10
lip

POSIEDZENIE POJEDNAWCZE

Wczoraj, przy okazji udzielania porady rozwodowej usłyszałam pytanie o posiedzenie pojednawcze. To nie pierwszy raz, kiedy klient o to pyta. W internecie jest jeszcze masę informacji już nieaktualnych i nieprawnikowi trudno zorientować się w tym gąszczu „dobrych rad”. Widziałam nawet pozew z wnioskiem o pominięcie posiedzenia pojednawczego, więc chyba najwyższy czas wytłumaczyć o co chodzi.

Podstawowa informacja: OBOWIĄZKOWEGO POSIEDZENIA POJEDNAWCZEGO JUŻ NIE MA

Do 9. grudnia 2005 r. sprawa rozwodowa nie zaczynała się rozprawą, a posiedzeniem pojednawczym. Trwało to ok. 15 min i polegało na tym, że sąd pytał strony, czy widzą możliwość pojednania  i wrazie odpowiedzi negatywnej (pewnie 99% osób mówiło, że nie) wyznaczał termin rozprawy za kilka miesięcy. Jedyny efekt posiedzenia pojednawczego to przedłużenie postępowania. Mało kto decydował się na wycofanie pozwu i dalsze życie w małżeństwie.

Tak, jak wspomniałam wyżej, posiedzenia pojednawczego już nie ma. Pewnym zamiennikiem posiedzenia pojednawczego jest mediacja. Piszę: „pewnym zamiennikiem”, bo celem mediacji samej w sobie nie jest pojednanie małżonków, ale o samej mediacji – kiedy indziej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: