15
wrz

KTO PIERWSZY – TEN LEPSZY

Pisałam już kiedyś o tym, czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew (wpis można przeczytać tu). Muszę zrobić przypis do poprzedniego wpisu, bo jest jedna sytuacja, gdy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew.

Jeżeli jesteś w związku małżeńskim z obcokrajowcem, to (zakładając, że jurysdykcję, czyli uprawnienie do rozpoznania sprawy, ma i sąd polski i sąd zagraniczny) data złożenia pozwu ma znaczenie.

Wynika to z rozporządzenia europejskiego nr 2201/2003. Jeżeli sprawy rozwodowe są wszczęte przed różnymi sądami, to sąd, do którego wniesiono pozew później zawiesza postępowanie i czeka na ustalenie jurysdykcji przez sąd, przed który wniesiono pozew wcześniej. Następnie sprawa toczy się przed sądem, który ustalił swą jurysdykcję. Muszę podkreślić, że decyduje data wniesienia pozwu, a nie np. doręczenia odpisu pozwu drugiej stronie.

Jeżeli zależy Ci, żeby sprawa toczyła się w Polsce, a istnieje ryzyko, że małżonek będzie składał pozew u siebie w kraju, to lepiej się pospieszyć.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Helpin 26 września, 2015 o 17:30

  W życiu bym nie pomyślała, że tak właśnie jest. I tak na prawdę małżonek cudzoziemiec kiedy wpadnie na pomysł rozwodu może nas ładnie urządzić. Miejmy nadzieje, jednak że takich spraw będzie jak najmniej.

  Odpowiedz

  Kamila 13 marca, 2020 o 15:47

  Tak powinno być, ale w praktyce nie koniecznie. Nawet jeżeli złożyć pozew za granicą kilka miesięcy wcześniej, sąd nie ma obowiązku żeby zawiesić sprawę. I będą dwie rozprawy toczyć się jednocześnie

  Odpowiedz

  Sylwia 6 lipca, 2023 o 10:25

  Mój mąż złożył pozew o rozwód w Pl o niczym nie wiedzislam. Zaznaczę, że maz mieszka w Niemczech a ja w Uk. Ja również złożyłam pozew w Uk. Mąż w kwietniu miał wszystko emailem i poczta wyslane. Wniosek który miał do sądu wypełnić, ale tego nie zrobił. Wysłałam kolejny wniosek do sądu w Uk w którym musialam przedstawić dowody o to, że maz wszystko ode mnie otrzymal. Teraz czekam na decyzję sędziego w sprawie rozwodu. W Polsce odniosłam się do pozwu rozwodowego mojego męża, napisalam odp do Sądu. Poinformowałam również Sąd Polski o sprawie rozwodowej w Uk.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 13 lipca, 2023 o 11:27

  Jeżeli Pani zechce, proszę podzielić się doświadczeniami, jak się sprawa potoczyła

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: