15
Wrz

KTO PIERWSZY – TEN LEPSZY

Pisałam już kiedyś o tym, czy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew (wpis można przeczytać tu). Muszę zrobić przypis do poprzedniego wpisu, bo jest jedna sytuacja, gdy ma znaczenie, kto pierwszy złoży pozew.

Jeżeli jesteś w związku małżeńskim z obcokrajowcem, to (zakładając, że jurysdykcję, czyli uprawnienie do rozpoznania sprawy, ma i sąd polski i sąd zagraniczny) data złożenia pozwu ma znaczenie.

Wynika to z rozporządzenia europejskiego nr 2201/2003. Jeżeli sprawy rozwodowe są wszczęte przed różnymi sądami, to sąd, do którego wniesiono pozew później zawiesza postępowanie i czeka na ustalenie jurysdykcji przez sąd, przed który wniesiono pozew wcześniej. Następnie sprawa toczy się przed sądem, który ustalił swą jurysdykcję. Muszę podkreślić, że decyduje data wniesienia pozwu, a nie np. doręczenia odpisu pozwu drugiej stronie.

Jeżeli zależy Ci, żeby sprawa toczyła się w Polsce, a istnieje ryzyko, że małżonek będzie składał pozew u siebie w kraju, to lepiej się pospieszyć.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Helpin 26 września, 2015 o 17:30

W życiu bym nie pomyślała, że tak właśnie jest. I tak na prawdę małżonek cudzoziemiec kiedy wpadnie na pomysł rozwodu może nas ładnie urządzić. Miejmy nadzieje, jednak że takich spraw będzie jak najmniej.

Odpowiedz

Kamila 13 marca, 2020 o 15:47

Tak powinno być, ale w praktyce nie koniecznie. Nawet jeżeli złożyć pozew za granicą kilka miesięcy wcześniej, sąd nie ma obowiązku żeby zawiesić sprawę. I będą dwie rozprawy toczyć się jednocześnie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: