7
paź

PODZIAŁ MAJĄTKU – KIEDY?

Warunkiem koniecznym, umożliwiającym podział majątku wspólnego małżonków jest rozdzielność majątkowa. Bez tego o podziale majątku można tylko marzyć.

Jak można uzyskać rozdzielność majątkową?

Po pierwsze przez zawarcie umowy notarialnej (w trakcie trwania małżeństwa) o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy oboje małżonkowie chcą zawrzeć taką umowę.

Po drugie, przez orzeczenie sądu. Jest to możliwe także tylko w czasie trwania małżeństwa, ale za to przy braku zgody obojga małżonków. Muszą natomiast istnieć tzw. ważne powody (np. trwałe zerwanie stosunków majątkowych i brak możliwości wspólnego podejmowania decyzji gospodarczych, przy wcześniejszym wygaśnięciu więzi małżeńskich). Uwaga, sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wcześniejszą niż data złożenia wniosku.

Ostatni sposób to rozwód, lub separacja. W tym przypadku rozdzielność majątkowa (precyzyjnie ujmując: przy separacji – rozdzielność majątkowa, a przy rozwodzie – ustanie wspólności majątkowej) powstaje z mocy prawa (tzn. nie trzeba podejmować żadnych szczególnych działań) z dniem uprawomocnienia się wyroku.

Od momentu powstania rozdzielności majątkowej droga do podziału majątku wspólnego stoi otworem.

Dodam jeszcze, że od małżonków zależy, kiedy ten podział nastąpi. Nie ma żadnego przymusu, oczywiście do czasu złożenia w sądzie wniosku o podział majątku. Można podzielić majątek przed rozwodem, w trakcie rozwodu (tylko zgodnie) – w tych dwóch przypadkach, o ile powstała wcześniej rozdzielność majątkowa – lub po rozwodzie. Ostatnim momentem, w którym na pewno dojdzie do podziału majątku jest dział spadku po jednym z małżonków – ale wtedy to już, z reguły, zmartwienie innych osób.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 44 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Katarzyna | blog-spadkowy.pl 8 października, 2013 o 14:24

  A ja mam wątpliwość praktyczną:
  czy jednocześnie mogą toczyć się sprawy o podział majątku pana X zarówno z pierwszą,
  jak i z drugą żoną? (w sytuacji gdy po rozwodzie z 1.żoną temat podziału majątku został odłożony na tzw. potem. Zaraz po 1. rozwodzie pan ożenił się ponownie, ale i to małżeństwo nie przetrwało)
  Niestety obecnie o zgodnym podziale majątku/ugodzie z 1. żoną można zapomnieć.
  (z tą drugą żoną chyba niestety także)
  Z każdą z dwóch żon pan X dorobił się pewnego majątku. W tle oczywiście pozostaje rozliczenie nakładów…

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 8 października, 2013 o 14:51

  Szczerze mówiąc, nie widzę przeszkód. Jedna sprawa nie wpływa na drugą. Jak by nie dzielić i tak przedmioty z podziału wejdą do majątku osobistego pana X. Swoją drogą życie pisze scenariusze, jakie przy „suchym” czytaniu przepisów nie przyszłoby do głowy.

  Odpowiedz

  Katarzyna | blog-spadkowy.pl 8 października, 2013 o 16:54

  Faktycznie, ludzie potrafią komplikować sobie życie…
  Niestety pojawia się problem rozliczenia nakładów – także tych, które poniosła druga żona
  (tak przed ślubem, jak i po ślubie) na majątek wspólny swojego męża i jego pierwszej żony.
  Spotkałam się nawet z opinią, iż sprawa o podział majątku z drugą żoną musiałaby zostać zawieszona.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 8 października, 2013 o 21:50

  Aaa, to już bardziej skomplikowana sytuacja. Zawsze może się zdarzyć, że rozwiązanie jednej sprawy jest zależne od drugiej. W takim wypadku nie ma wyjścia poza zawieszeniem.

  Odpowiedz

  Katarzyna | blog-spadkowy.pl 9 października, 2013 o 16:58

  To jeszcze odnośnie ostatniego akapitu: z każdą z tych dwóch żon Pan X miał też dzieci.
  Ewentualne postępowanie o dział spadku nie byłoby więc zapewne (w sytuacji braku podziału majątku tak z 1. żoną, jak i z 2. żoną) proste.
  Wniosek? Nie czekaj latami z wniesieniem sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie…

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 9 października, 2013 o 23:08

  Zgadzam się całowicie. Wprawdzie podtrzymuję twierdzenie, że podział majątku przy dziale spadku to nie zmartwienie zmarłego małżonka (siłą rzeczy), ale zostawienie takiego „bałaganu” dzieciom to czasem nie w porządku.

  Odpowiedz

  Agnieszka 5 listopada, 2013 o 14:20

  witam.jestem po rozwodzie bez orzekania o wine ale sad mi przyznal 300 zl alimentow..maz chce mnie sploacic .nasze malzenstwo trwalo prawie 7 lat.ja wycenilam splate mnie na 20 tys ale maz jest policjantem i pisze mi ze wyplaci mi 4 tys a reszte zeby poszlo na alimenty.postanowilam aby splacil mi 10 tys a reszte aby poszlo na alimenty caly czas sciemnia ze niema skad wziac tych 10 tys czy moze wniesc sprawe do sadu?co w tej sytuacji zrobic?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 listopada, 2013 o 16:22

  Odpowiedź jest prosta, choć pewnie nie takiej Pani oczekiwała. Co zrobić w takiej sytuacji? Pójść do prawnika po poradę. Nie wszystko da się omówić przez internet.

  Odpowiedz

  norbi32 28 listopada, 2013 o 23:21

  Komentarz usunięty na prośbę autora

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 listopada, 2013 o 22:58

  Jak zwykle w takiej sytuacji mam jedną odpowiedź: udać się po poradę do prawnika. Nie da się nic poradzić bez znajomości szczegółów sprawy.

  Odpowiedz

  norbi 28 listopada, 2013 o 23:34

  Proszę mi jeszcze powiedzieć jak się ma podział majątku a kredyt mieszkaniowy ?? Co w takiej sytuacji ja juz wcześniej nawiazyłem do tej sprawy

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 30 listopada, 2013 o 23:01

  O podziale majątku i kredycie napiszę osobny wpis. Postaram się dać znać o publikacji.

  Odpowiedz

  Izabela Bill 14 lutego, 2014 o 01:40

  Witam,
  Zdecydowałam się złożyć pozew o rozwód. Mój jeszcze obecny mąż
  zaciąga od wielu lat pożyczki, ma komornika na wypłacie i koncie. W
  sądzie pani w okienku powiedziała mi, że sam rozwód nie uchroni mnie
  od odpowiedzialności za długi męża, które zaciągał podczas trwania
  małżeństwa. Radziła abym wniosła o podział majątku i tu pojawił
  się problem.Powiedziałam tej pani, że nie mamy ani mieszkania ani auta
  ani wspólnego konta. Jednym słowem nie mamy nic do podziału. Jednak
  pani z sądu powiedziała mi, że to, że nie mamy żadnego majątku
  wspólnego nie ma znaczenia ponieważ jeśli nie zrobię podziału zawsze
  będę odpowiedzialna, nawet po ślubie, za pożyczki męża, że
  podział zniesie ze mnie tę odpowiedzialność. Moje pytanie czy
  faktycznie muszę zrobić ten podział by uchronić siebie od długów
  męża tych zaciągniętych w czasie małżeństwa i tych, co weźmie w
  przyszłości. Proszę mi też wytłumaczyć różnicę dlaczego rozprawa
  o podział majątku raz kosztuje 1000 zł a raz 300 zł? I czy jeśli ja
  i mąż jesteśmy zgodni co do podziału nieistniejącego majątku
  możemy podział zrobić u notariusza bez udziału sądu?
  Bardzo proszę o odpowiedź, nie wiem co mam z tym zrobić, pogubiłam
  się w tym…
  Pozdrawiam
  Izabela Bill

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 14 lutego, 2014 o 21:31

  Pani Izabelo, proszę pójść po poradę do prawnika (adwokata lub radcy prawnego), a nie – pani z okienka w sądzie (z całym szacunkiem do pracowników sądów). Cós pani z okienka dzwoniło, ale nie do końca wiedziała „w którym kościele”. Jak zwykle w takich sytucjach o długach i kosztach postępowania postaram się opowiedzieć w osobnym wpisie. Na szybko mogę Panią odesłać do wcześniejszego wpisu: https://blogrozwod.pl/podzial-majatku-kiedy/

  Odpowiedz

  Irena 14 lutego, 2014 o 23:23

  Witam.
  Mój mąż od jakiegoś czasu żąda ode mnie podpisania aktu rozdzielności majątkowej.Jesteśmy małżeństem w stanie rozpadu, nie układa nam się najlepiej,co jest jednym z argumentów męża. Czy powinnam zgodzić się na to, mimo że nie jesteśmy po rozwodzie? Czy taki dokument może być dla mnie niekorzystny?
  Mąż chce także podzielić majątek. Czy ma prawo do mojej lokaty,którą założyłam przed ślubem? Czy z kolei ja mam prawo do zysków z obrotu akcjami, które mąż nabył także przed ślubem?
  Pozdrawiam.
  Irena

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 lutego, 2014 o 21:38

  Pani Ireno, nie udzielam tutaj indywidualnych porad. Niezależnie od tego i tak nie potrafiłabym odpowiedzieć na większość Pani pytań bez rozmowy i zapoznania się ze szczegółami sprawy. O majątkach (osobistym i wspólnym) postaram się napisać osobny wpis. Bardzo dziękuję za komentarz.

  Odpowiedz

  Robert 18 czerwca, 2014 o 18:37

  Szanowna Pani,
  Małżeństwo planuje dokonać separacji na zgodne żądanie. Czy na tej samej rozprawie można dokonać podziału majątku wspólnego w nierównych częsciach – tj. mąż chciałby żonie zostawić więcej niż 50% majątku wspólnego?
  Serdecznie pozdrawiam,
  Mirosław

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 00:42

  Tak, jak napisałam we wpisie – podział majątku jest możliwy także przy separacji.

  Odpowiedz

  Rafał 22 czerwca, 2014 o 20:39

  Witam
  Jak to wygląda w przypadku kiedy została zrobiona rozdzielność majątkowa 10 lat temu i podział był taki że moja żona otrzymała dom, który wcześniej razem kupiliśmy i wpisany w akt kilka rzeczy które w nim były, a na mnie zostały wszystkie pozostałe rzeczy, czyli firma, samochód itp. rzeczy które dotyczyły firmy. Przez 10 lat poczyniłem nakłady w ten dom, więcej niż za niego zapłaciliśmy. Obecnie jesteśmy w stanie rozpadu związku, bo moja żona mnie zdradziła i zastanawiamy się jak to rozliczyć. Czy mogę się domagać zwrotu tego wkładu i rzeczy które kupiłem do domu i są mogę zabrać , bo nie ma ich w tym akcie wpisanych.

  pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 czerwca, 2014 o 21:38

  Nie pierwszy raz odpowiem, że nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę udać sie do prawnika „na żywo”. W bezpośredniej rozmowie wszystko można szybko wyjaśnić, pokazać dokumenty. Nie taka jest rola bloga.

  Odpowiedz

  Monika 2 lipca, 2014 o 00:13

  Witam. Mam pytanie. Co z kredytami hipotecznymi przy rozwodzie i podziale. Jestem juz po rozwodzie i podziale majątku. Mieliśmy z byłym mężem dwa mieszkania oba kupione na kredyt. Otrzymałam wraz z corka to mniejsze na którym jest trzy razy wieksza kwota kredytu niż na mieszkaniu większym które otrzymał mój były maź. Czy sad powinien podzielić aktywa jak pasywa wspólnego majątku? Mam obawy ze były maź jako ze zabezpieczeniem większego kredytu jest mieszkanie które otrzymałam przy podziale bedzIe uchylal sie od płacenia ww kredytu. ProsZe o odpowiedz. Z poważaniem. Monika Grobelna

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 lipca, 2014 o 13:39

  Sąd dzieli jedynie aktywa. O kredycie przy podziale majątku na pewno kiedyś napiszę na blogu. Proszę o cierpliwość.

  Odpowiedz

  Monika 6 lipca, 2014 o 21:32

  Dziekuje. No poprosiłbym ponieważ jestem szCzerze mówiąc poważnie zaniepokojona co teraz? Czy moze sie uchylać czY moze nie a jeśli tak to czy bede mogła go skarżyć jakos inaczej? Tak to jest ciekawy temat.

  Odpowiedz

  Steff 5 września, 2014 o 20:21

  Witam. W listopadzie mam sprawę o podział majątku. Ja chcę otrzymać dom jak również moja była żona. Niestety ja nie mam gotówki żeby ją spłacić- czy jest możliwość po wygranej sprawie o podział majątku wziąść kredyt pod hipotekę obecnego domu??

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 6 września, 2014 o 20:40

  Proszę udać się po poradę do prawnika (im szybciej, tym lepiej). Nie udzialam na blogu odpowiedzi na pytania w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Piotr 19 stycznia, 2015 o 13:00

  Witam,
  A co z rzeczami trwałymi typu AGD, RTV, Meble – zakupionymi już po zerwaniu pożycia (osobne gospodarstwa), ale w trakcie procesu rozwodowego – to też prawnie trzeba będzie podzielić? Wiemy doskonale jakie jest obłożenie Sądu sprawami rozwodowymi i każda ze stron w czasie trwania procesu może być zmuszona do kompletowania niezbędnych rzeczy.
  Pozdrawiam,
  Piotr

  Odpowiedz

  Konrad 13 października, 2015 o 17:00

  Witam,
  W trakcie malzenstwa otworzylem polise na zycie na swoje imie i nazwisko. Po rozwodzie za obopolna zgoda nie bylo podzialu majatku. Czy moja byla zona ma prawa do wykupienia mojej polisy lub do czesci srodkow zgromadzonych na niej ? Dodam,ze w tym samym dniu ona rowniez otworzyla polise na swoje nazwisko i po rozwodzie wykupila srodki i ja zamknela i nie bylo miedzy nami podzialu srodkow zgromadzonych przez nia.

  Z gory dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 października, 2015 o 20:22

  Warunki wykupu reguluje zwykle umowa.

  Odpowiedz

  Jerzy 16 października, 2015 o 10:21

  Witam,kupiliśmy mieszkanie kwaterunkowe na własność 5 lat temu za 2500 zł +taksa notarialna ok 2000 zł wyremontowaliśmy ten lokal podłogi,CO itd włożyliśmy w to ok 35000 zł.
  Żona w tej chwili chce dokonać podziału majątku i żąda ode mnie 70 000 zł twierdząc że lokal ten w naszym mieście jest warty 140 000 zł
  Czy Sąd bierze pod uwagę wartość zakupu czy wartość którą chce żona.Jestem w stanie spłacić połowę kosztów zakupu oraz kosztów remontu włożonych w to mieszkanie.Zaznaczam że żona nie chce mieszkać w tym lokalu tylko żąda 70 000 zł ja natomiast nie mam dokąd pójść i nie mam takiej kwoty.
  z góry dziękuję za odpowiedz Jerzy

  Odpowiedz

  Krzysztof 25 listopada, 2015 o 14:51

  Witam,

  Kto ponosi koszty postępowania procesowego w przypadku gdy: strona X wniosła o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą złożenia wniosku, a strona Y w odpowiedzi wniosła na ustanowienie z datą wsteczną – i w efekcie Sąd uznał stronę Y, czy w tym przypadku „przegranym” jest strona X ? i jak to będzie w przypadku gdy strony się dogadają co do orzeczenia? – bardzo proszę o odpowiedź

  Krzysztof

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 27 listopada, 2015 o 21:55

  Dziękuję za podpowiedź tematu, postaram się poruszyć temat kosztów, ale na drugim blogu: http://www.bezprawaanirusz.pl

  Odpowiedz

  Robert 6 grudnia, 2015 o 15:49

  czy warto starać się o ustanowienie rozdzielnosci majątkowej jeszcze przed rozwodem?

  Robert

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 9 grudnia, 2015 o 18:36

  Nie wiem. Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi.

  Odpowiedz

  Anna 9 stycznia, 2016 o 23:10

  Dzień dobry,
  niedawno zakończyła się moja sprawa rozwodowa w sądzie I instancji. Mąż został uznany za całkowicie winnego rozpadu małżeństwa i przyznał mi alimenty. Dzieci są dorosłe.
  Wniósł apelację, nie znam jeszcze jej treści. Wiem też ( z portalu sądowego) , że do sądu rejonowego wpłynęło pismo z wydziału rodzinnego i nieletnich. Domyślam się, że dotyczy ustanowienia rozdzielności majątkowej. Niestety, nie mogę w najbliższym czasie zapoznać się z treścią pisma – jestem w szpitalu-info o avizo z punktu in post od sąsiadki.
  Jaki jest sens ustanowienia przez męża rozdzielności przed zakończeniem sprawy rozwodowej, tj przed sprawą apelacyjną? Jak bardzo jest to dla mnie niekorzystne? Majątek wspólny to nieruchomości i ew.firma, którą prowadzi mąż.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2016 o 21:19

  Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie osobnym wpisem.

  Odpowiedz

  Anna 9 stycznia, 2016 o 23:14

  przepraszam, do sądu okręgowego, w ktróym toczy(ła) się moja sprawa rozwodowa wpłynęło pismo z wydziału rodzinnego i nieletnich. Wyrok rozwodowy nie jest uprawomocnioy i apelacja znacznie oddali ten moment.

  Odpowiedz

  Anna 11 stycznia, 2016 o 22:34

  Dziekuję. Poczekam cierpliwie. Udało mi się odebrać pismo, tzn sąsiadka przyniosła do szpitala. Moje domysły były słuszne- chce ustanowienia rozdzielczości, ale z datą wsteczną. Mam podejrzenie, niestety, brak dowodów, że z momentem otrzymania pozwu poprzenosił środki na inne konta – jedną z win męża była przemoc ekonomiczna. Rozumiem, że przy orzeczeniu wstecznym, nie będę miała możliwości wglądu w to, co robił z naszymi oszczędnościami w trakcie rozwodu.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 11 stycznia, 2016 o 22:40

  Tu nie tyle chodzio wgląd w to co mąż robił z pieniędzmi , co o zakres majątku wspólnego do późniejszego podziału.
  Proszę uzbroić się w cierpliwość Mam kolejkę tematów, a pracy po krótkiej nieobecności tyle, że na razie w ogóle nie mogę zrealizować planów na wpisy.

  Odpowiedz

  szamba konskie cena 1 lutego, 2016 o 12:31

  może ktoś by napisał więcej na ten temat, pozdr

  Odpowiedz

  Anna 21 lutego, 2016 o 10:49

  Witam,

  Czy wszczęcie równolegle do toczącej się sprawy o rozwód, sprawy o podział majątku, może wpłynąć na wydłużenie właśnie toczącego się rozwodu ?

  Anna

  Odpowiedz

  Milena 29 kwietnia, 2016 o 19:47

  Pani Agnieszko, mam do Pani jedno pytanie. Moi rodzice są po rozwodzie, ale nigdy nie ubiegali się o podział majątku. Obecnie mój ojciec chce sprzedać sklep, który został zakupiony na moją mamę w trakcie trwania małżeństwa. Mama ma na to dokumenty. Jak moja mama może zapobiec sprzedaży owego sklepu bez jej udziału?
  Pozdrawiam,
  Milena Preijer.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 maja, 2016 o 22:09

  Niestety nie udzielam tutaj porad prawnych. Proszę zebrać dokumenty i udać się do adwokata po poradę prawną. Prawnik może się przydać nie tylko po, ale przed – żeby dowiedzieć się, jak zapobiec szkodzie.

  Odpowiedz

  Aneta 26 października, 2017 o 18:28

  witam jestem po rozwodzie już rok i mam rozdzielność przed rozwodem ale byłemu mężowi sie przypomiało i ktoś mu powiedział ze ma zrobić podział majątku rozwód z jego winy czy może coś takiego zrobić

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 29 października, 2017 o 18:18

  Przyznam, że nie rozumiem pytania.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: