanie pisma przez sąd.

  Odpowiedz

  Maciej 31 maja, 2014 o 11:46

  Witam,
  chcę wnieść pozew o rozwód z winy żony – nie mieszkamy ze sobą od 8 lat, z tymże wszelkie więzi zostały zerwane, zarówno emocjonalne, uczuciowe, jak i gospodarcze. Zona popadła w alkoholizm i notorycznie mnie zdradzała, ale jedynie mój ojciec szukając jej kiedyś wraz ze mną po okolicy, gdy długo nie wracała (kilka dni) natknął się na nią w jakiejś melinie, nietrzeźwą, w łóżku z innym facetem. Potem sama mi powiedziała, że często sypia z innymi, byle mieć opcję napicia się wódki. Nie dysponuję żadnymi innymi dowodami, poza tym, że moja rodzina – jako bezpośredni „obserwatorzy” może potwierdzić jej alkoholizm (mieszkaliśmy z moimi rodzicami). Czy to wystarczy? Nie zdobędę innych dowodów ze względu na fakt, iż miało to miejsce 8 lat temu (2006), zaś w sytuacji, gdy żona zostaje nakryta na zdradzie nikt nie myśli akurat o robieniu zdjęć ze względu na zbyt silne emocje i wzburzenie, co jest chyba zrozumiałe. Czy mogę wnieść w tym przypadku o rozwód z orzeczeniem o winie żony jako winnej rozpadu małżeństwa? Czy wtedy nie będzie mogła żądać ode mnie alimentów na siebie? (nie mieliśmy dzieci).
  Chciałbym, żeby rozwód został przeprowadzony szybko, więc zastanawiam się nad tym, czy nie napisać zwykłego pozwu, że nie mieszkamy ze sobą od 8 lat i nie ma między nami żadnej więzi – może tak będzie szybciej i mniej problemowo? Bo na tym mi zależy najbardziej.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 czerwca, 2014 o 21:49

  Nie odpowiem na żadne z Pana pytań, bo: po pierwsze to porada prawna, a tych nie udzielam za pośrednictwem bloga. Po drugie: nie mogę publicznie dzielić się wiedzą, która może być wykorzystana przez drugą stronę (oczywiście ze szkodą dla pytającego). Nie o wszystkim można pisać na blogu.
  Proszę skontaktować się z prawnikiem w okolicy i poprosić o poradę. Przyda się, zanim Pan zdecyduje się na złożenie pozwu.

  Odpowiedz

  Anna 3 czerwca, 2014 o 10:35

  Witam mam kilka pytan przygotowuje sie do rozwodu jestem 5 lat po slubie mam 3 letnie dziecko obecnie przebywam za granica polski w uni europejskiej. Moj maz zostal w Polsce przez wiele lat zle mnie traktowal obrazal i grozil ze nie da mi pieniedzy na zycie ja nie pracuje zajmuje sie dzieckiem. gdy wyjechalam prosi abym wrocila obiecuje poprawe ale ja juz podjelam decyzje i chce rozwodu. Maz zgodzil sie na wyjazd do rodziny terazt napiera na powrot. nie wiem gdzie zlozyc wniosek o rozwod czy zameldowac sie tu gzie jestem czy wrocic do kraju i tam skladac wniosek ? boje sie ze jak wroce to on nie da mi zgody na ponowny wyjazd a tu mam szanse na spokojne zycie i wychowanie dziecka w harmoni i spokoju Bardz prosze o odpowiedz

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 czerwca, 2014 o 22:55

  BArdzo mi przykro, ale nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach na blogu. Dodam jedynie, że nie znam prawa miejsca Pani pobytu i nie wiem, czy miejscowy sąd ma jurysdykcję w Pani sprawie rozwodowej.

  Odpowiedz

  Iza 14 czerwca, 2014 o 08:40

  Moja rozprawa rozwodowa odbyła się 26 maja tego roku,dostaliśmy rozwód bez orzekania o winie.Sąd przyznał mi opiekę nas synem i alimenty w wysokości 600 zł miesięcznie.Ja natomiast mam dostać zwrot kosztów sądowych czyli 300 zł plus 150 zł od męża.Mam więc pytanie czy sąd przyśle mi te pieniądze i jaki ma na to czas i czy dostanę pismo odnośnie alimentów oraz jak wyegzekwować należne mi od męża 150 zl???

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 00:15

  Szanowna Pani, ponieważ nie odpowiadam na jednostkowe pytania w komentarzach. Z tego powodu odsyłam Panią tu.

  Odpowiedz

  Iza 22 czerwca, 2014 o 20:23

  Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

  Odpowiedz

  miriam 19 czerwca, 2014 o 23:24

  Witam. Od trzech lat jestem w separacji z orzeczeniem o winie męża. Obecnie chcę złożyć pozew o rozwód. Czy w tej sytuacji będę czekała długo na rozprawę i czy przyznanie się do winy na sprawie separacyjnej przyspieszy rozwód- bez przeciagania w czasie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 10:39

  Nie wiem, jak długo bedzie Pani czekała na rozprawę rozwodową – w każdym sądzie wygląda to nieco inaczej. Trudno mi powiedzieć, czy zakończona sprawa o separację wpłynie na tempo sprawy rozwodowej. Zależy to od konkretnej sytuacji.

  Odpowiedz

  Artur 20 czerwca, 2014 o 16:28

  Witam.Mam pytanie,ile sie czeka na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy o odszkodowanie za wypadek samochodowy z oc sprawcy??Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 10:40

  Nie wiem, jakie to pytanie ma związek z komentowanym wpisem? Niezależnie od tego nie wiem, ile się czeka na pierwszą rozprawę. W każdym sądzie wygląda to inaczej.

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 czerwca, 2014 o 23:00

  Witam.Chciałabym się dowiedzieć o tym jak to jest jeżeli ze jedna ze stron chce żeby dom przyznano jednemu z małżonków a drugi go spłaca czy jest jakiś określony czas na spłatę jak to wygląda od strony prawnej.Czy jest to możliwe jak to przebiega.Czy strona opuszczająca dom musi długo czekać na pieniądze od drugiego małżonka

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2014 o 08:37

  O podziale majątku na pewno napiszę osobny wpis, ale nie mogę nawet w przybliżeniu określić, kiedy to nastąpi. Bardzo dziękuję za pytanie.

  Odpowiedz

  Krzysztof 28 czerwca, 2014 o 06:07

  Mam pytanie zamierzamy z żona sie rozwieść mieszkam i pracuje w Niemczech mamy syna i ja zamierzam płacić na jego rzecz alimenty bo to mój syn .Mamy tez wspólne mieszkanie i podczas sprawy rozwodowej zamierzam zrzec sie mego majątku na poczet alimentów .Rownoczesnie zamierzam założyć dla syna lokatę na zecz jego przyszłej nauki ale chce zrobić tak aby żona nie miała dostępu do tych pieniędzy .

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2014 o 08:46

  Polecam uzyskanie wcześniej porady prawnej. Uzyska Pan informacje, co jest, a co nie jest możliwe i jakimi środkami można osiągnąć swoje zamierzenia.

  Odpowiedz

  Anna 5 lipca, 2014 o 18:36

  Witam złożyłam pozew rozwodowy z winy męża gdyż znęcał się nade mną i dzieckiem, ma zawiasy za znęcanie się oraz powstrzymywanie się od picia alkoholu, ma kuratora .Został zgłoszony na leczenie odwykowe lecz się go nie podjął czy w takim przypadku sąd orzeknie rozwód na pierwszej sprawie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 lipca, 2014 o 20:20

  Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. To, jak wróżenie z fusów. Wszyscy zapominają, że udowodnienie winy drugiej stronie, to tylko połowa sukcesu. Zostaje jeszcze temat naszej winy.

  Odpowiedz

  Moha 10 lipca, 2014 o 03:09

  Dzien dobry , prosze mam pytanie , żona złożyła papiery o rozwod od stycznie i jeszcze do teraz nie ma informacja o pierwsze rozprawa czy tak długo mozna czekac na pierwsze rozprawe ? I ja mieszkam w Tarnowie i żona w Kielcach i nie mam żadnych informacja czy mozna dzwonić do sad okręgowy w Kielcach i pytam o tym ? Dziękuje bardzo

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 lipca, 2014 o 20:12

  Czekać można długo, ale faktycznie cisza od stycznia to trochę długo. Proszę zadzwonić do sądu i zapytać, czy jest jakiś termin rozprawy.

  Odpowiedz

  Agnieszka 24 września, 2014 o 17:02

  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie toczącej się sprawy rozwodowej (przykładowo), a dokładniej jej odwołania. Czy na trzeciej rozprawie Sąd może sam odroczyć lub odwołać (zawiesić) toczoną się sprawę sprawę? Sprawa toczy się z orzekaniem o winie (osoby, która wniosła pozew i bierze winę na siebie). Była przeprowadzona mediacja (bez skutku) do trzeciej rozprawy, a na trzeciej rozprawie Sąd orzekł, że jeszcze nie doszło do całkowitego rozpadu. Było to 5 msc. temu, dalej cisza. Czy w tym wypadku można uznać, że sprawa została „odwołana” i nie powinno się dostać jakiejś informacji w tej sprawie z Sądu? Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 26 września, 2014 o 21:25

  Sąd nic nie doręcza bez wniosku. O tym, co należy zrobić po ogłoszeniu wyroku pisałam tu: https://blogrozwod.pl/uprawomocnienie-wyroku/

  Odpowiedz

  Konrad 22 października, 2014 o 21:55

  Witam, co Pani sądzi o tym, że pierwsza rozprawa odbyła się 11 miesięcy od złożenia pozwu? Czy to normalne? W lutym odbyła się druga rozprawa, później badanie w RODK i do tej pory cisza.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 27 października, 2014 o 08:46

  To faktycznie długo, ale nie podejmuję się oceny tej sytuacji. Czasami w sprawie są okoliczności dodatkowe, spowaniające, niezależnie od woli sądu, rozpatrywanie sprawy.

  Odpowiedz

  grzegorz 18 listopada, 2014 o 17:49

  Witam
  Jutro mam spotkanie z prawnikiem, będę składał pozew rozwodowy z winy żony . Zdrada kilku krotna (sanatorium i późniejsze spotkania z kochankiem w hotelu) mam jedynie bilingi i maile. Z treści maili jednoznacznie wynika że łaczy ich coś więcej, jest też przyznanie się do winy nie tylko do mnie ale i moich rodziców i swojej matki. Wiadomo teściowa przed sądem może wszystkiemu zaprzeczyć lub odmówić składania zeznań. Czy takie dowody mogą wystarczyć do udowodnienia winy ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 18 listopada, 2014 o 18:07

  Odpowiem, że mogą wystarczyć, ale jak się sprawa potoczy? – to dopiero się okaże. Trudno cokolwiek przesądzić. zwłaszcza na początku postępowania.

  Odpowiedz

  Piotr 30 grudnia, 2014 o 17:05

  Wygląda na to, że jestem wybitnym rekordzistą. W dniu 28.11.2014 żona złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie. Wszystkie rzeczy mieliśmy ze sobą uzgodnione w szczególności sprawy związane z dziećmi. Wczoraj, 29.12.2014 (czyli po 31 dniach od złożenia pozwu) odbyła się pierwsza … i ostatnia. po rozprawie, która trwała 17 minut i 10 sekund wyszliśmy z sali rozpraw jako wolni ludzie. A potem była kawa i ciastka. SO Koszalin.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 grudnia, 2014 o 17:44

  Można i tak – gratulacje!

  Odpowiedz

  Marek 2 listopada, 2015 o 17:49

  Czas faktycznie niezły. Ja na szczęście rowodu nie planuję, ale mój kumpel ostatnio rozwiódł się w podobnym czasie – 40 dni. Ale mimo tego, że było szybko, to ból i płacz też były, bez ciastka.

  Odpowiedz

  Maciej 23 lutego, 2015 o 17:24

  Sprawa dotyczy podziału majątku, jedna ze stron jest bardzo oporna, czy można w jakiś sposób przyspieszyc termin rozprawy sądowej. Pol czy trzy czwarte roku to stanowczo za dlugo! Nie mozna jakos wiecej zaplacic za taka mozliwosc, albonapisac jakies „podanie”?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 1 marca, 2015 o 10:11

  Pana pomysł na przyspieszenie sprawy – opłata za szybsze tempo – bardzo mi się podoba :-). Obawiam się jednak, że byłaby sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

  Odpowiedz

  Diana 9 maja, 2015 o 12:18

  Witam chciałam sie zapytac czy musze wnosic najpierw o separacje dopiero po jakims czasie o rozwod czy moge odrazu o rozwod jestesmy małóżeństwem od półtora roku wczesniej bylismy ze soba 12 lat . dopiero półtora roku temu wzielismy slub ze wzgledu na ciaze nie układa na nam sie . Jakby to mialo wygladac?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 maja, 2015 o 21:28

  Znajdzie Pani odpowiedź na to pytanie na końcu tego wpisu: https://blogrozwod.pl/separacja-nielatwiej-niz-rozwod/

  Odpowiedz

  Agnieszka 22 maja, 2015 o 18:52

  Złożyłam pozew o rozwód, mąż pół roku po ślubie wyjechał za granicę. Miał wrócić ale nie wracał. To trwało 2lata. W końcu zdecydowałam się na rozwód. Wówczas on wrócił i powiedział ze chce ratować małżeństwo. Ale ja go już nie kocham. Sprawa w tej chwili toczy się o rozwód z jego winy. Czy jest możliwe abym nie dostała rozwodu? Albo ile to może potrwać zwłaszcza że on się na rozwód nie zgadza twierdząc że mnie kocha.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 maja, 2015 o 12:26

  Dziękuję za pytanie. Postaram się zawerzeć odpowiedź w nowym wpisie.

  Odpowiedz

  monika 10 czerwca, 2015 o 19:41

  Ile czasu musi trwać separacja, zeby złożyć ponowny pozew o rozwód? Czy separacja jest okreslona czasowo? Jak to zrobić, zeby w sądzie wyglądało to „dobrze”. dziękuję za podpowiedz. Pozdrawiam – Monika

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 czerwca, 2015 o 22:06

  Bardzo dziękuję za pytanie. TO dobry temat na nowy wpis. Postaram się odpowiedzieć niedługo.

  Odpowiedz

  Iza 10 czerwca, 2015 o 21:13

  Chyba należy uaktualnić trochę wpis z tym czekaniem na termin pierwszej rozprawy, bo chyba tak szybko to nigdzie nie ma. Ja złożyłam pozew rozwodowy w lutym i dalej nie mam terminu rozprawy. On nawet jeszcze pozwu nie dostal :/ dzwonie do sądu co tydzień i tylko słyszę, że dokumenty są u sędziego na biurku… To ciekawe gdzie się czeka 3 miesiące na rozprawe

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 czerwca, 2015 o 22:03

  Wpis jest z 2011 r. (właśnie dlatego zamieszczam daty publikacji :-)). Tyle się wtedy czekało. Aktualnie (czerwiec 2015 r.) to ok. 6 miesięcy – niestety ….

  Odpowiedz

  Małgorzata 17 czerwca, 2015 o 17:44

  Witam, ja złożyłam pozew w listopadzie 2014r pierwsza rozprawa odbyła się w styczniu 2015r. Czytanie postanowienia w sprawie zabezpieczenia odbyło się również w styczniu. Druga rozprawa teraz w maju na której sąd orzekł rozwód – czyli to kwestia do kogo na biurko trafi pozew… ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 17 czerwca, 2015 o 21:22

  Czasem i tak… Nie wszyscy sędziowie są obłożeni jednomiernie – jedne sprawy się kończą szybciej, inne później. Poza tym różnie to wygląda w różnych okręgach sądów.

  Odpowiedz

  Małgorzata 10 czerwca, 2015 o 21:45

  Witam, jestem po drugiej rozprawie na której sąd orzekł rozwód, jednak mój mąż złożył wniosek o uzasadnienie – podobno chce zażalić kwotę alimentów – na które się zgodził, najciekawsze jest to że nie odbiera korespondencji -nawet o terminach rozpraw ja go powiadamiałam, czy jeżeli nie odbierze tego uzasadnienia – to sąd będzie czekał w nieskończoność z uprawomocnieniem wyroku?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 czerwca, 2015 o 22:05

  Sąd nigdy nie czeka w nieskończoność :-). Pisma się dwukrotnie awizuje.

  Odpowiedz

  Joanna 17 czerwca, 2015 o 15:25

  Witam Panią,
  Czy w sprawach rozwodowych dochodzi to tzw konfrontacji świadków? Czy spotkała się Pani z tym w sojej praktyce? Pozdrawiam, Joanna

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 17 czerwca, 2015 o 21:25

  Postępowanie rozwodowe rządzi się takimi samymi zasadami, jak każdy inny proces, tzn. jest to możliwe. Przyznam jednak, że nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek doszło do konfrontacji świadków na moich rozprawach rozwodowych.

  Odpowiedz

  martyna 9 lipca, 2015 o 20:42

  jestem po pierwszej rozprawię rozwodowej dziecko zostało przymnie przy mace ojciec ma widzenia 2 razy w miesiącu wniósł pozew o rozwód z orzeczeniem o winie z mojej strony na tej rozprawie byli przesłuchiwani świadkowie i ja jako matka dziecka i ojciec i sond pod joł decyzje że beńdzie badanie dziecka typu więzi rodzinnej i jak długo będzie się ciągła moja rozprawa

  Odpowiedz

  martyna 9 lipca, 2015 o 20:50

  proszę o odpowiedź bo już nie mam siły na walkę z moim byłym mężem

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:41

  Przykro mi, ale nie mam pojęcia. To zależy od wielu czynników.

  Odpowiedz

  Ola 16 października, 2015 o 13:53

  Witam,od 16 lat jestem mężatką,mamy dwoje dzieci 10 i 12 lat.Niestety mąż jest moim tyranem psychicznym,tj.ciągle mnie znieważna , wyzywa od tych najgorszych oczywiście , ciągłe krzyki i awantury wszystko na oczach dzieci.Kilka razy doszło do przepychanek czy też nawet mnie uderzył przy dzieciach.Oczywiście nigdzie nie wychodzę z nikim się nie spotykam bo oczywiście nie mogę. Ciągle mnie szpiegów sprawdza tel. komputer zawozi nawet do kolegów,bo sam się na tym dobrze nie zna.Ja na prawdę nie mam nic do ukrycia a on mi zarzuca że go zdradza i oszukuje. Od roku pracuję w hotelu na recepcji a on do mnie przyjeżdża i wypytuje się koleżanek ilu tu jest gości i do której siedzą i tym podobne-robi mi wstyd.Odzywa się dyktatorsko więc nie ukrywam nic w pracy i musiałam opowiedzieć koleżankom jaka jest moja sytuacja,co nie było miłe. Boje się o kolejne jego wizyty żeby mnie tam przy ludziach nie obrażał itd. Chowa wypłatę swoją gdzie on zarabia ok.6000 zł. , pracuje u rodziców ale niestety jest zatrudniony na 1/2 etatu bo firma jest zasłużona, lecz i tak tam wszyscy żyją ponad stan
  Niestety boje się rozwieść z powodu pieniędzy,bo on ma argumenty że nie ma skąd wziąć na alimenty dla dzieci a ja mam cały etat i 1445 zł. na rękę. Już żyję na własny rachunek opłaty na pół ,robię zakupy czy też dziecku kupiłam kurtkę zimowe i niemal jestem bez pieniędzy.Co ja mam robić nie stać mnie na adwokata a dodam jeszcze że mieszkamy w domku jednorodzinnym który oczywiście został wybudowany z pomocą rodziców męża. Nie mamy rozdzielności majątkowej,więc wiem że należy mi się połowa-najchętniej nic bym nie brała i uciekała z tego piekła jak najdalej ale co ja sama z dziećmi zrobię za co będziemy żyć jakie mam szanse na normalne alimenty i z czego one będą wliczane? Proszę o pomoc i odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 października, 2015 o 22:27

  Niestety nie udzielam porad prawnych na blogu. OSoby w trudnej sytuacji mogą zawsze szukać darmowej pomocy prawnej. W miastach uniwersyteckich działają tzw. Kliniki Prawne, można szukać fundacji, które taką pomoc prawną oferują. Proszę poszukać w internecie.

  Odpowiedz

  Grażyny 16 października, 2015 o 15:07

  Witam. Dostalam pozew rozwodowy, wezwanie na 3 listopada, ale mąż zmarł co mam zrobic?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 października, 2015 o 22:24

  W takiej sytuacji zawsze należy zawiadomić sąd. Nie ma innej rady.

  Odpowiedz

  Mateusz 24 listopada, 2015 o 22:16

  Dobry wieczór chciałbym zasiegnąć porady ponieważ jestem w trakcie rozwod, wchwili obecnej miałem termin na 4 grudnia,gdzie nagle dostałem pismo że sprawa została odwołana i nie podano kolejnego terminu moja wspołmałzonka twierdzi że nic nie odwoływała dlaczego dotałem takie pismo?,z jakiego pwoodu mogło to wyniknac?

  Bardzo prosze o pomoc.

  Z poważaniem

  Mateusz Wronowiecki

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 listopada, 2015 o 22:25

  Przykro mi, ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pana pytanie. Być może uzyska Pan taką informację bezpośrednio w sądzie.

  Odpowiedz

  nano 21 stycznia, 2016 o 10:11

  witam ja naprawdę nie wiem, jak zacząć dziękować tego człowieka za to, co zrobiłeś dla mnie i mojej rodziny. mam na imię Hilda, mam na imię mąż jest Salomon, oboje dostalismy za mąż w 2012 roku, życie było tak szczęśliwy po naszym małżeństwa, wzdłuż linii w 2014 roku, mój mąż został aresztowany za coś, czego nie ma nic o tym, wydajemy wszystko, co mamy dla Sprawa przynieść mój mąż się do tego stopnia, że ​​stał się bezdomnym. w dniu 20 września 2014 roku, mój mąż został skazany na 10 lat więzienia, i płakać przez wszystkie moje dni, a moje życie stało miens się w mojej rodzinie.
  Pewnego dnia stary przyjaciel mnie zadzwonić, aby przywitać mnie od ponad trzech lat, przez wezwanie zauważyła, że ​​nie jestem tą samą osobą jej użyć, aby nie, ona zapytać, co jest problemem, powiedziałem jej, moje życie stało się śmiechem na widok publiczny do ponad roku, mam jej wytłumaczyć, co mam jest przeżywa.
  powiedziała mi, aby nie martwić się, że ona ma kogoś, kto może pomóc, aby wydobyć męża za problem, powiedziała mi, że człowiek duchowy pomaga jej przyjaciel też przywrócić jej małżeństwo z powrotem, gdy ona i jej mąż hamulca się.
  mój brat i siostry, która była, jak i podróż do myśli mój przyjaciel mi wytłumaczyć lepiej, jak i jak widzę duchową człowieka.
  powiedziała mi wszystko, co musisz zrobić, aby zadzwonić do jej przyjaciółka wysłać szczegóły man do nas, natychmiast ją przesłać nam numer człowiek telefonu i jego adres e-mail, tego samego dnia, możemy skontaktować się z człowiekiem i wyjaśnić wszystko do niego przez jego adres e-mail, on odpowiedzi i powiedział mi, nie martw się, że wszystko będzie w porządku, ale powiedział mi, że tylko praca będzie kosztowało mnie trochę pieniędzy, aby kupić wszystkie wymagają rzeczy, które potrzebne do pracy, to było 19 grudnia 2015, i zapewnić wszystko powiedział mi, aby zapewnić dla niego, a on rozpocząć pracę i powiedział mi, co też należy zrobić, w dniu 5 stycznia 2016 roku, mój zadzwoń do mnie i powiedział mi, że mają przenieść go wraz z aktami sprawy, z którego jest on w innym miejscu Powiedziałem mu, żeby się martwić wszystko będzie dobrze, i zadzwonić do ojca i wyjaśnić mu, co mój mąż powiedział, że odpowiedź do mnie i powiedz mi, że mój mąż wróci do domu wkrótce. na 9. mężem zadzwonić jeszcze raz i powiedział, że jugd w nowym miejscu nie odmówić obsługi jego sprawy, a jugd powiedział, że nie poradzi sobie sprawę, że nie zostanie wypowiedziana przez ponad miesiąc temu, dlaczego oni wnieść sprawę do jego Biuro. to, w jaki sposób ustawić męża darmo nie wiedząc o tym, że są tak szczęśliwi, teraz razem, chcę, aby wszyscy mi pomóc dziękuję ten wspaniały drokojie połączenia ojca za to, co zrobiłeś dla mnie i mojej rodziny. jest to jedyna rzecz, którą można wykorzystać do bólu go z powrotem.
  proszę, jeśli potrzebujesz pomocy z, można również skontaktować się z nim w jego prywatnej poczty e-mail, drokojiehealinghome@gmail.com. dzięki.

  Odpowiedz

  Magdalena 18 lutego, 2016 o 18:14

  Witam, jestem po sprawie rpzwodowej która sąd zawiesil i powiedział, że mamy iść do poradni małżeńskiej lub do psychologa. Czy to jest konieczne aby kontynuować sprawę rozwodowa? Dodam, że dziecko ma 3 latka.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 lutego, 2016 o 20:28

  Nie wiem, czy to jest konieczne, bo nie znam sprawy. Proszę mi wierzyć, że nie da się czekokolwiek konkretnego powiedzieć na podstawie 3 zdań.

  Odpowiedz

  Marzena 8 czerwca, 2016 o 12:56

  Witam. Jeśli z mężem ustalimy wysokość alimentów oraz opiekę nad dziećmi i zawrzemy to w pozwie rozwodowym, to jest szansa na rozwiązaniu małżeństwa na jednej rozprawie? Bez udziału kuratorów i innych instytucji?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 czerwca, 2016 o 21:22

  Jest szansa, nawet duża, ale pewnie kuratora sie nie uniknie.

  Odpowiedz

  Lidia 28 czerwca, 2016 o 19:30

  Jak długo czeka się na rozprawę sądową chcemy z mężem wspólnie wziąść rozwod bez orzekania o winie i chcemy zrobić to jak najszybciej ile się czeka i co trzeba zrobić żeby jak najszybciej uzyskać termin rozprawy

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2016 o 20:08

  Nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytanie. W każdym sądzie wygląda to inaczej. Być może uzyska Pani taką informację w sądzie. Jedyne, co na pewno przyspieszy sprawę, to uiszczenie opłaty sądowej (600 zł) od razy przy okazji złożenia pozwu.

  Odpowiedz

  Sylwia 26 lipca, 2016 o 14:34

  Witam 🙂 otoz mam takie pytanie zawarlam slub cywilny 2016 w Lutym , w marcu urodzilo sie dziecko od kwietnia nie mieszkam juz z mezem poniewaz niedogadywalismy sie i ciagle klotnie … chce zlozyc wniosek o rozwod tylko nie wiem ile czasu musi uplynac ? od tego czasu co sie wyprowadzilam nie utrzymujemy kontaktu co mam robic ? dodam jeszcze ze nie daje mi zadnych pieniedzy na dziecko co mam w takiej sytuacjii robic? wczesniej nie znalismy sie dlugo bo niecale 2 lata jakie mam szanse na szybki rozwod ? czy lepiej zlozyc wniosek o separacje ?
  Prosze o odpowiedz z gory dziekuje

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 21 sierpnia, 2016 o 10:37

  Odpowiedź, której Pani oczekuje byłaby poradą prawną, a takowych nie udzielam na blogu.

  Odpowiedz

  Rafal 13 listopada, 2016 o 08:57

  Witam czy mozliwe jest by od pierwszej rozprawy minelo 1.5roku i byla cisza zadnych odpowoedzi z sadu itd.?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:04

  Kusi mnie, żeby odpowiedzieć, że wszystko jest możliwe, ale mówiąc poważnie – na Pana miejscu zadzwoniłabym do sądu jak najszybciej i zapytała, co się dzieje w sprawie.

  Odpowiedz

  jola 15 listopada, 2016 o 18:02

  Dobry wieczór chciałabym uzyskać jakiejś informacji na temat rozwodu który mam zamiar wnieść. Mianowicie jesteśmy z mężem w związku małżeńskim 13 lat w którym na świat przyszło czworo dzieci od dłuższego czasu nie układa się nam dochodzi do częstych kłótni i wyzwisk ze strony męża pod moim adresem oczywiście dzieję się to w obecności dzieci. Zdarzało się też mężowi podnieść na mnie rękę nie zważając na to że dzieci wszystko widzą po ostatniej takiej awanturze miał założoną niebieską kartę .W ostatnim czasie straciłam pracę z powodu likwidacji miejsc i boję się że sad nie wyrazi zgody na rozwód.Proszę o radę

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:02

  To, czego Pani potrzebuje to porada prawna. Niezależnie od tego, że blog nie służy rozwiązywaniu indywidualnych problemów, nie udzielam porad bez osobistej rozmowy. Takie mam zasady.

  Odpowiedz

  Patrycja 13 stycznia, 2017 o 19:01

  Witam Pani Agnieszko.złożyłam pozew bez orzekania o winie,jednak małżonek nie udzielił odpowiedzi na otrzymany pozew.Dzisiaj otrzymałam pismo informujące mnie o tym ,i zobowiązujące mnie do udzielenia odpowiedzi.Czy nadal mogę wnosić o rozwód bez orzekania o winie, czy muszę wybrać którąś z opcji podaną mi przez Sąd?
  -z orzekaniem o winie jednej ze stron
  -z orzekaniem o obopólnej winie

  Odpowiedz

  Anna drwal 16 stycznia, 2017 o 14:57

  Witam jestem w trakcie rozwodu pierwsza sprawa się odbyła i na niej było powiedziane jak dzielimy się majatkiem czy mąż może się z tego wycofać? Przede nami wizyta z dziecmi i mam nadzieję na koniec tej sprawy

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 stycznia, 2017 o 15:33

  Niestety, nie wypowiadam się na blogu w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Ewa 1 lutego, 2017 o 10:27

  Witam, mam pytanie o formę złożonego pozwu. Interesuje mnie czy w sądzie składa się tylko dokument sądowy- do którego odsyła Pani na blogu, czy trzeba dostarczyć także pismo od siebie dlaczego i po co chcę rozwodu? Oraz jakie inne dokumenty trzeba dołożyć do składanego pozwu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 8 lutego, 2017 o 16:44

  Dziękuję za pytanie. Temat nadaje się na nowy wpis.

  Odpowiedz

  Diana 5 maja, 2017 o 23:29

  Witam. Czy w pozwie mogę wnosić do sądu o sprawdzenie dokumentacji medycznej męża w prywatnych klinikach o detoksykacji. Wiem, że to są dowody, a mi nie udostępnią

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 13 maja, 2017 o 11:16

  Sąd na Pani wniosek jak najbardziej może się zwrócić o taką dokumentację.

  Odpowiedz

  Basia 5 lipca, 2017 o 13:09

  Witam,
  Mam pytanie jak wygląda sytuacja gdy Powódka składa pozew o rozwód z orzekaniem o winie ( wielokrotne zdrady, notoryczne oszukiwanie i prawdopodobnie posiadanie nieślubnego dziecka ) a pozwany na rozprawie przyzna się do zdrad i weźmie na siebie winę rozpadu, jak sąd może rozpatrzeć taką sprawę. Nadmienię że będzie pełne porozumienie w tej sprawie między małżonkami. czy sąd będzie wymagał składania dowodów zdrad, powoływania świadków itp. czy jest możliwy taki rozwód zasądzony na pierwszej rozprawie . Ponadto będzie pełna zgoda co do alimentów na dziecko czy jego opieki. Spotkała się Pani z takimi przypadkami że takie sprawy kończyły sie szybko.

  Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 sierpnia, 2017 o 21:45

  Dziękuję za komentarz. Postaram się odpowiedzieć we wpisie.

  Odpowiedz

  Tomasz 26 września, 2017 o 15:55

  mam do pani takie pytanie moja żona w raz teściami wyłudzili odemnie prawie 50000 zł o to chodzi że ja te pieniądze pobierałem a na drugi dzień teściowa wpłacała na konto swoje co ja mam z tym zrobić teraz teraz wystąpiła do mnie sprawe rozwodowa ktura ma się odbyć 16 pazdziernika a ja takiego wezwania wogóle nie dostałem tylko napisała do mnie smsa że 16 pazdziernika mamy sprawe rozwodową. a obecnie przebywam w niemczech

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 27 września, 2017 o 07:14

  Co do rozprawy, to można to sprawdzić dzwoniąc do Biura Obsługi Interesanta. Co do reszty, to pewnie trzeba się poradzić adwokata. Na blogu nie udzielam porad prawnych.

  Odpowiedz

  daria 22 stycznia, 2018 o 12:33

  Witam w tym miesiacu zlozylam pozew o rozwod bez orzekania o winie d pozwu dolaczylam oswiadczenie meza ze sie zgadza na wszystko co w pozwie zawartlam. tj alimenty w kocie 500 zl , aby opieke sprawowala ja i nieograniczone kontakty nie zaberam mu praw ani on mi, na swiadka wzielam iostre jako zeby potwierdzila wiezy laczace mnie z corka czy moga i tak wzywac kuratorow ? mam male dochody wiekszosc nie uzasadnione wynajmuje male mieszkanko i radze sobie z mala 😉 martwie sie bardzo… czy jest mozlisco zakonczenia sprawy na 1 rozprawie ? i czy uniknetych kuratorów

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 26 stycznia, 2018 o 19:17

  Trudno powiedzieć, czy sąd będzie i tak chciał wysłać do Pani kuratora. To zależy od sędziego. Jakaś szansa jest. Jeżeli są Państwo zgodni co do rozwodu to sprawa powinna zakończyć się na jednej rozprawie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 trackbacki }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: