20
mar

ROZWÓD? ZMIENIŁAM ZDANIE

Pozew złożony, decyzja podjęta i po jakimś czasie … chcemy zmienić zdanie.

Można? Można.

Co więcej, można zmienić zdanie w każdym momencie trwania postępowania. Sąd jest związany za każdym razem ostatnim stanowiskiem procesowym. Mówiąc obrazowo, można zmienić stanowisko kilka razy w czasie jednej rozprawy. Sąd z całą pewnością nie będzie zadowolony i może nieładnie sobie o nas pomyśli, ale nie może powiedzieć, że to już ostatni raz i więcej oświadczeń o zmianie stanowiska nie przyjmie. Oczywiście nie namawiam nikogo do nadużywania uprawnień procesowych. Rozprawa to nie zabawa. Chcę tylko pokazać, że zmiana stanowiska to prawo strony i nie ma się czego obawiać, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli porozumiemy się z małżonkiem – już po rozprawie – co do warunków rozwodu np., że jednak rozwodzimy się bez walki, bez orzekania o winie, to trzeba po prostu powiadomić o tym sąd. Teoretycznie można czekać z przekazaniem takiej informacji do rozprawy, ale wcześniejsza – przygotuje sąd, a czasem może nawet przyspieszyć termin rozprawy. Sąd z całą pewnością się ucieszy i nie będzie oczekiwał z wypiekami na twarzy na dowody winy małżonka, o co wcześniej wezwał stronę. Po prostu okoliczności się zmieniły i takie dowody nie są już potrzebne (a czasem są wręcz niewskazane, bo małżonek po przeczytaniu pisma na swój temat z całą gamą zarzutów może stracić zainteresowanie zgodnym rozwodem).

Dzisiaj króciótko, ale i tak „kradnę czas”.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna Koziołkiewicz-Kozak | Z obrączką czy bez 21 marca, 2016 o 14:44

  Zmiana w tę stronę (na rozwód bez orzekania o winie, wskutek porozumienia) nie budzi jednak tyle emocji, co możliwość odwrotna.

  Przyznam, że to prawo strony do zmiany zdania bywa dużą trudnością w mediacjach, gdy wzajemne zaufanie stron jest bardzo ograniczone. A wszelkie zapisu w ugodzie na ten temat mają charakter „zobowiązania moralnego”…

  Odpowiedz

  Matylda 19 czerwca, 2016 o 22:04

  Miałam sprawę 12 dni temu. Został orzeczony rozwód bez orzekania o winie po 3, 5 roku separacji. Dzisiaj widzę, że decyzja sądu nic nie uporządkowała ani dobrego nie przyniosła – poza przeświadczeniem, że chcę dać mojemu małżeństwu kolejną szansę. Czy jest możliwa kasacja od rozwodu?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 21 czerwca, 2016 o 20:45

  NIe, nie ma takiej możliwości, ale do dania szansy małżeństwu kasacja nie jest potrzebna. Znam pary, które pobrały się po rozwodzie. Wszystko jest możliwe.

  Odpowiedz

  Damian 23 marca, 2018 o 21:33

  Pani Mecenas pytanie za 100 punków: a czy przed sądem apelacyjnym jest możliwość takiej zmiany ?
  Czyli gdyby hipotetycznie został zaskarżony wyrok rozwodowy sądu I instancji, w której jedna ze stron została uznana za winną, a druga strona oczywiście nie wnosi apelacji, to czy przed sądem apelacyjnym strony jednak mogą się „ugodzić” i czy możliwa byłaby zmiana na rozwód bez orzekania o winie ? Czy jednak nie byłoby to możliwe ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 25 marca, 2018 o 20:57

  Bardzo dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć osobnym wpisem.

  Odpowiedz

  Helena 5 maja, 2021 o 15:19

  Witam za kilka dni mam sprawę rozwodów która złożył mój Mąż. Odpisałaś na pozew ze chce rozwodu z winy obu stron, ale dziś doszłam do wniosku ze ja nie chce wogole tego rozwodu tylko ratować ten związek. Ja kocham Męża nadal. Co mam zrobić?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 maja, 2021 o 13:29

  Odpisałam już mailowo. Tu mogę tylko dać radę uniwersalną – skontaktować się z prawnikiem. Nie ma recepty na podjęcie decyzji w sprawie rozwodowej. Każda decyzja pociąga natomiast określone konsekwencje prawne i pozaprawne. Warto wszystko dokładnie rozważyć

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: