4
Mar

WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE

W trakcie trwania małżeństwa, w sytuacji, gdy tylko jednemu małżonkowie przysługuje prawo do mieszkania (własność, najem itp.) drugi małżonek ma prawo do korzystania z tego mieszkania. Jest to tzw. prawnorodzinny tytuł do lokalu.

Jeżeli w chwili orzekania o rozwodzie/separacji małżonkowie mieszkają nadal razem, sąd w wyroku rozwodowym/o separacji ustali sposób korzystania z mieszkania (przykładowo: pokój położony na lewo od wejścia przyznaje powodowi, na prawo od wejścia – powódce itp.). Należy pamiętać, że nie tworzy to żadnego prawa do lokalu, a jedynie porządkuje przestrzeń byłym małżonkom w celu zapobieżenia ewentualnym kłótniom. Co po rozwodzie/separacji? To zależy od tego, kto jest właścicielem, lub w inny sposób uprawnionym do lokalu. Pomijam oczywiście sytuację, gdy jeden z byłych małżonków wyprowadza się dobrowolnie.

Z chwilą rozwodu prawnorodzinny tytuł do lokalu wygasa. Istotną kwestią staje się więc prawo do lokalu. Jeżeli prawo przysługuje jednej osobie (własność lub inne prawo – np. najem – jest w majątku osobistym), to ta osoba może żądać eksmisji byłego małżonka, któremu nie przysługuje żaden tytuł do mieszkania. Należy pamiętać o tym, że były małżonek jest lokatorem w rozumieniu ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z wszelkimi tego konsekwencjami.

O wiele większy problem mają byli małżonkowie, którym przysługuje wspólne prawo do lokalu – współwłasność, współnajem itp. W takiej sytuacji jedyne, co pozostaje, to podział majątku wspólnego, w wyniku czego prawo do mieszkania zostanie przyznane na wyłączność jednemu z byłych małżonków (z ewentualną spłatą drugiego byłego małżonka). Orzeczenie o podziale majątku wspólnego, w wyniku którego sąd przyznaje mieszkanie jednej osobie zawiera w sobie obowiązek wydania lokalu przez byłego małżonka, który ma mieszkanie opuścić.

Powinnam wspomnieć o tym, że o eksmisji może orzec sąd już w wyroku rozwodowym, wtedy, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie. Nie jest jednak możliwa w trakcie rozwodu – przynajmniej w świetle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego – eksmisja małżonka, któremu przysługuje wyłączne prawo do mieszkania np. w sytuacji, gdy małżonek, który znęca się nad współmałżonkiem jest jedynym właścicielem lub najemcą mieszkania, a eksmisji żąda osoba zajmująca mieszkanie jedynie z tytułu małżeństwa.

{ 141 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

t. Kwiecień 5, 2012 o 10:08

Trochę dziwi mnie co Pani pisze w sprawie ustalenia praworodzinnego tytułu do lokalu. Skoro sąd ustala go w wyroku rozwodowym, to jak może to prawo z chwilą orzeczenia rozwodu wygasnąć? Wygasa z chwilą jego ustalenia? Proszę o rozwinięcie tego w miarę możliwości.

Odpowiedz

admin Kwiecień 5, 2012 o 15:35

Sąd ustala w wyroku sposób korzystania z lokalu natomiast prawnorodzinny tytuł do lokalu (istniejący przez to, że rodzina istnieje i wspólnie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe) wygasa. Ustalenie sposobu korzystania z mieszkania porządkuje przestrzeń, ale nie tworzy prawa. Napisałam to niezbyt jasno, ale ustalenie sposobu korzystania nie jest ustaleniem prawnorodzinnego tytułu do lokalu. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi i zapraszam do dalszego odwiedzania mojego bloga.

Odpowiedz

justyna Kwiecień 24, 2012 o 21:02

czy w czasie rozwodu mogę żądać eksmisji męża z domu którego jesteśmy oboje właścicielami? mąż w czasie małżeństwa znęcał się nade mną fizycznie i psychicznie ma wyrok a ja mam założoną niebieską karte

Odpowiedz

admin Kwiecień 24, 2012 o 21:15

BArdzo dziękuję za pytanie. Postaram się poświęcić tej kwestii osobny wpis.

Odpowiedz

justyna Kwiecień 25, 2012 o 19:40

bardzo dziękuję i jeśli jest taka możliwość to proszę o odpowiedź na podany adres mailowy pozdrawiam serdecznie

Barbara Wrzesień 25, 2012 o 11:29

Witam, mam pytanie dotyczące mieszkania. Mąż w zamian za ugodę czyli za nie orzekanie jego winy proponuje mi wyprowadzenie się z mieszkania ( mieszkanie jego własnościowe) oraz pokrywanie połowy opłat (media) do momentu podjęcia przeze mnie pracy lub polepszenia mojej sytuacji życiowej. z racji tego że nieraz nie otrzymał słowa chciałabym się dowiedzieć w jaki sposób mogę się zabezpieczyć przed ewentualną zmianą decyzji tuż po rozwodzie?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 25, 2012 o 20:47

Należałoby zastanowić się nad zawarciem umowy odpowiedniej treści, ale po szczegółowe informacje, a przede wszystkim – redakcję ewentualnej umowy odsyłam Panią do prawnika “na żywo”.

Odpowiedz

Barbara Wrzesień 27, 2012 o 13:45

Mam pytanie. Jestem z byłym mężem współwłaścicielką mieszkania własnościowego. Po rozwodzie zamieszkiwaliśmy wspólnie z trójką dzieci, w sposób ustalony przez sąd. Od sześciu miesięcy były mąż już nie mieszka z nami lecz w swoim nowym mieszkaniu. Wciąż jednak nie zabrał swoich rzeczy, nachodzi nas, niepokoi. Jak to zmienić, czy mogę go eksmitować?

Odpowiedz

Bogdan Styczeń 23, 2013 o 12:12

Bardziej pytanie niż komentarz:
Co można zrobić w sytuacji gdy –
– małżeństwo mieszka w mieszkaniu własnościowym o ustalonej współwłasności 50/50, nabytym wspólnie w czasie trwania związku
– mąż przepisuje aktem notarialnym swoją część (50%) własności na rzecz żony bez żadnych warunków
– żona w czasie 6 miesięcy, po przyjęciu darowizny, wnosi pozew o rozwód
– sąd orzeka rozwód z winy obu stron
– były mąż nadal mieszka w mieszkaniu należącym teraz w 100% do byłej żony i nie posiada innego miejsca do zamieszkania, a żona podejmuje kroki w kierunku usunięcia go bez dokonywania podziału majątku
Czy:
a/ istnieje prawna droga (jeżeli TAK, to jak wygląda) do usunięcia niechcianego lokatora z mieszkania pomimo braku po jego stronie chęci do dobrowolnego wyprowadzenia się ?
b/ czy były mąż może wnieść pozew o anulowanie dokonanej darowizny powołując się na rażącą niewdzięczność byłej żony ?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 24, 2013 o 22:15

Odpowiedź na Pana pytania wymaga w pierwszej kolejności dokładnej rozmowy. Proszę udać się do prawnika ze wszystkimi dokumentami w celu uzyskania porady.
Co do usunięcia niechcianego lokatora, mogę odpowiedzieć, że procedurą taką jest postępowanie o eksmisję.

Odpowiedz

Misiek Marzec 4, 2013 o 23:21

Rozumiem z tego ze bez wzgledu na forme wynajmu, uzytkowania mieszkania np. jesli mieszkam w mieszkaniu tescia z zona i dzieckiem, a tesc pisze do mnie pozew o dobrowolne opuszczenie mieszkania ze wzgledu na zly ..hehe..wplyw na corke i wnuczke to jest niezgodne z prawem ??Zaznaczam ze zona byla dlugo leczona psychiatrycznie i nie moge po prostu porzucic coreczki i zostawic pod jej opieka i dziadka ..Nie moge ..boje sie …Dzisiaj tesc zagrozil mi ze w piatek zostane wyrzucony na bruk i moje rzeczy wystawi .. co mam robic..policja twierdzi ze moze a ten przepis temu przeczy ..Tesc mowi ze moze wszystko bo jego mieszkanie !!

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 7, 2013 o 21:34

Muszę Pana nieco zmartwić. Akuratnie w opisywanym przypadku sprawa nie musi być tak klarowna, ale co do zasady omawiany przepis ma także funkcję ochronną. Co w tej syutacji? Poszukac pomocy prawnej w okolicy.

Odpowiedz

Misiek Marzec 7, 2013 o 21:48

Prawnik mowi ze nie moga mnie wyrzucic, ze nawet jesli to zglaszam sparwe do sadu i komornik przywraca mnie do miejsca zamieszkania z corka.. a policja mowi ze wywala mnie i juz ..To jak jest naprawde ??Czyli prawo zezwala na usuniecie mnie z mieszkania gdzie jest moja corka, zona potem powie ze porzucilem dziecko bo tesc mnie wyrzucil?? Bylem wczoraj u adwokata i powiedziala ze tylko nakaz sadowy moze mnie usunac .ponadto jest okres ochronny do 31 marca i nawet sadowe eksmisje sa wtedy wstrzymane .. Ponadto eksmisja musi byc dokads ?? Chyba??Musi byc okres wypowiedzenia chocby na szukanie lokum ??A czemu mam porzucic corke ?? bo tesc i zona tak chca ?? To jakis obled ??Wazne jest tez ze zona leczla sie psychiatrycznie, schizofrenia, przerwala leczenie i nie chce kontynuowac ..i ja mam zostawic dziecko pod eskorta policji z kims takim..a jak dziecku sie cos stanie ?? To ja bede odpowiedzialny bo dalem sie wyrzucic ?? Absurdy !!

Odpowiedz

Gośka Marzec 6, 2013 o 12:49

Jeżeli Prawo Najmu powstało w czasie TRWANIA małżeństwa to czyż to prawo nie stanowi majątku dorobkowego (wspólnego) mimo, że opiewa na jednego ze współmałżonków?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 7, 2013 o 21:06

A stanowi wspólne prawo. Jak najbardziej.

Odpowiedz

Bogdan Marzec 20, 2013 o 17:47

Pan Misiek nie pisze czy posiada zameldowanie na pobyt stały w mieszkaniu należącym do Teścia, czy też mieszka tam na innej zasadzie.
Według mojej wiedzy (nie mam pewności czy właściwej), to jest tak, że Urząd meldunkowy, z zasady, NIE wymeldowuje nikogo z adresu stałego pobytu, jeżeli ten ktoś nie zgłosi się w tej sprawie osobiście do urzędu. Natomiast jeśli ma się meldunek w dowodzie osobistym to policja, komornik etc. nie mają podstaw do usuwania lokatora z mieszkania i powinni pomagać w przypadkach utrudniania dostępu przez właściciela.

Odpowiedz

Misiek Marzec 23, 2013 o 16:03

Dziękuję..akcja pseudo eksmisji z wystawieniem wszystkiego za drzwi już się odbyła. Wezwałem policje.Nakazali zaprzestania bezprawnego wyrzucania, odsunięcia od dziecka bez nakazu sadu. Teść się wyniósł. Szukają sposoby nakazu eksmisji sadowej.Nie maja podstaw.Jedyne co mogą to złożenie sprawy rozwodowej ale nie wiem czemu tego unikają.Nie, nie jestem tam zameldowany ale nie muszę. Tak mówi prawo.Moje miejsce jest przy dziecku i zonie, gdziekolwiek oni będą.Nie awanturuje się, nie pije, nie zakłócam spokoju nie ma podstaw do usunięcia.

Odpowiedz

Halina Kwiecień 7, 2013 o 09:00

Dzień dobry
W wyroku rozwodowym jest napisane:
,,Przyznaje powódce mieszkanie położone w ………………………………… bez dostarczania pozwanemu lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego.”
Czy to oznacza, ze Sąd za zgodą pozwanego dokonał podziału majątku i mieszkanie do rozwodu wspólne , przechodzi z chwilą uprawomocnienia się wyroku na wyłączną własność powódki?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam-Halina

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Kwiecień 7, 2013 o 09:05

Proszę mi wybaczyć, ale nie będę na blogu tłumaczyła wyroków, a zwłaszcza fragmentów wyroków. Nie temu służy blog. Jeżeli nie jest Pani pewna, co oznacza wyrok, to proszę zgłosić się – z dokumentem w ręce – do prawnika lub do sądu .

Odpowiedz

kasia Sierpień 16, 2013 o 23:25

Moja koleżanka mieszka z rodzin w mieszkaniu teścia.Jest tam zameldowana,czy mąz ma prawo ja wyeksmitować?jaśli może to czy musi jej zapewnić jakiś lokal?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 22, 2013 o 15:14

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie bez znajomości szczegółów, a nie chciałabym wprowadzić w błąd. Przypomnę jednak, że nie udzielam na blogu indywidualnych porad prawnych.

Odpowiedz

Waldek Sierpień 23, 2013 o 15:22

Witam,
Czy mieszkanie własnościowe, spółdzielcze obojga małżonków w czasie dłuższej separacji może przejść automatycznie na jednego tylko małżonka z racji tego, że drugi tam nie zamieszkuje, nie przeprowadza remontów itd. Natomiast jest cały czas współwłaścicielem tego mieszkania. Jesteśmy z żoną w separacji od 2 lat, na jej “prośbę” opuściłem mieszkanie, płacę alimenty na dzieci, które mieszkają tam z matką. Zastanawiam się tylko czy z biegiem czasu mogę stracić i to mieszkanie?
Dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 30, 2013 o 08:51

Już przygotowuję wpis, który odpowie na Pana pytanie. Proszę uzbroić się w cierpliwość.

Odpowiedz

Wanda Marzec 12, 2016 o 10:18

Chciałam zapytać o link do tego wpisu. Temat jest bardzo interesujacy.

Odpowiedz

Basia Wrzesień 23, 2013 o 17:33

Witam, chcialabym zapytać o taką kwestię, mianowicie rodzice są po rozwodzie (z wylacznej winy ojca) ale przed podziałem majątku, sąd rowniez nie ustalil nic w kwestii mieszkania wspolnego, tzn nie podzielil umownie pomieszczen z ktorych kazdy moze korzystac. Dom jest ich wspólnym majątkiem. Czy jest mozliwosc, aby jedna ze stron dopuscila do zameldowania sie lokatora bez zgody drugiego z wspolwlascicieli?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 7, 2013 o 17:05

Pytanie dotyczy prawa administarcyjnego, którym się nie zajmuję. Nie mam pojęcia, jaka jest praktyka urzędów w tym zakresie.

Odpowiedz

ala Listopad 18, 2013 o 13:21

witam jestem po rozwodzie mieszkanie stanowi wyłączną własność męża gdyż kupił je przed ślubem aczkolwiek po ślubie kredyt był spłacany ze wspólnych pieniędzy. Wrokiem sądu przy rozwodzie przyznano mi do wyłącznego korzystania z jednego pokoju. Teraz mąż chce mnie wyeksmitować z małoletnim dzieckiem z mieszkania czy sAd może mnie tak poprostu pozbawić dachu nad głową ja rozumiem że to jet jego ale mamy przeież dziecko?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 18, 2013 o 21:15

Postaram się odpowiedzieć na Pani pytanie w formie wpisu w najbliższym czasie.

Odpowiedz

Ania Listopad 7, 2017 o 17:51

Gdzie można znaleźć wpis na ten temat? Mam bardzo podobną sytuację, tyle że mąż zrobił darowiznę na byłego teścia i teraz teściu chce mnie eksmitować

Odpowiedz

Gabriela Grudzień 3, 2013 o 22:25

Witam !

Czy przy podziale majątku ma znaczenie to ze wspolne mieszkanie malzonkowie dostali je z przydzialu a nastepnie wykupili?

Czy jezeli malzonek wpółwlasciciel mieszkania , wyprowadzil sie z niego to czy moze ubiegac się o spłatę połowy wartosci tego mieszkania przez drugiego malzonka podczas sprawy o podzial majatku?

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 3, 2013 o 22:44

Bardzo dziękuję za pytania. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie wpisami na blogu. Serdecznie pozdrawiam!

Odpowiedz

Józek Grudzień 10, 2013 o 13:39

Pytanie do Pani Agnieszki Swaczyny. Przed ślubem miałem mieszkanie spółdzielcze, które potem już w trakcie małżeństwa za tzw. złotówkę wykupiłem od spółdzielni. W księdze wieczystej figuruję tylko ja. Jak mam traktować ten tytuł po rozwodzie. Uważam, że jest ono moim osobistym majątkiem. Po rozwodzie ex przydzielono mały pokój i możliwość korzystać z kuchni i łazienki. Mimo 3 lat od rozwodu cały czas zakłóca mój spokój, pomimo że zamykam się w pokoju od środka, by nie mieć z nią kontaktu osobistego i by nie miała możliwości oskarżenia mnie o znęcanie się nad nią. Policja nie reaguje na telefony, mówi że to sprawy rodzinne, sąsiedzi nie interweniują, a ona potrafi tak do rana wojować. Przecież już nie tworzy ze mną rodziny, a sama wniosła o rozwód i orzeczono go bez wskazania winnego. Chciałbym wiedzieć w jaki sposób mogę odzyskać spokój we własnym mieszkaniu. Administracyjnie nie mogę jej wymeldować pomimo że czasami pół roku nie przebywa, ale urząd ją znajduje i powiadamia o próbie wymeldowania, wtedy tłumaczy że nie zamierzała całkowicie opuścić mieszkania. A mnie opadają ręce. Jestem inwalidą I grupy.

Odpowiedz

Alicja Marzec 12, 2014 o 11:44

Witam. W trakcie małzeństwa rodzice podarowali mi dom na moja wyłacznosc. Ponad rok temu sad orzekł o sposobie korzystania z mieszkania. Były maz mogł korzystac z jednego pokoju. Dwa miesiace temu wyprowadził sie do swoich rodziców tam tez zameldował na stałe. Problem w tym ze ten pokój jest nadal zamkniety na klucz i nie mozemy z niego korzystac. Były maz twierdzi ze to jest jego bo tak orzekł sad. Przestał tez płacic alimenty na córke.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 12, 2014 o 21:09

Jak zwykle w takiej sytuacji odsyłam Panią po poradę prawnę do prawnika “na żywo”.

Odpowiedz

Tomek Marzec 18, 2014 o 08:48

Witam,
Co zrobić, jeżeli doszło do podziału wspólnego mieszkania ale mąż odmówił przeniesienia się do przydzielonego mu pokoju?
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Krzysztof Marzec 27, 2014 o 21:32

Witam, mam pytanie tego typu, moja znajoma nie zyla juz z mezem, ale nie mieli jeszcze rozwodu, w trakcie tego “malzenstwa” ona zakupila mieszkanie za swoje pieniadze, nie nalezace do meza teraz juz od 5 lat sa po rozwodzie i nagle ex maz mowi do mojej znajomej, ze rzada od niej pieniedzy za to mieszkanie, bardzo prosze o odpowiedz i z gory dziekuje

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 27, 2014 o 21:54

Nie udzielam tutaj porad – taką mam zasadę, przykro mi. Niech znajoma uda się do prawnika.

Odpowiedz

jacek Maj 2, 2014 o 20:05

witam mam pytanie ,jestem już 20 lat po rozwodzie i mieszkam w mieszkaniu spoldzielczym i jestem głownym najemca ,a moja była zona dobrowolnie wyprowadziła się do nowego faceta i jest wymeldowana już 10 lat ,ja teraz chciałbym wykupić te mieszkanie jakie i czy mam prawo je sam wykupić w spoldzielni,chce zaznaczyć zameldowana jest już gdzie indziej.prosze o pomoc prawna

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 4, 2014 o 17:34

Szanowny Panie, jak zwykle w takiej sytuacji odpowiem, że nie udzielam pomocy prawnej na blogu. Zapraszam do kancelarii mojej, bądź moich kolegów po fachu. Blog służy przekazywaniu wiedzy uniwersalnej, z której może skorzystać każdy czytelnik.

Odpowiedz

Pawel Maj 28, 2014 o 19:27

Witam Panią,
Pytanie z natury problematycznej

Jeżeli jest orzeczenie o rozwodzie miedzy małżonkami i zamieszkują jedno mieszkanie dalej w lokalu to czy druga strona może uniemożliwić korzystanie z mediów (gaz, prąd) drugiej stronie jeśli umowy są zawarte tylko na 1 strone ale były zawierane podczas związku małeńskiego i lokal jest w akcie notarialnym na obie osoby?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 2, 2014 o 21:52

Jeżeli Pan pyta o sferę faktu, to ma Pan zapewne przykład, że może. W sferze prawnej – nie wolno jej tego robić.

Odpowiedz

Pawel Maj 28, 2014 o 19:35

dodam tylko ze art. 206 KC chyba reguluje takie kwestie ale nie mam pewności co do tego

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 28, 2014 o 23:33

Artykuł 206 k.c. reguluje współposiadanie współwłaścicieli. Byli małżonkowie nie zawsze są współwłaścicielami.

Odpowiedz

Emila Czerwiec 26, 2014 o 15:45

Witam. Mam problem. Rok po ślubie przyznano mi mieszkanie i tyko na mnie widnieje umowa najmu lokalu . Minęło trochę lat i aktualnie jestem po rozwodzie. Mieszkanie nie jest wykupione na własność a były mąż tam nie mieszka . Ją również nie moge bo wymienia zamki co jakiś czas -mieszka u konkubiny ale również ma możliwość u mamy swojej która ma duży dom. Walczę w sądzie o przyznanie mi i dzieciom na wyłączność . Dziś usłyszałam że podobno jest tak że nawet kiedy jestem najemca to rzeczoznawca wyceni mieszkanie i będę musiała męża spłacić w połowie . Nie chce mi się w to wierzyć że to prawda. Przecież naszego wkładu finansowego nie ma w tym mieszkaniu. Czy takie naprawdę są przepisy ? Pomóżcie . Pilne bardzo. Proszę

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 28, 2014 o 08:29

Niestety blog nie jest miejscem do udzielania indywidualnych porad prawnych. Jeżeli – jak Pani pisze – sprawa jest pilna, proszę udać się po pomoc do prawnika. Być może o wspólności prawa najmu jeszcze napiszę, ale nie potrafię powiedzieć kiedy.

Odpowiedz

Rafał Czerwiec 26, 2014 o 16:02

Dzień dobry. Mam problem. Wraz z żona mieszkałem w mieszkaniu mojej mamy gdzie byliśmy zameldowani. Mieszkanie nie było wykupione na własność. Po śmierci mojej mamy zamieniłem się na inne mieszkanie lecz na umowie nowej widnieje imię nazwisko nie tylko moje lecz i mojej żony z która od dwóch lat nie mieszkamy i toczy się rozwód . Ją mieszkań w tym mieszkaniu a ona wyjechała za granicę zostawiając mi córkę . Moje pytanie jest następujące. Czy moja żona ma prawa do tego mieszkania ? Jeśli tak to czy przy podziale majątku będę musiał spłacić jej część wartości tego mieszkania które zaznaczam nie jest własnościowe ? Proszę o pomoc i odpowiedz. Zależy mi na tej informacji.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 28, 2014 o 08:34

Proszę udać się po poradę do prawnika. Na blogu nie udzielam porad w indywidualnych sprawach. Ponieważ temat nabycia prawa do mieszkania w trakcie małżeństwa pojawia się dość często w pytaniach, pewnie o tym napiszę we wpisie, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Kolejka tematów ciągle się powiększa.

Odpowiedz

ELiza Sierpień 22, 2014 o 08:36

Mam problem jestem w separacji od roku. Byliśmy małżeństwem 26 lat, mamy troje dzieci już pełnoletnich z jednym mieszkam bo jeszcze się uczy. Mieszkanie otrzymałam jeszcze za panny, ale 9 lat temu kiedy była możliwość wykupu za przysłowiową złotówkę Spółdzielnia do aktu notarialnego wpisała mojego męża. Od tego czasu mąż rzadko bywał w domu i nie daje mi na utrzymanie ani dzieci ani na mieszkanie. Obecnie przyjeżdża raz lub dwa razy w roku pijany i nie mamy spokoju nic nie daje a chce korzystać ze wszystkiego nawet jedzenie które kupuje sobie i córce bierze. jak cofnąć zapis z aktu notarialnego że on jest współwłaścicielem. Proszę o pomoc

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 25, 2014 o 12:42

“Cofnąć” się nie da. Taką umowę Pani podpisała. Koniecznie proszę zgłosić się do prawnika “na żywo” po poradę.

Odpowiedz

Aleksandra Sierpień 23, 2014 o 21:31

Witam piszę z takim oto problemem,jestem w związku małżeńskim od 2008r,mamy 3-letnią córkę,mam stały meldunek wraz z mężem w mieszkaniu,którego właścicielem i współwłaścicielem jest teściowa,mieszkanie zostało wykupione w mieszkaniówce na raty,jesteśmy oboje z mężem na drodze rozpadu,piszę pozew o alimenty i o rozwód i chcę go wysłać we wrześniu,mąż nie ma pieniędzy na wpłatę na ratę roczną za mieszkanie 5000 tyś,teść również nie zapłaci,mąż mówi,że po rozwodzie opuści mieszkanie a co ze mną,czy teść ma mnie prawo wymeldować,jeśli zrezygnuje z wykupu mieszkania?co mam zrobić czy po wysłaniu pozwu o rozwód napisać podanie o mieszkanie zastępcze?czy teść do tego czasu ma mnie prawo wurzucić z dzieckiem na bruk?bardzo proszę o pilną odpowiedź na meila:)z góry dziękuję Aleksandra.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 25, 2014 o 12:39

Tak, jak odpisałam na prv, polecam udać się po poradę do prawnika “na żywo”. Blog nie jest miejscem na porady w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

marcin Wrzesień 2, 2014 o 23:32

Witam !
próbuje od dłuższego czasu znaleść odpowiedz na nurtującą mnie sprawę .
moja zona otrzymala darowizną mieszkanie własnościowe od teściowej 20 lat temu .
jestem przed podjęciem decyzji o rozwodzie z orzeczeniem jej winy . jaki byłby sposób na uzyskanie 50% , 100% własności mieszkania ? czy gdyby żona przekazała mi darowiznę 50% mieszkania aktem notarialnym stałbym się właścicielem połowy mieszkania? czy jest jakiś inny sposób ? zakładam po fakcie rezygnację z rozwodu. i jak by wyglądała ewentualna sprawa rozwodowa po np 5 latach ?
żona musiała by spłacić połowę mojej wartości mieszkania? jak można się zabezpieczyć w takich sytuacjach .
dziękuję za odpowiedz

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 3, 2014 o 22:14

Niestety nie będzie odpowiedzi merytorycznej, ponieważ nie udzielam na blogu porad prawnych.

Odpowiedz

gagrys Październik 18, 2014 o 13:01

Mam taka sprawę.Otóż otrzymaliśmy mieszkanie komunalne w 1994 r jako małżonkowie. Głównym najemcą została była żona. W 2004 r wzieliśmy rozwód. Z nami zameldowany jest syn który nie mieszka od 6 lat. Chce go wymeldować jakie mam do tego prawo jako ze nie jestem głównym najemcą. Dodam że była żona nie chce go wymeldować.
Czy mogę się starać o dokument od Gminy że jestem też najemcą bo zgodnie z prawem takim samym jestem najemcą jak główny najemca.Proszę o poradę.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 19, 2014 o 10:25

Nie udzielam porad na blogu. Proszę udać się do prawnika.

Odpowiedz

Wieslawa Listopad 1, 2014 o 21:37

Witam, jak nie udziela Pani porad to po co Pani tu jest. nie rozumiem?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 1, 2014 o 22:55

Najwidoczniej po nic 😉

Odpowiedz

Jurek Maj 2, 2015 o 10:31

Ludzie to są. Niech Pani się nie martwi, artykuły są OK 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 7, 2015 o 07:33

Dziękuję :-). Nie wszystkim musi się podobać to, co robię. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Małgorzata Listopad 6, 2014 o 21:18

Ma m pytanie odnośnie napisania wniosku o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie.Jeśli ja piszę : wnoszę o korzystanie z mieszkania w następujący sposób…….pokój po lewej stronie od wejścia …..itd. to mam napisać dla powódki ,a po prawej dla pozwanego……czy napisać dla mnie …dla niego?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 6, 2014 o 21:33

Pani Małgorzato, wyjątkowo odpowiem od razu – obojętnie – ważne, żeby sąd zrozumiał. Skoro pisze Pani w swoim imieniu, to nie ma przeszkód, żeby pisała Pani w pierwszej osobie.

Odpowiedz

elkop Listopad 10, 2014 o 20:10

MAm pytanie
Siostra złozyła pozew o rozwód, jest ofiara przemocy ,sprawa karna z 207 K.k w toku , przebywa rok czasu u rodziców 20 metrów od swojego mieszkania, ojeciec nie płaci alimentów na dziecko a siostra nie dokłada sie do kredytu i opłat za mieszkanie, dodatkowo pare miesiecy temu wymienił zamki.Oboje sa włascicielami mieszkania
pyt.nr 1 Czy ma prawo ojciec wymienic zamki bez zgody drugiego ?
pyt.nr 2 Czy ew.siostra moze teraz zacząc płacić jakis zadatek na czynsz itp samowolne wpłaty. ??

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 11, 2014 o 21:43

Po raz kolejny napiszę – nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

Rafał Grudzień 7, 2014 o 17:40

Witam mam takie pytanie mam założoną niebieską kartę i wyrok w zawieszeniu jestem głównym najemcą mieszkania byłem na leczeniu później nie mieszkałem przez trzy miesiące w domu bo żona nie chciała mnie wpóścić nie łożyłem na mieszkanie bo nie miałem pracy jesteśmy w trakcie rozwodu czy mogę mieszkać w mieszkaniu

Odpowiedz

Marzena Styczeń 10, 2015 o 23:55

witam mój były mąż chce wynając mieszkanie w którym ja mieszkam i opłacam,chociaż przebywam za granicą,on założył nową rodzine i się wymeldował,chociaz mieszkanie jest po jego rodzicach i wykupione zostało po naszym ślubie ,czy ma do tego prawo?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 11, 2015 o 19:20

Niestety nie odpowiadam tu na pytania w indywidualnych sprawach. Proszę zgłosić się poporadę do prawnika.

Odpowiedz

mariusz Styczeń 28, 2015 o 16:34

Dzien dobry.Chcialbym zameldowac syna z poprzedniego malzenstwa(jego matka zmarla w 1991r)czy musze miec zgode bylej zony(rozwod-listopad 2014 bez orzekania winy,bez alimentow,bez podzialu majatku i mieszkania lokatorskiego).W tym mieszkaniu moja rodzina mieszkala od 1945r(jestem wyrokiem sadu z 1981r najemca).W 1994 ozenilem sie po raz drugi i zameldowalem (byla juz)zone jako wspolwlascicielke.Mamy 2 pokoje(64m)z kuchnia.Zameldowana tam jest ekszona,ja i corka.Prosze o odpowiedz zadana wyzej.Dziekuje.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 2, 2015 o 22:32

Nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach. NIezależnie od tego przyznam, że trudno mi się zorientować w sytuacji, którą Pan opisał.

Odpowiedz

Tomasz Czerwiec 6, 2015 o 06:29

Witam
Czy to prawda, że podpisaniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie przez Prezydenta Komorowskiego poniższy zapis jest nieaktualny???

“Nie jest jednak możliwa eksmisja małżonka, któremu przysługuje wyłączne prawo do mieszkania np. w sytuacji, gdy małżonek, który znęca się nad współmałżonkiem jest jedynym właścicielem lub najemcą mieszkania, a eksmisji żąda osoba zajmująca mieszkanie jedynie z tytułu małżeństwa.”

Pozdr

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 7, 2015 o 19:27

Nie czuję się ekspertem od tej konwencji, ale o ile wiem, konwencja Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej nie wprowadza żadnych ograniczeń w eksmisji sprawcy przemocy. Jedyny artykuł konwencji dotyczący eksmisji (art. 52) jest adresowany do stron konwencji, aby zapewniły w ustawodawstwie środki umożliwiające eksmisję. W pokskim ustawodawstwie tą rolę pełni ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nie zmienia to postaci rzeczy, że sądy orzekające o rozwodzie stosują się do przepisów kodeksu rodzinnego i nie mają możliwości przeprowadzenia przyspieszonej procedury. Bardzo dziękuję za pytanie – muszę dopracować cytowany tekst, bo może – czego bym nie chciała – wprowadzić w błąd.

Odpowiedz

Renata Czerwiec 26, 2015 o 12:10

Dzień dobry,

jestem głównym najemcom mieszkania spółdzielczego (po moich rodzicach). Jestem od 7 lat po rozwodzie. Mój były mąż wyprowadził się 2 lata temu, wyjechał do Szwecji i ożenił się ponownie, jednak jest wciąż tutaj zameldowany i nie ma zamiaru się wymeldować. Chciałabym wykupić to mieszkanie, ale przed tym chciałabym go wymeldować. Czy mam takie prawo? Będę wdzieczna za informację, czy istnieje jakiś przepis, który umożliwi mi wymeldowanie byłego męża,

serdecznie dziękuję za informację

Renata

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 14:51

To temat na osobny wpis, ale na innym blogu: http://www.bezprawaanrusz.pl Pewnie taki wpis powstanie, ale trudno mi podać, kiedy.

Odpowiedz

Renata Sierpień 21, 2015 o 14:35

dziękuję serdecznie za odpowiedź, będę śledzić

Odpowiedz

robert Lipiec 3, 2015 o 20:34

moja była żona poszła na stancję a ja sam musze opłaćić alimenty i mieszkanie w kturym jest zameldowana mieszkanie jest komunalnę co mogę zrobić w tej sytuacji ps: jusz nigdy niezaufam kobiecie

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 14:46

Niestety nie udzielam porad prawnych na blogu.

Odpowiedz

Monika Lipiec 29, 2015 o 15:40

Witam,

chciałam zapytać czy są jakiekolwiek szanse na eksmisję byłego małżonka z domu? Sąd orzekł rozwód w sierpniu 2014 roku (bez orzekania o winie) na wniosek małżonka, niestety on nie podjął nawet próby wyprowadzenia się z domu. Co prawda na rozprawie nie poruszono tematu podziału majątku, czy wspólnego mieszkania. Byli małżonkowie mieli załatwić tę sprawę u notariusza. Dom w całości należy tylko do małżonki. Dodam jeszcze, że były małżonek nie poczuwał i nie poczuwa się do takich kwestii jak np. płacenie rachunków, lub chociażby dbanie o porządek wkoło domu.
Wyprowadzić się nie chce, bo twierdzi że nie ma dokąd i nie ma środków do życia. Utrzymuje się z renty. Czytałam, że jeśli dom należy tylko do jednego z małżonków (nie należy do majątku wspólnego), to po rozwodzie może on żądać eksmisji byłego małżonka na wniosek złożony do sądu. Czy dobrze interpretuję zapis?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 14:30

Przykro mi, nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę zgłosić się do prawnika zajmującego się tego typu kwestiami.

Odpowiedz

Renata Sierpień 9, 2015 o 16:19

Dzień dobry. Jestem po rozwodzie. Posiadam na współwłasność z byłym mężem dom jednorodzinny. Sąd w wyroku orzekł wspólne korzystanie z nieruchomości nie wydzielając nam pomieszczeń. Czy były mąż ma prawo zamykać poszczególne pomieszczenia (garaż, strych, piwnica, pokoje) uniemożliwiając mi tym samym korzystanie z nich? Jest to bardzo uciążliwe, tym bardziej, że co jakiś czas zamyka kolejne, widząc, że uchodzi mu to bezkarnie.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 12:17

Przykro mi, nie odpowiadam na tego rodzaju pytania. Proszę udać się do prawnika po poradę prawną.

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 11, 2015 o 22:21

Witam,

Mam problem z niedoszłym małżonkiem. On jest strasznie zazdrosny, wyniosły i porywczy.
Otóż, byliśmy ze sobą 8lat, nie jesteśmy razem od roku. Mamy córeczkę siedmioletnią oraz dom, który razem kupiliśmy pod hipotekę. Nie kochałam go nigdy ale po śmierci mojego ojca byłam załamana, on był przy mnie… Musiałam wychować z nim naszą córeczkę- tylko dlatego byłam z nim tak długo.
Po rozstaniu, on się wyprowadził.
Toczy się sprawa w sądzie o sprzedaż domu. Niestety to trwa i trwa…
Mój były widzi się z naszą córeczką regularnie.
Lecz nachodzi mnie bez zapowiedzi.
Potrafi pod moją nieobecność wejść do domu i awanturować się. Bywały sytuacje, że zabierał móją torebkę/telefon i nie miał zamiaru zwrócić.
Po roku takiej szamotaniny ostatnio przyszedł do mnie i mojej córki ze swoimi rzeczami, jako że on zostaje z nami.
Ja spotykam się z kobietą, on nie może tego przełknąć (mimo, iż zawsze wiedział odkąd mnie zna, że jestem biseksualna). Powiedział już mojej mamie i rodzinie, próbuje wszystkich nastawić wrogo, lecz póki co jakoś się bronię…
Proszę mi doradzić, co mogę zrobić żeby przestał mnie nękać???
Jestem zrozpaczona.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 12:11

Proszę poszukać pomocy w swojej okolicy. Rozmowa na żywo z całą pewnością lepiej pomoże – psycholog (zawsze doradzam wizytę w trudnej życiowo sytuacji), prawnik, czy dzielnicowy. Ważne, żeby otrzymała Pani wsparcie. A to, że spotyka się Pani z kobietą? Nie widzę problemu, zwłaszcza z prawnego punktu widzenia.

Odpowiedz

Greta Wrzesień 7, 2015 o 22:32

Witam,jestem po rozwodzie z pierwszym mężem.Obydwoje jesteśmy właścicielami mieszkania.Teraz wyszłam za mąż po raz drugi.Chciałabym się dowiedzieć,czy mój obecny mąż ma prawo mieszkać ze mną w naszym mieszkaniu?Czy musi być zgoda byłego męża jako współwłaściciela,żeby obecny mąż ze mną zamieszkał?Chciałabym zaznaczyć,że każde z nas ma osobny pokój.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 12, 2015 o 19:39

Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w osobnym wpisie.

Odpowiedz

Henry Clark Wrzesień 19, 2015 o 04:17

Achtung,
Bewerben Sie sich für eine schnelle und bequeme Darlehen auszahlen Rechnungen, Weihnachten Darlehen, Hypotheken-Darlehen, Darlehen Konsolidierung und um ein neues Unternehmen zu gründen oder re-Finanzierung Ihrer Projekte zu einem günstigsten Zinssatz von 3%. Kontaktieren Sie uns noch heute über: Henryclark003@gmail.com mit Kreditbetrag erforderlich.
Wir sind zertifiziert, registriert und legitime Kreditgeber.
Sie können uns heute, wenn Sie daran interessiert, dieses Darlehen sind, kontaktieren Sie uns für weitere Informationen über die Darlehen Prozess, Prozess, wie die Darlehensbedingungen und wie das Darlehen wird zu Ihnen übergeben werden. Wir brauchen Ihre dringende Antwort, wenn Sie interessiert sind.

Erste Informationen benötigt von Ihnen:

Vollständige Namen: …………
Land: ………… …
Staat / Provinz: ……………
Telefonnummer:…………
Dauer: …………
Betrag als Darlehen benötigt: ……… ..
Haus-Adresse / Büro-Adresse: ……….
Beruf: …………
Monatseinkommen:……….
Familienstand:………..
Alter / Geschlecht: ………… ..
Loan Zweck: ………… ..
Haben Sie sich für ein Darlehen beworben? (Ja oder Nein):…

HINWEIS: Alle Antworten sind zu richten an:
HENRYCLARK003@GMAIL.COM
für die schnelle
Verarbeitung.
Danke.

C.E.O / Henry Clark.

Odpowiedz

Ada Listopad 3, 2015 o 15:43

Witam,
Otrzymałam właśnie rozwód. Wiem że muszę teraz wnieść sprawę o podział majątku ( chodzi o mieszkanie komunalne) jesteśmy oby dwoje wspólnymi najemcami lecz tylko ja i roczna córka jesteśmy tam zameldowane. Mąż zarzeka się że nie wyprowadzi się z mieszkania więc póki co ja to zrobiłam z dwojką nieletnich dzieci. Przez okres jaki toczyła się sprawa rozwodowa mąż zadłużył mieszkanie na 5 tyś. Jakie są szanse na to że mieszkanie zostanie mi przydzielone i co z długiem który sam zrobił.? Twierdzi że po moim odejsciu obniżył mu się standart życiowy i nie jest wstanie regularnie płacić czynszu. Dodam też że pracuje jako zawodowy kierowca ciężarówki i zarabia 5000 tyś miesięcznie wypłacane regularnie w ratach co sobotę. Niestety jego umowa mowi co innego i nie jestem w stanie udowodnić jego prawdziwych zarobków.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 5, 2015 o 13:55

Nie komentuję spraw czytelników na blogu. Proszę udać się po poradę do adwokata

Odpowiedz

marcin Listopad 5, 2015 o 12:49

Witam .mamy z żoną problem z jej bylym mężem chodzi o to ze żąda on pieniedzy za polowe mieszkania w ktorym teraz mieszkamy z żoną i dwójka dzieci straszy nas że wprowadzi sie do nas i bedzie sobie mieszkał nie jest tutaj zameldowany ani nie jest najemcą tego mieszkania ,jest natomiast wspolwlascicielem,chociaz to mieszkanie dostala moja żona w spadku po babci. Jednak w akcie notarialnym dopisala go jako wspolwlasciciela gdy byli malzenstwem. Pytanie brzmi czy on tak moze sobie przyjsc i wejsc do nas kiedy tylko chce jesli nie jest u nas zameldowany ani nie jest najemcą w spoldzielni i wogole tam nie figuruje. I czy powinien miec uregulowane widzenia z dziecmi przez sad czy moze kiedy chce w tych okolicznosciach.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 5, 2015 o 13:53

Niestety nie udzielam porad prawnych na blogu.

Odpowiedz

marcin Listopad 5, 2015 o 15:53

Ale to nie porada prawna. Proste pytanie tylko może czy nie może i to wszystko.

Odpowiedz

teresa Listopad 9, 2015 o 12:25

mialam panienskie mieszkanie po slubie po staraniu sie o nowe mieszkanie moja spoldzielnia gdzie milam mieszkanie przelala pieniadze w poczet wkladu na nasze wspolne mieszkanie czy procent udzialu w porzedniej sumy jest nadzal moja wlasniscia we wspolnym majatku

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 10, 2015 o 00:06

Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć osobnym wpisem, ale nie potrafię obiecać, kiedy się ukaże na blogu.

Odpowiedz

mirosław Grudzień 9, 2015 o 22:30

przy podziale majątku żona otrzymała mieszkanie a mój termin na wyprowadzenie 3mie. – nie mamy rozwodu , czy muszę opuścić mieszkanie w terminie , i co będzie jak tego nie zobie ?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 15, 2015 o 21:20

Proszę udać się po poradę do adwokata.

Odpowiedz

Rose Williams Styczeń 3, 2016 o 22:07

DIRECT SERVICE ONLINE FIRM
HEAD OFFICE—Richmond Road,Worthing, United Kingdom
EMAIL–[directserviceonlinefirm@gmail.com]
—————————————————————————
We give out loans from the range of $1,000 to $90,000,000.at an interest
of 2% Interest rate.

Interested clients should please fill our form below-

NAME————–
COUNTRY———–
ADDRESS————–
AMOUNT OF LOAN NEEDED——-
PURPOSE OF LOAN ————
SCAN AND ATTACH YOUR IDENTITY CARD–
OFFICE/HOME PHONE NUMBER———–
GENDER—————————

Our company mailing contact box is
via- [directserviceonlinefirm@gmail.com]

ROSE WILLIAMS
EMAIL–[directserviceonlinefirm@gmail.com]
DIRECT SERVICE ONLINE FIRM

Odpowiedz

karolina Styczeń 9, 2016 o 15:41

co się stanie w momencie gdy mój były maz sspłaca kredyt hipoteczny ale jesteśmy wspólnie wlascicielami mieszkania. Mieszkannie jest obecnie wynajmowane przez jego rodzine z tym ze nie jest to udokumentowane niechce żeby mój maz później w sadzie został uznany za jedynego właściciela co mam w tym wypadku zrobić

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 11, 2016 o 21:20

Proszę udać się po poradę prawną do prawnika zajmującego się takimi sprawami. BLog nie służy rozwiązywaniu indywidualnych problemów.

Odpowiedz

grazyna Styczeń 12, 2016 o 16:30

juz byly maz od czterech lat wynajmuje pokoje w mieszkaniu ktore jest wspolna wlasnoscia .wymienil rowniez klucze ze ja nie mam tam wstepu.pracowalam w londynie ale od dlugiego juz czasu jestem na chirobowym .chce wrocic do kraju a nie mam dokad .zlozylsm o podzial ale jestem zastraszana przez dzieci juz dorosla i na swoim jak rowniez przez.bylego meza .nie wiem co mam robic pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 14, 2016 o 09:10

Proszę się udać po poradę prawną do kompetentnego adwokata.

Odpowiedz

barbara Styczeń 17, 2016 o 17:32

Witam jestem po rozwodzie od pażdziernika 2015 roku ,mam 63 lata razem z eks męzem mieszkam w jednym mieszkaniu ,sytuacja jest nie do zniesienia jestem zastraszana ze pójdę na bruk.Chcę wnieś o podział majątku ,oczywiście nie jesteśmy zgodni co do podziału.Posiadamy mieszkanie własnościowe ,w które wniosłam wkład własny/mam na to dokument ze Spółdzielni Mieszkaniowej/mieszkanie to otrzymałam po ślubie ,w 2004 roku wspólnie z eks wykupiliśy .Posiadamy również inny majątek taki jak:dwa samochody,działkę rekreacyjna z domkiem 25m /z której nie mogę korzystać/,W związku z powyższym mam pytanie czy przy podziale majątku mogę odzyskać wkład osobisty w to mieszkanie.Proszę o odpowiedż.POZDRAWIAM

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 17, 2016 o 21:30

Proszę zgłosić się po poradę prawną do prawnika (na żywo), tu nie odpowiadam na pytania w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

Agnieszka Luty 4, 2016 o 11:04

Dzień dobry!
Czy w pozwie rozwodowym z orzekaniem o winie męża mogę zaznaczyć,że chciałabym aby mąż po rozwodzie wymeldował się z mieszkania? Czy zaznaczać,że mamy intercyzę przedmałżeńską?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 6, 2016 o 21:46

Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się zrobić osobny wpis na temat pozwu rozwodowego.

Odpowiedz

Andzia Luty 22, 2016 o 18:12

Czy jeśli w trakcie trwania małżeństwa jedna strona podpisała u notariusza dokument, w którym zrzekał się wszelkich praw do mieszkania, to czy dotyczy to tylko ewentualnej sprzedaży, wynajmu, czy też ubiegania się o pieniądze za to mieszkanie? Czy jednak mimo stałego meldunku, może zostać po rozwodzie z niego wyrzucona?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 23, 2016 o 20:53

Nigdy nie wypowiadam się o umowach, których treści nie znam (nie widziałam dokumentu).

Odpowiedz

Dagmara Marzec 7, 2016 o 11:27

Witam,
po zawarciu związku małżeńskiego nabyliśmy wraz z mężem działkę budowlaną na której rozpoczęliśmy budowę domu, następnie podpisaliśmy dokument o rozdzielności majątkowej przed notariuszem, budowa została ukończona ze wspólnych środków ale większość r-ków była wystawiona na męża, następnie mąż zameldował się w domu ale zamieszkała w nim cała rodzina – ja , mąż i dwie niepełnoletnie wtedy córki. Prawnie jestem współwłaścicielem 1/2 działki, maż twierdzi że dom należy do niego i nic z domu nie należy do mnie(jesteśmy w trakcie sprawy rozwodowej) Jak to wygląda – ok 10 lat , czyniłam nakłady finansowe oraz fizyczne gospodarstwo było prowadzone wspólnie – teraz kiedy jesteśmy w trakcie trwania sprawy, maż twierdzi że nic nie jest moje, ponieważ wszystkie albo większość r-ków jest na męża, więc nic mi się nie należy.
Dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 7, 2016 o 22:22

Nie udzielam porad prawnych na blogu. Przyznam jednak, że temat przez Panią poruszony jest ważny i dotyczy wielu kobiet zatem z pewnością powstanie nowy wpis.

Odpowiedz

boguslaw Kwiecień 28, 2016 o 14:26

Jestem po rozwodzie mieszkam z byłą żoną ale w osobnym pokoju Byla zona utrudnia mi dostęp do łazienki i kuchni .Wyrok sądu byl taki ze moge korzystac z toalety i kuchni jestem zameldowany.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 2, 2016 o 22:13

Nie wiem, czy da się coś na to poradzić, ale na pewno sytuacja wymaga głębszej analizy – jak zwykle odsyłam do adwokata na rozmowę na żywo.

Odpowiedz

Małgorzata Kwiecień 21, 2016 o 12:03

Witam,
Interesuje mnie kwestia czy po wydaniu wyroku w podziale majątku przyznającego mi mieszkanie własnościowe i spłacie byłego męża, w razie gdyby nie chciał się wyprowadzić – bo niby nie ma gdzie to czy gmina jest zobowiązana do zapewnienia mu lokalu zastępczego? Lokal socjalny nie wchodzi w grę bo on pracuje.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Kwiecień 23, 2016 o 16:06

Dziękuję za pytanie, postaram się omówić tę kwestię w osobnym wpisie, być może na moim drugim blogu http://www.bezprawaanirusz.pl

Odpowiedz

marzena Maj 31, 2016 o 18:03

Witam.mam taki problem..
Kilka miesięcy temu zwiazalam sie z mężczyzną i zamieszkalam u niego.zajmuje on mieszkanie komunalne,w którym mieszka od dziecka.po śmierci matki i ojca,który był głównym najemcą,pozostał są w tym lokalu.mieszkanie jest zadłużone na kwotę 10tys.zl.27 .06.2016r.odbędzie sie sprawa o eksmisję.mój partner zamierza poprosić zakład gospodarowania nieruchomościami o ugodę.pieniadze na zadłużenie dalabym mu ja.i teraz mam takie pytanie:
Czy jezeli ZGN podpisxe ugodę,to czy mój partner może dopisać mnie do tego mieszkania,to znaczy czy można zrobic tak,że w razie śmierci mojego partnera lub np.w przypadku trafienia przez niego do zakładu karnego będę miała prawo do zajmowania tego mieszkania,oczywiście płacąc czynsz?czy ewentualnie mój partner brdxie mogl mnie z niego wyrzucić?nie mamy dzieci.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 31, 2016 o 18:25

Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych.

Odpowiedz

Ewa Czerwiec 8, 2016 o 15:06

A czy jest lokatorem były małżonek,który był wcześniej współwłaścicielem lokalu,a na skutek podziału majątku przestał nim być i obecnie nie posiada żadnego tytułu prawnego do lokalu?

Odpowiedz

Wiola Wrzesień 5, 2016 o 19:09

Witam

W nawiązaniu do https://blogrozwod.pl/wspolne-mieszkanie-po-rozwodzie/
również zainteresowała mnie odpowiedź na pytanie Waldka.
Odeszłam od męża 3 lata temu, nie mamy jeszcze rozwodu, mamy mieszkanie spółdzielcze, ale z normatywem, w przyszłym roku przekształci się na własnościowe. Oboje wnieśliśmy wkład i oboje ten wkład powiększaliśmy aż do momentu rozstania. Mąż zaczął zadłużać mieszkanie, nie mam zamiaru spłacać długów męża, zresztą od 3 lat mamy rozdzielność małżeńską, ale nie w stosunku do tego mieszkania. W spółdzielni doradzono mi aby się wymeldować w ten sposób uniknę spłacania długów męża jeżeli chodzi o czynsz, ale nie stracę prawa do wkładu. Czy to prawda?

Z góry serdecznie dziękuję za informację
Pozdrawiam
WP

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 9, 2016 o 18:11

Dziękuję za komentarz. Nie wykluczam, że powstanie na ten temat wpis.

Odpowiedz

Jasio Wrzesień 12, 2016 o 09:42

Witam.
Jestem w tej chwili po rozwodzie, bez orzeczenia o winie.
Sąd w wyroku rozwodowym określił korzystanie ze wspólnego mieszkania. Ja mały pokój, ex z synem drugi pokój, reszta mieszkania wspólna.
Mam pytanie czy jeżeli w obecnej sytuacji ex przepisze na siebie kredyt hipoteczny, który spłacamy to czy będzie mogła mnie wyrzucić.
Dodam, że daję pieniądze o na kredyt i na opłaty i do tego płacę 800 zł alimentów.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 20, 2016 o 15:11

Przykro mi, ale nie udzielam tu porad prawnych.

Odpowiedz

Koszka Październik 21, 2016 o 00:24

Rozumiem, że w przypadku wynajmu tylko osoba, która bezpośrednio nabyła tytuł do odpłatnego korzystania z nieruchomości (w trakcie trwania małżeństwa) może złożyć wniosek o eksmisję małżonka z wynajmowanego mieszkania (przy orzekaniu rozwodu)? Czy też może to też zrobić druga strona (nie będąca bezpośrednio stroną umowy najmu, a która nabyła tytuł do korzystania z lokalu z racji relacji małżeńskiej)? W jakim stopniu tego typu uprawnienia są “symetryczne”? Następnie czy w przypadku oddalenia wniosku o eksmisję i jedynie ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania obowiązek opłat spoczywa na osobie będącej stroną umowy najmu?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 22, 2016 o 21:12

Dziękuję za pytania. Pewnie powstanie osobny wpis na ten temat.

Odpowiedz

Janek Październik 24, 2016 o 19:05

Żona podała mnie o rozwód, mieszkamy w wyremontowanej przeze mnie stodole należącej do teściowej, żona nigdy nie pracowała a teraz chce pozbawić mnie dachu nad głową,proszę o pomoc,jakie mam szansę na mieszkanie w domu które sam wyremontowane, posiadam faktury na zakup materiałów budowlanych

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 1, 2016 o 16:14

Rozwód to całkiem odrębna sprawa od podziału majątku, czy eksmisji. Sugeruję kontakt z prawnikiem w celu omówienia Pana niełatwiej sytuacji.

Odpowiedz

Seb Listopad 8, 2016 o 22:29

Witam.
Bardzo proszę o odpowiedź co w mojej sytuacji.
Warszawa.
Od 2007 roku zamieszkałem z partnerką, bo spodziewaliśmy się dziecka, w mieszkaniu komunalnym gdzie głównym najemcą była żona. Nie zgłosiła mnie, mieszkaliśmy na kocia łapę. W 2010 nastąpiła zamiana lokalu na inny komunalny. W 2012 zawarliśmy małżeństwo. Urodziło się 2gie dziecko. Teraz mamy 2016 rok. Od 2015 toczy się sprawa rozwodowa. Żona się wyprowadziła zamieszkała z nowym partnerem. Ciągle żona jest głównym najemcą. Po ślubie 2012 żona mnie zgłosiła, mam meldunek stały. Obecnie jest szansa na zakończenie rozwodu, ale chcemy zrobić tak aby sąd wydał orzeczenie przez sąd o zajmowanym wspólnie lokalu, w taki sposób ze żona opuszcza lokal a ja w nim pozostaje. Do tego opieka naprzemiennie nad 2 dzieci. Zameldowani i zgłoszony jestem od 4 lat. Czy mając takie orzeczenie wydane przez sąd rozwodowy ( okregowy) gdy udam się do gminy dostane tytuł głównego najemcy. Zarabiam 2000 zł alimenty będę płacił 700 zł. Niedawno podpisałem umowę restrukturyzacji zadłużenia z M. St. Wwa gdzie zobowiązał się do systematycznego płacenia za lokal do 2020 roku. Powiedzchnia lokalu 35 m2 , 2 pokoje. Czy ja dostane tytuł głównego najemcy? Czytałem że 7 lat wspólnego zamieszkiwania jest wymagane. Gdy uda się do gminy będę już ex małżonkiem. Bardzo proszę o odpowiedź znających temat. Bigos131 (at)gmail.com

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 15, 2016 o 21:18

Jeżeli ktoś chce udzielić porady – ja tego tu nie robię – to polecam bezpośredni kontakt. Komentarze o charakterze porad będą przeze mnie moderowane. Blog, to nie forum.

Odpowiedz

Ewelina Listopad 9, 2016 o 20:40

Witam. Piszę w imieniu mojego taty.
A otóż. Moja mama nie mieszkała z nami od ok 10 lat. Jak wracała do domu jak już się pieniądze na picie skończyły. Miała kilku kochanków. Tatę zdradzała od kiedy się wyprowadziła. Tata wychował mnie i siostre sam od czasu kiedy moja siostra skończyła 16 a ja 13lat. Ja się zajmuję tatą i domem . Mieszkam razem z mężem i 2 małych dzieci(5 i 2lata) u taty na 2 pokojach i kuchni 49m2. Boimy się bo znów wróciła bez pracy, awanturuje się i na wielkim kacu. Czy jeżeli tata zakładając sprawe o podział majątku i rozwód będzie ją spłacał to kiedy najszybciej może ją wyeksmitować? i co najlepiej miałby tata zrobić

Bardzo prosze o pomoc 🙁

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 15, 2016 o 21:11

Pomijając moje zasady, które opisuję dość często pod komentarzami (nie udzielam porad na blogu) – naprawdę nie da się poradzić cokolwiek odpowiedzialnie na podstawie kilku zdań. Życie jest bardziej złożony i historia (każda) zwykle takoż. Prosze poszukać w okolicy pomocy prawnej, opisać sytuację i dowiedzieć się co i jak najlepiej załatwić.

Odpowiedz

Artur Listopad 15, 2016 o 18:57

Witam. Posiadamy z żoną mieszkanie własnościowe. I chcemy aby po rozwodzie pozostała ona z dziećmi w tym mieszkaniu. Czy muszę się zrzekać praw do mieszkania, czy wystarczy zapis w pozwie że oni będą tam mieszkać, a ja nie będę ingerował ani się mieszał w sprawy mieszkania? Czy możemy zawrzeć adnotację w pozwie że po osiągnięciu pełnoletności dzieci przechodzi to na ich własność? Chcemy rozwodu bez orzekania o winie, w sposób polubowny i bez jakiejkolwiek kłótni
Pozdrawiam
Artur G.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 15, 2016 o 21:01

Od razu odpowiem, że w pozwie nie można takich rzeczy załatwić. Co do reszty Pana pytań, pozostawię je bez odpowiedzi. Tak aporada wymaga rozmowy – nie udzielam porad za pośrednictwem internetu w ogóle, a zwłaszcza na blogu.

Odpowiedz

Baran grzegorz Grudzień 17, 2016 o 18:01

Mam problem ja z żoną się kłuciliśmy i ona mnie wyrzuciła z domu ona jest najemcą od urzędu miasta Krakowa.czy ma prawo mnie wyrzucić z mieszkania i nie wmuścić do niego gdy jestem tam na stałe tam zameldowany prawie osiemnaście lat. Czekamy jusz na wykup mieszkania prawie osiem lat.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 17, 2016 o 18:20

Przykro mi, ale nie udzielam tu porad w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

win Styczeń 4, 2017 o 08:47

Dzień dobry, Nazywam się pani Charles Mercy. Mieszkam w Nowym Jorku i jestem szczęśliwa kobieta dzisiaj? Mówiłem mój własny, że każdy kredytodawca kredytu, która może zmienić moje życie i mojej rodziny, odniosę się każdą osobę, która szuka pożyczki do nich. Jeśli jesteś w potrzebie pożyczki i jesteś w 100% pewien spłacić pożyczkę prosimy o kontakt z nimi, są europejskie pomagają osoby poszukujące kredytu uzyskać pożyczkę z prostych krokach, należy powiadomić agentów kredytowych że pani Charles Mercy skierował Cię do nich. kontakt poprzez E_mail: Mohamedsalah@muslim.com

Odpowiedz

Małgorzata Luty 1, 2017 o 09:50

Dzień dobry,
po rozwodzie z mężem z orzeczeniem o jego winie, sąd w sprawie o podział majątku przyznał mi mieszkanie własnościowe (26 m) , w którym zamieszkiwałam z małoletnim wówczas synem , a które ja nadal użytkuję.
Jakie kroki muszę dalej podjąć, bo chyba wyrok o podziale majątku nie stanowi dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu?
Ale czy będzie wystarczający do wpisu do księgi wieczystej?
Pozdrawiam.
Małgorzata

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 8, 2017 o 16:44

Nie odpowiadam tutaj na pytania w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

wojtek Luty 16, 2017 o 17:56

Moja sytuacja mieszkaniowa jest bardzo ciekawa moja była żona mieszka w mieszkaniu (najem gminne) wraz z kochankiem mieszkanie w którym się urodziłem jest na mnie i jestem glownym najemcą byla zona nie placi za mieszkanie place ja poniewaz rosnie mi zadluzenie kochanek zony ma mieszkanie ktore wynajmuje jakby tego mało mam wyrok za znęcanie nad żoną jest dobrą aktorką poprostu chciała się mnie pozbyc gdy dostałem wyrok w zawieszeniu ta postanowiła się mnie pozbyć robiąc mi następne znęcanie lecz dwie sprawy o znęcanie zostały umorzone i sąd przyznał mi córkę a żonie ograniczył władzę rodzicielską obecnie z corka tulamy się wynajmuje różne klitki ciężko ciężko mi płacić za dwa mieszkania wszystkie meble jak sprzęt należą do mnie na które mam rachunki kupiłem po rozwodzie który był z jej winy nie pracowała nigdzie udałem się do prokuratury żeby zabrać sprzęt i meble bo mi niszczą lub sprzedaja niestety prokurator umorzył powiedział że wszystko jest w moim domu ale jak mam tam wrócić? skoro tylko przekroczą próg to zaraz wzywają jest policja ze ja bije i mnie zamykają na tzw.dołek i sprawa za znęcanie założyłem sprawę o eksmisję mojej byłej żony trwa to już dwa lata niewiem co mam zrobić z 17-letnia córka nie mam pieniędzy mało zarabiam chory kraj

Odpowiedz

krzysztof Marzec 23, 2017 o 11:47

Mam przygotowany pozew z orzeczeniem o winie rozpadu małżeństwa. (zdrada żony)
Mam mieszkanie własnościowe 3pok. nabyte jeszcze przed małżeństwem.
Moja pani adwokat, poradziła mi że w pkt V pozwu. orzeczenie o wspólnym mieszkaniu stron w moim mieszkaniu, że ex żona zamieszka w pokoju córki (12lat) a córka spać będzie ze mną w stołowym, bo 3 pokój to garderoba. Ponieważ nie ma podstaw i jej nagannej postawy do jej natychmiastowej eksmisji. I sprawa by się przeciągała. Żona jest dobrą matką, korzystając z mieszkania dba o nie, sprząta. Więc moja mecenas chce dopiero po orzeczeniu rozwodu założyć jej sprawę o eksmisje. Podczas wyjścia sprawy o zdradzie na jaw, rozgoniłem ten jej związek z żonatym facetem, informując jego żonę. Wybrał swoją żonę a nie moją. Żona w złości za to przyszła do mnie do domu i przy córce za to mnie pobiła na co mam dok. z obdukcji. Wcześniejszych latach zdarzyło się jej to jeszcze z 2 razy i to też przy dziecku. Teraz żyjąc w jednym mieszkaniu traktuje mnie jak powietrze, nie odzywa się jak nie musi. Choć czasem przyczepi się np. że zrobiłem sam pranie a ona chciała później. A potrafi z tego zrobić problem. Ma pretensje do mnie,( drze się i grozi że ona zacznie gadać na moją matkę co ona gadała na swoje klientki, a jest fryzjerką) że ludzie się dowiadują, że ona mnie zdradziła. Mieszkamy w małym mieście to takie plotki samoistnie szybko się rozchodzą. Ja nic nikomu nie mówiłem. Ona zapowiedziała, że nie zamierza się stąd wyprowadzać, choć u jej matki jest jej pokój wolny. Co mogę w tym wypadku zrobić ? Czy moja pani adwokat wybrała dobrą strategię?
Córka chce zostać ze mną, po rozwodzie.

Odpowiedz

Tomrk Lipiec 3, 2017 o 01:43

Czy można na rozprawie rozwodowej zabronić żonie przyjmowania kochanka po rozwodzie we wspólnym mieszkaniu. Proszę o pilną odpowiedź, za 2 dni mam sprawę.

Odpowiedz

Kasia Listopad 26, 2017 o 10:40

Witam, wyprowadzilam sie z dzieckiem z domu jeszcze przed rozwodem, razem z bylym mezem jestesmy wlascicielami mieszkania. Nie mamy podzialu majatku. Nie stać mnie dłużej na wynajem mieszkania czy jam mogę wrócić razem z synkiem również do mojego mieszkania mimo że mój były mąż się na to nie zgadza. Prosze o odpowiedź

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 28, 2017 o 21:53

Nie udzielam na blogu porad prawnych.

Odpowiedz

Zofia Styczeń 1, 2018 o 11:05

Dziękuję za informacje, bardzo przydatne. Małżonkowie posiadają 3 nieruchomości: dom i dwa malutkie mieszkanka. Wszyscy mieszkają w domu. Małżeństwo jest 3 lata po rozwodzie. Ex mąż pracuje w miejscowości gdzie jest mieszkanie i tam też pracuje. Ja pracuję i mieszkam tam gdzie jest dom. W trakcie rozwodu nie rozdzielano mieszkania. Czy po rozwodzie można żądać rozdziału mieszkania, do momentu ustalenia podziału majątku? Będę wdzięczna za informacje.

Odpowiedz

caroline Sierpień 19, 2018 o 10:38

To jest moje świadectwo o dobrej pracy człowieka, który mi pomógł … Nazywam się CAROLINE WAYNE. i mam siedzibę w NEW YORK w USA. Moje życie wróciło !!! Po 8 latach małżeństwa mój mąż zostawił mnie z trójką dzieci. Czułem, że moje życie miało się skończyć i rozpadało. Dzięki rzucającemu zaklęcie czarownikowi Justusowi, którego poznałem online. Pewnego dnia, kiedy przeglądałem internet, szukałem dobrego czaru, który rozwiąże moje problemy. Natknąłem się na serię zeznań na temat tego konkretnego rzucającego czar. Niektórzy zeznawali, że przywrócił im swojego byłego kochanka, inni zeznali, że przywraca on łono, inni zeznali, że może rzucić zaklęcie, by zatrzymać rozwód i tak dalej. Było jedno szczególne świadectwo, które widziałem, dotyczyło kobiety zwanej Grace, która zeznała, że ​​Dr.Chamberc przywróciła jej kochankę Ex w mniej niż 72 godziny i pod koniec jej zeznań zrzuciła adres e-mail Dr.Chamberca. Po przeczytaniu tych wszystkich rzeczy postanowiłem spróbować u Dr.Chamberca.
Skontaktowałem się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i wyjaśniłem mu moje problemy. W ciągu zaledwie 3 dni mój mąż wrócił do mnie. Rozwiązaliśmy nasze problemy, a my jesteśmy jeszcze szczęśliwsi niż wcześniej. Dr.Chambercs jest naprawdę utalentowanym i utalentowanym mężczyzną i nie przestanę go publikować, ponieważ jest wspaniałym człowiekiem … Jeśli masz problem i szukasz prawdziwego i prawdziwego czarodzieja, który rozwiąże ten problem. Wypróbuj dziś świetnego Dr.Chamberca, on może być odpowiedzią na twoje problemy. Oto jego kontakt: spellspecialistcaster937@gmail.com
Dziękuję świetny Justus. Skontaktuj się z nim, aby uzyskać następujące informacje:
(1) Jeśli chcesz swój ex z powrotem.
(2) jeśli zawsze masz złe sny.
(3) Chcesz awansować w swoim biurze.
(4) Chcesz, żeby kobiety / mężczyźni biegały za tobą.
(5) Jeśli chcesz dziecko.
(6) [Chcesz być bogaty.
(7) Chcesz związać swojego męża / żonę, aby była twoja na zawsze.
(8) Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej.
(9) Ziołowa pielęgnacja
10) Pomóż wyprowadzić ludzi z więzienia
(11) Czary małżeńskie
(12) Zaklęcia cudów
(13) Zaklęcia urody
(14) PRÓBA PROROCTWA
(15) Zaklęcia przyciągania
(16) Czary zła
(17) Kissing Spell
(18) Usuń czary chorobowe
(19) WYBORY WYBORU
(20) SUKCES W EGZAMINACH EGZAMINÓW
(21) Urok, aby zdobyć kogo kochać.
(22) Zaklęcie biznesowe.
(23) Znajdź swoją dawno zaginioną rodzinę.
Skontaktuj się z nim dzisiaj:
spellspecialistcaster937@gmail.com

Odpowiedz

ahigah Sierpień 19, 2018 o 10:39

Nazywam się Ahiga Audrey, mieszkam w Ohio w USA i cieszę się, że mam uroczego i troskliwego męża z trójką dzieci. Wielki problem pojawił się w mojej rodzinie rok temu, między mną a moim mężem, tak straszny, że wniósł sprawę do sądu o rozwód. Powiedział, że już nigdy nie zostanie ze mną i że już mnie nie kocha. Opuścił więc dom i sprawił, że ja i moje dzieci przeżyliśmy poważny ból. Próbowałem wszystkich moich środków, aby go odzyskać przez wiele żebrania, ale bezużyteczne. W końcu potwierdził, że podjął decyzję i już nigdy mnie nie zobaczy. W dziwaczną noc, kiedy wróciłem z pracy, spotkałem mojego starego przyjaciela, który zapytał mojego męża. Wyjaśniłem jej wszystko, więc powiedziała mi, że jedynym sposobem, w jaki mogę odzyskać męża, jest wizyta w gonitwie zaklęć, ponieważ to naprawdę działało dla niej. Jednak nigdy nie wierzyłem w pisownię, ale nie miałem innego wyjścia, jak tylko pójść za jej radą. Podała mi adres e-mail sprawdzającego pisownię, który jest spellspecialistcaster937@gmail.com
Następnego ranka wysłałem wiadomość e-mail na adres podany przeze mnie i zapewnienie zaklęcia, że ​​dostanę męża z powrotem w ciągu dwóch dni. Co za fantastyczne stwierdzenie !! LOL !!! Nigdy bym nie pomyślał, więc powiedział do mnie i powiedział mi wszystko, co musiałem zrobić. Następnego ranka, o dziwo, mój mąż, który nie dzwonił do mnie przez ponad rok, zadzwonił do mnie, żebym wrócił. Tak niesamowite, prawda? Cóż, tak właśnie wrócił tego samego dnia, z wielką miłością i radością, i przeprosił za swoje błędy i za ból, jaki wyrządził mi i moim dzieciom. Od tego dnia nasz związek był silniejszy niż wcześniej. Dziękujemy za pomoc tego wspaniałego kanału pisowni. Moja rada dla wszystkich przez różne wyzwania polega na skontaktowaniu się z tym wspaniałym człowiekiem i tak, jak on zrobił to on rozwiąże wszystkie twoje problemy. Możesz wysłać mu wiadomość e-mail za pośrednictwem tego adresu e-mail. Obiecałem mu, że opowiem całemu światu o jego wspaniałych mocach. (spellspecialistcaster937@gmail.com), jeśli jesteś w jakimkolwiek takim stanie lub masz problem z \”odbieraniem swojego ex nie tylko, że może ci pomóc
1) Bądźcie promowani we wszystkim, co robicie.
2) Zarób dobre pieniądze lub wygraj loterię.
3) Osiągnij sukces w biznesie.
4) problemy duchowe.
5) ścigać
6) Poszukaj swojego partnera życiowego.
7) uzyskać dobrze płatną pracę.
8) Uzyskaj kontrolę nad swoim małżeństwem.
9) Uzyskaj korzyści i zyskaj atrakcję od ludzi.
10) zgubić pieniądze.
(11) leczy wszystkie choroby. zarówno uleczalne, jak i niezdrowe, tak jak HIV / AIDS, rak, cokolwiek w ogóle
(12) rozwiązuj problemy ciążowe i pobłogosław dzieci z dziećmi.
Jego e-mail jest ponownie adres jest ponownie spellspecialistcaster937@gmail.com

Odpowiedz

konger Sierpień 19, 2018 o 10:40

Nazywam się Hellen Koger, pochodzę ze Szkocji, chcę dzielić się wspaniałą wiadomością o moim życiu ze wszystkimi i tymi, którzy potrzebują pomocy w swoim życiu. Cierpiałam przez sześć lat, mój mąż mnie zostawił i kontynuował brać inną kobietę tylko dlatego, że jego rodzina mnie nie kocha, a ponieważ nie mogłem dać mu dziecka, płakałam przez 6 lat cierpienia, ponieważ po rozwodzie mojego męża, szukałem zaklęcia, które pomogło mi w kolejce Spotkaliśmy tylu magów, wszyscy oni zbierali pieniądze, nie pomagając mi, ale 14 maja 2018 r. widziałem wkład kobiety w Internecie dzielący dobrą robotę czarodzieja zwanego Doktorem. Muszę zdobyć się na odwagę, aby się z nim skontaktować, kiedy się z nim skontaktowałem, powiedział mi, że mój problem został rozwiązany, ponieważ skontaktowałem się z nim, po tym, jak jego rzucone zaklęcie powiedziało mi, że mój mąż wróci do mnie w mniej niż 24 godziny, co było zaskakujące. mi, powiedział mi, że mój mąż wzywa nas do przeprosin. Gdy tylko powiedział mi wszystko, mój mąż zadzwonił do mnie telefonicznie i zaczął mnie prosić, abym go zabrał po 6 latach rozwodu. dziś dzielę się tym przesłaniem, ponieważ chcę, aby świat dowiedział się o tym i jego dobrej pracy, jestem również bardzo szczęśliwy, że jestem w ciąży teraz po ciąży i dla tych, którzy potrzebują pomocy, Problemy z pieniędzmi, problem z pieniędzmi, nazwij go, doradztwo, skontaktuj się z lekarzem już dziś i rozwiązuj swój problem tutaj są jego dane kontaktowe E-mail: spellspecialistcaster937@gmail.com

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: