Dowód z raportu detektywa jest wykorzystywany w sprawach rozwodowych coraz częściej. Z usług detektywa korzystają ludzie zamożni, ale coraz częściej także ci o mniej zasobnym portfelu.
Czy raport detektywa w sprawie rozwodowej ma sens?
Och, i tu pojawia się moja ulubiona odpowiedź: to zależy…
Czas
Po pierwsze zależy od czasu sporządzenia raportu. Przykład:
Marek wyprowadził się z domu dwa lata temu. Żona postanowiła wreszcie uporządkować sprawy małżeńskie i wnieść sprawę o rozwód. Chciała domagać się orzeczenia o winie, więc wynajęła detektywa, żeby ustalił, że mąż mieszka z inną kobietą.
Czy jest sens w wynajęciu detektywa w takiej sytuacji? Raczej nie. To, co robi Marek po dwóch latach od wyprowadzki, najpewniej nie ma wpływu na ocenę jego winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Jednym słowem czas wykonania czynności detektywistycznych odgrywa w sprawie rozwodowej dużą rolę.
Zawartość raportu
Pytanie też, co jest w raporcie?
Ostatnio trafił do mnie raport składający się ze zrzutów z ekranu i opisu przez detektywa, co widać na zdjęciu. Przyznam, że byłam zaskoczona, bo do tego po prostu nie potrzeba detektywa.
>>> Czy jest jakaś rada na przewlekanie postępowania przez drugą stronę podczas rozwodu?
Fachowość
Przypominam sobie także sytuację, w której wynajęty przez moją Klientkę detektyw działał w taki sposób, że obserwowany bardzo szybko zorientował się, że detektyw się za nim kręci.
Nie tylko dlatego, że detektyw miał kłopoty z kamuflażem, ale rozpytywał o obserwowanego tak intensywnie, że życzliwi donieśli obserwowanemu, że ktoś się nim interesuje.
Licencja
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną. Detektyw musi mieć licencję — rejestr detektywów znajdziesz tu
Podałam przykłady złego wykorzystania działań detektywa, ale zdarzają się oczywiście raporty profesjonalne, z którymi nie można za bardzo dyskutować. Bo co do zasady z raportem detektywa dyskutować można. To dowód prywatny i podlega takim samym ocenom, jak każdy inny tego rodzaju dowód.
Pamiętajmy tylko, że na zdjęciu widać to, co widać na zdjęciu (o dowodzie ze zdjęcia można przeczytać tu).
Fakt, że Twoja żona siedzi z obcym mężczyzną w kawiarni w zwykłej odległości, nie stanowi sam w sobie dowodu zdrady. Jeżeli Twój mąż stoi przed ladą w sklepie obok jakiejś kobiety, to nie stanowi to samo w sobie dowodu zdrady. I tak dalej, i tym podobne.
Zanim więc skorzystasz z usług detektywa, upewnij się u prawnika, że taki dowód może być przydatny, a jeżeli decyzja będzie pozytywna — wybierz dobrego detektywa.
Właściwie powinnam powiedzieć zaufanego detektywa — rzetelnego fachowca, który wykona zlecenie dyskretnie i zgodnie z prawem. Bo prawo ogranicza także detektywa — warto pamiętać, że zakładanie podsłuchów, kamer, czy włamanie na konto w internecie jest nielegalne.
Agnieszka Swaczyna
adwokat
Zdjęcie Agence Olloweb pochodzi z Unsplash
***
SUROGACJA W POLSCE
Piszę o surogacji ze złości, bo przeczytałam, że koleżanka adwokatka z Wielkiej Brytanii uczestniczy w forum dyskusyjnym w senacie meksykańskim na temat legalizacji surogacji.
Nie, nie zazdroszczę koleżance wyjazdu do Meksyku (no może troszeczkę, bo w Meksyku nie byłam 😉 ), złoszczę się na prawo polskie, że na ten temat milczy. Niestety to, że milczy, nie znaczy, że problemu nie ma [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }