21
Paź

NOWY ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI PO ROZWODZIE

Do wpisu natchnął mnie komentarz jednej z czytelniczek bloga. Kiedy można wstąpić w nowy związek małżeński po rozwodzie? Zacznijmy od początku, czyli od zakończenia sprawy rozwodowej. Sąd ogłasza wyrok (dodam, że niezależnie od tego, czy strony są obecne na sali rozpraw. Wystarczy, że są zawiadomione o terminie) i od tego czasu biegnie 7-dniowy termin (liczą się wszystkie dni po kolei, a nie tzw. dni pracujące) na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku. Oczywiście wniosek taki składamy tylko wtedy, gdy nie zgadzamy się z wyrokiem i rozważamy zaskarżenie wyroku do drugiej instancji. Wniosek należy złożyć do sygnatury akt na dzienniku podawczym lub przesłać pocztą (póki co Pocztą Polską).  Następny termin to 14 dni od otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem (jeżeli to strona przeciwna składała wniosek o uzasadnienie, to staramy się monitorować te terminy). Te 14 dni to termin na złożenie apelacji, lub do odczekania, jeśli apelacji nie zamierzamy (albo strona przeciwna) składać. Jeżeli apelacja zostanie złożona, to czekamy na termin rozprawy apelacyjnej. W takim przypadku wyrok w naszej sprawie rozwodowej będzie prawomocny z chwilą ogłoszenia orzeczenia przez Sąd Apelacyjny (jest też opcja zwrócenia sprawy do ponownego rozpoznania – w takim przypadku trzeba będzie poczekać na prawomocne zakończenie sprawy). Jeżeli apelacja nie zostanie złożona, to po upływie rzeczonych 14 dni nasz wyrok się wreszcie uprawomocni. W sytuacji, gdy nikt nie składa wniosku o uzasadnienie i nie składa też apelacji nasz wyrok jest prawomocny po 21 dniach.

Czy to już ten moment, kiedy można zawrzeć nowy związek małżeński. Niestety jeszcze trzeba się uzbroić w chwilę cierpliwości. Sąd z urzędu przesyła prawomocne orzeczenie do właściwego USC, ale mimo tego, że sądy starają się robić to terminowo, to zawsze jednak trochę trwa. Można spróbować przyspieszyć bieg wydarzeń i złożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności (sugeruję ustalenie odbioru osobistego w sekretariacie) i stawienie się  w USC z dokumentem w ręce. Być może to przyspieszy, ale i tak trudno ocenić kto będzie pierwszy: sąd z przesłaniem wyroku, czy my z odpisem osobiście?

Na marginesie dodam, że zawarcie nowego związku małżeńskiego stanowi przeszkodę we wznowieniu poprzedzającego je postępowania rozwodowego. O obowiązku alimentacyjnym byłych małżonków można przeczytać tu.

{ 48 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Blert Październik 23, 2012 o 20:11

Z reguły właśnie tak to wygląda. Ale raz zdarzyło się tak: Zapadł w pierwszej instancji wyrok rozwodowy rozwiązujący małżeństwo, ustalający kontakty z dziećmi oraz wysokość alimentów. Miesiąc później jedna ze stron zaskarżyła wyrok, ale tylko odnośnie wysokości alimentów. Czyli wyrok w pozostałym zakresie, w szczególności rozwiązania małżeństwa, stał się prawomocny. Sąd Apelacyjny nawet wydał stronie odpis wyroku z wyraźną wzmianką, iż wyrok jest prawomocny w punktach dotyczących rozwiązania małżeństwa i ustalenia kontaktów. Strona która nie zaskarżyła wyroku mając odpis wyroku zgłosiła się do USC w celu wyznaczenia daty zawarcia nowego związku małżeńskiego. Kierownik USC zaś stwierdził, że dopóki nie otrzyma wyroku bezpośrednio z Sądu to stosownej wzmianki w akcie małżeństwa o jego rozwiązaniu nie uczyni (a tym samym osoba ta wg akt stanu cywilnego nadal jest w związku małżeńskim). Wszelkie argumenty że przecież wyrok strona przedstawia nie skutkowały. Strona wobec powyższego zwróciła się do Sądu Apelacyjnego (tam znajdowały się akta sprawy oczekując na rozprawę apelacyjną dotyczącą alimentów) o przesłanie stosownego orzeczenia do USC. Po 2 tygodniach telefonicznie uzyskano informację, iż Sąd Apelacyjny nie wysyła takich informacji do USC. Zwrócono się więc do Sądu Okręgowego aby wypożyczył akta z Sądu Apelacyjnego i przesłał stosowną informację o rozwiązaniu małżeństwa do USC. Sąd Okręgowy zaś odpisał, że wyrok jest nieprawomocny i informacji nie prześle. Skarga do Prezesa SO bez odzewu, bo akta wróciły już do SA. Dopiero kolejna interwencja w SA doprowadziła do przekazania do USC informacji o rozwiązaniu małżeństwa. Wszystko trwało ok. 4 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku w zakresie rozwiązania małżeństwa. Trudno mi w tej sprawie zrozumieć zarówno postępowanie Kierownika USC jak i obydwu
sądów.
PS Pisze Pani: “Sąd z urzędu przesyła prawomocne orzeczenie do właściwego USC, ale mimo tego, że sądy starają się robić to terminowo, to zawsze jednak trochę trwa.” I mam tu pytanie czy mogłaby Pani wskazać termin takiego działania sądu, bo mi się wydaje, że nie ma takiego terminu, nawet instrukcyjnego?
Kończąc – bardzo interesujący blog.
Z poważaniem

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 23, 2012 o 21:10

Bardzo Panu dziękuję za opisanie tej historii. To świadectwo rozdźwięku między prawem i rzeczywistością. Przykre. Co do pytania o termin, to sprawdzę i postaram się jak najszybciej udzielić odpowiedzi.

Odpowiedz

Anna Styczeń 10, 2014 o 11:47

Witam.Czy ma juz Pani onformację a propos terminu ,jaki jaki ma sąd na przesłanie orzeczenie do właściwego USC?
Z góry dziękuję
Anna Krakowiak

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 13, 2014 o 22:48

Szczerze mówiąc – nie sprawdzałam jeszcze tego. Jak tylko się dowiem – napiszę.

Odpowiedz

Justyna Grudzień 7, 2012 o 10:46

Witam, mam pytanie odnośnie uprawomocnienia wyroku. Czy jeżeli oboje- ja i mąż- zgadzamy sie co do każdej kwestii rozwodu i zależy nam na czasie, czy jest jakakolwiek możliwość przyspieszenia uprawomocnienia się wyroku? domniemam, że nie- nic na ten temat nie znalazłam, ale wolę zapytać eksperta. 20.12 mamy pierwsza sprawe rozwodowa, jestem prawie pewna, że rozwód zostanie osądzony właśnie na niej- jak już pisałam jesteśmy zgodni co do każdego punktu, poza tym jestem w ciąży z nowym partnerem z którym chce jak najszybciej wziąć ślub cywilny aby ominac proces zwiazany z domniemaniem ojcostwa, wychodzi, że jezeli wyrok zapadnie wlasnie na tej rozprawie to uprawomocni sie 10.01 a ja na 25.01 mam wyznaczony termin porodu, wiec boje sie ze nie zdazymy- Pani z USC zapewniła mnie ze w mojej sytuacji na ślub cywilny czekam 1 dzien. Dziekuje z góry za odpowiedź.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 7, 2012 o 11:04

Niestety nie ma sposobu na przyspieszenie uprawomocnienia się wyroku. Trzeba odczekać 21 dni. Nic się na to nie da poradzić. Co do sytuacji prawnej Pani oczekiwanego dziecka, zachęcam do przeczytania tego wpisu.

Odpowiedz

Justyna Grudzień 7, 2012 o 12:37

no własnie wiem już na ten temat “wszystko”, po prostu myslałam, że jest jakikolwiek sposób na przyspieszenie uprawomocnienia się wyroku- bo w naszej sytuacji jest pewnosc ze nikt nie będzie sie starał ani o apelacje ani o pisemna decyzje sadu skoro oboje chcemy sie rozwiesc bez orzekania o winie. no nic.. dziekuje za odpowiedz

Odpowiedz

Anna Czerwiec 18, 2013 o 19:58

Witam.
Mam kilka pytań.
29.04.2013 zapadł wyrok w sprawie o rozwód – rozwód z winy obojga stron
06.05.2013 były (?)mąż złożył wniosek o uzasadnienie wyroku
24.05.2013 uzasadnienie zostało doręczone
17.06.2013 na ten dzień do Sądu nie dotarł żaden środek odwoławczy
Czy muszę składać jakiś wniosek o uprawomocnienie wyroku, czy zostanie uprawomocniony z urzędu?
No i kiedy ten wyrok będzie prawomocny, bo rozmawiając 17.06 z Panią w sekretariacie udzieliła mi informacji, że jeszcze prawomocny nie jest, a przecież termin na wniesienie apelacji już minął i nawet jakby apelacja była wysłana pocztą to poczta nie trzyma listów poleconych przez 10 dni.
Będę wdzięczna za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 20, 2013 o 23:04

Odpowiem Pani wpisem na blogu.

Odpowiedz

aneta Czerwiec 26, 2013 o 14:49

Wyrok został orzeczony z winy obu stron jesli maz bedzie chcial go zaskarzyc i udowodnic wylacznie moja wine i odnosnie pobytu naloletniego dziecka czy w tym wypadku ponowne zawarcie zwiazku maluzenskiego jest mozliwe

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 28, 2013 o 22:26

Zaskarżyć można tylko nieprawomocny wyrok, a póki wyrok jest nieprawomocny – nie uda się zawrzeć związku małzeńskiego.

Odpowiedz

Dorota Luty 15, 2014 o 19:14

Witam Pani Agnieszko! mam pytanie: czy po uprawomocnieniu się wyroku sąd przesyła wyrok do właściwego dla mnie usc?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 15, 2014 o 21:35

Tak, sąd sam przesyła wyrok do USC. Jeśi jednak komuś zależy na czasie, to może się okazać, że samemu doniesie się szybciej (ale uczciwie przyznam, nie mam pewności).

Odpowiedz

Dorota Luty 17, 2014 o 11:42

bardzo Pani dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz

Iwona Kwiecień 7, 2014 o 14:12

Witam. Mam pytanie. 7marca narzeczony dostał rozwód, po rozprawie z góry zapłacił za odpis i poprosił o przesłanie go pocztą. do dzisiaj nie dostaliśmy żadnych papierów. Jak długo musimy czekać na odpis, nie ukrywam że spieszy się nam z załatwianiem formalności po jego rozwodzie gdyż sami chcemy wziąć ślub.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Kwiecień 7, 2014 o 14:20

Nie jestem pewna, co znaczy sformułowanie “poprosił” (rozumiem, że chodzi o złożony wniosek o wydanie odpisu wyroku), ale… Wyrok musi się uprawomocnić (21 dni) i dopiero potem sąd stwierdza prawomocność wyroku (o ile nikt nie złożył wniosku o uzasadnienie, lub nie zaskarżył wyroku). To też trochę trwa. Potem sekretariat musi wysłać odpis wyroku. Nalepiej spytać w sekretariacie (można umówić się na odbiór osobisty – może być szybciej), co się dzieje z wnioskiem.

Odpowiedz

tomek Sierpień 26, 2014 o 12:54

składając wniosek o wydanie odpisu przed urpawomocnieniem się wyroku, czyli wcześniej niż 21 (w praktyce ok. 30 dni, gdyż sąd oczekuje na ewentualne apelacje wysłane pocztą nawet w 21 dniu po rozprawie) należy umieścić wpis, że wnioskuje się o wydanie odpisu z klauzulą prawomocności, po uprawomocnieniu się wyroku. w przypadku kiedy nie umieścimy takiego wpisu sprawa się wycisza.

Odpowiedz

Rafał Lipiec 30, 2014 o 01:55

Na podstawie jakiego przepisu sąd przesyła do USC odpis wyroku orzekającego rozwód?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Lipiec 30, 2014 o 22:00

Przyznam, że nie wiem. Jeżeli tylko się dowiem, uzupełnię informacje.

Odpowiedz

Katarzyna Skowrońska Lipiec 31, 2014 o 22:40

A ja pamiętam 🙂

Art. 26. [Obowiązki sądów i innych organów państwowych] 
Sądy i inne organy państwowe są obowiązane przekazywać urzędom stanu cywilnego odpisy prawomocnych orzeczeń, ostatecznych decyzji oraz innych dokumentów stanowiących podstawę wpisu do ksiąg stanu cywilnego.
(Prawo o aktach stanu cywilnego)

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 5, 2014 o 12:11

Bardzo dziękuję za pomoc :-). Dokładnie tak. Oczywiście chodzi o ustawę prawo o aktach stanu cywilnego.

Odpowiedz

Monika Luty 25, 2015 o 17:42

Witam, sprawe rozwodowa mam 7.04 b.r zakladajac ze zadna ze stron nie zlozy apelacji i po uplywie 21 dni wyrok stanie sie prawomoncy – jaki okres czasu trzeba czekac 1. Od rozwodu 2. Od uprawomocnienia sie wyroku do zawarcia nastepnego zwizwiazku malzenskiego? Cxy okres 21 dni to najkrotsza opcja uprawomocnienia wywyroku?
Z gory dziekuje za informacje.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 1, 2015 o 10:10

21 dni to minimum. A okres do zawarcia nowego związku małżeńskiego? Trzeba być stanu wolnego i tyle.

Odpowiedz

Mariusz Kwiecień 3, 2015 o 09:49

A ja nie rozumiem czemu ludziom tak spieszy się do kolejnego małżeństwa, skoro ledwo co uciekli od pierwszego 😉

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Kwiecień 3, 2015 o 22:59

Nie rozumiem, czego można tu nie rozumieć :-)?

Odpowiedz

Irka Czerwiec 11, 2015 o 18:44

Witam, czy po uprawomocnieniu się wyroku bez orzekania o winie jest jakiś okres czasu w ciągu którego można zwrócić się jeszcze do sadu o zmianę wyroku na orzeczenie o winie? Czy jest to tylko możliwie przy wniesieniu apelacji przed upływem 21 dni uprawomocniania wyroku?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 13, 2015 o 21:23

Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w nowym wpisie.

Odpowiedz

Asia Czerwiec 12, 2015 o 07:47

Witam mam pytanie. Mój narzeczony miał sprawę rozwodową 7 mają 2015 r. Na sprawie dostał rozwód bez orzekania o winie żadnej że stron. Jego była żona też tak wnioskowała. Chcemy wziąść jak najszybszy ślub cywilny , ponieważ on jest obcokrajowcem i z dniem rozwodu jego karta pobytu została zablokowana i według prawa ma okres 40 dni na opuszczenie polski. Mamy już wszystkie dokumenty do zawarcia związku małżeńskiego niestety kierownik Usc nie może nam jeszcze udzielić ślubu ze względu na to że stron wyrok nie został jeszcze wysłany przez sąd do Usc gdzie poprzednio brał ślub. Proszę o pomoc jest to dla mnie bardzo ważne czy możemy jakoś to przyśpieszyć że względu na nasza sytuację. Mamy 1 rocznego syna i nie mogę zostać sama z dzieckiem. Termin wstępnie wyznaczony na 17.07 15 przez kierownika USC

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 13, 2015 o 21:04

Rozumiem, że sprawa jest pilna, ale nie potrafię pomóc. Jedyne, co mogę doradzić to kontakt z sekretariatem sądu.

Odpowiedz

Alexandra Lipiec 10, 2015 o 17:34

Ja wlasnie dostalam powiadomienie o uznaniu rozwodu zagranicznego . Rozwod man od Dwuch lat jednak uznali mi go 6.07.2015. Także muszę czekać 21 dni aby był prawomocny .?

Odpowiedz

Róża Listopad 14, 2015 o 21:54

Planuję ślub z moim wieloletnim partnerem .Jestem po rozwodzie 5 lat.Mieszkam w innej miejscowości .Moje pytanie ,ponieważ nie mam odpisu o rozwodzie , jak mam postąpić i gdzie ewentualnie napisać o przysłanie mi go. I czy nie jest tak że USC w mojej miejscowości w której chce wziąć ślub , sam kontaktuje się z USC o potwierdzenie rozwodu? Nie wiem w tej materii nic , proszę o podpowiedź .Rozwód miałam w Sadzie Okręgowym w Krakowie , a ślub brałam w Zakopanem. Daleko od teraźniejszego zamieszkania.Dziękuje serdecznie.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 15, 2015 o 09:53

Akt małżeństwa znajduje się w tym USC, gdzie brało się ślub. Prawdę mówiąc nie wiem (ale wątpię), żeby było możliwe odebranie dokumentu z dowolnego USC w Polsce. Na pewno można się zwrócić z wnioskiem listownie do odpowiedniego USC (należy pamiętać o opłacie). Akt małzeństwa prześlą pocztą.

Odpowiedz

Slawomir Marzec 16, 2016 o 08:38

Witam mam pytanie po jakim czasie po rozwodzie mozna kupić nieruchomość. .Kupiłem działkę budowlaną dwa tygodnie po rozwodzie.Minęło już pół roku, moja była żona nie wnosila o o odwołanie , dodam tylko że rozwód był bez orzekania o winie i przed dwa miesiece wcześniej sprzedalismy dom którym podzieliliśmy po 50% .Czy moja była żona może domagać się kiedyś jakikolwiek pieniędzy?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 19, 2016 o 21:08

Nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach. Nie da się zresztą odpowiedzieć na to pytanie abstrakcyjnie. Oczywiśćie mogłabym odpowiedzieć, że na drugi dzień, ale nie o to Panu chodzi. Polecam wizytę u prawnika.

Odpowiedz

Kamila Marzec 21, 2016 o 17:14

Witam. W maju 2014 r miałam rozwód. Do tej pory nie wystąpiłam do sądu z wnioskiem o uprawomocnienie wyroku,ponieważ nie był mi potrzebny.Oboje z obecnym Partnerem mieszkamy poza granicami Polski,a chcielibyśmy wziąć ślub cywilny. Moje pytanie brzmi-Jak długo czeka się na ten dokument i co dalej?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 22, 2016 o 15:45

Wyrok uprawomacnia się sam, bez wniosku. Trudno mi natomiast odpowiedzieć, jak długo czeka się na odpis wyroku – to zależy od sądu. Może Pani natomiast odebrać akt małżeństwa (i tak będzie Pani potrzebny do nowego związku małżeńskiego), a tam już będzie adnotacja o rozwodzie.

Odpowiedz

ola Czerwiec 11, 2016 o 11:50

Witam serdecznie, chciałam zapytać jak wygląda sytuacja gdy wyrok uprawomocnił się w II instancji, tj. w Sądzie Apelacyjnym? Czy akta sprawy pozostają w tym sądzie, gdzie sprawa się zakończyła, czy też wracają do sądu I instancji, gdzie można odebrać prawomocny wyrok w takiej sytuacji i który sąd w takim wypadku przesyła informację do USC?

Odpowiedz

kazimiera Październik 5, 2016 o 14:11

Jestesmy trzy lata po rozwodzie ,ale postanowilismy pobrać sie ponownie czy nasz drugi slub wymzuje z naszej przeszłosci niefortunny rozwód?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 8, 2016 o 15:37

Wymazać rozwodu się nie da, ale będą Państwo mieli sporządzony nowy akt małżeństwa i tam nie będzie żadnej wzmianki na temat wcześniejszego rozwodu. A przy okazji – serdecznie gratuluję!

Odpowiedz

Mira Luty 7, 2017 o 22:10

Witam, jak dlugo wazny jest wyrok rozwodowy? I czy kiedykolwiek traci waznosc? Pytam, poniewaz zamierzam ponownie wyjsc za maz, po 16 latach, mieszkam za granica, a slub ma odbyc sie w Polsce, chce miec pewnosc, czy moj wyrok rozwodowy sprzed 16 lat przedstawiony w USC przy bukowaniu daty slubu, bedzie honorowany.

P.S. bardzo interesujacy blog, pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 8, 2017 o 16:43

Nie wiem, czy dobrze rozumiem pytanie, ale wyrok jest ważny, można powiedzieć, na wieki wieków amen. Póki nie zostanie – w wyjątkowych sytuacjach – zmieniony. Natomiast jeżeli pyta Pani o odpis aktu małżeństwa sprzed 16 lat to obawiam się, że zażądają świeżego.

Odpowiedz

Kasia Maj 17, 2017 o 14:45

Pytanie.
Jestem tu po raz pierwszy. Za dwa tygodnie odbywa się sprawa rozwodowa bez orzekania o winie. Jesteśmy w tej sprawie zgodni. Nie jesteśmy razem już od 4 lat . Ja jestem w nowym związku od 1,5 roku interaktywna kiedy spodziewam się dziecka z nowym partnerem złożyłam papiery rozwodowe. Jak to wygląda by moje nienarodzone jeszcze dziecko mogło przy przyjściu na świat dostać nazwisko swojego ojca . Czyvtrzeba czekać 300 dni od sprawy rozwodowej ???czy mogę poprostu wrócić do nazwiska panienskiego i dziecko przejmie przez ten czas monety nazwisko panieńskie. ?? Bardzo proszę o radę

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 21, 2017 o 20:48

Niestety nie udzielam tutaj porad w indywidualnych sprawach.

Odpowiedz

Iza Kwiecień 9, 2018 o 15:39

Może głupie pytanie ale..mam ślub kościelny i cywilny razem, chcę wziąć rozwód, cywilny bo kościelny nie tak łatwo, czy po rozwodzie mogę wziąć ponownie ślub cywilny z nowym partnerem? Czy kościelny wszystko blokuje?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Kwiecień 9, 2018 o 18:43

Nie ma głupich pytań. Kościelny to kościelny, cywilny to cywilny. Jednym słowem brak unieważnienia ślubu kościelnego uniemożliwia zawarcie związku sakramentalnego, ale nie – cywilnego.

Odpowiedz

Iza Kwiecień 11, 2018 o 13:29

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam

Odpowiedz

Renata Maj 19, 2018 o 15:42

Dwa dni temu odbyła się moja sprawa rozwodowa bez orzekania o winie bardzo szybko poszło ponieważ oboje byliśmy zgodni. Żadnej apelacji nie będzie wiec moje pytanie czy podczas czekania na uprawomocnienie się wyroku mogę złożyć wniosek o ponowne zawarcie związku małrzeńskiego dodam iż mój narzeczony jest obcokrajowcem co wiąże się z dłuższym czasem na złożenie odpowiednich dokumentów.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Maj 20, 2018 o 14:44

Nie będę udawała, że się na tym znam. Siłą rzeczy nie biorę udziału w procesie zawierania związku małżeńskiego. Podejrzewam, że można zacząć załatwiać formalności, ale najlepiej dowiedzieć się “u źródłą” tj. w USC.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: