23
cze

UPRAWOMOCNIENIE SIĘ WYROKU

Pani Anna zadała mi w komentarzu pytanie o prawomocność wyroku. O tym, co się dzieje po ogłoszeniu wyroku pisałam tu, ale faktycznie myśli o prawomocności nie rozwinęłam.

Kiedy wyrok jest prawomocny?

Wtedy, gdy nie można go już zaskarżyć. Jeżeli minęły wszystkie terminy do złożenia apelacji wyrok będzie taki, jaki był ogłoszony na zakończenie sprawy rozwodowej lub o separację.

Zdarza się jednak (tak, jak u p. Anny), że termin do zaskarżenia orzeczenia minął, a w sekretariacie udzielają odpowiedzi, że wyrok jest nieprawomocny, choć apelacja nie została złożona. Czy coś trzeba zrobić?

Wyrok staje się prawomocny bez dodatkowych starań stron postępowania. Jeżeli jednak chcemy uzyskać odpis wyroku z potwierdzoną prawomocnością – musimy złożyć do sądu wniosek o wydanie odpisu wyroku wraz z klauzulą prawomocności. Za wniosek płaci się opłatę sądową w wysokości 6 zł od strony (zwykle jest to 1 lub 2 strony wyroku). Ponieważ nic w sądzie nie dzieje się szybko, również na odpis wyroku trzeba poczekać. Jednak prędzej, czy później odpis z poświadczoną prawomocności wyroku otrzymamy.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kazimiera 21 czerwca, 2014 o 16:34

  no,niestety ale Pani mi w mojej sprawie nie pomogla,mam wielki problem jestem po rozwonie zaocznym byl o w lutym 2014 rok,mojj byly maz mieszka w canadzie,odebral odpis wyroku nieprawomocnego,ale polska mi niechce uprawomocnic wyroku zaocznego ..no i jestem w kropce.czy sa moze jakies art,na to aby sad mi wreszcie wydal i uprawomocnil wyrok zaoczny rozwodowy?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 10:43

  Przykro mi, że mój wpis Pani nie pomógł. Zawsze znajdą się jakieś wyjątkowe sytuacje, odbiegające od zwykłego biegu sprawy. Nie wszystko da się przewidzieć i abstrakcynie opisać. Proszę zgłosić się o pomoc do miejscowego prawnika.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: