13
Lut

PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO – OBOWIĄZEK CZY PRAWO?

Jakiś czas temu otrzymałam e-maila od czytelnika:

Witam,

Mam pytanko, proszę mi powiedzieć czy po rozwodzie mam obowiązek składania pisma o podział majątku czy nie muszę ?

Słyszałem ze mam pół roku na wniesienie sprawy o podział majątku. Ja i moja była żona nie potrzebujemy podziały w taki razie czy jest to konieczne ?

z góry dziękuje za odpowiedz.

Jak to jest z tym podziałem? Czy istnieje obowiązek podziału majątku po rozwodzie? Odpowiedź jest krótka:

NIE MA.

To roszczenie nie ulega przedawnieniu, tzn. można wystąpić o podział majątku za 2, 5, 25 lat lub w ogóle.

Najpóźniej podział majątku wspólnego dokona się przy okazji działu spadku (już bez udziału przynajmniej jednego z byłych małżonków).

Oczywiście, jak to w życiu każdy medal ma dwie strony. Czasem pozostawienie majątku wspólnego bez podziału „odbija się czkawką” po kilku latach. Z drugiej strony, czasami istnieje interes w tym, żeby majątku nie dzielić. Po prostu zawsze trzeba ocenić swoją sytuację prawną i zastanowić się jakie rozwiązanie jest dla nas najlepsze.

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ero Styczeń 20, 2014 o 11:25

Witam

Mam pytanie czy rozdzielność majątkowa to to samo co podział majątku ??
Czy ma wpłw na to że np ojciec złozy o rozdzielność majatku na to ze matka z dzieckem uciekła z domu w którym była PRzemoc wrodzinie i ojciec ma postawione zarzuty z 207 KK ??

Odpowiedz

Ania Grudzień 13, 2014 o 07:15

Witam Pani Agnieszko,
Kilka dni temu wnioslam sprawe o rozwod w Anglii. Wspolnie z mezem 2 lata temu kupilismy dom w Anglii, 9 miesiecy temu rozstalismy sie i maz wyjechal do Polski gdIe wciaz przebywa. Zapomnial o dzieciach, alimentach, splatach zaciagnietego kredytu, itp. Nie mieszkam w tym domu dlatego tez postanowilam ze go sprzedam zeby nie miec problemow z jego utrzymaniem i splacaniem kredytu. Maz jednak nie zgadza sie na jego sprzedaz. Wszelkie “rozmowy” na skype na czacie sprowadzaja sie do mojego monologu, jest zbyt uparty zeby dobrowolnie ulatwic mi zycie. Tym samym utrudnia rowniez start w przyszkosc naszym wspolnym dzieciom: 20,18 i 13 letnim. Cala trojka jest ze mna, ale dwoje starszych uczy sie i pracuje. Nadmienie, ze chcialabym nadwyzke ze sprzedazy domu podzielic dla synow, zeby mieli jako depozyt na zakup wlasnego mieszkania, oraz czesc dla meza w ramach podzialu majatku wspolnego. Jak wyegzekwowac sprzedaz w/w domu? Prosze o porade i z gory dziekuje.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 14, 2014 o 20:21

Szanowna Pani, niestety nie udzielam w ogóle porad za na blogu. Przedstawiam tu jedynie problemy prawne i moje prywatne przemyślenia na temat prawa. Jeżeli jest Pani zainteresowana poradą prawną, to proszę zwrócić się do prawnika mailowo lub telefonicznie. Blog to nie jest najlepsze miejsce na rozstrząsanie prywatnych spraw.

Odpowiedz

Wieslawa Marzec 9, 2017 o 14:12

Witam jest sprawa o podział majątku mieszkanie spółdzielcze ,czy powinnam go spłacać jak z mieszkania własnościowego i na ile rat sąd może mi przyznać rat .Dziekuje

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 18, 2017 o 09:56

Zachęcam do kontaktu z adwokatem na żywo. Nie udzielam tutaj porad prawnych. Nie wykluczam jednak, że powstanie wpis na temat rozliczeń.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: