11
Mar

ZAŁĄCZNIKI DO POZWU

Oprócz samego pozwu rozwodowego należy do sądu także złożyć załączniki, czyli innymi słowy: załączniki do pozwu. Dokumentem koniecznym, bez którego żadna sprawa rozwodowa nie posunie się do przodu jest

odpis skrócony aktu małżeństwa.

Zwykle mówię Klientom, że akt małżeństwa musi być “świeży”. Co to znaczy? Oznacza to, że sąd zaakceptuje jedynie akt małżeństwa nie starszy niż 3 miesiące.

Przyznam, że sama się kiedyś zastanawiałam nad uzasadnieniem przymuszania stron do uzyskania i następnie przedstawienia sądowi “świeżegoaktu małżeństwa.

Ma to sens.

Rozmawiałam kiedyś z sędzią o różnych nietypowych sytuacjach w sprawach rozwodowych, z jakimi zetknęłyśmy się w naszych zawodach. Historia, którą usłyszałam tłumaczy dlaczego sędziowie są nieugięci w kwestii aktów małżeństwa.

W tej konkretnej sprawie sędzia otrzymała jako załącznik do pozwu akt małżeństwa starszy niż 3 miesiące, ale ostatecznie nie taki stary. Ostatecznie uznała, że uzna ten dokument i nie będzie robiła stronom kłopotu. Muszę dodać, że w trakcie ostatniej rozprawy rozwodowej sąd przesłuchuje strony. Sędzia zapytała, czy toczyły się między stronami wcześniej jakieś postępowania o rozwód. Odpowiedź – ku zaskoczeniu sędzi – brzmiała: tak. Okazało się, że strony niedawno się prawomocnie rozwiodły, ale doszły do wniosku, że jednak orzeczenie o winie nie jest im potrzebne :-). Złożyły nowy pozew, żeby zmienić orzeczenie w zakresie winy. Gdyby sędzia zażądała nowego odpisu aktu małżeństwa adnotacja o rozwodzie byłaby już naniesiona na dokument. Nie doszłoby do przeprowadzenia całego postępowania rozwodowego aż do czasu zadania tego kluczowego pytania.

Od razu zaznaczę: nie jest to pytanie, jakie pada w czasie każdego przesłuchania stron. Powiedziałabym nawet, że nigdy na żywo takiego nie słyszałam :-). Można powiedzieć, że tu instynkt sędzi nie zawiódł i uchronił przed wydaniem nieważnego wyroku.

Mam nadzieję, że teraz jest jasne, dlaczego załącznikiem do pozwu musi być “świeży” akt małżeństwa.

Co do innych załączników, do pozwu należy załączyć:

  • odpis aktu notarialnego o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej – jeżeli taka umowa była zawarta;
  • odpisy skrócone aktów urodzenia małoletnich dzieci – jeżeli strony mają wspólne małoletnie dzieci – nawet z czasu urodzenia się dzieci. Skoro się urodziły, to są.

Inne załączniki wynikają już z potrzeby w każdej konkretnej sprawie. Nie da się zrobić uniwersalnej listy. Tytułem wyjaśnienia mogę jedynie napisać – dość ogólnie – , że załączniki mają potwierdzać twierdzenia pozwu. Do decyzji stron należy wybór odpowiednich załączników. Poza dokumentami, które wspomniałam w tym wpisie, sąd nie będzie się dopominał o przedstawienie nowych dowodów. To inicjatywa stron.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: