13
wrz

ORZECZENIE TYMCZASOWE W TRAKCIE PROCESU

Zanim o orzeczeniu tymczasowym, zacznę nietypowo, bo obiecałam sobie, że wszem i wobec podziękuję za pomoc. W zeszłym tygodniu odpięłam mój rower od stojaka pod sądem i ruszyłam w drogę do kancelarii. Zjazd do ronda Mogilskiego jest pochyły, więc zaczęłam hamować. I tu niespodzianka – jeden hamulec „martwy”. Stanęłam, przypadkowo akuratnie tuż przy wolontariuszach pracujących przy nowej mozaice. Podszedł do mnie młody mężczyzna i w szybkim tempie mi pomógł. Na moje wątpliwości, czy wystarczy tak po prostu włożyć wyrwaną linkę w hamulec, usłyszałam: „proszę pani, jestem mechanikiem rowerowym, reklama naszego serwisu jest tam”. No trzeba mieć szczęście, żeby zepsutym rowerem zatrzymać się koło mechanika rowerowego :-). Jeszcze raz, tym razem oficjalnie dziękuję życzliwemu panu z serwisu rowerowego. Nie zrobiłam niestety zdjęcia reklamie, więc mam nadzieję, że nie pomyliłam danych i dziękuję serwisowi za bezinteresowną pomoc pracownika – www.bicykle.com.pl

A teraz do rzeczy, bo przecież nie rowery są tematem mojego bloga :-).

Nie da się ukryć, że postępowania sądowe, a więc i rozwód, i separacja, potrafią się ciągnąć w „nieskończoność”.  Co, jeśli już w trakcie rozwodu potrzeba uregulować pewne kwestie? Matka dziecka izoluje dziecko i nie pozwala na kontakty, ojciec nie płaci alimentów, rodzice nie mogą podjąć żadnej decyzji dotyczącej dziecka (przepraszam za stereotypy, ale swobodnie można w podanych przeze mnie przykładach zamienić miejscami matkę z ojcem). Co zrobić?

Czekać na wyrok? To na pewno. Ale jest sposób na uzyskanie potrzebnych decyzji sądu jeszcze przed wyrokiem. Trzeba się jednak wykazać inicjatywą. Nie ma co liczyć, na to, że sąd sam zobaczy nasze problemy i w odpowiedni sposób zareaguje. Trzeba złożyć wniosek, w którym wskaże się, co i jak powinno być uregulowane na czas trwania postępowania, a więc do wydania wyroku kończącego sprawę.

To, o czym piszę, to wniosek o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu

Co do zasady, „wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu” (to cytat z przepisu kodeksu postępowania cywilnego). To niestety teoria, bo właściwie na tyle lat pracy pamiętam jeden jedyny przypadek, gdy sąd zadziałał niezwłocznie. W pozostałych przypadkach sądy były nierychliwe. Oczywiście, jak to zwykle bywa od zasady są wyjątki. Niezależnie od czasu oczekiwania, na pewno warto taki wniosek złożyć.

Co można zabezpieczyć na czas trwania sprawy o rozwód, czy separację? Powierzenie bieżącej pieczy nad dzieckiem (nie całej władzy rodzicielskiej, a jedynie jednego z elementów władzy rodzicielskiej), można uregulować kontakty z dzieckiem i oczywiście – alimenty. Warto pamiętać, że postanowienie o zabezpieczenie jest wykonalne zaraz po wydaniu (sąd na wniosek albo nadaje klauzulę wykonalności, albo czyni wzmiankę o wykonalności).

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Borsuk 14 września, 2014 o 16:29

    Pani Agnieszko, a w jaki sposób Pani zdaniem w ten sposób zabezpieczone roszczenie ma się do innych powództw, jak na przykład do skargi paulianskiej dla której powodka jako wierzytelność podala kwote zabezpieczonych alimentów? Pytam w kontekscie pewnej tymczasowosci zabezpieczenia (kwota w wyroku rozwodowym moze ulec zmianie) a konsekwencji wyroku w skardze paulianskiej nie mozna cofnąć. ..

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 14 września, 2014 o 16:56

    Ewidentnie, postanowienie o zabezpieczeniu ma charakter tymczasowy. Niestety nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie, nie rozumiem sytuacji.

    Odpowiedz

    Prawnik Opole 15 września, 2014 o 09:19

    Bardzo fajny wpis. Płynne przejście z rowerowej opowieści na tematy, na które wiele osób szuka odpowiedzi. Cieszy fakt, że jest jeszcze sporo osób, które z zaangażowaniem poruszają tematy, z którymi zmaga się co 3 osoba na świecie. Wpis bardzo dobry. Pozdrawiam i proszę pisać dalej.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 15 września, 2014 o 10:02

    Bardzo dziękuję za miłe słowa.

    Odpowiedz

    Ania Autentyczny Copywriting 15 września, 2014 o 17:46

    Bardzo lubię czytać Twoje wstawki z życia – takie jak ta o rowerze 🙂

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 15 września, 2014 o 22:02

    Aniu, to też Twoja zasługa 🙂

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 17 grudnia, 2014 o 23:23

    Po pilną poradę proszę udać się do prawnika. W ogóle nie udzielam porad prawnych na blogu. Jeżeli problem zasygnalizowany w komentarzu ma charakter ogólny, to staram się wykorzystywać takie pomysły na tematy wpisów. Niestety zwykle trzeba poczekać na wpis – kolejka tematów rośnie.

    Odpowiedz

    Anna 7 maja, 2015 o 10:08

    Czy postanowieniu zabezpieczającemu wydanego w trakcie sprawy o rozwód sąd nadaje klauzule wykonalności czy prawomocności? „. Treść mniej więcej – sąd powierza piecze nad dzieckiem matce … ustalające, że miejsce zamieszkania dziecka będzie przy niej…

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 8 maja, 2015 o 17:53

    Dziękuję za pytanie, postaram się otym napisać w osobnym wpisie.

    Odpowiedz

    HALINA 15 września, 2017 o 19:11

    ja wiem ze to nie na temat ale moze by mi Pani cos doradzila od 8 mcy wychowuje dzieci corki ktora przebywa w zakladzie karnym napisalam pismo do sadu o rodzine zastepcza a potem doradzono mi zebym napisala o piecze nad dziecmi ze bede sie mogla starac o srodki na pokrycie potrzeb dzieci ,Niestety okazalo sie ze przy biezacej pieczy nic mi sie nie nalezy.Napisalam kolejny wnosek o zarzadzenie ustanowienie mnie rodzina zastepcza na czas trwania postepowania niestety sad oddalil mi ten wnioisek twierdzac ze chodzi mi o roszczenie finnsowe a to nie jest kwestia zarzadzenia o ktore prosilam i ze gdyby bylo zagrozenie dzieci ale dzieci sa u mnie maja piecze jest im dobrze ,ja sobie do tej pory dobrze radzilam to po co .W listopadzie mam sprawe o rodzine zastepcza ,a jesli sie nie skonczy na jedej rozprawie ,przeciez ja nie chce pieniedzy jako gratis tylko to co dzieciom sie nalezy alimenty na wnuka i 500 plus moze by mi Pani cos doradzila???

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 września, 2017 o 15:07

    Niestety nie doradzam na blogu. Proszę poszukać pomocy prawnej w swojej okolicy.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: