4
mar

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

Korzystanie z mieszkania

W trakcie trwania małżeństwa małżonek ma prawo do korzystania mieszkania nawet jeśli prawo do mieszkania (własność, najem itp.) przysługuje tylko drugiemu małżonkowi. Jest to tzw. prawnorodzinny tytuł do lokalu.

Co po rozwodzie?

Jeżeli w chwili orzekania o rozwodzie/separacji małżonkowie mieszkają nadal razem, sąd w wyroku rozwodowym/o separacji ustali sposób korzystania z mieszkania. Przykładowo: pokój położony na lewo od wejścia przyznaje powodowi, na prawo od wejścia – powódce itp.. Należy pamiętać, że nie tworzy to żadnego prawa do lokalu. To orzeczenie jedynie porządkuje przestrzeń byłym małżonkom w celu zapobieżenia ewentualnym kłótniom. Co po rozwodzie/separacji? To zależy od tego, kto jest właścicielem, lub w inny sposób uprawnionym do lokalu. Pomijam oczywiście sytuację, gdy jeden z byłych małżonków wyprowadza się dobrowolnie.

Z chwilą rozwodu prawnorodzinny tytuł do lokalu wygasa. Istotną kwestią staje się więc prawo do lokalu. Jeżeli prawo przysługuje jednej osobie, to  może żądać eksmisji byłego małżonka, któremu nie przysługuje żaden tytuł do mieszkania. Należy pamiętać o tym, że były małżonek jest lokatorem w rozumieniu ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z wszelkimi tego konsekwencjami.

Podział majątku

O wiele większy problem mają byli małżonkowie, którym przysługuje wspólne prawo do lokalu – współwłasność, współnajem itp. W takiej sytuacji pozostaje podział majątku wspólnego. W wyniku podziału prawo do mieszkania zostanie przyznane na wyłączność jednemu z byłych małżonków. Są równocześnie orzeka obowiązek wydania lokalu przez byłego małżonka, który ma mieszkanie opuścić.

Eksmisja

Powinnam wspomnieć o tym, że o eksmisji może orzec sąd już w wyroku rozwodowym, wtedy, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Nie jest jednak możliwa w trakcie rozwodu – przynajmniej w świetle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego – eksmisja małżonka, któremu przysługuje wyłączne prawo do mieszkania np. w sytuacji, gdy małżonek, który znęca się nad współmałżonkiem jest jedynym właścicielem lub najemcą mieszkania, a eksmisji żąda osoba zajmująca mieszkanie jedynie z tytułu małżeństwa.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 145 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  t. 5 kwietnia, 2012 o 10:08

  Trochę dziwi mnie co Pani pisze w sprawie ustalenia praworodzinnego tytułu do lokalu. Skoro sąd ustala go w wyroku rozwodowym, to jak może to prawo z chwilą orzeczenia rozwodu wygasnąć? Wygasa z chwilą jego ustalenia? Proszę o rozwinięcie tego w miarę możliwości.

  Odpowiedz

  admin 5 kwietnia, 2012 o 15:35

  Sąd ustala w wyroku sposób korzystania z lokalu natomiast prawnorodzinny tytuł do lokalu (istniejący przez to, że rodzina istnieje i wspólnie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe) wygasa. Ustalenie sposobu korzystania z mieszkania porządkuje przestrzeń, ale nie tworzy prawa. Napisałam to niezbyt jasno, ale ustalenie sposobu korzystania nie jest ustaleniem prawnorodzinnego tytułu do lokalu. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi i zapraszam do dalszego odwiedzania mojego bloga.

  Odpowiedz

  justyna 24 kwietnia, 2012 o 21:02

  czy w czasie rozwodu mogę żądać eksmisji męża z domu którego jesteśmy oboje właścicielami? mąż w czasie małżeństwa znęcał się nade mną fizycznie i psychicznie ma wyrok a ja mam założoną niebieską karte

  Odpowiedz

  admin 24 kwietnia, 2012 o 21:15

  BArdzo dziękuję za pytanie. Postaram się poświęcić tej kwestii osobny wpis.

  Odpowiedz

  justyna 25 kwietnia, 2012 o 19:40

  bardzo dziękuję i jeśli jest taka możliwość to proszę o odpowiedź na podany adres mailowy pozdrawiam serdecznie

  Barbara 25 września, 2012 o 11:29

  Witam, mam pytanie dotyczące mieszkania. Mąż w zamian za ugodę czyli za nie orzekanie jego winy proponuje mi wyprowadzenie się z mieszkania ( mieszkanie jego własnościowe) oraz pokrywanie połowy opłat (media) do momentu podjęcia przeze mnie pracy lub polepszenia mojej sytuacji życiowej. z racji tego że nieraz nie otrzymał słowa chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mogę się zabezpieczyć przed ewentualną zmianą decyzji tuż po rozwodzie?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 25 września, 2012 o 20:47

  Należałoby zastanowić się nad zawarciem umowy odpowiedniej treści, ale po szczegółowe informacje, a przede wszystkim – redakcję ewentualnej umowy odsyłam Panią do prawnika „na żywo”.

  Odpowiedz

  Barbara 27 września, 2012 o 13:45

  Mam pytanie. Jestem z byłym mężem współwłaścicielką mieszkania własnościowego. Po rozwodzie zamieszkiwaliśmy wspólnie z trójką dzieci, w sposób ustalony przez sąd. Od sześciu miesięcy były mąż już nie mieszka z nami lecz w swoim nowym mieszkaniu. Wciąż jednak nie zabrał swoich rzeczy, nachodzi nas, niepokoi. Jak to zmienić, czy mogę go eksmitować?

  Odpowiedz

  Bogdan 23 stycznia, 2013 o 12:12

  Bardziej pytanie niż komentarz:
  Co można zrobić w sytuacji gdy –
  – małżeństwo mieszka w mieszkaniu własnościowym o ustalonej współwłasności 50/50, nabytym wspólnie w czasie trwania związku
  – mąż przepisuje aktem notarialnym swoją część (50%) własności na rzecz żony bez żadnych warunków
  – żona w czasie 6 miesięcy, po przyjęciu darowizny, wnosi pozew o rozwód
  – sąd orzeka rozwód z winy obu stron
  – były mąż nadal mieszka w mieszkaniu należącym teraz w 100% do byłej żony i nie posiada innego miejsca do zamieszkania, a żona podejmuje kroki w kierunku usunięcia go bez dokonywania podziału majątku
  Czy:
  a/ istnieje prawna droga (jeżeli TAK, to jak wygląda) do usunięcia niechcianego lokatora z mieszkania pomimo braku po jego stronie chęci do dobrowolnego wyprowadzenia się ?
  b/ czy były mąż może wnieść pozew o anulowanie dokonanej darowizny powołując się na rażącą niewdzięczność byłej żony ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 24 stycznia, 2013 o 22:15

  Odpowiedź na Pana pytania wymaga w pierwszej kolejności dokładnej rozmowy. Proszę udać się do prawnika ze wszystkimi dokumentami w celu uzyskania porady.
  Co do usunięcia niechcianego lokatora, mogę odpowiedzieć, że procedurą taką jest postępowanie o eksmisję.

  Odpowiedz

  Misiek 4 marca, 2013 o 23:21

  Rozumiem z tego ze bez wzgledu na forme wynajmu, uzytkowania mieszkania np. jesli mieszkam w mieszkaniu tescia z zona i dzieckiem, a tesc pisze do mnie pozew o dobrowolne opuszczenie mieszkania ze wzgledu na zly ..hehe..wplyw na corke i wnuczke to jest niezgodne z prawem ??Zaznaczam ze zona byla dlugo leczona psychiatrycznie i nie moge po prostu porzucic coreczki i zostawic pod jej opieka i dziadka ..Nie moge ..boje sie …Dzisiaj tesc zagrozil mi ze w piatek zostane wyrzucony na bruk i moje rzeczy wystawi .. co mam robic..policja twierdzi ze moze a ten przepis temu przeczy ..Tesc mowi ze moze wszystko bo jego mieszkanie !!

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2013 o 21:34

  Muszę Pana nieco zmartwić. Akuratnie w opisywanym przypadku sprawa nie musi być tak klarowna, ale co do zasady omawiany przepis ma także funkcję ochronną. Co w tej syutacji? Poszukac pomocy prawnej w okolicy.

  Odpowiedz

  Misiek 7 marca, 2013 o 21:48

  Prawnik mowi ze nie moga mnie wyrzucic, ze nawet jesli to zglaszam sparwe do sadu i komornik przywraca mnie do miejsca zamieszkania z corka.. a policja mowi ze wywala mnie i juz ..To jak jest naprawde ??Czyli prawo zezwala na usuniecie mnie z mieszkania gdzie jest moja corka, zona potem powie ze porzucilem dziecko bo tesc mnie wyrzucil?? Bylem wczoraj u adwokata i powiedziala ze tylko nakaz sadowy moze mnie usunac .ponadto jest okres ochronny do 31 marca i nawet sadowe eksmisje sa wtedy wstrzymane .. Ponadto eksmisja musi byc dokads ?? Chyba??Musi byc okres wypowiedzenia chocby na szukanie lokum ??A czemu mam porzucic corke ?? bo tesc i zona tak chca ?? To jakis obled ??Wazne jest tez ze zona leczla sie psychiatrycznie, schizofrenia, przerwala leczenie i nie chce kontynuowac ..i ja mam zostawic dziecko pod eskorta policji z kims takim..a jak dziecku sie cos stanie ?? To ja bede odpowiedzialny bo dalem sie wyrzucic ?? Absurdy !!

  Odpowiedz

  Gośka 6 marca, 2013 o 12:49

  Jeżeli Prawo Najmu powstało w czasie TRWANIA małżeństwa to czyż to prawo nie stanowi majątku dorobkowego (wspólnego) mimo, że opiewa na jednego ze współmałżonków?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2013 o 21:06

  A stanowi wspólne prawo. Jak najbardziej.

  Odpowiedz

  Bogdan 20 marca, 2013 o 17:47

  Pan Misiek nie pisze czy posiada zameldowanie na pobyt stały w mieszkaniu należącym do Teścia, czy też mieszka tam na innej zasadzie.
  Według mojej wiedzy (nie mam pewności czy właściwej), to jest tak, że Urząd meldunkowy, z zasady, NIE wymeldowuje nikogo z adresu stałego pobytu, jeżeli ten ktoś nie zgłosi się w tej sprawie osobiście do urzędu. Natomiast jeśli ma się meldunek w dowodzie osobistym to policja, komornik etc. nie mają podstaw do usuwania lokatora z mieszkania i powinni pomagać w przypadkach utrudniania dostępu przez właściciela.

  Odpowiedz

  Misiek 23 marca, 2013 o 16:03

  Dziękuję..akcja pseudo eksmisji z wystawieniem wszystkiego za drzwi już się odbyła. Wezwałem policje.Nakazali zaprzestania bezprawnego wyrzucania, odsunięcia od dziecka bez nakazu sadu. Teść się wyniósł. Szukają sposoby nakazu eksmisji sadowej.Nie maja podstaw.Jedyne co mogą to złożenie sprawy rozwodowej ale nie wiem czemu tego unikają.Nie, nie jestem tam zameldowany ale nie muszę. Tak mówi prawo.Moje miejsce jest przy dziecku i zonie, gdziekolwiek oni będą.Nie awanturuje się, nie pije, nie zakłócam spokoju nie ma podstaw do usunięcia.

  Odpowiedz

  Halina 7 kwietnia, 2013 o 09:00

  Dzień dobry
  W wyroku rozwodowym jest napisane:
  ,,Przyznaje powódce mieszkanie położone w ………………………………… bez dostarczania pozwanemu lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego.”
  Czy to oznacza, ze Sąd za zgodą pozwanego dokonał podziału majątku i mieszkanie do rozwodu wspólne , przechodzi z chwilą uprawomocnienia się wyroku na wyłączną własność powódki?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
  Pozdrawiam-Halina

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 kwietnia, 2013 o 09:05

  Proszę mi wybaczyć, ale nie będę na blogu tłumaczyła wyroków, a zwłaszcza fragmentów wyroków. Nie temu służy blog. Jeżeli nie jest Pani pewna, co oznacza wyrok, to proszę zgłosić się – z dokumentem w ręce – do prawnika lub do sądu .

  Odpowiedz

  kasia 16 sierpnia, 2013 o 23:25

  Moja koleżanka mieszka z rodzin w mieszkaniu teścia.Jest tam zameldowana,czy mąz ma prawo ja wyeksmitować?jaśli może to czy musi jej zapewnić jakiś lokal?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 sierpnia, 2013 o 15:14

  Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości szczegółów, a nie chciałabym wprowadzić w błąd. Przypomnę jednak, że nie udzielam na blogu indywidualnych porad prawnych.

  Odpowiedz

  Waldek 23 sierpnia, 2013 o 15:22

  Witam,
  Czy mieszkanie własnościowe, spółdzielcze obojga małżonków w czasie dłuższej separacji może przejść automatycznie na jednego tylko małżonka z racji tego, że drugi tam nie zamieszkuje, nie przeprowadza remontów itd. Natomiast jest cały czas współwłaścicielem tego mieszkania. Jesteśmy z żoną w separacji od 2 lat, na jej „prośbę” opuściłem mieszkanie, płacę alimenty na dzieci, które mieszkają tam z matką. Zastanawiam się tylko czy z biegiem czasu mogę stracić i to mieszkanie?
  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 sierpnia, 2013 o 08:51

  Już przygotowuję wpis, który odpowie na Pana pytanie. Proszę uzbroić się w cierpliwość.

  Odpowiedz

  Wanda 12 marca, 2016 o 10:18

  Chciałam zapytać o link do tego wpisu. Temat jest bardzo interesujacy.

  Odpowiedz

  Grażyna 7 stycznia, 2020 o 19:05

  Próbowałam znaleźć wpis na ten temat, nie udało mi się, czy mogę prosić o linka.
  Dziękuje

  Odpowiedz

  Basia 23 września, 2013 o 17:33

  Witam, chcialabym zapytać o taką kwestię, mianowicie rodzice są po rozwodzie (z wylacznej winy ojca) ale przed podziałem majątku, sąd rowniez nie ustalil nic w kwestii mieszkania wspolnego, tzn nie podzielil umownie pomieszczen z ktorych kazdy moze korzystac. Dom jest ich wspólnym majątkiem. Czy jest mozliwosc, aby jedna ze stron dopuscila do zameldowania sie lokatora bez zgody drugiego z wspolwlascicieli?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 października, 2013 o 17:05

  Pytanie dotyczy prawa administarcyjnego, którym się nie zajmuję. Nie mam pojęcia, jaka jest praktyka urzędów w tym zakresie.

  Odpowiedz

  ala 18 listopada, 2013 o 13:21

  witam jestem po rozwodzie mieszkanie stanowi wyłączną własność męża gdyż kupił je przed ślubem aczkolwiek po ślubie kredyt był spłacany ze wspólnych pieniędzy. Wrokiem sądu przy rozwodzie przyznano mi do wyłącznego korzystania z jednego pokoju. Teraz mąż chce mnie wyeksmitować z małoletnim dzieckiem z mieszkania czy sAd może mnie tak poprostu pozbawić dachu nad głową ja rozumiem że to jet jego ale mamy przeież dziecko?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 18 listopada, 2013 o 21:15

  Postaram się odpowiedzieć na Pani pytanie w formie wpisu w najbliższym czasie.

  Odpowiedz

  Ania 7 listopada, 2017 o 17:51

  Gdzie można znaleźć wpis na ten temat? Mam bardzo podobną sytuację, tyle że mąż zrobił darowiznę na byłego teścia i teraz teściu chce mnie eksmitować

  Odpowiedz

  Gabriela 3 grudnia, 2013 o 22:25

  Witam !

  Czy przy podziale majątku ma znaczenie to ze wspolne mieszkanie malzonkowie dostali je z przydzialu a nastepnie wykupili?

  Czy jezeli malzonek wpółwlasciciel mieszkania , wyprowadzil sie z niego to czy moze ubiegac się o spłatę połowy wartosci tego mieszkania przez drugiego malzonka podczas sprawy o podzial majatku?

  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 grudnia, 2013 o 22:44

  Bardzo dziękuję za pytania. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie wpisami na blogu. Serdecznie pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Józek 10 grudnia, 2013 o 13:39

  Pytanie do Pani Agnieszki Swaczyny. Przed ślubem miałem mieszkanie spółdzielcze, które potem już w trakcie małżeństwa za tzw. złotówkę wykupiłem od spółdzielni. W księdze wieczystej figuruję tylko ja. Jak mam traktować ten tytuł po rozwodzie. Uważam, że jest ono moim osobistym majątkiem. Po rozwodzie ex przydzielono mały pokój i możliwość korzystać z kuchni i łazienki. Mimo 3 lat od rozwodu cały czas zakłóca mój spokój, pomimo że zamykam się w pokoju od środka, by nie mieć z nią kontaktu osobistego i by nie miała możliwości oskarżenia mnie o znęcanie się nad nią. Policja nie reaguje na telefony, mówi że to sprawy rodzinne, sąsiedzi nie interweniują, a ona potrafi tak do rana wojować. Przecież już nie tworzy ze mną rodziny, a sama wniosła o rozwód i orzeczono go bez wskazania winnego. Chciałbym wiedzieć w jaki sposób mogę odzyskać spokój we własnym mieszkaniu. Administracyjnie nie mogę jej wymeldować pomimo że czasami pół roku nie przebywa, ale urząd ją znajduje i powiadamia o próbie wymeldowania, wtedy tłumaczy że nie zamierzała całkowicie opuścić mieszkania. A mnie opadają ręce. Jestem inwalidą I grupy.

  Odpowiedz

  Alicja 12 marca, 2014 o 11:44

  Witam. W trakcie małzeństwa rodzice podarowali mi dom na moja wyłacznosc. Ponad rok temu sad orzekł o sposobie korzystania z mieszkania. Były maz mogł korzystac z jednego pokoju. Dwa miesiace temu wyprowadził sie do swoich rodziców tam tez zameldował na stałe. Problem w tym ze ten pokój jest nadal zamkniety na klucz i nie mozemy z niego korzystac. Były maz twierdzi ze to jest jego bo tak orzekł sad. Przestał tez płacic alimenty na córke.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 12 marca, 2014 o 21:09

  Jak zwykle w takiej sytuacji odsyłam Panią po poradę prawnę do prawnika „na żywo”.

  Odpowiedz

  Tomek 18 marca, 2014 o 08:48

  Witam,
  Co zrobić, jeżeli doszło do podziału wspólnego mieszkania ale mąż odmówił przeniesienia się do przydzielonego mu pokoju?
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Krzysztof 27 marca, 2014 o 21:32

  Witam, mam pytanie tego typu, moja znajoma nie zyla juz z mezem, ale nie mieli jeszcze rozwodu, w trakcie tego „malzenstwa” ona zakupila mieszkanie za swoje pieniadze, nie nalezace do meza teraz juz od 5 lat sa po rozwodzie i nagle ex maz mowi do mojej znajomej, ze rzada od niej pieniedzy za to mieszkanie, bardzo prosze o odpowiedz i z gory dziekuje

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 27 marca, 2014 o 21:54

  Nie udzielam tutaj porad – taką mam zasadę, przykro mi. Niech znajoma uda się do prawnika.

  Odpowiedz

  jacek 2 maja, 2014 o 20:05

  witam mam pytanie ,jestem już 20 lat po rozwodzie i mieszkam w mieszkaniu spoldzielczym i jestem głownym najemca ,a moja była zona dobrowolnie wyprowadziła się do nowego faceta i jest wymeldowana już 10 lat ,ja teraz chciałbym wykupić te mieszkanie jakie i czy mam prawo je sam wykupić w spoldzielni,chce zaznaczyć zameldowana jest już gdzie indziej.prosze o pomoc prawna

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 4 maja, 2014 o 17:34

  Szanowny Panie, jak zwykle w takiej sytuacji odpowiem, że nie udzielam pomocy prawnej na blogu. Zapraszam do kancelarii mojej, bądź moich kolegów po fachu. Blog służy przekazywaniu wiedzy uniwersalnej, z której może skorzystać każdy czytelnik.

  Odpowiedz

  Pawel 28 maja, 2014 o 19:27

  Witam Panią,
  Pytanie z natury problematycznej

  Jeżeli jest orzeczenie o rozwodzie miedzy małżonkami i zamieszkują jedno mieszkanie dalej w lokalu to czy druga strona może uniemożliwić korzystanie z mediów (gaz, prąd) drugiej stronie jeśli umowy są zawarte tylko na 1 strone ale były zawierane podczas związku małeńskiego i lokal jest w akcie notarialnym na obie osoby?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 czerwca, 2014 o 21:52

  Jeżeli Pan pyta o sferę faktu, to ma Pan zapewne przykład, że może. W sferze prawnej – nie wolno jej tego robić.

  Odpowiedz

  Pawel 28 maja, 2014 o 19:35

  dodam tylko ze art. 206 KC chyba reguluje takie kwestie ale nie mam pewności co do tego

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 maja, 2014 o 23:33

  Artykuł 206 k.c. reguluje współposiadanie współwłaścicieli. Byli małżonkowie nie zawsze są współwłaścicielami.

  Odpowiedz

  Emila 26 czerwca, 2014 o 15:45

  Witam. Mam problem. Rok po ślubie przyznano mi mieszkanie i tyko na mnie widnieje umowa najmu lokalu . Minęło trochę lat i aktualnie jestem po rozwodzie. Mieszkanie nie jest wykupione na własność a były mąż tam nie mieszka . Ją również nie moge bo wymienia zamki co jakiś czas -mieszka u konkubiny ale również ma możliwość u mamy swojej która ma duży dom. Walczę w sądzie o przyznanie mi i dzieciom na wyłączność . Dziś usłyszałam że podobno jest tak że nawet kiedy jestem najemca to rzeczoznawca wyceni mieszkanie i będę musiała męża spłacić w połowie . Nie chce mi się w to wierzyć że to prawda. Przecież naszego wkładu finansowego nie ma w tym mieszkaniu. Czy takie naprawdę są przepisy ? Pomóżcie . Pilne bardzo. Proszę

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2014 o 08:29

  Niestety blog nie jest miejscem do udzielania indywidualnych porad prawnych. Jeżeli – jak Pani pisze – sprawa jest pilna, proszę udać się po pomoc do prawnika. Być może o wspólności prawa najmu jeszcze napiszę, ale nie potrafię powiedzieć kiedy.

  Odpowiedz

  Rafał 26 czerwca, 2014 o 16:02

  Dzień dobry. Mam problem. Wraz z żona mieszkałem w mieszkaniu mojej mamy gdzie byliśmy zameldowani. Mieszkanie nie było wykupione na własność. Po śmierci mojej mamy zamieniłem się na inne mieszkanie lecz na umowie nowej widnieje imię nazwisko nie tylko moje lecz i mojej żony z która od dwóch lat nie mieszkamy i toczy się rozwód . Ją mieszkań w tym mieszkaniu a ona wyjechała za granicę zostawiając mi córkę . Moje pytanie jest następujące. Czy moja żona ma prawa do tego mieszkania ? Jeśli tak to czy przy podziale majątku będę musiał spłacić jej część wartości tego mieszkania które zaznaczam nie jest własnościowe ? Proszę o pomoc i odpowiedz. Zależy mi na tej informacji.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 czerwca, 2014 o 08:34

  Proszę udać się po poradę do prawnika. Na blogu nie udzielam porad w indywidualnych sprawach. Ponieważ temat nabycia prawa do mieszkania w trakcie małżeństwa pojawia się dość często w pytaniach, pewnie o tym napiszę we wpisie, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Kolejka tematów ciągle się powiększa.

  Odpowiedz

  ELiza 22 sierpnia, 2014 o 08:36

  Mam problem jestem w separacji od roku. Byliśmy małżeństwem 26 lat, mamy troje dzieci już pełnoletnich z jednym mieszkam bo jeszcze się uczy. Mieszkanie otrzymałam jeszcze za panny, ale 9 lat temu kiedy była możliwość wykupu za przysłowiową złotówkę Spółdzielnia do aktu notarialnego wpisała mojego męża. Od tego czasu mąż rzadko bywał w domu i nie daje mi na utrzymanie ani dzieci ani na mieszkanie. Obecnie przyjeżdża raz lub dwa razy w roku pijany i nie mamy spokoju nic nie daje a chce korzystać ze wszystkiego nawet jedzenie które kupuje sobie i córce bierze. jak cofnąć zapis z aktu notarialnego że on jest współwłaścicielem. Proszę o pomoc

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 25 sierpnia, 2014 o 12:42

  „Cofnąć” się nie da. Taką umowę Pani podpisała. Koniecznie proszę zgłosić się do prawnika „na żywo” po poradę.

  Odpowiedz

  Aleksandra 23 sierpnia, 2014 o 21:31

  Witam piszę z takim oto problemem,jestem w związku małżeńskim od 2008r,mamy 3-letnią córkę,mam stały meldunek wraz z mężem w mieszkaniu,którego właścicielem i współwłaścicielem jest teściowa,mieszkanie zostało wykupione w mieszkaniówce na raty,jesteśmy oboje z mężem na drodze rozpadu,piszę pozew o alimenty i o rozwód i chcę go wysłać we wrześniu,mąż nie ma pieniędzy na wpłatę na ratę roczną za mieszkanie 5000 tyś,teść również nie zapłaci,mąż mówi,że po rozwodzie opuści mieszkanie a co ze mną,czy teść ma mnie prawo wymeldować,jeśli zrezygnuje z wykupu mieszkania?co mam zrobić czy po wysłaniu pozwu o rozwód napisać podanie o mieszkanie zastępcze?czy teść do tego czasu ma mnie prawo wurzucić z dzieckiem na bruk?bardzo proszę o pilną odpowiedź na meila:)z góry dziękuję Aleksandra.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 25 sierpnia, 2014 o 12:39

  Tak, jak odpisałam na prv, polecam udać się po poradę do prawnika „na żywo”. Blog nie jest miejscem na porady w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  marcin 2 września, 2014 o 23:32

  Witam !
  próbuje od dłuższego czasu znaleść odpowiedz na nurtującą mnie sprawę .
  moja zona otrzymala darowizną mieszkanie własnościowe od teściowej 20 lat temu .
  jestem przed podjęciem decyzji o rozwodzie z orzeczeniem jej winy . jaki byłby sposób na uzyskanie 50% , 100% własności mieszkania ? czy gdyby żona przekazała mi darowiznę 50% mieszkania aktem notarialnym stałbym się właścicielem połowy mieszkania? czy jest jakiś inny sposób ? zakładam po fakcie rezygnację z rozwodu. i jak by wyglądała ewentualna sprawa rozwodowa po np 5 latach ?
  żona musiała by spłacić połowę mojej wartości mieszkania? jak można się zabezpieczyć w takich sytuacjach .
  dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 września, 2014 o 22:14

  Niestety nie będzie odpowiedzi merytorycznej, ponieważ nie udzielam na blogu porad prawnych.

  Odpowiedz

  gagrys 18 października, 2014 o 13:01

  Mam taka sprawę.Otóż otrzymaliśmy mieszkanie komunalne w 1994 r jako małżonkowie. Głównym najemcą została była żona. W 2004 r wzieliśmy rozwód. Z nami zameldowany jest syn który nie mieszka od 6 lat. Chce go wymeldować jakie mam do tego prawo jako ze nie jestem głównym najemcą. Dodam że była żona nie chce go wymeldować.
  Czy mogę się starać o dokument od Gminy że jestem też najemcą bo zgodnie z prawem takim samym jestem najemcą jak główny najemca.Proszę o poradę.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 19 października, 2014 o 10:25

  Nie udzielam porad na blogu. Proszę udać się do prawnika.

  Odpowiedz

  Wieslawa 1 listopada, 2014 o 21:37

  Witam, jak nie udziela Pani porad to po co Pani tu jest. nie rozumiem?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 1 listopada, 2014 o 22:55

  Najwidoczniej po nic 😉

  Odpowiedz

  Jurek 2 maja, 2015 o 10:31

  Ludzie to są. Niech Pani się nie martwi, artykuły są OK 🙂

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 maja, 2015 o 07:33

  Dziękuję :-). Nie wszystkim musi się podobać to, co robię. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz

  Małgorzata 6 listopada, 2014 o 21:18

  Ma m pytanie odnośnie napisania wniosku o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie.Jeśli ja piszę : wnoszę o korzystanie z mieszkania w następujący sposób…….pokój po lewej stronie od wejścia …..itd. to mam napisać dla powódki ,a po prawej dla pozwanego……czy napisać dla mnie …dla niego?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 listopada, 2014 o 21:33

  Pani Małgorzato, wyjątkowo odpowiem od razu – obojętnie – ważne, żeby sąd zrozumiał. Skoro pisze Pani w swoim imieniu, to nie ma przeszkód, żeby pisała Pani w pierwszej osobie.

  Odpowiedz

  elkop 10 listopada, 2014 o 20:10

  MAm pytanie
  Siostra złozyła pozew o rozwód, jest ofiara przemocy ,sprawa karna z 207 K.k w toku , przebywa rok czasu u rodziców 20 metrów od swojego mieszkania, ojeciec nie płaci alimentów na dziecko a siostra nie dokłada sie do kredytu i opłat za mieszkanie, dodatkowo pare miesiecy temu wymienił zamki.Oboje sa włascicielami mieszkania
  pyt.nr 1 Czy ma prawo ojciec wymienic zamki bez zgody drugiego ?
  pyt.nr 2 Czy ew.siostra moze teraz zacząc płacić jakis zadatek na czynsz itp samowolne wpłaty. ??

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 listopada, 2014 o 21:43

  Po raz kolejny napiszę – nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Rafał 7 grudnia, 2014 o 17:40

  Witam mam takie pytanie mam założoną niebieską kartę i wyrok w zawieszeniu jestem głównym najemcą mieszkania byłem na leczeniu później nie mieszkałem przez trzy miesiące w domu bo żona nie chciała mnie wpóścić nie łożyłem na mieszkanie bo nie miałem pracy jesteśmy w trakcie rozwodu czy mogę mieszkać w mieszkaniu

  Odpowiedz

  Marzena 10 stycznia, 2015 o 23:55

  witam mój były mąż chce wynając mieszkanie w którym ja mieszkam i opłacam,chociaż przebywam za granicą,on założył nową rodzine i się wymeldował,chociaz mieszkanie jest po jego rodzicach i wykupione zostało po naszym ślubie ,czy ma do tego prawo?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2015 o 19:20

  Niestety nie odpowiadam tu na pytania w indywidualnych sprawach. Proszę zgłosić się poporadę do prawnika.

  Odpowiedz

  mariusz 28 stycznia, 2015 o 16:34

  Dzien dobry.Chcialbym zameldowac syna z poprzedniego malzenstwa(jego matka zmarla w 1991r)czy musze miec zgode bylej zony(rozwod-listopad 2014 bez orzekania winy,bez alimentow,bez podzialu majatku i mieszkania lokatorskiego).W tym mieszkaniu moja rodzina mieszkala od 1945r(jestem wyrokiem sadu z 1981r najemca).W 1994 ozenilem sie po raz drugi i zameldowalem (byla juz)zone jako wspolwlascicielke.Mamy 2 pokoje(64m)z kuchnia.Zameldowana tam jest ekszona,ja i corka.Prosze o odpowiedz zadana wyzej.Dziekuje.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 lutego, 2015 o 22:32

  Nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach. NIezależnie od tego przyznam, że trudno mi się zorientować w sytuacji, którą Pan opisał.

  Odpowiedz

  Tomasz 6 czerwca, 2015 o 06:29

  Witam
  Czy to prawda, że podpisaniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez Prezydenta Komorowskiego poniższy zapis jest nieaktualny???

  „Nie jest jednak możliwa eksmisja małżonka, któremu przysługuje wyłączne prawo do mieszkania np. w sytuacji, gdy małżonek, który znęca się nad współmałżonkiem jest jedynym właścicielem lub najemcą mieszkania, a eksmisji żąda osoba zajmująca mieszkanie jedynie z tytułu małżeństwa.”

  Pozdr

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 czerwca, 2015 o 19:27

  Nie czuję się ekspertem od tej konwencji, ale o ile wiem, konwencja Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie wprowadza żadnych ograniczeń w eksmisji sprawcy przemocy. Jedyny artykuł konwencji dotyczący eksmisji (art. 52) jest adresowany do stron konwencji, aby zapewniły w ustawodawstwie środki umożliwiające eksmisję. W pokskim ustawodawstwie tą rolę pełni ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nie zmienia to postaci rzeczy, że sądy orzekające o rozwodzie stosują się do przepisów kodeksu rodzinnego i nie mają możliwości przeprowadzenia przyspieszonej procedury. Bardzo dziękuję za pytanie – muszę dopracować cytowany tekst, bo może – czego bym nie chciała – wprowadzić w błąd.

  Odpowiedz

  Renata 26 czerwca, 2015 o 12:10

  Dzień dobry,

  jestem głównym najemcom mieszkania spółdzielczego (po moich rodzicach). Jestem od 7 lat po rozwodzie. Mój były mąż wyprowadził się 2 lata temu, wyjechał do Szwecji i ożenił się ponownie, jednak jest wciąż tutaj zameldowany i nie ma zamiaru się wymeldować. Chciałabym wykupić to mieszkanie, ale przed tym chciałabym go wymeldować. Czy mam takie prawo? Będę wdzieczna za informację, czy istnieje jakiś przepis, który umożliwi mi wymeldowanie byłego męża,

  serdecznie dziękuję za informację

  Renata

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:51

  To temat na osobny wpis, ale na innym blogu: http://www.bezprawaanrusz.pl Pewnie taki wpis powstanie, ale trudno mi podać, kiedy.

  Odpowiedz

  Renata 21 sierpnia, 2015 o 14:35

  dziękuję serdecznie za odpowiedź, będę śledzić

  Odpowiedz

  robert 3 lipca, 2015 o 20:34

  moja była żona poszła na stancję a ja sam musze opłaćić alimenty i mieszkanie w kturym jest zameldowana mieszkanie jest komunalnę co mogę zrobić w tej sytuacji ps: jusz nigdy niezaufam kobiecie

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:46

  Niestety nie udzielam porad prawnych na blogu.

  Odpowiedz

  Monika 29 lipca, 2015 o 15:40

  Witam,

  chciałam zapytać czy są jakiekolwiek szanse na eksmisję byłego małżonka z domu? Sąd orzekł rozwód w sierpniu 2014 roku (bez orzekania o winie) na wniosek małżonka, niestety on nie podjął nawet próby wyprowadzenia się z domu. Co prawda na rozprawie nie poruszono tematu podziału majątku, czy wspólnego mieszkania. Byli małżonkowie mieli załatwić tę sprawę u notariusza. Dom w całości należy tylko do małżonki. Dodam jeszcze, że były małżonek nie poczuwał i nie poczuwa się do takich kwestii jak np. płacenie rachunków, lub chociażby dbanie o porządek wkoło domu.
  Wyprowadzić się nie chce, bo twierdzi że nie ma dokąd i nie ma środków do życia. Utrzymuje się z renty. Czytałam, że jeśli dom należy tylko do jednego z małżonków (nie należy do majątku wspólnego), to po rozwodzie może on żądać eksmisji byłego małżonka na wniosek złożony do sądu. Czy dobrze interpretuję zapis?
  Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:30

  Przykro mi, nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę zgłosić się do prawnika zajmującego się tego typu kwestiami.

  Odpowiedz

  Renata 9 sierpnia, 2015 o 16:19

  Dzień dobry. Jestem po rozwodzie. Posiadam na współwłasność z byłym mężem dom jednorodzinny. Sąd w wyroku orzekł wspólne korzystanie z nieruchomości nie wydzielając nam pomieszczeń. Czy były mąż ma prawo zamykać poszczególne pomieszczenia (garaż, strych, piwnica, pokoje) uniemożliwiając mi tym samym korzystanie z nich? Jest to bardzo uciążliwe, tym bardziej, że co jakiś czas zamyka kolejne, widząc, że uchodzi mu to bezkarnie.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 12:17

  Przykro mi, nie odpowiadam na tego rodzaju pytania. Proszę udać się do prawnika po poradę prawną.

  Odpowiedz

  Agnieszka 11 sierpnia, 2015 o 22:21

  Witam,

  Mam problem z niedoszłym małżonkiem. On jest strasznie zazdrosny, wyniosły i porywczy.
  Otóż, byliśmy ze sobą 8lat, nie jesteśmy razem od roku. Mamy córeczkę siedmioletnią oraz dom, który razem kupiliśmy pod hipotekę. Nie kochałam go nigdy ale po śmierci mojego ojca byłam załamana, on był przy mnie… Musiałam wychować z nim naszą córeczkę- tylko dlatego byłam z nim tak długo.
  Po rozstaniu, on się wyprowadził.
  Toczy się sprawa w sądzie o sprzedaż domu. Niestety to trwa i trwa…
  Mój były widzi się z naszą córeczką regularnie.
  Lecz nachodzi mnie bez zapowiedzi.
  Potrafi pod moją nieobecność wejść do domu i awanturować się. Bywały sytuacje, że zabierał móją torebkę/telefon i nie miał zamiaru zwrócić.
  Po roku takiej szamotaniny ostatnio przyszedł do mnie i mojej córki ze swoimi rzeczami, jako że on zostaje z nami.
  Ja spotykam się z kobietą, on nie może tego przełknąć (mimo, iż zawsze wiedział odkąd mnie zna, że jestem biseksualna). Powiedział już mojej mamie i rodzinie, próbuje wszystkich nastawić wrogo, lecz póki co jakoś się bronię…
  Proszę mi doradzić, co mogę zrobić żeby przestał mnie nękać???
  Jestem zrozpaczona.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 12:11

  Proszę poszukać pomocy w swojej okolicy. Rozmowa na żywo z całą pewnością lepiej pomoże – psycholog (zawsze doradzam wizytę w trudnej życiowo sytuacji), prawnik, czy dzielnicowy. Ważne, żeby otrzymała Pani wsparcie. A to, że spotyka się Pani z kobietą? Nie widzę problemu, zwłaszcza z prawnego punktu widzenia.

  Odpowiedz

  Greta 7 września, 2015 o 22:32

  Witam,jestem po rozwodzie z pierwszym mężem.Obydwoje jesteśmy właścicielami mieszkania.Teraz wyszłam za mąż po raz drugi.Chciałabym się dowiedzieć,czy mój obecny mąż ma prawo mieszkać ze mną w naszym mieszkaniu?Czy musi być zgoda byłego męża jako współwłaściciela,żeby obecny mąż ze mną zamieszkał?Chciałabym zaznaczyć,że każde z nas ma osobny pokój.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 12 września, 2015 o 19:39

  Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w osobnym wpisie.

  Odpowiedz

  Henry Clark 19 września, 2015 o 04:17

  Achtung,
  Bewerben Sie sich für eine schnelle und bequeme Darlehen auszahlen Rechnungen, Weihnachten Darlehen, Hypotheken-Darlehen, Darlehen Konsolidierung und um ein neues Unternehmen zu gründen oder re-Finanzierung Ihrer Projekte zu einem günstigsten Zinssatz von 3%. Kontaktieren Sie uns noch heute über: Henryclark003@gmail.com mit Kreditbetrag erforderlich.
  Wir sind zertifiziert, registriert und legitime Kreditgeber.
  Sie können uns heute, wenn Sie daran interessiert, dieses Darlehen sind, kontaktieren Sie uns für weitere Informationen über die Darlehen Prozess, Prozess, wie die Darlehensbedingungen und wie das Darlehen wird zu Ihnen übergeben werden. Wir brauchen Ihre dringende Antwort, wenn Sie interessiert sind.

  Erste Informationen benötigt von Ihnen:

  Vollständige Namen: …………
  Land: ………… …
  Staat / Provinz: ……………
  Telefonnummer:…………
  Dauer: …………
  Betrag als Darlehen benötigt: ……… ..
  Haus-Adresse / Büro-Adresse: ……….
  Beruf: …………
  Monatseinkommen:……….
  Familienstand:………..
  Alter / Geschlecht: ………… ..
  Loan Zweck: ………… ..
  Haben Sie sich für ein Darlehen beworben? (Ja oder Nein):…

  HINWEIS: Alle Antworten sind zu richten an:
  HENRYCLARK003@GMAIL.COM
  für die schnelle
  Verarbeitung.
  Danke.

  C.E.O / Henry Clark.

  Odpowiedz

  Ada 3 listopada, 2015 o 15:43

  Witam,
  Otrzymałam właśnie rozwód. Wiem że muszę teraz wnieść sprawę o podział majątku ( chodzi o mieszkanie komunalne) jesteśmy oby dwoje wspólnymi najemcami lecz tylko ja i roczna córka jesteśmy tam zameldowane. Mąż zarzeka się że nie wyprowadzi się z mieszkania więc póki co ja to zrobiłam z dwojką nieletnich dzieci. Przez okres jaki toczyła się sprawa rozwodowa mąż zadłużył mieszkanie na 5 tyś. Jakie są szanse na to że mieszkanie zostanie mi przydzielone i co z długiem który sam zrobił.? Twierdzi że po moim odejsciu obniżył mu się standart życiowy i nie jest wstanie regularnie płacić czynszu. Dodam też że pracuje jako zawodowy kierowca ciężarówki i zarabia 5000 tyś miesięcznie wypłacane regularnie w ratach co sobotę. Niestety jego umowa mowi co innego i nie jestem w stanie udowodnić jego prawdziwych zarobków.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 5 listopada, 2015 o 13:55

  Nie komentuję spraw czytelników na blogu. Proszę udać się po poradę do adwokata

  Odpowiedz

  marcin 5 listopada, 2015 o 12:49

  Witam .mamy z żoną problem z jej bylym mężem chodzi o to ze żąda on pieniedzy za polowe mieszkania w ktorym teraz mieszkamy z żoną i dwójka dzieci straszy nas że wprowadzi sie do nas i bedzie sobie mieszkał nie jest tutaj zameldowany ani nie jest najemcą tego mieszkania ,jest natomiast wspolwlascicielem,chociaz to mieszkanie dostala moja żona w spadku po babci. Jednak w akcie notarialnym dopisala go jako wspolwlasciciela gdy byli malzenstwem. Pytanie brzmi czy on tak moze sobie przyjsc i wejsc do nas kiedy tylko chce jesli nie jest u nas zameldowany ani nie jest najemcą w spoldzielni i wogole tam nie figuruje. I czy powinien miec uregulowane widzenia z dziecmi przez sad czy moze kiedy chce w tych okolicznosciach.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 5 listopada, 2015 o 13:53

  Niestety nie udzielam porad prawnych na blogu.

  Odpowiedz

  marcin 5 listopada, 2015 o 15:53

  Ale to nie porada prawna. Proste pytanie tylko może czy nie może i to wszystko.

  Odpowiedz

  teresa 9 listopada, 2015 o 12:25

  mialam panienskie mieszkanie po slubie po staraniu sie o nowe mieszkanie moja spoldzielnia gdzie milam mieszkanie przelala pieniadze w poczet wkladu na nasze wspolne mieszkanie czy procent udzialu w porzedniej sumy jest nadzal moja wlasniscia we wspolnym majatku

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 listopada, 2015 o 00:06

  Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć osobnym wpisem, ale nie potrafię obiecać, kiedy się ukaże na blogu.

  Odpowiedz

  mirosław 9 grudnia, 2015 o 22:30

  przy podziale majątku żona otrzymała mieszkanie a mój termin na wyprowadzenie 3mie. – nie mamy rozwodu , czy muszę opuścić mieszkanie w terminie , i co będzie jak tego nie zobie ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 grudnia, 2015 o 21:20

  Proszę udać się po poradę do adwokata.

  Odpowiedz

  Rose Williams 3 stycznia, 2016 o 22:07

  DIRECT SERVICE ONLINE FIRM
  HEAD OFFICE—Richmond Road,Worthing, United Kingdom
  EMAIL–[directserviceonlinefirm@gmail.com]
  —————————————————————————
  We give out loans from the range of $1,000 to $90,000,000.at an interest
  of 2% Interest rate.

  Interested clients should please fill our form below-

  NAME————–
  COUNTRY———–
  ADDRESS————–
  AMOUNT OF LOAN NEEDED——-
  PURPOSE OF LOAN ————
  SCAN AND ATTACH YOUR IDENTITY CARD–
  OFFICE/HOME PHONE NUMBER———–
  GENDER—————————

  Our company mailing contact box is
  via- [directserviceonlinefirm@gmail.com]

  ROSE WILLIAMS
  EMAIL–[directserviceonlinefirm@gmail.com]
  DIRECT SERVICE ONLINE FIRM

  Odpowiedz

  karolina 9 stycznia, 2016 o 15:41

  co się stanie w momencie gdy mój były maz sspłaca kredyt hipoteczny ale jesteśmy wspólnie wlascicielami mieszkania. Mieszkannie jest obecnie wynajmowane przez jego rodzine z tym ze nie jest to udokumentowane niechce żeby mój maz później w sadzie został uznany za jedynego właściciela co mam w tym wypadku zrobić

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2016 o 21:20

  Proszę udać się po poradę prawną do prawnika zajmującego się takimi sprawami. BLog nie służy rozwiązywaniu indywidualnych problemów.

  Odpowiedz

  grazyna 12 stycznia, 2016 o 16:30

  juz byly maz od czterech lat wynajmuje pokoje w mieszkaniu ktore jest wspolna wlasnoscia .wymienil rowniez klucze ze ja nie mam tam wstepu.pracowalam w londynie ale od dlugiego juz czasu jestem na chirobowym .chce wrocic do kraju a nie mam dokad .zlozylsm o podzial ale jestem zastraszana przez dzieci juz dorosla i na swoim jak rowniez przez.bylego meza .nie wiem co mam robic pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 14 stycznia, 2016 o 09:10

  Proszę się udać po poradę prawną do kompetentnego adwokata.

  Odpowiedz

  barbara 17 stycznia, 2016 o 17:32

  Witam jestem po rozwodzie od pażdziernika 2015 roku ,mam 63 lata razem z eks męzem mieszkam w jednym mieszkaniu ,sytuacja jest nie do zniesienia jestem zastraszana ze pójdę na bruk.Chcę wnieś o podział majątku ,oczywiście nie jesteśmy zgodni co do podziału.Posiadamy mieszkanie własnościowe ,w które wniosłam wkład własny/mam na to dokument ze Spółdzielni Mieszkaniowej/mieszkanie to otrzymałam po ślubie ,w 2004 roku wspólnie z eks wykupiliśy .Posiadamy również inny majątek taki jak:dwa samochody,działkę rekreacyjna z domkiem 25m /z której nie mogę korzystać/,W związku z powyższym mam pytanie czy przy podziale majątku mogę odzyskać wkład osobisty w to mieszkanie.Proszę o odpowiedż.POZDRAWIAM

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 17 stycznia, 2016 o 21:30

  Proszę zgłosić się po poradę prawną do prawnika (na żywo), tu nie odpowiadam na pytania w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Agnieszka 4 lutego, 2016 o 11:04

  Dzień dobry!
  Czy w pozwie rozwodowym z orzekaniem o winie męża mogę zaznaczyć,że chciałabym aby mąż po rozwodzie wymeldował się z mieszkania? Czy zaznaczać,że mamy intercyzę przedmałżeńską?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 lutego, 2016 o 21:46

  Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się zrobić osobny wpis na temat pozwu rozwodowego.

  Odpowiedz

  Andzia 22 lutego, 2016 o 18:12

  Czy jeśli w trakcie trwania małżeństwa jedna strona podpisała u notariusza dokument, w którym zrzekał się wszelkich praw do mieszkania, to czy dotyczy to tylko ewentualnej sprzedaży, wynajmu, czy też ubiegania się o pieniądze za to mieszkanie? Czy jednak mimo stałego meldunku, może zostać po rozwodzie z niego wyrzucona?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 23 lutego, 2016 o 20:53

  Nigdy nie wypowiadam się o umowach, których treści nie znam (nie widziałam dokumentu).

  Odpowiedz

  Dagmara 7 marca, 2016 o 11:27

  Witam,
  po zawarciu związku małżeńskiego nabyliśmy wraz z mężem działkę budowlaną na której rozpoczęliśmy budowę domu, następnie podpisaliśmy dokument o rozdzielności majątkowej przed notariuszem, budowa została ukończona ze wspólnych środków ale większość r-ków była wystawiona na męża, następnie mąż zameldował się w domu ale zamieszkała w nim cała rodzina – ja , mąż i dwie niepełnoletnie wtedy córki. Prawnie jestem współwłaścicielem 1/2 działki, maż twierdzi że dom należy do niego i nic z domu nie należy do mnie(jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej) Jak to wygląda – ok 10 lat , czyniłam nakłady finansowe oraz fizyczne gospodarstwo było prowadzone wspólnie – teraz kiedy jesteśmy w trakcie trwania sprawy, maż twierdzi że nic nie jest moje, ponieważ wszystkie albo większość r-ków jest na męża, więc nic mi się nie należy.
  Dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2016 o 22:22

  Nie udzielam porad prawnych na blogu. Przyznam jednak, że temat przez Panią poruszony jest ważny i dotyczy wielu kobiet zatem z pewnością powstanie nowy wpis.

  Odpowiedz

  boguslaw 28 kwietnia, 2016 o 14:26

  Jestem po rozwodzie mieszkam z byłą żoną ale w osobnym pokoju Byla zona utrudnia mi dostęp do łazienki i kuchni .Wyrok sądu byl taki ze moge korzystac z toalety i kuchni jestem zameldowany.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 maja, 2016 o 22:13

  Nie wiem, czy da się coś na to poradzić, ale na pewno sytuacja wymaga głębszej analizy – jak zwykle odsyłam do adwokata na rozmowę na żywo.

  Odpowiedz

  Małgorzata 21 kwietnia, 2016 o 12:03

  Witam,
  Interesuje mnie kwestia czy po wydaniu wyroku w podziale majątku przyznającego mi mieszkanie własnościowe i spłacie byłego męża, w razie gdyby nie chciał się wyprowadzić – bo niby nie ma gdzie to czy gmina jest zobowiązana do zapewnienia mu lokalu zastępczego? Lokal socjalny nie wchodzi w grę bo on pracuje.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 23 kwietnia, 2016 o 16:06

  Dziękuję za pytanie, postaram się omówić tę kwestię w osobnym wpisie, być może na moim drugim blogu http://www.bezprawaanirusz.pl

  Odpowiedz

  marzena 31 maja, 2016 o 18:03

  Witam.mam taki problem..
  Kilka miesięcy temu zwiazalam sie z mężczyzną i zamieszkalam u niego.zajmuje on mieszkanie komunalne,w którym mieszka od dziecka.po śmierci matki i ojca,który był głównym najemcą,pozostał są w tym lokalu.mieszkanie jest zadłużone na kwotę 10tys.zl.27 .06.2016r.odbędzie sie sprawa o eksmisję.mój partner zamierza poprosić zakład gospodarowania nieruchomościami o ugodę.pieniadze na zadłużenie dalabym mu ja.i teraz mam takie pytanie:
  Czy jezeli ZGN podpisxe ugodę,to czy mój partner może dopisać mnie do tego mieszkania,to znaczy czy można zrobic tak,że w razie śmierci mojego partnera lub np.w przypadku trafienia przez niego do zakładu karnego będę miała prawo do zajmowania tego mieszkania,oczywiście płacąc czynsz?czy ewentualnie mój partner brdxie mogl mnie z niego wyrzucić?nie mamy dzieci.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 31 maja, 2016 o 18:25

  Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych.

  Odpowiedz

  Ewa 8 czerwca, 2016 o 15:06

  A czy jest lokatorem były małżonek,który był wcześniej współwłaścicielem lokalu,a na skutek podziału majątku przestał nim być i obecnie nie posiada żadnego tytułu prawnego do lokalu?

  Odpowiedz

  Wiola 5 września, 2016 o 19:09

  Witam

  W nawiązaniu do https://blogrozwod.pl/wspolne-mieszkanie-po-rozwodzie/
  również zainteresowała mnie odpowiedź na pytanie Waldka.
  Odeszłam od męża 3 lata temu, nie mamy jeszcze rozwodu, mamy mieszkanie spółdzielcze, ale z normatywem, w przyszłym roku przekształci się na własnościowe. Oboje wnieśliśmy wkład i oboje ten wkład powiększaliśmy aż do momentu rozstania. Mąż zaczął zadłużać mieszkanie, nie mam zamiaru spłacać długów męża, zresztą od 3 lat mamy rozdzielność małżeńską, ale nie w stosunku do tego mieszkania. W spółdzielni doradzono mi aby się wymeldować w ten sposób uniknę spłacania długów męża jeżeli chodzi o czynsz, ale nie stracę prawa do wkładu. Czy to prawda?

  Z góry serdecznie dziękuję za informację
  Pozdrawiam
  WP

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 9 września, 2016 o 18:11

  Dziękuję za komentarz. Nie wykluczam, że powstanie na ten temat wpis.

  Odpowiedz

  Jasio 12 września, 2016 o 09:42

  Witam.
  Jestem w tej chwili po rozwodzie, bez orzeczenia o winie.
  Sąd w wyroku rozwodowym określił korzystanie ze wspólnego mieszkania. Ja mały pokój, ex z synem drugi pokój, reszta mieszkania wspólna.
  Mam pytanie czy jeżeli w obecnej sytuacji ex przepisze na siebie kredyt hipoteczny, który spłacamy to czy będzie mogła mnie wyrzucić.
  Dodam, że daję pieniądze o na kredyt i na opłaty i do tego płacę 800 zł alimentów.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 września, 2016 o 15:11

  Przykro mi, ale nie udzielam tu porad prawnych.

  Odpowiedz

  Koszka 21 października, 2016 o 00:24

  Rozumiem, że w przypadku wynajmu tylko osoba, która bezpośrednio nabyła tytuł do odpłatnego korzystania z nieruchomości (w trakcie trwania małżeństwa) może złożyć wniosek o eksmisję małżonka z wynajmowanego mieszkania (przy orzekaniu rozwodu)? Czy też może to też zrobić druga strona (nie będąca bezpośrednio stroną umowy najmu, a która nabyła tytuł do korzystania z lokalu z racji relacji małżeńskiej)? W jakim stopniu tego typu uprawnienia są „symetryczne”? Następnie czy w przypadku oddalenia wniosku o eksmisję i jedynie ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania obowiązek opłat spoczywa na osobie będącej stroną umowy najmu?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 października, 2016 o 21:12

  Dziękuję za pytania. Pewnie powstanie osobny wpis na ten temat.

  Odpowiedz

  Janek 24 października, 2016 o 19:05

  Żona podała mnie o rozwód, mieszkamy w wyremontowanej przeze mnie stodole należącej do teściowej, żona nigdy nie pracowała a teraz chce pozbawić mnie dachu nad głową,proszę o pomoc,jakie mam szansę na mieszkanie w domu które sam wyremontowane, posiadam faktury na zakup materiałów budowlanych

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 1 listopada, 2016 o 16:14

  Rozwód to całkiem odrębna sprawa od podziału majątku, czy eksmisji. Sugeruję kontakt z prawnikiem w celu omówienia Pana niełatwiej sytuacji.

  Odpowiedz

  Seb 8 listopada, 2016 o 22:29

  Witam.
  Bardzo proszę o odpowiedź co w mojej sytuacji.
  Warszawa.
  Od 2007 roku zamieszkałem z partnerką, bo spodziewaliśmy się dziecka, w mieszkaniu komunalnym gdzie głównym najemcą była żona. Nie zgłosiła mnie, mieszkaliśmy na kocia łapę. W 2010 nastąpiła zamiana lokalu na inny komunalny. W 2012 zawarliśmy małżeństwo. Urodziło się 2gie dziecko. Teraz mamy 2016 rok. Od 2015 toczy się sprawa rozwodowa. Żona się wyprowadziła zamieszkała z nowym partnerem. Ciągle żona jest głównym najemcą. Po ślubie 2012 żona mnie zgłosiła, mam meldunek stały. Obecnie jest szansa na zakończenie rozwodu, ale chcemy zrobić tak aby sąd wydał orzeczenie przez sąd o zajmowanym wspólnie lokalu, w taki sposób ze żona opuszcza lokal a ja w nim pozostaje. Do tego opieka naprzemiennie nad 2 dzieci. Zameldowani i zgłoszony jestem od 4 lat. Czy mając takie orzeczenie wydane przez sąd rozwodowy ( okregowy) gdy udam się do gminy dostane tytuł głównego najemcy. Zarabiam 2000 zł alimenty będę płacił 700 zł. Niedawno podpisałem umowę restrukturyzacji zadłużenia z M. St. Wwa gdzie zobowiązał się do systematycznego płacenia za lokal do 2020 roku. Powiedzchnia lokalu 35 m2 , 2 pokoje. Czy ja dostane tytuł głównego najemcy? Czytałem że 7 lat wspólnego zamieszkiwania jest wymagane. Gdy uda się do gminy będę już ex małżonkiem. Bardzo proszę o odpowiedź znających temat. Bigos131 (at)gmail.com

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:18

  Jeżeli ktoś chce udzielić porady – ja tego tu nie robię – to polecam bezpośredni kontakt. Komentarze o charakterze porad będą przeze mnie moderowane. Blog, to nie forum.

  Odpowiedz

  Ewelina 9 listopada, 2016 o 20:40

  Witam. Piszę w imieniu mojego taty.
  A otóż. Moja mama nie mieszkała z nami od ok 10 lat. Jak wracała do domu jak już się pieniądze na picie skończyły. Miała kilku kochanków. Tatę zdradzała od kiedy się wyprowadziła. Tata wychował mnie i siostre sam od czasu kiedy moja siostra skończyła 16 a ja 13lat. Ja się zajmuję tatą i domem . Mieszkam razem z mężem i 2 małych dzieci(5 i 2lata) u taty na 2 pokojach i kuchni 49m2. Boimy się bo znów wróciła bez pracy, awanturuje się i na wielkim kacu. Czy jeżeli tata zakładając sprawe o podział majątku i rozwód będzie ją spłacał to kiedy najszybciej może ją wyeksmitować? i co najlepiej miałby tata zrobić

  Bardzo prosze o pomoc 🙁

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:11

  Pomijając moje zasady, które opisuję dość często pod komentarzami (nie udzielam porad na blogu) – naprawdę nie da się poradzić cokolwiek odpowiedzialnie na podstawie kilku zdań. Życie jest bardziej złożony i historia (każda) zwykle takoż. Prosze poszukać w okolicy pomocy prawnej, opisać sytuację i dowiedzieć się co i jak najlepiej załatwić.

  Odpowiedz

  Artur 15 listopada, 2016 o 18:57

  Witam. Posiadamy z żoną mieszkanie własnościowe. I chcemy aby po rozwodzie pozostała ona z dziećmi w tym mieszkaniu. Czy muszę się zrzekać praw do mieszkania, czy wystarczy zapis w pozwie że oni będą tam mieszkać, a ja nie będę ingerował ani się mieszał w sprawy mieszkania? Czy możemy zawrzeć adnotację w pozwie że po osiągnięciu pełnoletności dzieci przechodzi to na ich własność? Chcemy rozwodu bez orzekania o winie, w sposób polubowny i bez jakiejkolwiek kłótni
  Pozdrawiam
  Artur G.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:01

  Od razu odpowiem, że w pozwie nie można takich rzeczy załatwić. Co do reszty Pana pytań, pozostawię je bez odpowiedzi. Tak aporada wymaga rozmowy – nie udzielam porad za pośrednictwem internetu w ogóle, a zwłaszcza na blogu.

  Odpowiedz

  Baran grzegorz 17 grudnia, 2016 o 18:01

  Mam problem ja z żoną się kłuciliśmy i ona mnie wyrzuciła z domu ona jest najemcą od urzędu miasta Krakowa.czy ma prawo mnie wyrzucić z mieszkania i nie wmuścić do niego gdy jestem tam na stałe tam zameldowany prawie osiemnaście lat. Czekamy jusz na wykup mieszkania prawie osiem lat.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 17 grudnia, 2016 o 18:20

  Przykro mi, ale nie udzielam tu porad w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  win 4 stycznia, 2017 o 08:47

  Dzień dobry, Nazywam się pani Charles Mercy. Mieszkam w Nowym Jorku i jestem szczęśliwa kobieta dzisiaj? Mówiłem mój własny, że każdy kredytodawca kredytu, która może zmienić moje życie i mojej rodziny, odniosę się każdą osobę, która szuka pożyczki do nich. Jeśli jesteś w potrzebie pożyczki i jesteś w 100% pewien spłacić pożyczkę prosimy o kontakt z nimi, są europejskie pomagają osoby poszukujące kredytu uzyskać pożyczkę z prostych krokach, należy powiadomić agentów kredytowych że pani Charles Mercy skierował Cię do nich. kontakt poprzez E_mail: Mohamedsalah@muslim.com

  Odpowiedz

  Małgorzata 1 lutego, 2017 o 09:50

  Dzień dobry,
  po rozwodzie z mężem z orzeczeniem o jego winie, sąd w sprawie o podział majątku przyznał mi mieszkanie własnościowe (26 m) , w którym zamieszkiwałam z małoletnim wówczas synem , a które ja nadal użytkuję.
  Jakie kroki muszę dalej podjąć, bo chyba wyrok o podziale majątku nie stanowi dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu?
  Ale czy będzie wystarczający do wpisu do księgi wieczystej?
  Pozdrawiam.
  Małgorzata

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 8 lutego, 2017 o 16:44

  Nie odpowiadam tutaj na pytania w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  wojtek 16 lutego, 2017 o 17:56

  Moja sytuacja mieszkaniowa jest bardzo ciekawa moja była żona mieszka w mieszkaniu (najem gminne) wraz z kochankiem mieszkanie w którym się urodziłem jest na mnie i jestem glownym najemcą byla zona nie placi za mieszkanie place ja poniewaz rosnie mi zadluzenie kochanek zony ma mieszkanie ktore wynajmuje jakby tego mało mam wyrok za znęcanie nad żoną jest dobrą aktorką poprostu chciała się mnie pozbyc gdy dostałem wyrok w zawieszeniu ta postanowiła się mnie pozbyć robiąc mi następne znęcanie lecz dwie sprawy o znęcanie zostały umorzone i sąd przyznał mi córkę a żonie ograniczył władzę rodzicielską obecnie z corka tulamy się wynajmuje różne klitki ciężko ciężko mi płacić za dwa mieszkania wszystkie meble jak sprzęt należą do mnie na które mam rachunki kupiłem po rozwodzie który był z jej winy nie pracowała nigdzie udałem się do prokuratury żeby zabrać sprzęt i meble bo mi niszczą lub sprzedaja niestety prokurator umorzył powiedział że wszystko jest w moim domu ale jak mam tam wrócić? skoro tylko przekroczą próg to zaraz wzywają jest policja ze ja bije i mnie zamykają na tzw.dołek i sprawa za znęcanie założyłem sprawę o eksmisję mojej byłej żony trwa to już dwa lata niewiem co mam zrobić z 17-letnia córka nie mam pieniędzy mało zarabiam chory kraj

  Odpowiedz

  krzysztof 23 marca, 2017 o 11:47

  Mam przygotowany pozew z orzeczeniem o winie rozpadu małżeństwa. (zdrada żony)
  Mam mieszkanie własnościowe 3pok. nabyte jeszcze przed małżeństwem.
  Moja pani adwokat, poradziła mi że w pkt V pozwu. orzeczenie o wspólnym mieszkaniu stron w moim mieszkaniu, że ex żona zamieszka w pokoju córki (12lat) a córka spać będzie ze mną w stołowym, bo 3 pokój to garderoba. Ponieważ nie ma podstaw i jej nagannej postawy do jej natychmiastowej eksmisji. I sprawa by się przeciągała. Żona jest dobrą matką, korzystając z mieszkania dba o nie, sprząta. Więc moja mecenas chce dopiero po orzeczeniu rozwodu założyć jej sprawę o eksmisje. Podczas wyjścia sprawy o zdradzie na jaw, rozgoniłem ten jej związek z żonatym facetem, informując jego żonę. Wybrał swoją żonę a nie moją. Żona w złości za to przyszła do mnie do domu i przy córce za to mnie pobiła na co mam dok. z obdukcji. Wcześniejszych latach zdarzyło się jej to jeszcze z 2 razy i to też przy dziecku. Teraz żyjąc w jednym mieszkaniu traktuje mnie jak powietrze, nie odzywa się jak nie musi. Choć czasem przyczepi się np. że zrobiłem sam pranie a ona chciała później. A potrafi z tego zrobić problem. Ma pretensje do mnie,( drze się i grozi że ona zacznie gadać na moją matkę co ona gadała na swoje klientki, a jest fryzjerką) że ludzie się dowiadują, że ona mnie zdradziła. Mieszkamy w małym mieście to takie plotki samoistnie szybko się rozchodzą. Ja nic nikomu nie mówiłem. Ona zapowiedziała, że nie zamierza się stąd wyprowadzać, choć u jej matki jest jej pokój wolny. Co mogę w tym wypadku zrobić ? Czy moja pani adwokat wybrała dobrą strategię?
  Córka chce zostać ze mną, po rozwodzie.

  Odpowiedz

  Tomrk 3 lipca, 2017 o 01:43

  Czy można na rozprawie rozwodowej zabronić żonie przyjmowania kochanka po rozwodzie we wspólnym mieszkaniu. Proszę o pilną odpowiedź, za 2 dni mam sprawę.

  Odpowiedz

  Kasia 26 listopada, 2017 o 10:40

  Witam, wyprowadzilam sie z dzieckiem z domu jeszcze przed rozwodem, razem z bylym mezem jestesmy wlascicielami mieszkania. Nie mamy podzialu majatku. Nie stać mnie dłużej na wynajem mieszkania czy jam mogę wrócić razem z synkiem również do mojego mieszkania mimo że mój były mąż się na to nie zgadza. Prosze o odpowiedź

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 28 listopada, 2017 o 21:53

  Nie udzielam na blogu porad prawnych.

  Odpowiedz

  Zofia 1 stycznia, 2018 o 11:05

  Dziękuję za informacje, bardzo przydatne. Małżonkowie posiadają 3 nieruchomości: dom i dwa malutkie mieszkanka. Wszyscy mieszkają w domu. Małżeństwo jest 3 lata po rozwodzie. Ex mąż pracuje w miejscowości gdzie jest mieszkanie i tam też pracuje. Ja pracuję i mieszkam tam gdzie jest dom. W trakcie rozwodu nie rozdzielano mieszkania. Czy po rozwodzie można żądać rozdziału mieszkania, do momentu ustalenia podziału majątku? Będę wdzięczna za informacje.

  Odpowiedz

  David 13 czerwca, 2020 o 12:31

  Dzień dobry widzom, nazywam się David Jestem tutaj, aby opublikować świetną pracę rzucającego zaklęcia, która pomoże mi odzyskać moją dziewczynę w ciągu 24 godzin. Moja dziewczyna opuściła mnie z powodu innego mężczyzny i tak bardzo jej potrzebowałem, ponieważ ją kocham, cała ta sprawa martwiła mnie, że nie mogłem się skoncentrować w pracy. Szukałem pomocy od przyjaciół i rodziny, ale nikt nie mógł uzyskać odpowiedzi na mój problem, dopóki mój sąsiad nie pomyślał o przedstawieniu mi tego Doktora. Skontaktowałem się z nim i otworzyłem mu wszystko, a on dał mi słowa nadziei i obiecał, że moja dziewczyna wróci do mnie w ciągu 3 dni. Postępowałem zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, które mi dał, i zobaczyłem, że moja dziewczyna wróciła do mnie w ciągu 2 dni, jak obiecał lekarz, moja dziewczyna była taka lojalna, słodka i szczera. Muszę powiedzieć, że to cud, bo nigdy czegoś takiego nie miałem i naprawdę mi się udało. Widzowie szukający pomocy mogą zwrócić się do człowieka, który mi pomaga. możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem jego e-maila, kiedy tylko będziesz potrzebować jego pomocy
  to jest e-mail drpellar@gmail.com

  Odpowiedz

  Paul 13 czerwca, 2020 o 12:33

  Nazywam się Mr.Paul z Kanady.
  Byłem tak przygnębiony, kiedy mój kochanek zostawił mnie dla innego mężczyzny po tym, jak umawialiśmy się przez 8 miesięcy, próbowałem poprosić ją, aby do mnie wróciła, odmówiła tylko dlatego, że ten nowy mężczyzna jest bardzo bogaty ode mnie i niedawno kupił nowego 2020 Toyota Camry, to był powód, dla którego moja dziewczyna mnie opuściła i podążyła za mężczyzną tylko z powodu pieniędzy, a co z poszukiwaczem złota i powiedziała, że ​​nie ma już do mnie uczuć. W końcu byliśmy, stał się smutnym mężczyzną po całej miłości, którą dzieliliśmy w przeszłości, nie wyobrażałem sobie życia bez niej, ponieważ moja miłość do niej była bezcenna, aby handlować z jakiegokolwiek powodu podczas przeglądania Internetu, Zobaczyłem komentarz na ten temat, który ma moc przywrócenia kochanka, i postanowiłem się przekonać, kontaktując się z nim. Natychmiast odpowiedziałem i wyjaśniłem, przez co przechodzę, i powiedziałem, że ten drugi używa zaklęcia voodoo ona, więc zostawiła mnie dla niego pomimo mojej opieki nad nią, a on obiecał mi, że pomoże mi odzyskać mojego kochanka, a także pomoże mi dać mu martwe zaklęcie, aby nie mógł walczyć ze mną w przyszłości i po 4 dni moja dziewczyna czekała, aż wrócę z pracy, a kiedy wróciłem do domu tego dnia, zaczęła błagać i powiedziała, że ​​mu przykro, że nigdy nie wiedziała, co się z nią stało, i jest jak cud i magia w moim umyśle. dziękuję, doktorze, teraz jestem zadowolony z mojej dziewczyny i wszystko idzie teraz gładko. jeśli potrzebujesz pomocy lekarza, która pomoże mi odzyskać moją dziewczynę, skontaktuj się z nim za pośrednictwem jego e-maila
  drpellar@gmail.com

  Odpowiedz

  Jerry 13 czerwca, 2020 o 12:34

  Nazywam się Jerry, jestem z Hiszpanii na kontynencie europejskim
  Moja żona zerwała ze mną 3 miesiące temu i zmusiła mnie do podpisania dokumentów rozwodowych, a ja miałem całkowicie złamane serce. I nie mogłem emocjonalnie wrócić do żadnej formy. Dzięki Bogu za to cudowne i genialne zaklęcie, które przyszło mi na ratunek. Łał! To zaklęcie bardzo mi pomogło i zagwarantowało mi pilne rzucenie zaklęcia na 24 godziny, co zaakceptowałem. Wstrząsający! W tym miesiącu, 1 czerwca 2020 r., Moja żona oddzwoniła do mnie z wieloma przeprosinami po 48 godzinach, co mnie uspokoiło, i zrobiła wszystko, aby wycofać dokumenty rozwodowe, które wcześniej toczyły się z mocą tego cudownego magika. Niektórzy zeznawali, że ten rzucający zaklęcia sprowadził ich kochanka Ex, inni zaświadczyli, że przywraca macicę, leczy raka, wirusa opryszczki pospolitej i inne choroby, dziękuję bardzo, Panie, za wasze potężne zaklęcia. wyrażenia nie wystarczą, by Ci podziękować. jeśli potrzebujesz pomocy, nie wahaj się skontaktować z lekarzem za pośrednictwem jego e-maila spellspecialistcaster937@gmail.com

  Odpowiedz

  Carl 13 czerwca, 2020 o 12:35

  Nazywam się Carl z Meksyku
  Moja dziewczyna zerwała ze mną 5 miesięcy temu, ponieważ czuła się, jakbym zdradzała ją ze swoją przyjaciółką, próbowałem wszystkiego, co mogłem jej wyjaśnić, ale ona słuchała głuchych, byłem emocjonalnie zdruzgotany, ponieważ naprawdę ją kochałem, dopóki nie zobaczyłem post w Internecie na temat męża Bożego, który pomaga ludziom odzyskać utraconego kochanka, początkowo wątpiłem, że to prawda, bo nigdy w to nie wierzyłem, ale postanowiłem spróbować, skontaktowałem się z nim i powiedziałem mu, co powinienem zrobić zrób to, a ja zrobiłem, a potem rzuciłem zaklęcie dla mnie Proces zaklęcia jednoczenia kochanków jest bardzo prosty i działa bezinteresownie dla ludzi w taki sam sposób, jak przywrócił mój związek w ciągu 48 godzin, a moja dziewczyna zadzwoniła do mnie wczoraj i błagała mnie ponownie, jeśli potrzebujesz pomóc w rozwiązaniu problemu w związku lub małżeństwie. Oto jego mąż Boży poprzez jego spellspecialistcaster937@gmail.com

  Odpowiedz

  Katarzyna 5 kwietnia, 2022 o 19:25

  Dzień dobry
  Kilka lat temu w trakcie trwania małżeństwa wspólnie z mężem kupiliśmy dom na kredyt który spłacamy teraz po połowie. Od kilku miesięcy jestem po rozwodzie i ja zajmowałam się domem ponieważ mąż wyprowadził się do kochanki. Miesiąc temu wyjechałam do pracy i niebawem wracam do domu. W momencie kiedy mąż się dowiedział że wyjechałam odrazu wspowadzil się spowrotem do domu sprowadzając że sobą kobietę z dzieckiem oczywiście nie pytając mnie o zdanie i nie informując o tym. I teraz w związku z tym mam parę pytań :Czy mógł tak postąpić? Czy mam prawo nie zgodzić się na przebywanie tej kobiety w domu, jeśli nie to czy mam prawo do zarządzania od niej pieniędzy za korzystanie z 50% mojego domu? Czy mogę żądać aby ta kobieta przebywała w domu tylko w obecności mojego byłego męża?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 kwietnia, 2022 o 17:20

  Proszę udać się po poradę do prawnika. Na blogu nie udzielam porad prawnych

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: