20
Mar

ROZWÓD? ZMIENIŁAM ZDANIE

Pozew złożony, decyzja podjęta i po jakimś czasie … chcemy zmienić zdanie.

Można? Można.

Co więcej, można zmienić zdanie w każdym momencie trwania postępowania. Sąd jest związany za każdym razem ostatnim stanowiskiem procesowym. Mówiąc obrazowo, można zmienić stanowisko kilka razy w czasie jednej rozprawy. Sąd z całą pewnością nie będzie zadowolony i może nieładnie sobie o nas pomyśli, ale nie może powiedzieć, że to już ostatni raz i więcej oświadczeń o zmianie stanowiska nie przyjmie. Oczywiście nie namawiam nikogo do nadużywania uprawnień procesowych. Rozprawa to nie zabawa. Chcę tylko pokazać, że zmiana stanowiska to prawo strony i nie ma się czego obawiać, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli porozumiemy się z małżonkiem – już po rozprawie – co do warunków rozwodu np., że jednak rozwodzimy się bez walki, bez orzekania o winie, to trzeba po prostu powiadomić o tym sąd. Teoretycznie można czekać z przekazaniem takiej informacji do rozprawy, ale wcześniejsza – przygotuje sąd, a czasem może nawet przyspieszyć termin rozprawy. Sąd z całą pewnością się ucieszy i nie będzie oczekiwał z wypiekami na twarzy na dowody winy małżonka, o co wcześniej wezwał stronę. Po prostu okoliczności się zmieniły i takie dowody nie są już potrzebne (a czasem są wręcz niewskazane, bo małżonek po przeczytaniu pisma na swój temat z całą gamą zarzutów może stracić zainteresowanie zgodnym rozwodem).

Dzisiaj króciótko, ale i tak “kradnę czas”.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Koziołkiewicz-Kozak | Z obrączką czy bez Marzec 21, 2016 o 14:44

Zmiana w tę stronę (na rozwód bez orzekania o winie, wskutek porozumienia) nie budzi jednak tyle emocji, co możliwość odwrotna.

Przyznam, że to prawo strony do zmiany zdania bywa dużą trudnością w mediacjach, gdy wzajemne zaufanie stron jest bardzo ograniczone. A wszelkie zapisu w ugodzie na ten temat mają charakter “zobowiązania moralnego”…

Odpowiedz

Matylda Czerwiec 19, 2016 o 22:04

Miałam sprawę 12 dni temu. Został orzeczony rozwód bez orzekania o winie po 3, 5 roku separacji. Dzisiaj widzę, że decyzja sądu nic nie uporządkowała ani dobrego nie przyniosła – poza przeświadczeniem, że chcę dać mojemu małżeństwu kolejną szansę. Czy jest możliwa kasacja od rozwodu?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 21, 2016 o 20:45

NIe, nie ma takiej możliwości, ale do dania szansy małżeństwu kasacja nie jest potrzebna. Znam pary, które pobrały się po rozwodzie. Wszystko jest możliwe.

Odpowiedz

Damian Marzec 23, 2018 o 21:33

Pani Mecenas pytanie za 100 punków: a czy przed sądem apelacyjnym jest możliwość takiej zmiany ?
Czyli gdyby hipotetycznie został zaskarżony wyrok rozwodowy sądu I instancji, w której jedna ze stron została uznana za winną, a druga strona oczywiście nie wnosi apelacji, to czy przed sądem apelacyjnym strony jednak mogą się “ugodzić” i czy możliwa byłaby zmiana na rozwód bez orzekania o winie ? Czy jednak nie byłoby to możliwe ?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 25, 2018 o 20:57

Bardzo dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć osobnym wpisem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: