16
wrz

GDZIE ZŁOŻYĆ POZEW O ROZWÓD LUB SEPARACJĘ?

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

To często powtarzające się pytanie. Sprawy rozwodowe są rozpatrywane przez sądy okręgowe. W niektórych sądach (np. w Krakowie) powołane są specjalne wydziały zajmujące się sprawami rozwodowymi. W innych – sprawami rozwodowymi zajmują się sądy cywilne (no, może wyjątkiem jest Warszawa, gdzie wytoczyłam powództwo o rozwód w wydziale cywilnym rejestrowym – dla mnie niespodzianka :-)). Odpowiedź na pytanie, gdzie złożyć pozew jest prosta. Jeżeli małżonkowie mieszkają razem – w grę wchodzi jeden sąd i nie ma potrzeby się nad tym zastanawiać.

Różne miejsca zamieszkana

Sytuacja się nieco komplikuje, jeżeli w chwili wniesienia pozwu małżonkowie mieszkają osobno. Z przepisów kodeksu postępowania cywilnego wynika, że powództwo o rozwód lub separację wytacza się wyłącznie przed sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, ale tylko wtedy, jeżeli choć jedno z nich tam nadal mieszka. Jeżeli oboje małżonkowie opuścili wspólne mieszkanie, to powództwo należy wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania osoby pozwanej.

Może się zdarzyć, że takiego sądu nie ma (np. małżonek wyjechał na stałe za granicę). W takim przypadku właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony powodowej. Jeżeli w dalszym ciągu nie możemy określić właściwego sądu (np. oboje małżonkowie mieszkają za granicą) pozostaje nam tylko zwrócić się z wnioskiem do Sądu Najwyższego o wyznaczenie właściwego sądu.

Miejsce zamieszkania

Muszę jeszcze zwrócić uwagę na termin „miejsce zamieszkania”. Jest to miejscowość, w której się mieszka, a nie miejscowość, w której jest się zameldowanym. Ostatnio zdziwiłam klientkę, która była przekonana, że musi wnieść sprawę na drugim końcu Polski, bo tam są z mężem zameldowani. Bardzo się ucieszyła, bo i dla niej i dla męża dojeżdżanie na rozprawy do sądu zameldowania byłoby bardzo kłopotliwe.

Kolejna uwaga, ważne jest ostatnie miejsce wspólnego zamieszkania. To, że w trakcie małżeństwa zdarzyło się mieszkać w Legnicy, a potem jeszcze w kilku innych miejscowościach nie powoduje możliwości wyboru sądu. Jedyna możliwość to złożenie pozwu do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania.

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wojtek 23 listopada, 2015 o 11:28

    Witam.
    Moja sytuacja wygląda następująco.
    Była żona mieszka wraz z córką od 2011 r. w Anglii. Pozew o podwyższenie alimentów złożyła w Sądzie Rejonowym w miejscowości gdzie ostatnio mieszkała (Warszawa). Moim miejscem zamieszkania jest Gdańsk. Czy sąd musi uwzględnić miejsce zamieszkania pozwanego i powinien przenieść sprawę do Gdańska?
    Dodam, że nawet za czasów małżeństwa nigdy nie mieszkaliśmy w Warszawie tylko w Gdańsku.
    Dlaczego mam jeździć na sprawę tak daleko skoro wniosek powinien być złożony w moim miejscu zamieszkania?
    Pozdrawiam i proszę o komentarz

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 23 listopada, 2015 o 22:30

    Tak na szybko – proszę skonsultować się z prawnikiem, bo sytuacja nie jest taka prosta. „Na wolniej” – dziękuję za poruszenie tematu. Postaram się rozwinąć na blogu tą kwestię, ale na pewno trzeba będzie poczekać. Raz, że mam nawał pracy w kancelarii, dwa – kolejka tematów rośnie.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: