19
maj

ROZWÓD – PLANOWANE UTRUDNIENIA

Utrudnienia w postępowaniu rozwodowym – plany

Dzisiaj o świtaniu przywitała mnie wiadomość portalu fakt.pl – szykują się utrudnienia w postępowaniu rozwodowym. Tytuł artykułu głosi, że rozwodu nie dostaniesz tak łatwo (artykuł można przeczytać tu)

Zaznaczam, że dzisiejszy wpis opiera się wyłącznie o doniesienia prasowe, a nie sam projekt zmian.

Rodzinne posiedzenia informacyjne

Czy na pewno trudniej będzie uzyskać rozwód?

Zgodnie z treścią powołanego artykułu parom, które mają małoletnie dzieci będą stawiane wyższe wymagania przed udzieleniem rozwodu.

Przede wszystkim konieczne będzie rodzinne posiedzenie informacyjne. Ma to być spotkanie sędziego, mediatora i małżonków chcących się rozwieść.

Dwa – obowiązkowa będzie mediacja (mediacja ma być bezpłatna).

Rodzinne posiedzenia informacyjne

Trzeba zaznaczyć, że już teraz kodeks postępowania cywilnego przewiduje spotkania informacyjne. Widziałam w kodeksie – nie widziałam na żywo.

Oczywiście, jeżeli rodzinne spotkanie informacyjne będzie obowiązkowe to będzie się odbywało.

Celem spotkania ma być poinformowanie stron o mediacji (ok) oraz poinformowanie o społecznych i indywidualnych skutkach rozwodu. Temu nie mogę się nadziwić!

Mówimy o spotkaniu osób dorosłych, które nie chcą już dalej ze sobą żyć. Raczej mają świadomość skutków rozwodu.

Pouczanie w tym zakresie osób dorosłych wydaje mi się pomysłem dziwnym. A jeżeli już, to sąd nie jest miejscem na takie „pouczanki”.

Mediacja obowiązkowa

Mediacja szkody nikomu nie zrobi, może natomiast pomóc.

Niepokoi mnie stwierdzenie, że będzie to mediacja bezpłatna. Na ten moment to strony rozliczają się bezpośrednio z mediatorem. Zakładam, że w takim przypadku za mediację będzie płacić Skarb Państwa.

Z przykrością powiem, że stawki za mediację rodzinną są bardzo skąpe.

Jakie to ma skutki?

Przedłużenie postępowania

„Wiceminister Romanowski, w rozmowie z Prawo.pl, powiedział, że zmiany te nie wpłyną na przedłużenie spraw” (cytat z powołanego artykułu). Czy na pewno? Sama mediacja na pewno nie wpłynie na czas trwania postępowania.

W Krakowie na pierwszy termin rozprawy czeka się kilka miesięcy, więc w tym czasie spokojnie mogą się odbyć „w tle” mediacje.

Co jednak z rodzinnym posiedzeniem informacyjnym? Na pewno wpłynie na przedłużenie postępowania.

To dodatkowy czas dla i tak obłożonych obowiązkami sędziów.

Czas nie jest z gumy i – moim zdaniem – można się spodziewać, że postępowania rozwodowe, i tak trwające straszliwie długo będą trwały jeszcze dłużej.

Jak to wpływa na jakość życia rodziny? A to proszę sobie wyobrazić…

Posiedzenie pojednawcze

Autor artykułu powołał się na ocenę adw. Roberta Ofiary o bezsensowności posiedzeń pojednawczych (przy okazji odeślę czytelników do broszury, której współautorem jest Pan Mecenas – Standardy pomocy dziecku w sytuacji rozstania rodziców).

Zgadzam się z Panem Mecenasem. Też pamiętam te czasy.

Ale postawienie znaku równości przez autora artykułu między mediacją a historycznym już (na szczęście) posiedzeniem pojednawczym nie jest uprawnione.

Zgadzam się też z Panem Mecenasem, że prawdziwą pomocą dla stron nie jest pouczanie o społecznych skutkach rozwodu, a realna pomoc w bieżącym życiu: miejsca zapewniające wsparcie dziecku i rodzicom, konsultacje diagnostyczne, psychologiczne, wychowawcze, a także miejsca na terapię indywidualną i terapię pary.

Tego dzisiaj nie ma, a małżonkowie w kryzysie są pozostawieni sami sobie. Nie każdy ma tyle hartu ducha, by czekać na terapię rok.

Marzyłoby mi się, aby ustawodawca zajął się praktycznym wymiarem zapobieganiu rozwodom.

Tak jak posiedzenia pojednawcze, rodzinne posiedzenia informacyjne nie mają szansy zapobiegać rozpadom rodziny.

Agnieszka Swaczyna
adwokat

Photo by NordWood Themes on Unsplash

***

Badanie w RODK 

Na początku zastrzegam, że mogę wypowiadać się tylko na temat badania w krakowskim Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym (siłą rzeczy – wykonuję zawód w Krakowie – dochodzą do mnie relacje o badaniach właśnie w tym ośrodku).

Przede wszystkim osoby idące na badanie nie powinny spodziewać się w RODK pomocy w problemach rodzinnych.

Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny to nie ośrodek interwencji kryzysowej, tylko instytucja powołana do stawiania diagnozy na potrzeby postępowania sądowego [Czytaj dalej…]

***

Po przeczytaniu: „ROZWÓD – PLANOWANE UTRUDNIENIA”, zapraszam również do lektury:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marek W. 19 maja, 2021 o 08:01

  To są rozwiązanie przygotowane w druku 3254przygotowanego przez Pawlaka(RPD) kilka lat temu. Jest tam jeszcze co najmniej kilka „kwiatków”. Rodzinne postępowanie to beðzie 1sza rzecz jaką zrobi sąd po wpłynięciu wniosku rozwodowego. Jest tam zapis że skierowanie na RPI ZABLOKUJE możliwość składania zabezpieczeń. Oznacza to że ten rodzic który „zawinie”dziecko i złozy wniosek rozwodowy ma nieograniczone pole do alienacji. RPI p[otrwa kilka miesiecy co najmniej bo sposobów na odwlekanie jest masa po czym kiedy styrony pójdą do OZSS z relacji z dzieckiem dla alienowanego rodzica nei będzie już co zbierać

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 maja, 2021 o 08:47

  Dziękuję, jak złapię chwilę wolną (co nie jest ostatnio łatwe) ro sięgnę po ten druk

  Odpowiedz

  Marek W. 19 maja, 2021 o 08:04

  jeszcze jedna rzecz…ten ptrojekt jest sprzeczny z Konstytucją. Rodzinne postępowanie informacyjne wprowadza tyljko dla rozwodzących sie rodziców najwidoczniej zdaniem Cieślika (seðzia delegowany do MS) i Pawlak – autorów projektu – dzieci ze związków nieformalnych są gorszego sortu i ich rodzice nie muszą być „uświadamiani” o nehatywnych dla dzieci skutków rozstani

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 maja, 2021 o 08:46

  Słuszna uwaga 🙂

  Odpowiedz

  Nat 23 maja, 2021 o 09:30

  Mediatorów ucieszy jeżeli obowiązek zapłaty za ich usługi powróci do Skarbu Państwa. Oczywiście stawki są nieadekwatne, natomiast spór z klientami o wynagrodzenie bywało, że spędzał sen z powiek. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 maja, 2021 o 07:47

  Czy ja wiem, czy mediatorów to ucieszy? Długotrwałe oczekiwanie na zapłatę wynagrodzenia przez Skarb Państwa obniża atrakcyjność tego rozwiązania…

  Odpowiedz

  Aneta 23 stycznia, 2022 o 20:45

  Pierwszy raz znalazłem się tutaj na twoim blogu i muszę przyznać że jest on bardzo imponujące dla mnie. No dlatego, bo chce się rozwodzić, ale szukałam informacji właśnie dla koleżanki. Z pewnością polecę i tego bloga!

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 stycznia, 2022 o 08:26

  Bardzo dziękuję za miłe słowa i zapraszam oczywiście na bloga

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: