1
Gru

NOWY PARTNER PRZED ROZWODEM

Pani Justyna zapytała, a Pani Marta przypomniała mi (nie zawsze daję radę odpowiedzieć od razu) o pytaniu:

„mam pytanie dotyczące związku z nowym partnerem w czasie trwania rozwodu. Jak to właściwie wygląda? Czy związanie się z kimś rok po tym jak wyprowadziłam się ze wspólnego mieszkania […] może mieć wpływ na orzeczenie mojej winy? Mąż na ostatniej rozprawie wniósł o moją winę właśnie z tego powodu, iż jestem w związku z innym mężczyzną. Czy nie ma to znaczenia, że to najpierw mój mąż doprowadził do rozpadu pożycia a mój związek zaczął się dużo później […].

Taka sytuacja wcale nie jest rzadka. Najpierw rozpad małżeństwa, potem nowy związek. Często ten nowy związek jest wykorzystywany, jako argument przemawiający za winą w trakcie procesu. Czy ten nowy związek rzeczywiście ma znaczenie dla orzekania o winie? Jak zwykle odpowiedź nie jest prosta.

Z jednej strony winę za rozkład pożycia małżeńskiego można przypisać za okres sprzed tego rozkładu (to jest jak najbardziej logiczny wniosek, który jest poparty przez orzecznictwo Sądu Najwyższego). Z drugiej strony, w praktyce sprowadza się wszystko do postępowania dowodowego w trakcie sprawy rozwodowej. Zwykle wygląda to tak, że osoba w nowym związku twierdzi, że znajomość rozpoczęła się po rozpadzie małżeństwa. Drugi małżonek natomiast twierdzi, że małżeństwo rozpadło się właśnie przez tą nową osobę – nowego partnera.

Komu sąd da wiarę? Pytanie za sto punktów.

Dlatego osobom w takiej sytuacji radziłabym nie afiszować się z nowym związkiem. A jeżeli już kandydat na byłego męża/byłą żonę wie o nowym związku i próbuje ten fakt wykorzystać przed sądem, to trzeba się aktywnie zająć swoją obroną, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy prawnika. Konsekwencje orzekania o winie będą się ciągnęły przez całe życie.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

człowiek mucha 4 grudnia, 2012 o 10:25

w dzisiejszej Rz jest o artykuł o Pani blogu – pogratulował!

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 4 grudnia, 2012 o 13:21

Bardzo dziękuję 🙂

Odpowiedz

Mariusz Poślednik 6 grudnia, 2012 o 17:23

Mam znajomą która poprosiła mnie o pomoc przy rozwodzie. Ona na dodatek jest w ciąży z tym nowym partnerem. I trzeba również wnosić o zaprzeczenie ojcostwa. W ogóle to zagmatwana trochę ta sprawa, więc nie będę jej tu rozwlekał … zaś w kwestii wpisu na blogu, to tak właśnie bywa i nie należy się afiszować z nowym partnerem – w jej przypadku to nie jest jednak możliwe ….

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 6 grudnia, 2012 o 18:01

Ma Pan rację, że czasem są sytuacje, gdy po prostu nie da się ukryć nowego związku. Różnie się to życie układa.

Odpowiedz

sabina 10 lutego, 2013 o 13:02

Witam. No to faktycznie niektorzy lubia utrudniac zycie… ciesze sie ze u nas bylo zupelnie na odwrot… Byla mojego narzeczonego co prawda byla sama winna rozpadu zwiazku bo miala romans i caly czas jest z tym gosciem, ale ich zwiazek od dluzszego czasu byl tylko na papierze tylko przez dziecko. My zaczelismy sie spotykac prawie 2 miesiace po tym jak sie od niej wyprowadzil. Sam jest jej nawet wdzieczny że tak zrobila bo chociaz sie juz nie meczy, ale robil to dla dziecka zeby mial w miare normalny dom – bo wiadomo ze dziecko zawsze wyczuje ze cos jest nie tak. Rozwod byl bez orzekania o winie, kazde z nich od dluzszego czasu jest w nowym zwiazku. Co wiecej i sąd i kuratorka stwierdzili ze pierwszy raz widzi żeby byli partnerzy tak sie dogadywali i że widac iż obojgu zalezy na tym zeby rozstanie nie odbilo sie na dziecku. Co wiecej oboje tam jezdzimy kiedy chcemy i nawet ja sie z nia dogaduje.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 10 lutego, 2013 o 20:33

Szczerze wszystkim Państwu gratuluję. A dziecko podziękuje w przyszłości.

Odpowiedz

Natalia 23 października, 2013 o 21:49

witam 🙂 mam też ten sam problem ,mąż odszedł 15 grudnia 2012 r. W maju złożylam pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie męża ,ponieważ jego liczne awantury po alkoholu oraz Hazard do tego doprowadziły … ale w między czasie poznałam kogoś czy mam się ukrywać ? mam 2 letniego synka ,jego ojciec się nim nie interesuję ,alimentów nie płaci a mój nowy partner traktuję małego jak swojego i dba o nas co robić ? pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 25 października, 2013 o 22:15

Nie udzielam porad na blogu zwłaszcza, że ta ilość informacji mogłąby wygenerować nieodpowiednią do sytuacji odpowiedź z mojej strony. Wizyta u prawnika i rozmowa o swoim problemie naprawdę “nie boli”, a ma się pewność, że informacje uzyskane od prawnika są “szyte na miarę”.

Odpowiedz

Iza 8 grudnia, 2016 o 17:25

Jak wygląda i jak ma brzmieć pozew rozwodowy kiedy kobieta w trakcie trwałego rozkładu związku małżeńskiego zamieszkiwała z innym partnerem i z tamtego związku urodziło się dziecko? Jak krok po kroku uzyskać rozwód?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 11 grudnia, 2016 o 11:42

Bardzo dobrze, że Pani pyta. Problem w tym, że nie da się w ogóle takiej porady udzielić przez internet. Naprawdę rozmowa z adwokatem może dużo wyjaśnić i przede wszystkim dopasować poradę do Pani konkretnej sytuacji.

Odpowiedz

Anna 11 maja, 2017 o 15:47

Witam
Czy może mi Pani podać “konsekwencje orzeczenia o winie”? Wniosłam pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie męża, zastanawiam się jakie konsekwencje dla niego to będzie pociągało…
Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ nigdzie nie mogę odnaleźć takiej informacji…
Mail: aniol20041@wp.pl

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna 13 maja, 2017 o 11:12

Bardzo dziękuję za komentarz. Postaram się to wyjaśnić w osobnym wpisie (mam nadzieję, że uda mi się go umieścić w miarę szybko).

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: