Warunkiem koniecznym, umożliwiającym podział majątku wspólnego małżonków jest rozdzielność majątkowa. Bez tego o podziale majątku można tylko marzyć.
Jak można uzyskać rozdzielność majątkową?
Po pierwsze przez zawarcie umowy notarialnej (w trakcie trwania małżeństwa) o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy oboje małżonkowie chcą zawrzeć taką umowę.
Po drugie, przez orzeczenie sądu. Jest to możliwe także tylko w czasie trwania małżeństwa, ale za to przy braku zgody obojga małżonków. Muszą natomiast istnieć tzw. ważne powody (np. trwałe zerwanie stosunków majątkowych i brak możliwości wspólnego podejmowania decyzji gospodarczych, przy wcześniejszym wygaśnięciu więzi małżeńskich). Uwaga, sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wcześniejszą niż data złożenia wniosku.
Ostatni sposób to rozwód, lub separacja. W tym przypadku rozdzielność majątkowa (precyzyjnie ujmując: przy separacji – rozdzielność majątkowa, a przy rozwodzie – ustanie wspólności majątkowej) powstaje z mocy prawa (tzn. nie trzeba podejmować żadnych szczególnych działań) z dniem uprawomocnienia się wyroku.
Od momentu powstania rozdzielności majątkowej droga do podziału majątku wspólnego stoi otworem.
Dodam jeszcze, że od małżonków zależy, kiedy ten podział nastąpi. Nie ma żadnego przymusu, oczywiście do czasu złożenia w sądzie wniosku o podział majątku. Można podzielić majątek przed rozwodem, w trakcie rozwodu (tylko zgodnie) – w tych dwóch przypadkach, o ile powstała wcześniej rozdzielność majątkowa – lub po rozwodzie. Ostatnim momentem, w którym na pewno dojdzie do podziału majątku jest dział spadku po jednym z małżonków – ale wtedy to już, z reguły, zmartwienie innych osób.
{ 44 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A ja mam wątpliwość praktyczną:
czy jednocześnie mogą toczyć się sprawy o podział majątku pana X zarówno z pierwszą,
jak i z drugą żoną? (w sytuacji gdy po rozwodzie z 1.żoną temat podziału majątku został odłożony na tzw. potem. Zaraz po 1. rozwodzie pan ożenił się ponownie, ale i to małżeństwo nie przetrwało)
Niestety obecnie o zgodnym podziale majątku/ugodzie z 1. żoną można zapomnieć.
(z tą drugą żoną chyba niestety także)
Z każdą z dwóch żon pan X dorobił się pewnego majątku. W tle oczywiście pozostaje rozliczenie nakładów…
Szczerze mówiąc, nie widzę przeszkód. Jedna sprawa nie wpływa na drugą. Jak by nie dzielić i tak przedmioty z podziału wejdą do majątku osobistego pana X. Swoją drogą życie pisze scenariusze, jakie przy „suchym” czytaniu przepisów nie przyszłoby do głowy.
Faktycznie, ludzie potrafią komplikować sobie życie…
Niestety pojawia się problem rozliczenia nakładów – także tych, które poniosła druga żona
(tak przed ślubem, jak i po ślubie) na majątek wspólny swojego męża i jego pierwszej żony.
Spotkałam się nawet z opinią, iż sprawa o podział majątku z drugą żoną musiałaby zostać zawieszona.
Aaa, to już bardziej skomplikowana sytuacja. Zawsze może się zdarzyć, że rozwiązanie jednej sprawy jest zależne od drugiej. W takim wypadku nie ma wyjścia poza zawieszeniem.
To jeszcze odnośnie ostatniego akapitu: z każdą z tych dwóch żon Pan X miał też dzieci.
Ewentualne postępowanie o dział spadku nie byłoby więc zapewne (w sytuacji braku podziału majątku tak z 1. żoną, jak i z 2. żoną) proste.
Wniosek? Nie czekaj latami z wniesieniem sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie…
Zgadzam się całowicie. Wprawdzie podtrzymuję twierdzenie, że podział majątku przy dziale spadku to nie zmartwienie zmarłego małżonka (siłą rzeczy), ale zostawienie takiego „bałaganu” dzieciom to czasem nie w porządku.
witam.jestem po rozwodzie bez orzekania o wine ale sad mi przyznal 300 zl alimentow..maz chce mnie sploacic .nasze malzenstwo trwalo prawie 7 lat.ja wycenilam splate mnie na 20 tys ale maz jest policjantem i pisze mi ze wyplaci mi 4 tys a reszte zeby poszlo na alimenty.postanowilam aby splacil mi 10 tys a reszte aby poszlo na alimenty caly czas sciemnia ze niema skad wziac tych 10 tys czy moze wniesc sprawe do sadu?co w tej sytuacji zrobic?
Odpowiedź jest prosta, choć pewnie nie takiej Pani oczekiwała. Co zrobić w takiej sytuacji? Pójść do prawnika po poradę. Nie wszystko da się omówić przez internet.
Komentarz usunięty na prośbę autora
Jak zwykle w takiej sytuacji mam jedną odpowiedź: udać się po poradę do prawnika. Nie da się nic poradzić bez znajomości szczegółów sprawy.
Proszę mi jeszcze powiedzieć jak się ma podział majątku a kredyt mieszkaniowy ?? Co w takiej sytuacji ja juz wcześniej nawiazyłem do tej sprawy
O podziale majątku i kredycie napiszę osobny wpis. Postaram się dać znać o publikacji.
Witam,
Zdecydowałam się złożyć pozew o rozwód. Mój jeszcze obecny mąż
zaciąga od wielu lat pożyczki, ma komornika na wypłacie i koncie. W
sądzie pani w okienku powiedziała mi, że sam rozwód nie uchroni mnie
od odpowiedzialności za długi męża, które zaciągał podczas trwania
małżeństwa. Radziła abym wniosła o podział majątku i tu pojawił
się problem.Powiedziałam tej pani, że nie mamy ani mieszkania ani auta
ani wspólnego konta. Jednym słowem nie mamy nic do podziału. Jednak
pani z sądu powiedziała mi, że to, że nie mamy żadnego majątku
wspólnego nie ma znaczenia ponieważ jeśli nie zrobię podziału zawsze
będę odpowiedzialna, nawet po ślubie, za pożyczki męża, że
podział zniesie ze mnie tę odpowiedzialność. Moje pytanie czy
faktycznie muszę zrobić ten podział by uchronić siebie od długów
męża tych zaciągniętych w czasie małżeństwa i tych, co weźmie w
przyszłości. Proszę mi też wytłumaczyć różnicę dlaczego rozprawa
o podział majątku raz kosztuje 1000 zł a raz 300 zł? I czy jeśli ja
i mąż jesteśmy zgodni co do podziału nieistniejącego majątku
możemy podział zrobić u notariusza bez udziału sądu?
Bardzo proszę o odpowiedź, nie wiem co mam z tym zrobić, pogubiłam
się w tym…
Pozdrawiam
Izabela Bill
Pani Izabelo, proszę pójść po poradę do prawnika (adwokata lub radcy prawnego), a nie – pani z okienka w sądzie (z całym szacunkiem do pracowników sądów). Cós pani z okienka dzwoniło, ale nie do końca wiedziała „w którym kościele”. Jak zwykle w takich sytucjach o długach i kosztach postępowania postaram się opowiedzieć w osobnym wpisie. Na szybko mogę Panią odesłać do wcześniejszego wpisu: https://blogrozwod.pl/podzial-majatku-kiedy/
Witam.
Mój mąż od jakiegoś czasu żąda ode mnie podpisania aktu rozdzielności majątkowej.Jesteśmy małżeństem w stanie rozpadu, nie układa nam się najlepiej,co jest jednym z argumentów męża. Czy powinnam zgodzić się na to, mimo że nie jesteśmy po rozwodzie? Czy taki dokument może być dla mnie niekorzystny?
Mąż chce także podzielić majątek. Czy ma prawo do mojej lokaty,którą założyłam przed ślubem? Czy z kolei ja mam prawo do zysków z obrotu akcjami, które mąż nabył także przed ślubem?
Pozdrawiam.
Irena
Pani Ireno, nie udzielam tutaj indywidualnych porad. Niezależnie od tego i tak nie potrafiłabym odpowiedzieć na większość Pani pytań bez rozmowy i zapoznania się ze szczegółami sprawy. O majątkach (osobistym i wspólnym) postaram się napisać osobny wpis. Bardzo dziękuję za komentarz.
Szanowna Pani,
Małżeństwo planuje dokonać separacji na zgodne żądanie. Czy na tej samej rozprawie można dokonać podziału majątku wspólnego w nierównych częsciach – tj. mąż chciałby żonie zostawić więcej niż 50% majątku wspólnego?
Serdecznie pozdrawiam,
Mirosław
Tak, jak napisałam we wpisie – podział majątku jest możliwy także przy separacji.
Witam
Jak to wygląda w przypadku kiedy została zrobiona rozdzielność majątkowa 10 lat temu i podział był taki że moja żona otrzymała dom, który wcześniej razem kupiliśmy i wpisany w akt kilka rzeczy które w nim były, a na mnie zostały wszystkie pozostałe rzeczy, czyli firma, samochód itp. rzeczy które dotyczyły firmy. Przez 10 lat poczyniłem nakłady w ten dom, więcej niż za niego zapłaciliśmy. Obecnie jesteśmy w stanie rozpadu związku, bo moja żona mnie zdradziła i zastanawiamy się jak to rozliczyć. Czy mogę się domagać zwrotu tego wkładu i rzeczy które kupiłem do domu i są mogę zabrać , bo nie ma ich w tym akcie wpisanych.
pozdrawiam
Nie pierwszy raz odpowiem, że nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę udać sie do prawnika „na żywo”. W bezpośredniej rozmowie wszystko można szybko wyjaśnić, pokazać dokumenty. Nie taka jest rola bloga.
Witam. Mam pytanie. Co z kredytami hipotecznymi przy rozwodzie i podziale. Jestem juz po rozwodzie i podziale majątku. Mieliśmy z byłym mężem dwa mieszkania oba kupione na kredyt. Otrzymałam wraz z corka to mniejsze na którym jest trzy razy wieksza kwota kredytu niż na mieszkaniu większym które otrzymał mój były maź. Czy sad powinien podzielić aktywa jak pasywa wspólnego majątku? Mam obawy ze były maź jako ze zabezpieczeniem większego kredytu jest mieszkanie które otrzymałam przy podziale bedzIe uchylal sie od płacenia ww kredytu. ProsZe o odpowiedz. Z poważaniem. Monika Grobelna
Sąd dzieli jedynie aktywa. O kredycie przy podziale majątku na pewno kiedyś napiszę na blogu. Proszę o cierpliwość.
Dziekuje. No poprosiłbym ponieważ jestem szCzerze mówiąc poważnie zaniepokojona co teraz? Czy moze sie uchylać czY moze nie a jeśli tak to czy bede mogła go skarżyć jakos inaczej? Tak to jest ciekawy temat.
Witam. W listopadzie mam sprawę o podział majątku. Ja chcę otrzymać dom jak również moja była żona. Niestety ja nie mam gotówki żeby ją spłacić- czy jest możliwość po wygranej sprawie o podział majątku wziąść kredyt pod hipotekę obecnego domu??
Proszę udać się po poradę do prawnika (im szybciej, tym lepiej). Nie udzialam na blogu odpowiedzi na pytania w indywidualnych sprawach.
Witam,
A co z rzeczami trwałymi typu AGD, RTV, Meble – zakupionymi już po zerwaniu pożycia (osobne gospodarstwa), ale w trakcie procesu rozwodowego – to też prawnie trzeba będzie podzielić? Wiemy doskonale jakie jest obłożenie Sądu sprawami rozwodowymi i każda ze stron w czasie trwania procesu może być zmuszona do kompletowania niezbędnych rzeczy.
Pozdrawiam,
Piotr
Witam,
W trakcie malzenstwa otworzylem polise na zycie na swoje imie i nazwisko. Po rozwodzie za obopolna zgoda nie bylo podzialu majatku. Czy moja byla zona ma prawa do wykupienia mojej polisy lub do czesci srodkow zgromadzonych na niej ? Dodam,ze w tym samym dniu ona rowniez otworzyla polise na swoje nazwisko i po rozwodzie wykupila srodki i ja zamknela i nie bylo miedzy nami podzialu srodkow zgromadzonych przez nia.
Z gory dziekuje za odpowiedz
Warunki wykupu reguluje zwykle umowa.
Witam,kupiliśmy mieszkanie kwaterunkowe na własność 5 lat temu za 2500 zł +taksa notarialna ok 2000 zł wyremontowaliśmy ten lokal podłogi,CO itd włożyliśmy w to ok 35000 zł.
Żona w tej chwili chce dokonać podziału majątku i żąda ode mnie 70 000 zł twierdząc że lokal ten w naszym mieście jest warty 140 000 zł
Czy Sąd bierze pod uwagę wartość zakupu czy wartość którą chce żona.Jestem w stanie spłacić połowę kosztów zakupu oraz kosztów remontu włożonych w to mieszkanie.Zaznaczam że żona nie chce mieszkać w tym lokalu tylko żąda 70 000 zł ja natomiast nie mam dokąd pójść i nie mam takiej kwoty.
z góry dziękuję za odpowiedz Jerzy
Witam,
Kto ponosi koszty postępowania procesowego w przypadku gdy: strona X wniosła o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą złożenia wniosku, a strona Y w odpowiedzi wniosła na ustanowienie z datą wsteczną – i w efekcie Sąd uznał stronę Y, czy w tym przypadku „przegranym” jest strona X ? i jak to będzie w przypadku gdy strony się dogadają co do orzeczenia? – bardzo proszę o odpowiedź
Krzysztof
Dziękuję za podpowiedź tematu, postaram się poruszyć temat kosztów, ale na drugim blogu: http://www.bezprawaanirusz.pl
czy warto starać się o ustanowienie rozdzielnosci majątkowej jeszcze przed rozwodem?
Robert
Nie wiem. Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi.
Dzień dobry,
niedawno zakończyła się moja sprawa rozwodowa w sądzie I instancji. Mąż został uznany za całkowicie winnego rozpadu małżeństwa i przyznał mi alimenty. Dzieci są dorosłe.
Wniósł apelację, nie znam jeszcze jej treści. Wiem też ( z portalu sądowego) , że do sądu rejonowego wpłynęło pismo z wydziału rodzinnego i nieletnich. Domyślam się, że dotyczy ustanowienia rozdzielności majątkowej. Niestety, nie mogę w najbliższym czasie zapoznać się z treścią pisma – jestem w szpitalu-info o avizo z punktu in post od sąsiadki.
Jaki jest sens ustanowienia przez męża rozdzielności przed zakończeniem sprawy rozwodowej, tj przed sprawą apelacyjną? Jak bardzo jest to dla mnie niekorzystne? Majątek wspólny to nieruchomości i ew.firma, którą prowadzi mąż.
Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie osobnym wpisem.
przepraszam, do sądu okręgowego, w ktróym toczy(ła) się moja sprawa rozwodowa wpłynęło pismo z wydziału rodzinnego i nieletnich. Wyrok rozwodowy nie jest uprawomocnioy i apelacja znacznie oddali ten moment.
Dziekuję. Poczekam cierpliwie. Udało mi się odebrać pismo, tzn sąsiadka przyniosła do szpitala. Moje domysły były słuszne- chce ustanowienia rozdzielczości, ale z datą wsteczną. Mam podejrzenie, niestety, brak dowodów, że z momentem otrzymania pozwu poprzenosił środki na inne konta – jedną z win męża była przemoc ekonomiczna. Rozumiem, że przy orzeczeniu wstecznym, nie będę miała możliwości wglądu w to, co robił z naszymi oszczędnościami w trakcie rozwodu.
Tu nie tyle chodzio wgląd w to co mąż robił z pieniędzmi , co o zakres majątku wspólnego do późniejszego podziału.
Proszę uzbroić się w cierpliwość Mam kolejkę tematów, a pracy po krótkiej nieobecności tyle, że na razie w ogóle nie mogę zrealizować planów na wpisy.
może ktoś by napisał więcej na ten temat, pozdr
Witam,
Czy wszczęcie równolegle do toczącej się sprawy o rozwód, sprawy o podział majątku, może wpłynąć na wydłużenie właśnie toczącego się rozwodu ?
Anna
Pani Agnieszko, mam do Pani jedno pytanie. Moi rodzice są po rozwodzie, ale nigdy nie ubiegali się o podział majątku. Obecnie mój ojciec chce sprzedać sklep, który został zakupiony na moją mamę w trakcie trwania małżeństwa. Mama ma na to dokumenty. Jak moja mama może zapobiec sprzedaży owego sklepu bez jej udziału?
Pozdrawiam,
Milena Preijer.
Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych. Proszę zebrać dokumenty i udać się do adwokata po poradę prawną. Prawnik może się przydać nie tylko po, ale przed – żeby dowiedzieć się, jak zapobiec szkodzie.
witam jestem po rozwodzie już rok i mam rozdzielność przed rozwodem ale byłemu mężowi sie przypomiało i ktoś mu powiedział ze ma zrobić podział majątku rozwód z jego winy czy może coś takiego zrobić
Przyznam, że nie rozumiem pytania.