15
Gru

PEŁNOMOCNIK W ROZWODZIE

Dzisiaj rano otrzymałam e-maila z pytaniem od p. Doroty:

„czy może pełnomocnik (adwokat) wystąpić w sądzie bez moje obecności? Zgadzam się na rozwód bez orzekania o winie, pozew złożył mój mąż.”

Odpowiem w tym miejscu, bo pewnie więcej osób będzie zainteresowanych odpowiedzią.

Generalnie adwokat zastępuje we wszystkim swojego klienta: pisze pisma, odbiera korespondencję, wykonuje zalecenia sądu, uczestniczy w rozprawie, rozmawia z sędzią, reprezentuje i wspiera klienta w sądzie i poza sądem. Mogłabym tak jeszcze wymieniać, ale jest jeden istotny wyjątek, który nieco psuje ten sielski obraz. Adwokat nie może zastąpić strony podczas przesłuchania.

Istnieje pewna furtka, ale wyłącznie w wyjątkowych przypadkach. Jak to kodeks pięknie określa, gdy „z przyczyn faktycznych” przesłuchanie jednej strony jest niemożliwe sąd może pominąć te zeznania. Od razu trzeba powiedzieć, że sądy niechętnie rezygnują z przesłuchania stron(y), ale możliwość taka istnieje. Jakie to przyczyny faktyczne? Np. choroba uniemożliwiająca stawiennictwo przed sądem – nie jednorazowo, ale w ogóle. Zamieszkiwanie za granicą i niemożność stawienia strony w konsulacie. Właściwie nie ma potrzeby wymieniać tu przykładów. I tak trzeba obiektywnie ocenić swoją sytuację, czy stawiennictwo w sądzie jest możliwe, czy też nie, a decyzja ostatecznie i tak będzie należała do sądu.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna - Temida Jest Kobietą Grudzień 21, 2012 o 21:55

Generalnie to każdy pełnomocnik (nie tylko adwokat i radca prawny – czyli pełnomocnicy profesjonalni) zastępuje Klienta w postępowaniu przed sądem (oczywiście za wyjątkiem zeznań).

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 21, 2012 o 22:30

Słuszna uwaga :-). Jakoś się tak ufiksowałam na profesjonalnych pełnomocnikach.

Odpowiedz

Frank Październik 19, 2017 o 15:16

Hallo danke für den tollen Artikel.
Eine Scheidung ist etwas schreckliches. Ganz besonders wenn man Kinder hat.
Mein Bruder ist gerade in einer Scheidung und hat auch einen Scheidungsanwalt.
Es kommt immer zum Rosenkrieg.
VG Frank

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: