25
cze

BADANIE W RODK

Na początku zastrzegam, że mogę wypowiadać się tylko na temat badania w krakowskim Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym (siłą rzeczy – wykonuję zawód w Krakowie – dochodzą do mnie relacje o badaniach właśnie w tym ośrodku). Przede wszystkim osoby idące na badanie nie powinny spodziewać się w RODK pomocy w problemach rodzinnych. Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny to nie ośrodek interwencji kryzysowej, tylko instytucja powołana do stawiania diagnozy na potrzeby postępowania sądowego.

Strony postępowania skierowane przez sąd na badanie do RODK powinny stawić się w ośrodku w wyznaczonym terminie. Małżonkowie muszą zarezerwować sobie ok. 3 godzin, bo tyle średnio trwa badanie. mogą też spodziewać się wspólnego oczekiwania na swoją kolej w poczekalni. Rozmowy z rodzicami odbywają się osobno w obecności jednego – lub kilku pracowników ośrodka (psychologów, pedagogów). Dziecko badane jest w osobnym pokoju, wyposażonym w zabawki, kredki itp. Starsze dzieci, które już nie interesują się zabawą też badane są w tym pokoju, choć oczywiście nikt nie oczekuje, że będą się bawiły.

Często klienci zadają pytanie jak przygotować się do badania, żeby wszystko było dobrze. Moim zdaniem nie ma sensu się przygotowywać – ani siebie, ani dziecka. Co najmniej z dwóch powodów: po pierwsze: trudno podczas badań przekazać inny obraz  siebie niż w rzeczywistości (po to są różne metody diagnostyczne, żeby określić rzeczywistą sytuację, a nie to co ktoś chce przekazać), po drugie: nie jest to dobre świadectwo dla rodzica, jeżeli okaże się, że dziecko było nastawiane i instruowane jak ma odpowiadać na pytania. A proszę mi wierzyć, że takie wnioski z badań RODK można niejednokrotnie przeczytać w opinii, co nie pomaga w sprawie zainteresowanej stronie.

Opinia RODK jest bardzo ważna dla sądu orzekającego o rozwodzie. Należy pamiętać, że z negatywną dla siebie opinią można „walczyć” składając w zakreślonym przez sąd terminie zarzuty do opinii. Nie ma co ukrywać, że nie jest łatwo polemizować z biegłymi, którzy mają przewagę nad stroną w postaci wiedzy fachowej, ale to nie znaczy, że nie należy próbować. Zdarza się, że próby te kończą się sukcesem.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 149 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  DJ 2 listopada, 2011 o 23:38

  Jestem w trakcie rozwodu, w zeszłym miesiącu byłem wraz z żoną i dzieckiem na badaniu w RODK. Mam pytanie związane z przeprowadzaniem badania dziecka (syn 6 lat). Odbyło się ono bez naszego udziału, a wyniki są dla mnie dosyć nieprzyjemnie zaskakujące. Mam problem z uwierzeniem czy biegła faktycznie usłyszała od syna informacje które zawarła w opinii, czy też są to jedynie jej interpretacje wywodzące się z jakichś rysunków, diagramów i innych szamańskich metod.
  Mam w związku z tym pytanie, czy takie badanie może (powinno?) odbywać się bez obecności rodzica/rodziców (może wymagana jest ich zgoda) i czy biegły może w jego wyniku przedstawić jedynie wnioski, czy też powinien przedstawić szerszą informację: osobno na temat faktów i osobno na temat ich interpretacji?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 listopada, 2011 o 15:44

  Mogę Panu polecić zapoznanie się ze standardami opiniowania RODK (też u mnie na blogu) – mogą się przydać przy formułowaniu zarzutów do opinii. Badanie dziecka może odbywać się bez obecności rodziców, ale w sytuacji, gdy rodzice (rodzic) nie zgodzą się na takie badanie biegli wydają opinię na podstawie dostępnego materiału. Oprócz samych wniosków opinia RODK zawiera też część opisową dotyczącą zebranego wywiadu i przeprowadzonych badań. Nie ma jednak – o ile się orientuję – sztywnego wzoru jak powinna wyglądać opinia.

  Odpowiedz

  _JaC. 24 stycznia, 2012 o 13:06

  PYTANIE: Jak należy rozumieć zapis w części 2. „Standardów” ust. 2.3: W wywiadach i rozmowach z badanymi uczestniczy dwóch badających.
  Czy dwóch oznacza, iż w wywiadzie i rozmowie z kazdym z rodziców powinno uczestniczyć dwóch badających? Czy może powyższy warunek „Standardów” jest spełniony, jeżeli z rodzicami rozmawia tylko i wyłącznie (jeden) psycholog, a z dzieckiem tylko i wyłącznie (jeden) pedagog?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 stycznia, 2012 o 21:31

  Szczerze mówiąc można to rozumieć i tak, i tak. Z tego co się orientuję, w praktyce te dwie osoby pracują osobno, tzn. dzielą się pracą.

  Odpowiedz

  Maria 11 lutego, 2013 o 16:05

  Przecież to nieprawda . Na badanie w RODK muszą wyrazić zgodę rodzice. Jesli nie wyrażą zgody RODK odstę puje o d badania .vide Standardy i praktyka.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 lutego, 2013 o 17:04

  Proszę dokładnie przeczytać standardy. Udzieliłam odpowiedzi właśnie na podstawie tej regulacji.

  Odpowiedz

  klaudia 30 listopada, 2014 o 19:14

  ja ide do rodk czy nas wujek moze nas odebrac maie prosze o odp

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 grudnia, 2014 o 11:35

  Przepraszam, nie rozumiem pytania.

  Odpowiedz

  KaHa 2 lutego, 2012 o 20:17

  Polskie statystyki pokazują, że w znacznej większości przypadków opieka nad dzieckiem jest przyznawana matce (zwłaszcza na małym dzieckiem). Czy badania w RODK wykonuje się również u małych dzieci (np. trzyletnich)? Czy badania w RODK mogą coś zmienić w decyzji sądu? Czy jest prawdopodobne, że sąd na podstawie wyników badań, które wskazują dziecko jest bardziej związane z ojcem to jemu przyzna opiekę? Nadmieniam, że rodzina nie jest patologiczna… Zarówno ojciec jak i matka walczą o prawo do opieki…. Ojciec dziecka chciałby mieszkać i sprawować opiekę nad synem jednocześnie nieograniczając kontaktów dziecka z matką, natomiast matka za wszelką cenę próbuje wszelkimi sposobami odsunąć dziecko od ojca.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 lutego, 2012 o 21:51

  O ile wiem, to dziecko powinno być w wieku, w którym wchodzi w interakcje społeczne poprzez zabawę, czyli od ok. 3 r.ż. Młodsze dzieci można tylko obserwować. Badanie RODK jest podstawą decyzji sądu – biegli przedstawiają sądowi wnioski co do osoby, która powinna sprawować władzę rodzicielską (odpowiadają także na inne pytania zadane przez sąd). Jednym zdaniem – badanie RODK ma decydujące znaczenie dla decyzji sądu w kwestii władzy rodzicielskiej.

  Odpowiedz

  Paola 28 marca, 2012 o 13:44

  Witam, mam pytanie jestem w trakcie rozwodu i złożyłam wniosek o badanie w RODK minęły już 2 tygodnie a żadna odpowiedz nie przyszła jak długo muszę czekać na odp? Moja córeczka ma niespełna 1,5 roku czy tez będzie badana? Mój mąż przed sadem żąda tego aby mógł zabierać córkę do siebie w 2 i 4 sobotę miesiąca w 1 i 3 niedziele miesiąca po 6 godzin dziennie w obu przypadkach, w drugi dzień świat bożego narodzenia i świat wielkanocnych oraz tydzień na wakacje w lipcu i tydzień w sierpniu…. ja nie chce się na to zgodzić gdyż mam ku temu podstawy:
  1. mąż leczył się u psychiatry i lekarz podejrzewał u niego zaburzenia psychiczne tj psychoza lecz mąż nie zgodził się na wykonanie badan i podejrzewam ze mógł być leczony tez w okresie dzieciństwa ale nikt mi o tym nie powiedział wiec nie jestem pewna i lekarz powiedział mi ze jeżeli dziecko będzie wychowywać się razem z nim to może mieć podobne problemy psychiczne
  2. kiedy dziecko płakało mąż wpadał w furię telepał dzieckiem nie pozwalał mi do niej wstawać… robił awantury kiedy musiałam z nią jechać do lekarza niestety świadkiem tych awantur jest tylko moja mama…
  3. mąż szarpał mnie… zabraniał mi jeść…. kazał ciągle ćwiczyć… zabronił mi również rodzic naturalnie..
  4. Mąż często groził ze nas zabije lub zrobi coś czego będę żałować do końca życia i dlatego boje się ze mógłby coś zrobić dziecku
  5. Jego bracia i ojciec z którymi mieszka nadużywają alkoholu… ponadto jego ojciec jest nałogowym alkoholikiem są tam ciągle awantury matka nawet obiadów nie gotuje dlatego nie chce aby dziecko przebywało z nim tam samo bez mojej obecności….
  6. od 7 miesięcy nie mieszkamy razem maż przyjeżdża do dziecka raz na 2 lub 3 tygodnie i jest tylko pół godziny mała w ogóle ojca nie poznaje były takie sytuacje kiedy płakała jak brał ja na ręce… ja nie zabraniam mu odwiedzać dziecka..
  Proszę mi doradzić czy w takiej sytuacji sąd może mu zezwolić na zabieranie dziecka beze mnie?
  Czy mam szanse ograniczyć mu prawa rodzicielskie?
  Czy badanie w RODK mi w tym pomoże?
  Bardzo sie boję proszę o pomoc

  Odpowiedz

  admin 28 marca, 2012 o 18:27

  Szanowna Pani, opisana przez Panią sytuacja jest poważna. Nie potrafię odpowiedzieć na Pani pytania, gdyż do tego – jeżeli porada ma mieć jakąkolwiek wartość – potrzebna jest znajomość szczegółów: pism procesowych, stanowiska drugiej strony, protokołów rozpraw itp., a przede wszystkim bezpośredniej rozmowy. radziłabym skorzystać z porady profesjonalnego prawnika, zajmującego się sprawami rozwodowymi. Porady przez internet w bardziej skomplikowanych sprawach mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Z całą pewnością do sprawy trzeba się dobrze przygotować i przemyśleć wszystko dokładnie. Koniecznie proszę udać się po pomoc do odpowiedniego prawnika.
  Proszę się nie niepokoić tym, że minęły dwa tygodnie od złożenia wniosku i nic. W sądzie sprawy toczą się w swoim tempie.

  Odpowiedz

  słąwek 25 kwietnia, 2012 o 07:43

  witam
  mam małe pytanko jestem w trakcie rozwodu, nie mozemy porozumieć się co do opieki nad dzieckiem ja jako ojciec chce ograniczyc żonie wladzę rodzicielska. byłem nie dawno na badaniu- nie doszły do skutku gdyz dziecko nie chiało zostac pod opieka matki- psychologowie przerwali i wyznaczyli nowy termin, jednak zona nie zgodziłą sie na inny termin i napisała jakies pismo ze nie chce tych badań. co można zrobic czy rodek na mój wniosek moze napisac kilka słów co sied ziało podczas pierwszego badania?

  Odpowiedz

  PIOTR 9 czerwca, 2012 o 07:19

  Witam jestem dziadkiem od roku i złożyłem wniosek do sądu o kontakty z wnuczką której w ogóle nie widziałem od urodzenia bo córka nastawiona negatywnie przez swego konkubenta.Jednak moja córka nastawiona z konkubentem upiera się abym ich nie miał – że jestem pijakiem itp .opinia kuratora była pozytywna Sąd na 22 czerwca nakazał wizytę w RODK wszystkim uczestnikom .Jak się nastawić na tą wizytę i czego oczekiwać.Czego będą dotyczyły pytania .Proszę o pomoc.Piotr

  Odpowiedz

  admin 10 czerwca, 2012 o 09:37

  Nie jestem psychologiem, więc pewnie nie potrafię zadowalająco odpowiedzieć na Pana pytanie. Sądzę, że trzeba być sobą i nie starać się przedstawić siebie w lepszym świetle. Podejrzewam, ze badanie będzie oparte na obserwacji i rozmowie ze wszystkimi uczestnikami badań, by może otrzyma Pan jakieś testy psychologiczne. Trzeba pójść, odpowiedzieć na pytania i czekać na opinię. Nic więcej nie jestem w stanie poradzić.

  Odpowiedz

  agawa 8 września, 2012 o 17:18

  Witam Panią.
  Po przeczytaniu kilku różnych historii na temat badań RODK powiem szczerze jestem przerażona. Sama mam przed sobą takie badanie. Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że sąd może mnie skierować na to badanie byłam zdania, że ktoś nareszcie spostrzeże problem, który polega na zwykłej zemście mojego byłego partnera na mnie a nie na tym, że wyrządzam krzywdę własnemu dziecku a mowa tu o molestowaniu nieletniej..jak do tej pory kuratorzy niczego złego nie zanotowali w moim zachowaniu bo na prawdę nic się nie dzieje. Ale obawiam się po lekturze tekstów, że biegly psychiatra zrobi ze mnie ostatnią….a co za tym pójdzie mogę niesłusznie zostać skazana za rzeczy których nie zrobiłam i nie robię..mój były partner ma zdolności do manipulowania ludźmi i faktami i chociaż mam na to dowód w postaci jego lektur jak manipulować osobami, to tak naprawdę jestem już na straconej pozycji. Dziewczynka ma 3lata i 99%czasu spędza ze mną lub moimi rodzicami. Jak większość matek mam rozwinięty instynkt macierzyński, nie nastawiam dziecka przeciw ojcu choć ten dopiero czerwca zaczął się interesować dzieckiem i przedstawia siebie w sądzie jako oddanego od początku tatusia..Obawiam się, że w RODK wykorzystają to na jego korzyść. Dlaczego tak wiele osób jest niezadowolonych z orzeczeń RODK. Ja chcę tylko udowodnić, że nie mam nic wspólnego z zarzucanym mi przestępstwem. Czy moje słowa mogą mnie od tego uchronić? Czy jest jakiś test stwierdzający istnienie zboczenia pedofilii bądź jego całkowity brak? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam agawa

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 8 września, 2012 o 20:09

  Niestety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie dotyczące testów – nie jestem psychologiem. Co do wizyty w RODK, to nie dziwi mnie fakt, że wiele osób jest niezadowolonych z orzeczeń. Proszę wziąć pod uwagę, że zwykle ktoś jest zadowolony i ktoś – niezadowolony. Nie prowadziłam badań pod tym kątem, ale podejrzewam, że w internecie piszą raczej ci, którzy nie są zadowoleni. Osoby zadowolone z opinii RODK nie mają potrzeby dyskutowania o „niekompetencji” ośrodków (żeby nie było wątpliwości nie zawsze zgadzam się z opiniami RODK w moich sprawach i, jeśli trzeba, ostro polemizuję z takimi opiniami, ale są to ośrodki bardzo potrzebne i wykonujące ogromną pracę). Jedyne, co mogę poradzić, to pójść na badanie, porozmawiać, spokojnie przedstawić swój punkt widzenia i … czekać na wynik.

  Odpowiedz

  Aga 10 września, 2012 o 04:40

  witam. U mnie sprawa też wygląda nie ciekawie. Jesteśmy z mężem po pierwszej rozprawie rozwodowej, na mój wniosek z orzeczeniem o winie, na której było rozpatrywane zabezpieczenie powództwa w sprawie opieki nad dziećmi na czas trwania procesu. Sąd przyznał opiekę nad 10 letnim synem ojcu. Udokumentował tylko ty ,że syn związany jest ze środowiskiem w którym będzie mieszkał z ojcem i w trybie pilnym zlecił badanie w rodk.Dodam że mamy dwójkę dzieci. Zeznawałam i przedstawiałam dowody,że mąż nas separuje od syna, że znęcał się na córką psychiczne, że córka od 3 lat leczy się u psychologa, że miała początki choroby wrzodowej żołądka, że bardzo tęskni za bratem.Sąd nie wziął w ogóle pod uwagę córki.Dodam ,że mąż wniósł o opiekę nad synem z ograniczeniem władzy dla mnie i o ograniczeniem sobie praw do córki i opiekę dla córki dla mnie!?!? szok. Ja wniosłam o opieke nad obydwojgiem dzieci. Mam udostępnione mieszkanie o ciotki która wyjechała na stałe zagranicę, pracuje no niby zarobki najniższe, także nie rozumiem decyzji sądu. Wniosła sprawe o znęcanie nad rodziną w sądzie. Boje się badania bo syn jest odsuwany ode mnie i córki, mieszkałyśmy ciągle do lipca w spólnym mieszkaniu.Ale mąż i tak przez ten czas odsuwał syna.Kupował drogie zabawki, gry komputerowe na ktore ja nie zezwalała(bijatyki, strzelanki ) Wyrzucił mnie z naszego pokoju do pokoju dzieci, do córki sam „wprowadził ” sie do naszego pokoju. Kontrolował i kontroluje syna na każdym kroku, nawet gdy syn idzie do Wc mąż maszeruje za nim, zamyka w pokoju itp.Od lipca rzadko pomieszkujemy z córką w domu, bo córka tam się źle czuje, ma problemy z ciśnieniem, jest wyśmiewana przez ojca, który jej dokucza. W stosunku do mnie jest jeszcze gorszy , wyszydza mnie, obraża . Wmawia synowi , że się mnie boi, prościej mówiąc robi mu pranie mózgu.Czy muszę się godzić na to badanie?Co robić?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 września, 2012 o 20:22

  Badanie RODK jest podstawą orzekania przez sąd w zakresie władzy rodzicielskiej w razie sporu między rodzicami. Jeżeli Pani nie pójdzie na badanie, to oczywiście w tym zakresie opinii nie będzie, ale nie wiem, czy coś dobrego Pani w ten sposób osiągnie. Z Pani wypowiedzi wynika, że sytuacja w rodzinie jest bardzo trudna, sugeruję więc kontakt z prawnikiem, który będzie mógł z Panią porozmawiać „na żywo” i doradzić odpowiednie stanowisko w procesie.

  Odpowiedz

  Sauron 18 września, 2012 o 05:31

  PYTANIE : Jaki sens ma badanie w RODK i jakie prawdziwe relacje wykaże w sytuacji kiedy dwa i pół roku temu matka zabrała dziecko i wyprowadziła się do innego miasta oddalonego o 450km. Ponieważ dziecko bardzo płakało na początku rozstania uniemożliwiała kontakty by szybciej się przestawiło. Po orzeczeniu sądu ( około 8 miesięcy od wyjazdu ) została zmuszona do przywożenia dziecka. Ojciec widzi się z synem na weekendy co 2 tygodnie i to jeszcze zdarzają się przesunięcia wizyt. Jeśli okres pomiędzy widzeniami przekracza 3 tygodnie chłopiec przyjeżdża jak obcy i trzeba go od nowa oswajać. Teraz po 30 miesiącach następuje badanie RODK.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 września, 2012 o 09:27

  Niestety dotknął Pan przykrego tematu – polityki faktów dokonanych. W RODK zawsze będą badane AKTUALNE relacje w rodzinie. Jak sam Pan zauważył z powodu działań matki są to relacje zaburzone. Podejrzewam, że z opinii RODK będzie także wynikać zalecenie, jak Pana kontakty z dzieckiem powinny wyglądać w przyszłości.

  Odpowiedz

  Małgorzata 30 października, 2012 o 09:15

  Witam 🙂
  czytam opinie tutaj zawarte,bo również wystąpiłam o badanie syna(11lat). Jestem po pierwszej sprawie rozwodowej,mąż w swojej odpowiedzi na mój pozew,wystąpił o zabranie mi całkowite władzy rodzicielskiej,gdyż uważa że jestem osobą chorą i niezrównoważoną psychicznie,napisał też że jest bardziej emocjonalnie związany z synem jak ja.O badanie w swoim pozwie wystąpiłam nie wiedząc o oskarżeniach męża,chciałam po prostu,by wiedział że nie chce tym zrobić nikomu na złość,uważam że syn kocha nas jednakowo i na dzień dzisiejszy nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron,broni nas oboje.Syn jest pod opieką psychologa już jakiś czas.Ja od sześciu lat,mąż znęca się nade mnę fizycznie i psychicznie.Wystąpiłam o rozwód z orzeczeniem winy męża,dlatego jedynym argumentem i walka o dziecko,cierpimy wszyscy.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 listopada, 2012 o 14:22

  Pani Małgorzato, Pani postawa świadczy jak najlepiej o Pani. Cóż, trzeba pójść na badanie i czekać na wyniki. Współczuję sytuacji, ale nic innego pewnie w tym momencie nie można zrobić.

  Odpowiedz

  Małgorzata 6 listopada, 2012 o 12:13

  Witam pani Agnieszko
  Widzę że nie dopisałam dokładnie ostatniego zdania.Chodziło mi o to ze dla męża jedynym argumentem jest walka o dziecko,zawsze mi powtarzał ze jak nie chcę z nim być to odbierze mi syna.
  Już się tego nie boję,od tego jest sąd a nie on:(
  Dziękuję za ciepłe słowo i nie pozostaje mi nic innego jak cierpliwie czekać na wezwanie na badanie>)
  Pozdrawiam Małgorzata

  novaa16 6 listopada, 2012 o 22:53

  Witam,
  Dzsiaj mialam rozprawe o ograniczenie wladzy rodzicielskiej mnie i ojcu dziecka nad moim 8 letnim synem, z powodztwa babci od str ojca. Babcia chce zostac rodzina zastepcza. Maly mieszka u babci od dwoch lat, miala byc to sytuacja przejsciowa w trudnym dla momencie zycowym, ale w chwili kiedy poukladalam sobie zycie babcia zlozyla wniosek do Sadu. Mieszkam obecnie w Niemczech i przyjazd do Polski na rozprawe to byl ogromny trud (mam 3 miesieczne dziecko). Syn ma zabezpieczony sadownie pobyt u babci. Pozwolila mi sie z nim zobaczyc wczoraj w domu na 2 godz. Nie bylo dyskusji w temacie wyjscia itp. Dzis na rozprawie sad mnie nawet nie przesluchal, tylko swiadkow, ktorymi byly ciotki malego, ktore tez z nim mieszkaja. Podczas zeznan bardzo sie plataly, nie potrafily skladnie odpowiedziec na proste pytania i ich odpowiedzi na te same pytania byly czesto bardzo odmienne. Pelnomocnik babci wniosl o badanie w RODK, a moj pelnomocnik sie do tego wniosku przychylil. Pelnomocnik babci poprosil o przeniesienie czesci kosztow na mnie, ale sedzina sie nie zgodzila. Po rozprawie moj pelnomocnik zaproponowal ze ja z wlasnej woli pokryje czesc kosztow, na co babcia odfuknela ze nie ma takiej potrzeby. Jestem bardzo ciekawa jak dlugo bede czakac na termin w RODK? Ile to moze potrwac? Ostatnio zauwazylam ze syn jest nastawiany przeciwko mnie, wszelkie nasze kontakty sa kontrolowane, zupelnie inaczej rozmawial ze mna kiedy byl na koloniach i do siebie telefonowalismy, wtedy byl otwarty, duzo mi opowiadal co robia itp, a kiedy rozmawiamy na skype jak jest w domu, to nie chce za bardzo rozmawiac, nie pamieta nigdy co robil tego dnia, woli pograc w gry itp… Boje sie ze czas oczekiwania na badanie bedzie bardzo mocno wykorzystany przeciwko mnie, a ja juz i tak mam bardzo ograniczone kontakty z dzieckiem (nie odbieranie tel, ciagle zaniki internetu podczas rozmow na skype)… Jak to wszystko moze sie potoczyc? Chce odzyskac syna, nie wyobrazam sobie ze mialoby go przy mnie nie byc. Czy decyzja RODK bedzie dla sadu kluczowa czy rowniez zeznania swiadkow beda brane pod uwage? Ile to moze trwac? Dziekuje…

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 listopada, 2012 o 07:59

  TO, że sąd Pani nie przesłuchał to nic dziwnego. Będzie Pani przesłuchiwana na samym końcu. Co do terminu oczekiwań na badanie RODK, to nic nie mogę powiedzie W każdym ośrodku wygląda to inaczej. BAdanie trwa zwykle 3-4 godziny. Sąd będzie brał pod uwagę wszystko, ale opinia RODK ma kluczowe znaczenie. Jeżeli dziecko jest nastawiane przeciwko Pani, najprawdopodobniej wyjdzie to podczas badania.

  Odpowiedz

  Zośka 9 stycznia, 2013 o 13:11

  witam!
  A propo opinii z RODKu – dostałam odpis w tym tygodniu. I zastanawiam się czy pisać, że mam do niej zastrzeżenia.. We wnioskach końcowych co prawda ujęto, że prawidłowo zajmuję się dziećmi i nie budzi to zastrzeżeń, ale w opinii o mnie, zaznaczono, że traktuję niejednokrotnie dzieci jako kartę przetargową do porachunków z byłym mężem.. Z czym się nie zgadzam. Czy jest sens, żeby to zgłaszać? Czytałam, że sędziowie i tak nie czytają całej opinii tylko wnioski… Obawiam się tylko, że jeśli nie zgłoszę, że to nie prawda, zostanie to „wyciągnięte” przy następnych sprawach i wzięte za pewnik, co mnie stawia w bardzo negatywnym świetle…
  I druga rzecz, w opinii napisano, że wspólnie ustaliliśmy optymalną formę kontaktów dzieci z ojcem, chodzi o dni i godziny – w rzeczywistości nie miało to miejsca. Chciałabym żeby odbywało się to w innych dniach, albo krócej.. I ten sam problem – czy jest sen zgłaszać to pisemnie? Czy wystarczy że podczas sprawy zawiadomię o tym sąd?
  Pozdrawiam
  Z.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 stycznia, 2013 o 22:43

  Sąd zwykle wyznacza termin na zarzuty do opinii i dobrze jest się zmieścić w tym czasie. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego pozwalają na pominięcie później zgłoszonych argumentów. To takie uwagi natury ogólnej. Nie potrafię odpowiedzieć, co należy zrobić konkretnie w Pani sytuacji, co ma, a co nie ma znaczenia, gdyż do tego potrzebna jest znajomość szczegółów sprawy. Jak zwykle w takim przypadku, mogę jedynie odesłać Panią do prawnika „na żywo”.

  Odpowiedz

  Ewelina 21 stycznia, 2013 o 20:05

  Witam serdecznie.Chciałabym się zapytać czy mogę dostać od pani wzór jak napisać wniosek do sądu o skierowanie męża na badania psychiatryczno-psychologiczne.Jesteśmy w trakcie rozwodu,walki o opiekę nad dzieckiem i wydaje mi się że z mężem jest coś nie tak ponieważ opisał na mnie rzeczy o których nawet nigdy nie śniłam.Dziękujję

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 stycznia, 2013 o 21:36

  Nie mogę Pani przekazać takiego wzoru z dwóch powodów. Po pierwsze: nie jestem autorem żadnego wzoru pisma – zawsze piszę pisma na bieżąco, dostosowane do konkretnej sprawy. Po drugie: sąd w sprawie rozwodowej nie kieruje strony na badania psychiatryczne chyba, że się strona sama na to zgodzi (pewnie nie ma na co liczyć). A to, że przeczytała Pani o sobie „rewelacje” nie zdarza się w procesie rozwodowym z orzekaniem o winie wcale tak rzadko.

  Odpowiedz

  Monika 23 stycznia, 2013 o 13:15

  Dzień dobry
  Dostałam właśnie opinie z RODK niestety jest ona niepełna gdyż ojciec dzieci spóźnił się na badanie 2 h a na drugi termin mimo ze deklarował przyjście się nie stawił. Wszystko to zostało opisane w opinii. Paniom z RODK udało sie tylko zbadać stosunek ojca do dzieci i dzieci do ojca. Wniosek ogólny jest taki że u najstarszego syna więzi rodzinne z ojcem są na etapie rozluźniania , średniej zanikania a najmłodsza nie nawiązała tych więzi wcale (ojciec nie uczestniczył w jej życiu). Sprawa toczy się o pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca , jaka może być decyzja sadu co do niepełnego badania, czy sąd opiera się na badaniu niepełnym ????

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 stycznia, 2013 o 22:07

  Sąd opiera się na badaniu RODK ze świadomością, że jest niepełna. To w dalszym ciągu jest opinia biegłych. Sąd ma prawo natomiast ocenić negatywnie zachowanie Pani męża (wyciągnąć z tego negatywne dla niego wnioski). Ale co z tego w rzeczywistości wyniknie, zobaczy Pani dopiero w trakcie, lub na końcu postępowania.

  Odpowiedz

  Monika 24 stycznia, 2013 o 23:23

  bardzo dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz

  Natka 25 stycznia, 2013 o 16:08

  Witam! obec­nie jestem na eta­pie sprawy roz­wo­do­wej, w któ­rej dążę do usta­le­nia że to mąż był wyłącz­nie winny temu rozpadowi…mianowicie mąż był alko­ho­li­kiem, miał mnó­stwo pro­ble­mów z prawem…Teraz mąż prze­bywa w ZK praw­do­po­dob­nie do 2017 roku. Mamy 4 let­niego syna. Na ostat­niej spra­wie mąż wniósł wnio­sek o usta­le­nie kon­tak­tów z synem, chce widy­wać się z synem raz w mie­siącu w zakła­dzie kar­nym w któ­rym prze­bywa, a który odda­lony jest od naszego miej­sca zamiesz­ka­nia o 100km. Ja w ogóle nie chcę się na to zgo­dzić. Syn i tak nie widział ojca od pół roku, mało o nim wspo­mina. Sąd skie­ro­wał moje dziecko na bada­nie do RODK. Czy jest moż­li­wość, że Sąd zgo­dzi się na taki układ, aby dziecko jeź­dziło do taty do zakładu karnego???

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 26 stycznia, 2013 o 16:20

  Na to pytanie oczywiście nie potrafię odpowiedzieć. Sąd prawidłowo chce się oprzeć o opinię RODK. To ta opinia będzie podstawą do przyznania-, lub odmowy takich kontaktów. Pani ma natomiast prawo wyrazić swoje zdanie i przede wszystkim uzasadnić, dlaczego dziecko nie powinno – Pani zdaniem – jeździć do ZK. Sama odległość nie jest najważniejsza.

  Odpowiedz

  Maria 8 lutego, 2013 o 19:14

  Pani Mecenas, RODK bezprawnie wydają opinie w sprawach rozwodowych,kontaktów dzieci z rodzicami, dziadkami.Nie ma do tych badań upoważnienia ustawowego.Rozporządzenie ministra sprawiedliwości na podstawie którego funkcjonują RODK jest w części dot w/w opinii niezgodne z art 92 Konstytucji RP.Dlaczego zatem adwokaci zgadzają się na kierowanie rodzin i małoletnich- a nie nieletnich zdemoralizowanych? Dlaczego nie żądają/ jeśli to konieczne/ badań przez biegłych sądowych/k.p.c!/ Tzw. Biegli w RODK nie mają uprawnień do interpretacji testów. Testy to też swoista sprawa !!! RODK nie są instytutem naukowym. Czy adwokaci tego nie widzą? Sprawą jest zainteresowany Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich .Przecież to bezprawie.Sądy przepisują opinie RODK do postanowień i wyroków 'na żywca” To jest opinia kluczowa? RODKi zastępują sądy w Rzeczypospolitej?!! Adwokaci tego nie chcą widzieć . Tak jest?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 lutego, 2013 o 20:46

  Ciekawa uwaga. Powiem tak, przyglądnę się temu i na pewno odpiszę.

  Odpowiedz

  anka 25 marca, 2013 o 15:58

  Dzien dobry .. Jestem w trakcie sprawy o pozbawienie wladzy ojca mojego 6 let­niego syna. Chcialam zapytac czy bedzie brana pod uwage opinia z RODK . W opini pani psycholog napisala iz ojciec dziecka przejawia niezrownowazenie,wystepowanie zaburzen psychotycznych z podwyzszonym ekstrawertyzmem,zaburzone sa pro­cesy emocjonalno-popedoweoraz zdolnosci do kontrolowania dzialania . Rozpoznano rowniez osobowosc dyssocjalna. We wniosku jest stwierdzenie iz “ojciec nie gwaran­tuje sprawowania odpowiednio opieki nad synem,pomimo deklaracji nie gwarantuje wypelniania roli rodzica…” Dodam iz pozwany przebywa od prawie 5 lat w ZK. Jed­nak twierdzi iz kocha syna i nie pozwoli pozbawic sie praw. Bedac na wolnosci nie pracowal dluzej niz miesiac. Naduzywal alkoholu… Jest multirecydywista . Wyroki za pobicia grozby karalne kradzieze itp…

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 29 marca, 2013 o 18:37

  Opinia RODK jest bardzo istotna da sądu. Nie widzę więc podstaw, by sąd nie bral jej pod uwagę. Zdanie Pani męża w tej kwestii nie jest dla sądu najważniejsze.

  Odpowiedz

  Michał 21 kwietnia, 2013 o 20:14

  najlepszym sposobem przygotowania się do badania w RODK jest tam nie iść i o nie nie wnioskować. Pracownicy RODK zwykle nie są wpisani na listę biegłych posługują się zdyskredytowanymi w psychologi metodami jak np. test drzewa, czy plam Rorschacha a przede wszystkim nie powinni tych opinii wydawać, gdyż RODK funkcjonuje w oparciu o rozporządzenie wydane w oparciu o art 84 ustawy o postępowaniu w sprawach NIELETNICH (Dz.U. Nr 25 1982 r. poz. 228). Art. 1 ust. 1 przywołanej ustawy wskazuje, że:
  Art 1 par. 1

  Przepisy ustawy stosuje się w zakresie:
  1) zapobiegania i zwalczania demoralizacji – w stosunku do osób, które nie ukończyły lat 18;
  2) postępowania w sprawach o czyny karalne – w stosunku do osób, które dopuściły się takiego czynu po ukończeniu lat 13, ale nie ukończyły lat 17;
  3) wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych – w stosunku do osób, względem których środki te zostały orzeczone, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez te osoby lat 21

  Końcowy efekt pracy zatrudnionych w RODK osób rzadko bywa odzwierciedleniem rzeczywistej sytuacji rodziny i pozostawia w aktach sprawy mnóstwo przekłamań, które większość składów orzekających traktuje jako prawdę objawioną.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 kwietnia, 2013 o 08:30

  Pozwolę sobie mieć odmienną opinię. Jestem zdania, że nic o nas bez nas. Zignorowanie RODK wcale nie zatamuje procesu, a sąd i tak podejmie decyzję, bo musi. Dobrowolne pozbawienie się głosu w tak ważnej sprawie, jaką są kwestie opieki, kontaktów z dziećmi jest – delikatnie mówiąc – nierozsądne. Można mieć taki pogląd, jak Pan prezentuje, ale nie odważyłabym się go poelecać komukolwiek. To ryzyko, które każdy musi podjąć sam.

  Odpowiedz

  norbi 29 listopada, 2013 o 11:51

  Komentarz usunięty na prośbę autora

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 listopada, 2013 o 23:02

  Każde badanie RODK to osobna historia. Nie jest łatwo.

  Odpowiedz

  aga 14 października, 2013 o 17:54

  Mam pytanie: ile jest dni na złożenie zażalenia/podważenia decyzji RODK? I jakie i czy w ogóle trzeba mieć dowody na to, że opinia jest niewłaściwa? kiedy dowiem się, ze złożono zażalenie od decyzji i jak można się do tego przygotować?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 14 października, 2013 o 21:11

  O czasie na odpowiedź decyduje Sąd. Otrzyma Pani taką informację w piśmie z sądu. Co do reszty pytań muszę Panią odesłać do prawnika, jak już Pani otrzyma opinię RODK. Nie da się na to odpowiedzieć abstrakcyjnie.

  Odpowiedz

  olek 28 listopada, 2013 o 11:11

  Witam
  W skrócie: sprawa rozwodowa ciągnie się od roku, najpierw dwóch synów(3 i 4 lata) mieszkało ze mną (2 miesiące), a pozostałe 10 z matką (zabezpieczenie pobytu na czas rozwodu). Składałem apelację na to postanowienie, sąd się do niej przychylił i zdjął zabezpieczenie, ale dzieci nie mogłem odzyskać. Badanie RODK, na które czekałem 8 miesięcy wykazało, że obaj synowie powinni mieszkać ze mną,że to właśnie ja-ojciec daję gwarancję lepszego rozwoju synów i opieki. Opinia była jednoznaczna, jednak na rozprawie po której byłem pewny odzyskać synów, w związku z tym, że żona złożyła zażalenie (czuła sie skrzywdzona opinią, nie podała żadnych argumentów) sędzia sam zaproponował że może lepiej badanie powtórzyć(???) CO MOGĘ ZROBIĆ W TAKIEJ SYTUACJI? opinia poświadcza moje kompetencje rodzicielskie, spotykam się z dziećmi kilka razy w tygodniu. Mój prawnik według mnie nie interesuje się sprawą wystarczająco, czy można było zrobić coś jeszcze?, jak mam walczyć? Myślałem, że merytoryczne decyzje, badania biegłych i mój spokój pomogą. Ale czuję się skrzywdzony. Proszę o jakąś radę, pomoc.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 listopada, 2013 o 21:18

  Rozumiem sytuację, w jakiej się Pan znalazł i szczerze współczuję. Nie podejmę się jednak jakiegokolwiek doradztwa, bo takie zewnętrzne rady mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie znam wielu niuansów sprawy, a każdy może mieć znaczenie. Poza tym ma Pan przecież pełnomocnika, który zna sprawę w szczegółach. Proszę mi wierzyć, każdy z nas czuje się czasem, jakby walił głową w mur. Nie jestem cudotwórcą, choć jakże często bym chciała.

  Odpowiedz

  norbi 28 listopada, 2013 o 23:32

  Komentarz usunięty na prośbę autora

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 listopada, 2013 o 22:59

  Nawet, gdybym chciała – nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytania. Poza tym ma Pan prawnika – proszę zadać te pytania adwokatowi siostry.

  Odpowiedz

  novaa16 30 stycznia, 2014 o 19:25

  Witam, poltora roku temu(6.11.2012) pisalam juz raz w swojej sprawie. Od tamtego czasu bylam na dwoch badaniach w RODK, za pierwsze placila strona przeciwna a za drugie ja jako ze to ja zlozylam wniosek o kolejne badanie. Generalnie pierwsze badanie nic nie wyjasnilo dlatego moja adwokatka zlozyla wniosek o kolejne badanie ktore mialo odpowiedziec na pytanie ’ czy daje gwarancje nalezytego sprawowania opieki nad maloletnim synem, oraz o ustelnie moich kompetencji i predyspozycji wychowawczych’.
  Dostalam wlasnie opienie ktora nic nie wyjasnila…. w kazdym badz razie dla mnie niewiele. Zacytuje tu tylko wniosek koncowy bo cale pismo to kilka stron A4…
  ” Na podstawie analizy akt spr oraz przeprowadzonach badan kompetencji i predyspozycji rodzicielskich uczestniczki wobec maloletniego oceniamy jako ograniczone lecz wystarczajace do sprawowania bezposredniej pieczy nad synem. Matka ujawnia motywacje do uczestniczenia w zyciu dziecka. Jest z nim emocjonalnie zwiazana. Posiada wobec niego pozytywny stosunek. Jego sytauacje psychologiczna postrzega dosc adekwatnie. Generalnie wlasciwie rozpoznaje jego rozwojowe potrzeby. Pozytywnie rowniez oceniamy ustabilizowanie sytauacji zyciowej przez matke w kontekscie zapewnienia warunkow do pelnienia rol rodzinnych. Nadal natomiast badana prezentuje niewystarczajacy krytycyzm w stosunku do swojego wczesniejszego funkcjonowania zyciowego rzutujacego na sytuacje maloletniego. Rowniez jej postawy wobec ponoszenia wysilkow na rzecz dziecka wniektorych obszarach, w obecnych warunkach pozostawania pod piecza babki ojczystej, nalezy uznac za niedojrzale, cechujace sie autotolerancja. Reasumujac uwazamy ze matka maloletniego w chwili obecnej daje ograniczone gwarancje nalezytego sprawowania pieczy nad maloletnim.”

  jako ponoszenie wysilkow pani psycholog miala chyba na mysli to ze nie loze na utrzymanie syna, ale nie wziol nikt pod uwage ile kosztuje mnie walka o jego odzyskanie….
  oplaty za jazdy na sprawy i badania w rodk (mieszkam na stale w niemczech), wszelkie tluamczenia pism, oplaty za adwokata, kontakt z dzieckiem (jednostronny smsowy bo innego nie posiadam) ok 30€ miesiecznie, oplata za badanie w Rodk rzedu 700 pln tez nie jest mala (nie wiem jak placa to biedni ludzie w Polsce).

  Skan calej opini moge wyslac na priv w celu poszerzenia wiedzy o wyniku badania.

  Moja adwokatka uznala ze sama nie wie jak interpretowac wniosek koncowy ktory sam sobie zaprzecza i zaprzecza calemu wynikowi badania. Sugeruje zeby powolac panie biegle ktore wystawily to pismo jako swiadkow na sprawe sadowa, oczywiscie koszty musze pokryc ja.

  No i teraz pytanie!
  Czy uwaza Pani ze faktycznie jest taka potrzeba czy to pismo jest jasne i tylko mnie i adwokatce wydaje sie ze to cos w stylu: Bardzo dobrze, siadaj dostateczny…??

  Cala sprawa ciagnie sie juz tyle czasu ze glowa boli (ponad dwa lata) a ja nie mam wlasciwie zadnego kontaktu z synem.

  co dalej robic?
  Ma Pani jakas rade?
  Z gory dziekuje…
  Karolina

  Odpowiedz

  Ania 19 lutego, 2014 o 09:58

  Witam, rozwodzę się z mężem, a moi teściowie złożyli wniosek do sądu o kontakty z moją córeczką. Sąd postanowił przeprowadzić badania w RODK więzi wnuczki z dziadkami. Moje pytanie jest następujące, czy jako rodzić mam prawo być przy takim badaniu, bądź czy ktoś ma prawo mi zabronić być przy dziecku podczas badania??? Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz

  anita 24 maja, 2014 o 00:26

  Witam,
  Mam pytanie.Czy zaburzenia osobowości męża ,moga przyczynić sie do ograniczenia władzy rodzicielskiej?Maz leczyl sie psychiatrycznie,jest także dda.Nie potrafił utrzymać pracy,przez co siedział duzo w domu i spędzał duzo czasu z dzieckiem(glownie przed komputerem).Wywiazala sie miedzy nimi wiez,destrukcyjna moim zdaniem dla mojego syna.Maz niestawail dziecku zadnych wymagan,ja bylam ta okropna jedza….Dziecko idzie za ojcem,jak w dym.Co robic?Maz wyprowadzil sie i kiedy dzwoni do dziecka,wplatuje go w nasze sprawy i nastawia dziecko przeciwko mnie.Jak to udowodnic.Przeciez nie nagram ich rozmow,bo nie mam jak.Co robic?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 25 maja, 2014 o 20:44

  Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Prezde wszystkim dlatego, że nie udzielam na blogu porad indywidualnych. Kolejny, nie mniej ważny powód: odpowiedź na to pytanie wymaga dokładnej znajomości sprawy. Te kilka zdań opisu to wierzchołek góry lodowej. Proszę zgłosić się po poradę do prawnika zajmującego się tego typu sprawami. Nic lepszego nie potrafię poradzić.

  Odpowiedz

  Monika 16 czerwca, 2014 o 19:31

  Witam,
  Jestem w trakcie sprawy rozwodowej, termin badania mam na 3 lipca wraz z mężem i dzieckiem. Córka ma 4 latka i nie widziałam jej od 3 miesięcy bo mój mąż mi na to nie pozwala. Czy wtedy badanie będzie wiarygodne? Przez ostatnie trzy lata mieszkała ze mną bo mąż był za granicą. A teraz mam z dzieckiem jedynie kontakt telefoniczny. On jeździ z dzieckiem do psychologa 120 km od miejsca zamieszkania

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 00:38

  Niestety nie odpowiem na to pytanie. Nie tylko dlatego, że nie udzielam na blogu porad prawnych, ale także dlatego, że nie jestem psychologiem.

  Odpowiedz

  Małgorzata 26 czerwca, 2014 o 23:32

  Ile czasu jest ważne badanie w RODK.Czy dzieci w wieku 16 i18 lat też tam muszą być.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2014 o 08:39

  Nie znam terminu obowiązywania opinii RODK – o tym decyduje sąd. Tak, mimo starszego wieku, to nadal dzieci.

  Odpowiedz

  lucyna 2 lipca, 2014 o 21:33

  Witam, mam pytanie: dostaliśmy na wniosek męża skierowanie na te badania, w sądzie podczas rozprawy rozwodowej mąż przyznał że nie rozmawiał z dziećmi na temat z kim chciałyby być i mieszkać, tak szczerze ja również z młodszym z synów o tym nie rozmawiałam tylko z starszym co by było jakby rodzice się rozeszli, teraz mieszkamy jeszcze razem. Wszyscy usiedliśmy spokojnie i porozmawiali w domu z dziećmi i mąż oświadczył, że dla dobra dzieci szanuje ich decyzję (9 lat i 13lat dzieciaki mają) i chce zgłosić rezygnację z tych badań z przyznaniem praw mieszkania ze mną, uzgodniliśmy też jego kontakty i wysokość alimentów. Jak to teraz zrobić by sąd się przychylił do naszej wspólnej decyzji, chcemy uniknąć stresu dzieciakom a i tak w sądzie powiemy co uzgodniliśmy.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 lipca, 2014 o 13:36

  Gratuluję porozumienia! Wystarczy poinformować sąd o Państwa porozumieniu i wnieść o cofnięcie dowodu z badania RODK.

  Odpowiedz

  Karolina 21 lipca, 2014 o 11:57

  1. RODK nie mają uprawnień do opiniowania w tych sprawach. Dopiero trwają prace legislacyjne nad umocowaniem prawnym RODK w tym zakresie (stanowisko Prokuratury Generalnej z kwietnia 2013).
  2. Pracownicy RODK nie mają statusu biegłego sądowego, mogą być zatem traktowani jedynie jako świadkowie, nie jako biegli (o ile nie są wpisani na listę biegłych, zdecydowana większość nie jest).
  3. Pracownicy RODK bardzo często uprawnień do wykonywania zawodu psychologa (prawo wykonywania zawodu psychologa powstaje z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów Regionalnej Izby Psychologów – ogromna ilość pracowników RODK nie jest na tę listę wpisana).
  4. Walka z niekorzystną opinią jest iluzoryczna, nie ma procedury odwoławczej.
  5. Można wezwać osoby opiniujące by uzupełniły opinię, jednak logiczne jest, że nie będą sobie zaprzeczać, w razie czego przepiszą to, co napisały, na sali odmówią zeznań lub stwierdzą „wszystko jest w opinii”.
  6. Osoba badana nie ma dostępu do wyników testów, RODK odmawiają udostępnienia czy nawet wglądu w dokumentację, więc nie ma możliwości udowodnienia, że wnioski zawarte w opinii są niewłaściwe.
  7. Bywa, że udaje się podważyć opinię, ale jest to loteria i zależy tylko i wyłącznie od sędziego.

  Co należy zrobić? Odmówić udziału w badaniach powołując się na pismo PG. Sąd nie ma prawa zmusić do skierowania na te badania. Jeśli to zrobi – skarga na sędziego.
  Zażądać przeprowadzenia badania przez biegłego, pracownika instytucji naukowej, osoby, która ma faktycznie kwalifikacje i wie o czym mówi.
  Nie zgadzać się na żadne testy projekcyjne.
  Żądać pełnych formularzy testowych (w standardzie są wyrywkowo potraktowane formularze testów osobowości oraz postaw rodzicielskich).
  Robić dokumentację przeprowadzanych badań – nagranie, zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 21 lipca, 2014 o 12:31

  Dużo w tym racji.

  Odpowiedz

  mariola 26 września, 2014 o 19:38

  witam mam miec badnia rodk z powodu czy jestem udolna wychowwczo dla rodzenstw sma wychowuje dzieci i wziełam rodzenstwo bo uciekali z domudzieck ters sod powiedził rze jestem nie udoln jak takie bdani sie odbywajom

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 26 września, 2014 o 21:18

  Starałam się opisać, jak wygląda badanie w RODK we wpisie, który właśnie Pani skomentowała. Niestety nie potrafię podać więcej szczegółów. Z całą pewnością każde badanie przebiega nieco inaczej, trudno więc tworzyć jakieś reguły.

  Odpowiedz

  Daniel 20 października, 2014 o 12:16

  Witam,
  czy w takich badaniach może wziąć udział prawnik, np. radca prawny? Czyli -czy może wejść ze stroną na badanie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 27 października, 2014 o 08:49

  Zasadniczo, jeżeli strona sobie tego życzy, to nie widzę przeszkód. Przyznam, że nei praktykuje się tego, gdyż nie wiem , co prawnik miałby robić w trakcie badania w RODK? Badanie nie dotyczy sfery prawnej, a faktycznej., zatem prawnik mógłby tylko „być”.

  Odpowiedz

  grzesio 27 listopada, 2014 o 15:59

  Czy można nagrywac przebieg badania w RODKA ??

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 grudnia, 2014 o 11:41

  To pytanie raczej do karnisty niż do mnie. Rozumiem, że chodzi o nagrywanie bez zgody osób nagrywanych? Jeżeli Pan uczestniczy w rozmowie, to samo nagrywanie nie jest nielegalne (co innego z wykorzystaniem nagrania). Podsłuch (np. podłożenie dysktafonu) z całą pewnością jest nielegalny.

  Odpowiedz

  Maciej 2 grudnia, 2014 o 22:09

  witam
  Pani mecenas ma problem w sprawie postepowania o zmianę kontaktów z córką.Sąd skierował mnie badania biegłego z listy Sadu Okregowego na okoliczność stanu zdrowia psychicznego i czy z punktu stanu zdrowia psychicznego wnioskodawca może on spotykac sie samodzielnie z małoletnią córką 3,5 -roczną.Chciałbym dodac ,ze matka nie zgodziła sie na moja propozycje czyli spotkań 2 raz w miesiacu poza miejscem zamieszkania małoletniej poczynając od piatku wieczór do niedzieli wieczorem.W tym samym postępowaniu wczesniej była wydana opinia z RODK ze nie mogę sie spotykac z dzieckiem bez osób trzecich.
  Czy jest jakas podstawa prawna w ktorej sąd może skierować na badanie do psychiatry w sprawie o utrzymywanie kontaktów z dzieckiem?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 grudnia, 2014 o 11:35

  Uzasadnieniem takiej decyzji sądu może być zasada naczelna prawa rodzinnego tj. dobro dziecka. Biegli są powoływani w sytuacji konieczności wykorzystania wiadomości specjalnych.

  Odpowiedz

  Maciej 15 grudnia, 2014 o 15:29

  Witam
  Mam parę dalszych pytań do pani mecenas
  Czy jest inna podstawa prawna która nakazuje rodzicowi bez jego zgody na uczestnictwo w tych badaniach?
  Jeżeli Sad zasłania się dobrem dziecka to na jakiej podstawie te dobro miało być naruszone?
  Czy mogą się toczy w Sądzie ta sama sprawa dotyczace ograniczenia władzy rodzicielskiej ojcu dziecka z urzędu jesli w tym samym roku sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka się zakończyła.
  Czy są jakies akty prawne którą tą sytuacje regulują

  Odpowiedz

  Aneta 9 stycznia, 2015 o 12:45

  Proszę o krótką informację co jest w ocenie sądu ważniejsze zeznania dziecka przed sądem czy opinie rodk? Moje dziecko przeszło jedno i drugie w tej samej sprawie i zeznania sie różniły. Co wtedy?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2015 o 19:23

  Gdyby to było takie proste, to pewnie zastąpiły by nas (sędziów, adwokatów) komputery. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na Pani pytanie i pewnie nie potrafiłabym odpowiedzieć nawet, gdybym znała akta sprawy. Niestety.

  Odpowiedz

  Danuta 11 lutego, 2015 o 10:58

  opinia rodk była dla mnie niekorzystna. Przedstawiłam zarzuty do opinii. Biegli ustosunkowali się do niej, ponownie na moją niekorzyść. Czy istnieje szansa że sad podejmie decyzję odmienną niż opinia biegłych? dziękuję.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 12 lutego, 2015 o 18:44

  Nie zawsze sądy opierają się na opinii RODK, choć tak jest w przeważającej ilości przypadków.

  Odpowiedz

  Danuta 13 lutego, 2015 o 11:10

  Czyli mówiąc wprost, szanse nie są zbyt wielkie?

  Odpowiedz

  Kamil 10 marca, 2015 o 10:08

  Witam, jak długo żona może odwlekać badania RODK? Na pierwszy termin nie przyjechała bez uprzedzenia nikogo i bez przedstawienia żadnego zwolnienia. Teraz mają odbyć się drugie… Wiem, że nie wstawi się, ponieważ robi mi pod górę w sprawie dzieci – nie widuję ich w ogóle ( kontakty mam zabezpieczone, jednak ich nie przywozi). Głównie chodzi mi o to jak długo może sobie odwlekać te badania RODK? Bo wiem, że za każdym razem coś wymyśli i nie przyjedzie. Bez badań RODK nie dostanę rozwodu a na tym również mi bardzo zależy… Jak dostać w tym wypadku szybko rozwód, by nie ciągnął się kolejne 2 lata, gdyż już 2 lata ten cyrk trwa.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 17 marca, 2015 o 23:25

  Nikt, a zwłaszcza sąd, nie będzie czekał w nieskończoność na badania RODK. Jak się to jednak skończy, jakie sąd wyciągnie wnioski? Trudno powiedzieć.

  Odpowiedz

  zofia 31 marca, 2015 o 20:06

  Witam Pani Mecenas
  Dziś świat się nam zawalił a zwłaszcza synowi.Był na badaniach RODK i na wstępie prze Panie psycholożki został zdyskwalifikowany. Gdy syn próbował sprostować swój tok rozumowania aby odzwierciedlał jego tok rozumowania Jedna z Pań stwierdziła: tu nie wojsko i nie będzie Pan rozkazywał, gdy powiedział, że Pani psycholog źle interpretuje jego wypowiedź usłyszał: w domu też musiała być Pana racja. Zarzuciły synowi też nieudolność przy podejmowaniu decyzji) muszę nadmienić, że synowa zażywa psychotropy i często też traci przytomność, a przy jednej z nich doznała wstrząśnienia mózgu – syn w związku z tym że synowa prosiła aby nie wzywał pogotowia zawiózł ją do szpitala dopiero na drugi dzień nie czekając już na jej opory. Pani psycholog stwierdziła , gdy syn o tym opowiedział, że jest nieodpowiedzialny i to on zagraża dzieciom a nie ich matka która podobno zażywa leki psychotropowe i nie daje sobie rady z dziećmi. Syn jest przerażony bo pomijając wszystko inne to tutaj tylko dostaną za swoje dzieci. To co syn wyrehabilitował i wyleczył gdy synowa chodziła w tym czasie na dyskoteki z kochankiem pójdzie na marne. Co możemy zrobić dla tych maleństw 1-3 lata a drugi 6 lat i oboje są dziećmi specjalnej troski. Synowa jest bardzo nieodpowiedzialna a na badaniach syn opowiadał, że płakała jak mops i twierdziła, że to syn jest nieodpowiedzialny i oczywiście ją bił i się nad nią znęcał( to poruszyło Panie psycholożki). Co może syn zrobić ? czy odwołanie od decyzji w RODK może coś zmienić dla dobra dzieci? proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 31 marca, 2015 o 21:00

  Przykro mi, ale nie udzielam tutaj porad prawnych. Prosze udać się do prawnika zajmującego się sprawami rodzinnymi w swojej okolicy. Warto poczekać na opinię RODK – sąd zakreśli termin do zgłaszania zarzutów.

  Odpowiedz

  zofia 1 kwietnia, 2015 o 07:06

  Witam Pani Mecenas
  Warto kompetentnej osoby posłuchać nawet gdy nic nie mówi – sądzę, że nikt nie chce borykać się z problemami sam nawet najmocniejsi a wszyscy potrzebują innego spojrzenia na sprawę. Z doświadczenia wiem, bo przeżyłam kilka dziesiątek na tym świecie, że nawet milczenie bądź zdawkowo wypowiedziane słowo czasem pomagają ( przepraszam za nieskładność). Dziękuję

  Odpowiedz

  Adam 30 kwietnia, 2015 o 14:38

  Witam! U mnie jest taka sytuacja !
  Jestem ojcem 3latniego synka,zona wyjechala za granice i nie interesowala sie dzieckiem przez 4 mc pobytu w Niemczech,imprezowala tam naduzywala alkoholu i zdradzala mnie.Wrocila do Pl i przez kolejne 4 mc rowniez nie zbyt interesowal ja maluszek,synek. Owszem odwiedzala go ale tylko raz na jakis czas, Podjalem decyzje o rozwodzie i wnioslem pozew i zalozylem sprawe alimentacyjana. Jak przyszly do zony owe dokumenty,nagle przypomniala sobie ze ma przeciez dziecko. Zabrala na sile synka do siebie i go przetrzymuje,oczywiscie mi utrudnia wszelkie kontakty zabrania przyjezdzac i dzwonic do synia.
  Spedzilem sam na sam z synkiem 8 mc stalismy sie nie rozlaczni. Laczy nas silna wiez emocjonalna. Kocham go nad zycie i wiem ze on kocha mnie.
  W zaistnialej sytuacji nie wiem czy mam szanse go odzyskac ? Bede walczyl o niego z calych sil!
  Tylko czy nie bedzie to walka z wiatrakami ? Zwarzajac na nasze polskie sadownictwo,bo podobno jest tak ze przydzielaja opieke nad dzieckiem matkom,nawet tym najgorszym,co opuscily swoje dzieci,ale w cudowny sposob sie ”nawrocily” ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 maja, 2015 o 07:35

  Zawsze jestem zdania, że należy robić to, co należy robić. Nie powinno się rezygnować z obawy, że się nie uda. Życzę powodzenia.

  Odpowiedz

  zofia 7 maja, 2015 o 09:04

  Witaj Adamie
  Gdy będziesz walczył o synka to wielka Ci chwała – wiem jak mój syn rok temu podchodził do takich problemów jak Twoje z takim samym uporem i zapałem. Niestety po roku mimo twardych dowodów jakie miał przeciwko swojej byłej już żonie dotyczących znęcania się nad dziećmi, przezywanie ich wulgarnie, szarpanie miał też dowody na zdradę swojej żony i łącznie z groźbami udokumentowane miał wszystko. Niestety równo po roku na drugiej rozprawie dostał rozwód ( mecenaski i sędzina naciskały) za porozumieniem obu stron – jeszcze wyrok się nie uprawomocnił. Synowa przez rok gdy się wyprowadziła od syna z dziećmi nie pozwalała się synowi z nimi widywać a wnuczkę wywiozła do swoich ojców 70 km od miejsca zamieszkania syna. Dzieci były prawie non stop rozdzielone starszy wnuk koniecznie potrzebuje psychologa a może i psychiatry bo mając sześć lat załatwia potrzeby fizjologiczne w majtki ponadto zaczął się zacinać. Gdy był u syna( a bywał sporadycznie) to w dniu gdy przyjechał już płakał, że musi do matki wracać i w majtkach już robiło się mokro. Gdy syn go wywoził to łapał mojego męża a swojego dziadka za spodnie i prosił dziadek zrób coś aby mnie tata nie odwoził – a my byliśmy bezsilni, płakaliśmy wszyscy. Wczoraj po rozprawie też miała dać dzieci synowi na sobotę i niedzielę jak postanowił sąd ( brakuje wyroku) – syn pojechał aby z nią porozmawiać – niestety przy wnuczku powiedziała że może je wziąć a później synowi żeby się nie ważył przyjeżdżać bo dzieci nie dostanie natomiast gdy tylko syn wyjechał od synowej to tradycyjnie przysyła poniżające go i ubliżające mu esemesy. Syn jest psychicznie całkiem rozbity nie może spać ani jeść a schudł chyba ze 20 kilogramów. Cały czas chodzi posępny i wygląda jak Zombi i oblewa przy tym wszystkie egzaminy ( nie może się skupić). Wiem, że jest Pan na początku drogi mimo wszystko trzymam kciuki – może trafi Pan na dobry skład sędziowski który nie generalizuje i nie uważa tych co noszą spodnie za rodziców drugiej kategorii. Życzę tego Panu z całego serca – mogę podpowiedzieć tylko już z własnego podwórka- w mecenasa trzeba zainwestować i wziąć najlepszego jeśli Pana na to stać a to na pewno zaprocentuje. Niech się nawet Pan zapożyczy gdyby Miał problemy z pieniędzmi ale na prawnika dobrego warto. Proszę się odezwać na forum i powiedzieć jak idą sprawy. Mocno pozdrawiam i naprawdę życzę dużo samozaparcia i proszę się nie zniechęcać przy pierwszym kopniaku. Zofia

  Odpowiedz

  zofia 7 maja, 2015 o 08:27

  Witam
  Mój syn odebrał opinię z RODK i jak pisałam w dzień badania do Pani mecenas był przerażony – jego domysły potwierdziły się. Panie biegłe zinterpretowały na niekorzyść syna nawet sytuację gdy wnuczek będący z synem i synową na ww badaniu załatwił się w majtki i syn wziął go na ręce do toalety aby go umyć – potraktowały podejście syna do sytuacji jako negatywnie wpływające na dzieci – podobno dzieci przy takim zachowaniu syna uwsteczniają się. Ale przecież nikt nie zapytał syna gdzie dzieci były przez cały rok (u synowej i jej ojców). Napisały biegłe również, że syn myśli tylko o finansach a dzieciom potrzebna jest miłość i stabilizacja. Syn powiedział, że bardzo kocha dzieci ale ma również duży dom z podwórkiem gdzie sam zaprojektował i wykonał dla swoich dzieci plac zabaw, mają w tym domu swoje pokoje , ma również rodziców którzy mieszkają na miejscu i bardzo również kochają wnuki i może w każdej chwili liczyć na ich pomoc – to nie było dla Pań ważne. Synowa nie wie co z dziećmi zrobić bo opieki nie mają na miejscu – wywozi do ojców, prosi koleżanki, nawet jest bardzo grzeczna gdy dzwoni do syna i prosi o pomoc, daje młodsze na tydzień do prywatnego przedszkola aby wziąć zaświadczenie i złożyć o podwyżkę alimentów. Ostatnio wzięła pożyczkę bardzo dużą w parabanku a drugą w firmie. Ciągle do syna dzwoni i albo mu ubliża albo płacze, że nie ma pieniędzy – syn płaci alimenty a oprócz tego partycypuje w kosztach. Dzieci nie jedzą gotowanego, czasem coś kupi w Biedronce a gdy o coś proszą to ciągle mówi, że nie ma pieniędzy- tak opowiada starszy wnuk synowi. Pytam czy takie zachowanie synowej i nie radzenie sobie z codziennymi problemami oraz tak nie umiejącej funkcjonować w rzeczywistości , nie radzącej sobie finansowo, krzyczącej i bez psychotropów (sąd o tym wiedział) nie mogącej żyć jest dobrą stabilizacją dla dzieci. Pytam czy przy zmiennych nastrojach synowej od wrzasków płacz , lament oraz szarpanie dzieci dawanie razów po ciele i przezywanie ich od pier……ch bachorów jest dobrą stabilizacją? Szanowna Pani mecenas wiem, że nie udziela Pani porad przez internet ale uważam że robi Pani bardzo dużo dobrego choćby przeczyta to co my inter…ci piszemy a to jest wielki plus. Proszę się nie obrazić, że po pochwałach jeszcze napiszę do wszystkich panów i pań którzy są przed badaniem w RODK oraz przed rozwodem : Panowie nie łudźcie się, że wypadniecie dobrze bo gdybyście stawali na głowie w RODK to i tak będziecie be, nie liczcie też przy rozwodzie , że dzieci będą Wasze i rozwód zostanie rozstrzygnięty na Waszą korzyść. Mój syn miał dowody, że synowa znęca się nad dziećmi, że go zdradza i co? gdy złożył pozew w zeszłym roku to w zeszłym tygodniu była druga rozprawa i pani mecenas synowej naciskała na pogodzenie się syna mecenas też a i pani sędzina naciskała i stało się ( podobno ze względu na dobro dzieci) – cytuję strony porozumiały się z tego co opowiadał syn (jeszcze wyrok nie uprawomocnił się) syn na siłę musiał się dogadać a gdzie w tym wszystkim dobro dzieci ( myślę, że to statystyka i wyniki są ważne). Panie ja też jestem kobietą i teściową – nie bądźcie takie okrutne dla swoich mężów jeśli na to nie zasługują, jeśli macie dobrze nie szukajcie lepiej poza domem – pomyślcie o dzieciach jak one to przeżywają a jeśli chodzi o teściowe to Wy też nimi będziecie i rozmawiajcie o wszystkim to czasem czyni cuda. Przepraszam wszystkich za morały ale nieracjonalne zachowania synowej rozwaliły psychicznie nie tylko syna , na pewno wnuki ale także i nas dziadków a bezradność wobec bzdurnych decyzji sądów i innych instytucji państwowych potwierdziła tezę, że Temida jest ślepa i dokąd Jej opaska z oczu nie spadnie będą cierpieć nie tylko dorośli ale przede wszystkim dzieci. I nie prawdą jest, że ich dobro stawiane jest ponad wszystko.
  Z poważaniem i dużym szacunkiem dla Pani Zofia

  Odpowiedz

  wioletta 11 maja, 2015 o 12:43

  witam mam problem moja byla tesciowa chce mi zabrac cure i siostra druga walcze w sadzie mamy badanie diagnostyczne byla tesciowa nie widuje czesto dziecka 2 razy na rok ale dziecko jest nie pelno sprawne ma padaczke i uposledzenie i jest w osrodku i ona chce ja z tamtat zabrac a siostra chce zabrac cure druga bo jak jej naklamala to teraz mam problemy ja kocham moje dzieci co mam robic dzieci ida do wszystkich nikogo sie nie boja

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 maja, 2015 o 21:30

  Nie udzielam tutaj porad prawnych.

  Odpowiedz

  Natalia 1 czerwca, 2015 o 20:23

  Mam pytanie mieszkam z mezem za granica w austrii i dziecko jest tu urodzone ale ma obywatelstwo polskie czytalam ze mimo wszystko opieka nad dzieckiem zadecyduje sad z austrii, jednak ktos doradzil zebym wziela ja do polski wtedy tylko sad polski bedzie decydowac jak sadzicie??

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 1 czerwca, 2015 o 22:16

  Z góry uprzedzam, że blog to nie forum porad prawnych. O jurysdykcji decyduje miejsce zamieszkania dziecka.

  Odpowiedz

  agnieszka 4 czerwca, 2015 o 08:26

  Witam….niewiem co mam robic.jestem w tr rozwodu .1 czerwca odbyla sie juz trzecia spr rozw mam dwie corki 11 i 12 lat.sąd wydal postanowienie ze 12 letnia corka zostaje z ojcem do czasu badan w rodku.mlodsza ze mną.jestem przerazona.gdyz niewiduje corki .mąz ogranicza mi kontakty.dziecko jest manipulowane od miesiecy nie odbiera tel .czuje sie jakby mi ktos wyrwal pol serca.boje sie ze dziewczynki zostaną rozdzielone.dodam jeszcze ze mąz jest policjantem i wszedzie ma ..chody..boje sie ze opinia w rodku bedzie niekozystna dla mnie.ze zostanie zmanipulowana.kocham swoje dzieci nad zycie.są dla mnie wszystkim.adwokat radzi bym zaczekala do opinii ale jak sąd (mezczyzna)na ten czas mogl rozdzielic dziewczynki…to jest niepojete dla mnie.czy moge sie odwolac? Pomocy

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 4 czerwca, 2015 o 22:22

  Nie mogę spełnić Pani prośby i udzielić, jakiejkolwiek porady. Nie tylko dlatego, że z zasady tego nie robię. Sprawa – jak wynika z Pani opisu – jest bardzo skomplikowana, a do tego ma Pani pełnomocnika, który zna sprawę w szczegółach. To do niego powinna się Pani zwrócić ze swoimi wątpliwościami i pytaniami. Skrawki informacji o sprawie nie wystarczają do obiektywnej analizy.

  Odpowiedz

  marek 9 sierpnia, 2015 o 08:42

  Jestesmy z zona po slubie koscielnym juz 5 lat ,ale ja chce wziasc z nia rozwod z powodu utajenia przed slubem choroby psychicznej ktora stwierdzam ze ma-ona twierdzi ze jest zdrowa.Czy moge wniesc do sadu zeby sadownie ja przebadal psychiatra sadowy??

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:26

  o ile dobrze zrozumiałam sytuację, chodzi o unieważnienie małżeństwa kościelnego. W takim razie nie jestem kompetentna. Mogę odesłać do bloga poświęconemu temu zagadnieniu: http://niemarozwoduwkosciele.pl/

  Odpowiedz

  Katarzyna 9 sierpnia, 2015 o 22:05

  Witam,
  Proszę o informcję, czy o opinie RODK, moge wystąpić sama, prywatnie. Zeby taka informacja pomogła nam (mnie i byłemu partnerowi), podjąć decyzje o to z kim dziecko „powinno” mieszkać?
  Myśle, ze moze pomogłoby to nam podjąć decyzje, bez udziału sądu?
  Dla dobra dziecka?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 12:16

  RODK działa tylko na zlecenie sądu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby skorzystali Państwo z pomocy psychologa. Ważne, żeby wsłuchiwać się w potrzeby dziecka. Nie zawsze z góry można przewidzieć, czy dziecko będzie szczęśliwe z przyjętego przez Państwa rozwiązania. Wydaje mi się, że trzeba być też gotowym na ewentualne zmiany planów, ale to pewnie jest temat na rozmowę z psychologiem.

  Odpowiedz

  sylwia 30 września, 2015 o 21:45

  Dzień dobry. Mam pytanie. Mój syn ma 4,5 roku. Ma mutyzm wtórny, zaburzenie polega na tym że mowi tylko w domu i mówi do mnie i osób z którymi jest zrzyty, jest to zaledwie kilka osob. Nie mowi wcale do obcych, nawet do pan w przedszkolu i dzieci które zna prawie rok. Jest oczywistym ze nie będzie takze mowil do Psychologów w RODK. Nawet terapia dziecka odbywa sie z moim udziałem ponieważ dziecko nie daje mi wyjść i ciągle trwa praca aby zaczął pracować z psychologiem beze mnie. Dziecko z mutyzmem wybiórczym zle reaguje na nowe osoby i wszelkie badania nie mogą być przeprowadzane bez rodzica. Co w związku z tym? Wtedy badania także sie odbędą jezeli dziecko nie mówi? Czy badania będą mogly byc przeprowadzone przy mnie? Bedzie potrzebna jakas opnia badz pismo aby istniała taka możliwość.
  Pozdrawiam Sylwia K.sylwia

  Odpowiedz

  Joanna 17 października, 2015 o 22:46

  A ja mam troche inne pytanie ale zwiazane z RODK. Otoz dowiedzialam sie ze , osrodki RODK nie moga zatrudniac psychologow do przeprowadzania badan poniewaz nie sa oni wpisani na psychologow i zgodnie z ustawa z 2001r. nie moga oni wykonywac swojego zawodu, wiec dlaczego mi mo zakazu jakie daje Biuro Spraw Konstytucyjnych prokuratury Generalnej dalej przeprowadzja badania i przez to popelniaja wykroczenia karne , jest to art.61 kodeksu wykroczen? W tym przypadku ich opinie sa wazne czy nie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 października, 2015 o 22:24

  Nie potrafię się wypowiedzieć na temat osób zatrudnianych przez RODK. Mogę natomiast powiedzieć, że przygotowywane są zmiany w zakresie orzekania psychologicznego w sprawach rodzinnych. Zobaczymy, co będzie…

  Odpowiedz

  grześ 31 października, 2015 o 21:05

  Z tego co mi wiadomo pan Prezydent RP podpisał ustawę odnośnie zmian w Rodka będzie on funkocjonwał jako zespoły opiniodawcze jak kuratorzy .

  Odpowiedz

  ola 10 listopada, 2015 o 14:13

  Witam, jestem z mezem ponad rok po rozwodzie. Kontakty ustalone sa tak, ze przychodzi do niej dwa razy w miesiacu na trzy godziny. Tylko raz te trzy godziny byl. Obecnie w sadzie toczy sie sprawa o rozszerzenie kontaktow. Chce ja zabierac na cale weekendy z noca. Dziecko ma 20 miesiecy. Czekam na badanie w rodk. Mam pytanie, jak beda wygladaly badania takiego malego dziecka?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2015 o 10:02

  Podejrzewam, że będzie to głównie obserwacja, ale nie jestem psychologiem – proszę zapytać fachowca.

  Odpowiedz

  Izabel 16 listopada, 2015 o 21:50

  Mam pytanie. czy sąd może powierzyć opiekę ojcu na czas trwania rozprawy bo tak wnioskuje o zabezpieczenie. czy sąd może zadecydować by dzieci zamieszkaly z nim ? mieszkamy z dziećmi bez męża od 2 lat tyle trwa rozprawa rozwodowa. czy zawsze czeka na badania Rodk?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 listopada, 2015 o 22:26

  Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, bo nie ma czegoś takiego, jak „zawsze”. Trzeba znać szczegóły sprawy, żeby można było sytuację odpowiedzialnie ocenić. Teoretycznie zawsze można udzielić odpowiedzi, ale teoria nie raz rozmija się z życiem…

  Odpowiedz

  Tomek 19 listopada, 2015 o 12:47

  witam,
  Mam pytanie. Jestem po badaniach w RODK i wnioski owych badań są dla mnie bardzo pozytywne. Natomiast chciałbym się dowiedzieć jako że matka dziecka, nie godząc się z opinią, powołała biegłych na rozprawę zarzucając błędne wnioski z badań prosi Sąd o ponowne badania. Bezpodstawnie uważa, że zespół psychologów doszedł do błędnych wniosków oraz jest niekompetenty. Jest możliwość że badania nie zostaną uwzględnione podczas rozprawy i Sąd przychyli się do wniosku matki o kolejne badania ?
  Z góy dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 23 listopada, 2015 o 22:35

  Po pierwsze: gratuluję pozytywnej opinii. Co do Pana pytania, to nie potrafię na nie odpowiedzieć. To zależy od tak wielu czynników, a przede wszystkim od decyzji sędziego. Trzeba co najmniej znać opinię, a tak naprawdę całą sprawę, żeby móc szacować ryzyko.

  Odpowiedz

  Anitka 23 grudnia, 2015 o 19:19

  Witam, Pani Mecenas jestem po 4 sprawie rozwodowej i to nie koniec. Mąż nie chce mi dać rozwodu, bo jak twierdzi nadal mnie kocha. Na ostatniej sprawie (początek października) sąd postanowił wysłać nas do Rodk. Do dziś nie mam żadnej informacji kiedy to nastąpi. Czy tak dlugi czas oczekiwania na termin spotkania z psychologiem to normalne? Mam jeszcze jedno pytanie. Czy sąd po otrzymaniu takiej opinii może nie dać mi rozwodu? Mimo że dziecko ma się dobrze a ja jako matka dbam o niego, widuje się z synem niemalże codziennie? Tak naprawdę to problem tkwi w ex który jest zagorzałym katolikiem i nie godzi się na rozwód. Mieszkamy osobno od 2 lat.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 23 grudnia, 2015 o 23:03

  Trudno mi odpowiedzieć, bo nie wiem, gdzie Pani mieszka. W Krakowie czeka się na badanie RODK dłuższy czas (kilka miesięcy). W innych ośrodkach bywa różnie. Na drugie Pani pytanie nie odpowiem, bo taką prognozę można postawić po zapoznaniu się z opinią psychologów.

  Odpowiedz

  Anitka 24 grudnia, 2015 o 05:50

  Dziękuję za odpowiedź. Męczy mnie jeszcze jedna myśl. Czy mówić dziecku wcześniej o tym, że czeka go takie badanie? Czy lepiej zrobić to np dzień przed żeby go nie stresować? Po za tym zastanawiam się jak takie badanie będzie wyglądać w przypadku 15 latka?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 grudnia, 2015 o 10:58

  Nie odpowiem Pani, bo nie udzielam porad na blogu. Nie mogłabym zresztą czegokolwiek doradzić na podstawie trzech zdań.

  Odpowiedz

  Monika 2 stycznia, 2016 o 13:21

  Mam wezwanie na to badanie. Mam 17 lat i z ciocią złożyłam wniosek aby została moim opiekunem prawnym czy będę rozmawiać tam z matką jak to ma wyglądać?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2016 o 21:33

  Przebieg badania zależy przede wszystkim od psychologów. Proszę po prostu pójść i nie przygotowywać się do tego. Moim zdaniem nie ma to sensu.

  Odpowiedz

  Dave 3 marca, 2016 o 14:46

  Dzień dobry, mam ciekawe pytanie odnośnie dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii biegłych psychiatrów w postępowaniu rozwodowym. Czy sąd dopuści taki wniosek ? czy jest konieczność zgody drugiej strony na poddanie się badaniu ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 marca, 2016 o 20:58

  Przyznam, że coraz częściej zdarza mi się stykać z tym dowodem w postępowaniach rozwodowych, ale nadal jest to wielka rzadkość. Bez zgody nikogo nie można w rozwodzie przebadać psychiatrycznie. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czy sąd dopuści taki dowód. To zależy od sędziego.

  Odpowiedz

  Dave 3 marca, 2016 o 14:50

  Dodam do poprzedniego pytania, iż chodzi mi tak naprawdę nie tyle o postępowanie rozwodowe lecz kwestię obowiązku alimentacyjnego na żonę. Żona ma problemy psychiczne, konfabuluję, udaje choroby i na tej podstawie żąda przedłużenia obowiązku alimentacyjnego( rozwód bez orzekania o winie). Kwestia jej problemów była poruszana także w innym postępowaniu gdzie stwierdzono zaburzenia.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 marca, 2016 o 20:59

  Mimo doprecyzowania pytania, nie potrafię powiedzieć, czy sąd dopuści ten dowód, czy nie.

  Odpowiedz

  Artur 7 marca, 2016 o 12:09

  Chciałbym się podzielić kilkoma uwagami odnośnie badania w RODKa
  Najpierw przeprowadzono rozmowę ze mną, potem z dziećmi i na końcu z żoną. Już nie było mnie wtedy bo zabrałem znudzone dzieci ze sobą do domu.
  Byłem „przesłuchiwany” przez 1,5 godz. Podczas tej rozmowy (były 2 panie), dwukrotnie zwracano mi uwagę, żebym mówił ciszej bo żona będąc za drzwiami może słyszeć naszą rozmowę i się nastawić. Mówiłem, czując się swobodnie bez szeptania ale i niepodniesionym głosem
  Nie zwróciłem na to większej uwagi, choć nieco mnie zdziwiło, że takie istotne badanie odbywa się w warunkach braku komfortu i pełnej swobody. Już potem rozmawiałem z kilkoma osobami z tej branży, które podpowiedziały mi że to skandal by takie badanie przeprowadać w warunkach jak opisałem.
  Po mnie panie robiły wywiad z dziećmi i jak sam mogłem to stwierdzić, nie trzeba wcale się wysilać, żeby słyszeć dokładnie co się dzieje i mówi za drzwiami gabinetu. Wystarczy siąść na przygotwanym przy drzwiach krzesełku i już.
  Trudno powiedzieć na ile wpłynie to na wynik badania ale skoro same badające zwróciły mi uwagę to z pewnością warunki badania mają znaczenie.

  Druga sprawa to test, który wypełniał syn. Podczas gdy z nim panie rozmawiały za „zamkniętymi” drzwiami, rzuciłem okiem na test, jaki dostał do wykonania a zostawił na krześle przed gabinetem.
  Nie mnie oczywiście oceniać zawartość testu ale mam wątpliwości czy dostał właściwe instrukcje jak go wypełnić, bo na pytanie, np. czy rodzice konsultują ze sobą podjęcie ważnych decyzji odpowiedział, że nie i na inne pytania dotyczące jego obserwacji relacji miedzy rodzicami odpowiadał wg. stanu aktualnego a jak wiadomo, nie mieszkamy razem już od ponad pół roku, więc jeżeli test miał badać stan obecny to nie mógł widzieć mamy i taty ustalających coś wspólnie z przyczyny oczywistych a jeżeli miał badać relacje rodziców w trakcie małżeństwa to syn napisał nieprawdę albo właśnie jego obecną ocenę albo … , no cóż tak to właśnie zaobserwował, co nie jest prawdą. Dlatego mam wątpliwości czy wiedział jak ma wypełnić ten test.
  Bardzo proszę o pani komentarz,

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2016 o 22:20

  Zgadzam się z Panem, że warunki badania powinny stwarzać komfort i dyskrecję dla badanych osób. Nie potrafię się natomiast ustosunkować do testu wypełnionego przez syna. Jestem adwokatem, siłą rzeczy nie znam się na badaniach psychologicznych. Uważam natomiast, że warto dowiedzieć się, co myślą o nas dzieci. To nie zawsze odpowiada wyobrażeniom nas – dorosłych.

  Odpowiedz

  Marta 17 marca, 2016 o 19:18

  Witam
  Czy można się nie zgodzić z opinią wydaną przez RODK-ek i w formie pisemnej przedstawić na sprawie sądowej?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 marca, 2016 o 21:09

  Można się nie zgodzić z opinią RODK (obecnie OZSS), ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na drugą część pytania. Zwykle sąd wyznacza termin na zgłoszenie zarzutów.

  Odpowiedz

  Marika 11 maja, 2016 o 11:09

  Witam! Bardzo proszę o udzielenie opinii w mojej sprawie….Jestem półtora roku po rozwodzie….Zdecydowałam się na ten krok ponieważ były mąż nadużywać alkoholu,miał skierowanie na dobrowolne leczenie którego nie podjął w jego rodzinie występuje ogólny problem z alkoholem natomiast była teściową jest osobą nerwowa i bardzo impulsywna ….Były mąż chcę 3 letnia córkę zabierać sam do swojego patologicznego domu bez mojego udziału twierdząc że utrudnień mu kontakty gdyż wyszłam drugi raz za mąż i się wyprowadzilam….Były mąż nie zna potrzeb dziecka, nie interesuje go to nie ma też między nim a dzieckiem wystarczającej więzi gdyż były przyjeżdża raz na 2 miesiące na godzinę….mamy mieć badanie w rodk….czy po mojej wypowiedzi na temat byłego męża przed specjalistami jest szansa ze zostanie mu przyznane zabieranie dziecka ? Dodam że córka jest bardzo silnie związana ze mną emocjonalnie .

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 maja, 2016 o 07:28

  Jeżeli chciałaby Pani uzyskać moją opinię (poradę prawną), proszę o kontakt mailowy – wyjaśnię zasady współpracy z kancelarią.

  Odpowiedz

  marzena 3 czerwca, 2016 o 12:47

  mam pytani czekam na badania RDK JESTESMY OSOBAMI IEPELNOS[RAWNYMI WPELNI SPRAWNI wychowujemy dziecko niepelnosprawne wpelni sprawne ktore chodzi do szkoly specjalnej unas wrodzinie byl alkochol ja sie sie lecze chodze na terarpie .Zaczela chodzic mi opieka mamy kuratora sądowego mielismy sprawe w sadzie sędzina powiedziala oby tak talej mieszkam zrodzicami bratem moja matka potrafi sie wtracic do nas dziecko czasmi bije psa ja jej tlumacze niezwacam uwagi nawet potrafi piszczec i krzyknac potem mi mama gada ze dziecko niechc isc do mnie a coreczka idzie do mnie bawimy sie gdy przyjdzie ze szkoly wyjdzie na podworko co ja powinnam robic czy wyprowadzic sie od rodzicow czy starac sie o drugie dziecko chodzi do babci ja chce wychowywac poswojemu a nie zeby trzecie osoby sie wtracaly prosze o odpowiec

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 czerwca, 2016 o 19:10

  Przykro mi, ale nie udzielam tutaj porad.

  Odpowiedz

  Emi 9 czerwca, 2016 o 15:23

  Witam. Jestem po badaniu w ozss. Po ponad czterech godzinach rozmow z pania paycholog zaczelam zastanawiac sie czy ja jestem nienormalna czy ona. Cokolwiek bym nie powiedziala czy zrobila dla pani psycholog bylo zle. Czekam na opinie.minely juz dwa tygodnie. A moj maz wypisuje mi ze bedzie wnioskowal o kuratora mimo iz nie zna opini. Czy sad moze przychylic sie do jego wniosku?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 czerwca, 2016 o 20:31

  Niestety nie mam pojęcia. To zależy od sytuacji. Proszę poczekać na opinię OZSS.

  Odpowiedz

  Grażyna 10 sierpnia, 2016 o 17:11

  Witam Panią,
  RODK to twór który na szczęście jest prawnie nieumocowany w tym co robi.
  Proszę zaktualizować wiedzę.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 21 sierpnia, 2016 o 10:30

  Będę wdzięczna za rozwinięcie myśli.

  Odpowiedz

  Izabela 29 listopada, 2016 o 09:35

  Co jeśli rodzic, u którego dziecko stale przebywa, nie zgodził się na badanie RODK? Sprawa o zmianę kontaktów? Sąd może orzec bez takiej opinii?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 grudnia, 2016 o 11:47

  Nie ma środków przymusu, aby „zaciągnąć” kogoś do OZSS (dawne RODK). Sądy muszą sobie radzić w inny sposób, jeżeli nie dysponują taką opinią.

  Odpowiedz

  Darek 4 stycznia, 2017 o 10:34

  Matka mojej córki, stawiła się w OZSS i odmówiła zgody na badanie. Postępowanie toczy się z mojego wniosku o zmianę/podwyższenie ilości kontaktów.
  Jak zostanie takie postępowanie matki przez sąd?
  Czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla sprawy sądowej.
  Co teraz może zrobić sąd?
  O co mogę wnioskować?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 stycznia, 2017 o 23:41

  Na pewno zostanie ocenione negatywnie, ale jakie to będzie miało „przełożenie” na samą sprawę, trudno ocenić.

  Odpowiedz

  Magda 17 czerwca, 2017 o 15:18

  Zlozylam pozew o odebranie praw ojcu syna. Mieszkalismy razem . Gdy zaszlam w ciaze to w 6 mc Zostawilam partnera bo nie pomagal mi w niczym mialam zagrożona ciaze raz mnie szarpnal o ten jeden raz za duzo i sie wyprowadzilam. Po narodzinach syna był u niego 3 razy ( raz jeszcze w szpitalu i 2 razy w domu) alimenty mam z FA od samego początku. Nigdy sie nie interesował synem. Prosilam go zeby odwiedzal syna bo powinien miec ojca to ze nam sie nie udalo nie znaczy ze dziecko ma cierpieć. Zaslanial sie tym ze moja rodzina go nie zaakceptuje.. z tym ze ja z rodzicami juz 8 lat nie mieszkam. W tym roku napisal mi ze skoro biore kase to syn ma miec jego nazwisko.. ze idzie z tym do sądu. Boje sie ze moze tym zaszkodzić dziecku. Syn praktycznie go nie zna wie tylko ze ma tate . Proszę mi odpowiedzieć czy w tym przypadku sad będzie kierowal na badania do RODK. Czy sąd zawsze kieruje czy nie? Czy te badania sa płatne? Czy mozna prosic o zniesienie poniewaz mam trudna sytuacje materialna? . Prosze o pomoc

  Odpowiedz

  Magda 17 czerwca, 2017 o 15:20

  Zapomnialam dodac ze syn ma 7 lat

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 18 czerwca, 2017 o 20:49

  Jakkolwiek nie udzielam tutaj porad w indywidualnych sprawach, to – nie wnikając w szczegóły sprawy (których nie znam) – sąd kieruje się dobrem dziecka i przepisami. Proszę zgłosić się do prawnika, lub złożyć wniosek o adwokata z urzędu.

  Odpowiedz

  Fryderyk 4 lipca, 2017 o 14:11

  Witam

  Moja sytuacja wygląda tak jestem z żoną w czasie sprawy rozwodowej wyprowadziła się 4 miesiące temu. Płacę jej dobrowolnie alimenty na córkę 5.5 lai i syna 4.8 lat z początku nie miałem obiekcji że dzieci są z matką bo tak mi się wydawało że to naturalne nie ogranicza mi widzeń śpią u mnie około 9/10 nocy w miesiącu i pozatym zabieram je po przedszkolu 4/5 razy na 4 godziny. Ale 2 tygodnie po wyprowadzeniu zaczły się dziać smutne sceny dzieci jak miałem odwozić do babci, tam mieszka moja zona , zaczynały bardzo płakać chować się po szafach i nie chciały jechać serce się krajało , teraz jest lepiej wytłumaczyłem im że tatuś chodzi do pracy ale że znów ich wezne.
  Poprosiłem żonę aby pojść z nimi do psychologa za wczasu to tylko wykrzyczała że nigdy nie będę z dzieci robił wariatów że one tego jeszcze nie rozumieją ! a ja widzę że strasznie to przechodzą od 2 miesięcy wiem że będe o nie walczył bo mówią że chcą mieszkać ze mna nawet matce to mówią więc czekać nas będzie wizyta RODK zona oznajmiła że i tak nie pójdzie moim zdaniem boi się magicznych słów że dzieci powiedzą że chcą z tatą mieszkać. żona nie jest złą osobą tylko po prostu nie potrafi okazywać uczuć przytulić dziecka na dłużej itp. boi się tego że to wyjdzie. A ja postawiłem sobie jeden cel że będe walczył o dzieci do momentu jak same powiedzą mi że nie chcą ze mną mieszkać wtedy odpuszcze na ten moment na każdym kroku słyszę że chcą byc ze mna mało tego jak tylko odbiore je z przedszkola to pierwsze pytanie córki zawsze brzmi czy będą u mnie spali wolałbym żeby mieli tak zażyłe relacje z matką niestety tak nie jest. co jeśli żona odmówi wizyty w RODK? pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 sierpnia, 2017 o 21:47

  Nikt nikogo nie może zmusić do wizyty w OZSS (dawne RODK). Postępowanie stron podlega zawsze ocenie sądu.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 sierpnia, 2017 o 21:48

  Ze względu na moje wakacje pytanie jest już – jak rozumiem – nieaktualne.

  Odpowiedz

  Fryderyk 20 sierpnia, 2017 o 15:27

  aktualne 🙂 ale czy sąd może uznać że żona ma coś do ukrycia że nie chce badania jak matka może twierdzić że dzieci nie odczuwają rozstania rodziców to nie poważne. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 sierpnia, 2017 o 21:12

  Sąd może „wszystko”, ale nie da się tego abstrakcyjnie ocenić. Konieczna jest znajomość sprawy (stanowisk stron, pism procesowych, poprzednich orzeczeń, jeżeli są itp.).

  Dariusz 21 sierpnia, 2017 o 14:53

  U mnie matka odmówiła badania w OZSS. Przesłuchano tylko córkę. Matka nie stawiła się również na przesłuchanie w sądzie. Ww. nie miało żadnego znaczenia . Sprawę przegrałem.

  Odpowiedz

  Grzes 20 września, 2017 o 21:18

  Mam takie pytanko bo ojciec dziecka chce odmówić udziału w badaniu OZSS na okoliczność zarządzeń opiekuńczych, ma Niebieska Kartę i akt oskarżenia z art 207 k.k. ,( jest już karany z art 190 k.k. i art 157 K.k. za naurszenie nietykalnosci cielesnej swojej córki ) Prosze mi powiedzieć czy taka odmowa w takim przypadku jak powyzej opisałem to jest na nasz PLUS ????
  Byłbym wdzieczny za odpowiedz .

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 września, 2017 o 21:49

  Nie oceniam przebiegu spraw, których nie znam.

  Odpowiedz

  Dariusz 30 września, 2017 o 17:45

  Grześ :Jeżeli jest Pan ojcem, taka postawa jest na minus. Jeżeli jest” Pan” matką nie ma to żadnego znaczenia i tak Pani wygra w sądzie.

  Odpowiedz

  Monika 10 listopada, 2017 o 11:39

  Witam serdecznie…
  Chciałam podzielić sie opinia odnośnie badania w RDK. Mialam zupełnie inne wyobrażenie o samym.badaniu wydawalo mi się ze jesteśmy tam po to aby zbadac więzi dziecka z rodzicami jak również predyspozycje rodziców. Badanie odbywało się we wrześniu 2016 roku na badanie uzupełniające czekałam rok opinię otrzymalam 6listopada 2017 r Wnioski biegłych wygladaja tak jakby pisał to prawnik a nie psycholog. Nigdzie nie jest opisane zachowanie dziecka np do którego z rodziców dziecko chętniej zwracalo sie podczas badania. Biegli podczas badania pytali mnie jak mogę pomoc tacie aby częściej realizowal kontakty z synem np dlaczego nie zgodzilam sie na obniżenie alimentów. Wnioski biegłych: matka utrudnia kontakty dziecka ponieważ nie pomaga ojcu w realizowaniu kontaktow tj jezdzi do Warszawy kształcić sie i mogłaby zabierać dziecko ze soba. Owszem do Warszawy jezdzialam co drugi weekend ale autobusem o 5:30 rano . Czyli zdaniem bieglych powinnam budzic dziecko o 4ej rano i ciągnąć dziecko ze soba autobusem 150km . Dla czyjego dobra ojca czy dziecka? To badanie wyglądało jak przesłuchanie na ktore powinnam.zabrac wnioski dowodowe .

  Odpowiedz

  Sylwester 18 lipca, 2018 o 13:48

  Dzień Dobry, kieruje do Pani zapytanie czy Sąd przy ustaleniu kontaktów z małoletnim lat 12(wniosek ojca) może skierować wyłączenie małoletniego na badania miesiąc przed rozprawą do OZSS? Ojciec dziecka otrzymał wyłączenie zawiadomienie o rozprawie ( odległość od zamieszkania małoletniego 800 km).
  W przypadku kiedy ojciec dziecka złożył wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej w zakresie współdecydowania o wyborze szkoły i zawodu , zostanie przywrócona . powołuje się na odmowę informacji ze strony szkoły – ponieważ matka dziecka przekazywała nadinterpretacje postanowienia , oraz podpisuje karty kolonijne sama ,a dziecko bierze udział w badaniach wysiłkowych bez zgody ojca. W trakcie rozprawy ojciec dobrowolnie na wniosek matki wyraził zgodę na ograniczenie ( odległość ).Ponadto ojciec załączył wulgarne smsy do sprawy od matki małoletniego.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 5 sierpnia, 2018 o 15:46

  Niestety nie odpowiadam tu na pytania w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Pan nikt 26 sierpnia, 2019 o 10:56

  Dla mnie to wszystko wygląda na przeprowadzanie eksperymentów naukowych i jest nielegalne, ponieważ jasno mówi o tym Konstytucja Rzeczypospolitej artykuł 39 🙂 pozdrawiam i radzę zapoznać się z najwyższym aktem prawnym.

  Odpowiedz

  Jadwiga 9 sierpnia, 2021 o 12:02

  Witam Pani Mecenas.

  Otrzymalam opinie z OZSs z ktorej wynika, że nadaje sie do opieki nad 2 starszych dzieci, co do mlodszych nie jest to juz oczywiste. Zglosilam zarzuty do opino, uzyskalam odpowiedz podpisana tylko przez jedna panoa psycholog przeprowadzajaca badania z adnotacja ze drugi psycholog jiz nie pracuje. Czy moge na tej podstawie wzruszyc zasadnoac opinii?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 1 września, 2021 o 08:53

  Wątpię, ale zawsze można próbować

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 listopada, 2012 o 14:15

  Cóż, życzę powodzenia

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: