13
Cze

CZY MOŻNA ZASKARŻYĆ PRAWOMOCNY WYROK ROZWODOWY?

Czasem jest tak, że pytanie zadane w komentarzu trafi „w punkt” i nowy wpis jest prawie, jak na zawołanie. Tak się stało w przypadku tego komentarza:

Witam, czy po uprawomocnieniu się wyroku bez orzekania o winie jest jakiś okres czasu w ciągu którego można zwrócić się jeszcze do sądu o zmianę wyroku na orzeczenie o winie? Czy jest to tylko możliwie przy wniesieniu apelacji przed upływem 21 dni uprawomocniania wyroku?

Właśnie ostatnio prowadziłam sprawę, w której można było rozważyć „zaskarżenie” prawomocnego wyroku. Tak naprawdę, technicznie rzecz ujmując, nie jest to zaskarżenie wyroku rozwodowego, ale całkiem nowa sprawa – o wznowienie postępowania – w trakcie którego sąd decyduje, czy powinien wznowić postępowanie, czyli wrócić do zakończonego postępowania rozwodowego, czy też nie.

Kiedy można złożyć skargę o wznowienie postępowania rozwodowego? Nie napiszę o wszystkich przesłankach pozwalających na wznowienie postępowania (nie jest to sprawa prosta, więc nie ma potrzeby komplikować wpisu technicznymi terminami), a jedynie o tych, które pewnie się najczęściej zdarzają. Można wznowić postępowanie między innymi wtedy, gdy wyrok został:

  • wydany na podstawie podrobionego dokumentu,
  • uzyskany za pomocą przestępstwa

Pierwszy z brzegu przykład z życia wzięty? Mąż zeznał w sądzie (po odebraniu przyrzeczenia), że nie ma dzieci, a już po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego żona dowiaduje się, że potomek jest już na świecie od dobrych kilku miesięcy (żył oczywiście w dacie zeznań męża). Żona nic nie wiedziała o zdradzie małżeńskiej, bo gdyby wiedziała – nigdy nie zgodziłaby się na rozwód bez orzekania o winie.

W takiej sytuacji można rozważyć złożenie skargi o wznowienie postępowania. Należy pamiętać o terminach, które ograniczają możliwość złożenia skargi – 3 miesiące od daty dowiedzenia się o podstawie skargi (czyli, dlaczego sąd powinien wrócić do zakończonej sprawy), ale zasadniczo (jak zwykle są tu wyjątki) nie później niż 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

Czy to już wszystko, jeżeli chodzi o podstawowe informacje o wznowieniu postępowania rozwodowego? Jest jeszcze jeden mały „haczyk” – nie można wznowić postępowania rozwodowego, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam Czerwiec 17, 2015 o 11:58

Witam, Pytanie nie odnoszące się do tytułu postu, czy można w sprawie rozwodowej ponownie przesłuchać zeznającego już wcześniej świadka z uzasadnieniem powołania już tylko na potwierdzenie jakiegoś wydarzenia, które “umknęło” podczas zeznań a jest dość istotne dla sprawy. Pozdrawiam, Adam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 17, 2015 o 21:26

Teoretycznie przesłuchać ponownie zawsze można, trzeba tylko do tego przekonać sędziego, a to nie jest łatwe.

Odpowiedz

rafal Czerwiec 19, 2015 o 22:26

witam!mam problem moj rozwod przejela siostra kochanka mojej zony ktora jest sedzią ,nie pozwolila mi udowodnic romansu oraz odrzucila wszystkich swiadkow ,nie pozwolila mi wezwac do sadu zony jej brata na swiadka ,oraz odrzucila apelacje ,czy moge wznowic postepowanie na to ze byla wylaczona ustawowo ze skladu sedziowskiego i bezprawnie poprowadzila ta sprawe?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 22, 2015 o 23:30

Nie udzielam porad na blogu, przykro mi.

Odpowiedz

Iza Lipiec 6, 2015 o 21:41

Witam! W podanym przez Panią przypadku rozwód został orzeczony bez orzekania o winie i małżonka może wznowić postępowanie by orzec winę męża. Jeśli jednak pierwotnie wina byłaby obopólnie zasądzona, to sąd w ogóle rozpatrywał by taki przypadek? Czy w ogóle miałoby coś takiego sens? Bo wina małżonki przecież by się nie zmieniła? Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 14:46

Dobre pytanie i odpowiedź pewnie by brzmiała – nie. Ale nie oznacza to, że – co do zasady – nie można żądać wznowienia postępowania, jeżeli jest orzeczona wina obu stron. Natomiast w konkretnie opisanej przeze mnie historii nie miałoby to racji bytu.

Odpowiedz

Michał Lipiec 8, 2015 o 16:01

No, no 🙂 Nie spodziewałem się, ze jeszcze kiedys trafie w polskim internecie na kogoś tak inteligentnego oraz utalentowanego w kwestii pisania 🙂 Naprawde gromkie brawa dla Ciebie, fajnie tez, ze prowadzisz tego bloga, dzieki czemu dzielisz się czescia swojego talentu z innymi 🙂 Mam nadzieje, ze Twoj blog stanie się o wiele bardziej znany niedlugo 🙂

Odpowiedz

Jacek Lipiec 9, 2015 o 10:20

Bardzo fajny blog ! Mnóstwo przydatnych informacji 🙂 Jednocześnie chciałbym podpytać czy zmieniło się coś w kwestii, o której pisała Pani w artykule “WSPÓLNE MIESZKANIE PO ROZWODZIE”, a mianowicie – “Nie jest jednak możliwa w trakcie rozwodu – przynajmniej w świetle dotychczasowego orzecznictwa Sądu Najwyższego – eksmisja małżonka, któremu przysługuje wyłączne prawo do mieszkania np. w sytuacji, gdy małżonek, który znęca się nad współmałżonkiem jest jedynym właścicielem lub najemcą mieszkania, a eksmisji żąda osoba zajmująca mieszkanie jedynie z tytułu małżeństwa”. Niestety jestem w takiej sytuacji, czyli moja działka, mój dom, rozwód zaocznie (byłem za granicą) a tu eksmisja z mojego własnego domu… taka miłą niespodzianka po powrocie do kraju 🙂 serdecznie pozdrawiam !

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 16, 2015 o 14:43

Nie potrafię się ustosunkować do opisanej przez Pana historii. Nic się nie zmieniło, ale proszę się skonsultować z prawnikiem, co się stało i na jakiej podstawie orzeczono eksmisję.

Odpowiedz

krystyna Grudzień 19, 2015 o 07:35

rozwody

Odpowiedz

Kamil Wrzesień 17, 2016 o 08:25

Dzień Dobry
Mam pytanie odnośnie rozwodów , jestem właśnie po rozwodzie który był 1 grudnia wziąłem bez orzekania o winie . I tu zrobiłem błąd i ostrzegam innych , jeśli ktoś zrobił wam krzywdę zdradził są dowody i łatwo udowodnić róbcie to ja niestety nie zrobiłem . Byłem po rocznej depresji spowodowanej tragedią jaką było zdrada mojej ex zony i że musiałem zostawić córkę z moją ex żoną . Niestety pracuje w trybie zmianowym tzn dyżury dzienne i nocne . Ex żona zdradziła z ex kolegą który zostawił dla niej 3 dzieci jego ex żona też wzięła bez orzekania o winie . Na sprawie poszedłem na każdą ugodę alimenty itd nie chciałem brać z orzeczeniem o winie bo ex żona zapewniała mnie że ze wszystkim będziemy się dogadywać i tak było ja płaciłem połowę jej kredytu z alimentów a resztę wpłacałem jej na konto . Tak się porozumieliśmy , zresztą ja ugodowy człowiek . Od czerwca niestety jakiś pech mnie dopadł , mniej dyżurów awaria auta spowodowała że moja płynność finansowa uległa znacznej zmianie. Oznajmiłem jej że za lipiec wpłacę pieniądze we wrześniu jak tylko wyjdę na prostą . Za sierpień powiedziałem że nie będę płacił jej i jemu alimentów by szli na imprezy tym bardziej że córka jest od konca lipca do września u mnie . No i przyszedł wrzesień parę dni temu napisałem ex że czekam właśnie na pieniądze bo dodatkowo z pracy dostanę z funduszu mieszkaniowego więc się rozliczę . Ku mojemu ździwieniu na koncie -1941 okazało się że komornik naliczył za 3 miesiące 2300 zł . W tej chwili załamany jestem gdyż nie dość że płaciłem zawsze nawet zaraz po jej zdradzie nie robiłem problemów dodatkowo kupowałem artykuły takie jak ciuchy gdyż matka nie kupowała jej . Ostatnio nawet zmieniłem meble u niej w mieszkaniu oczywiście w pokoju córeczki gdyż bardzo marzyła o nich . Naprawdę daję wszystko jej zostałem nawet specjalnie w ich miejscowości by być blisko córki . Nie mam czasu na układanie swojego życia gdyż dużo pracuję a wolną chwilę spędzam z córką . Mam pytanie czy mogę zmienić by rozwód był z orzeczeniem o winie ?? W tej chwili nie wiem co robić boję się że ta kobieta tracąc pracę poda mnie o alimenty a zapewniała wcześniej ze nie będzie tego robić . Tak samo umawiałem się z alimentami i się dogadaliśmy że z części alimentów będę spałacał jej polowę kredytu . Dlatego tak zrobiłem bo kredyt jest pod hipotekę domu moich rodziców a jej nie ufam że będzie płaciła . Ale najważniejsze dla mnie odpowiedź jaką bym chciał uzyskać to czy istnieje możliwość zamiany wyroku sądowego na z orzeczeniem o winie ??

Dziękuję i pozdrawiam . A i jeśli mogę doradzić innym , nie róbcie bez orzekania o winie im oni was skrzywdzili i w przyszłości znowu to zrobią ja własnie to mam teraz :/

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 20, 2016 o 15:26

Jak zwykle w takich przypadkach napiszę, że nie udzialam na blogu porad w indywidualnych sprawach. Co do historii, którą Pan napisał, to sytuacja, gdy rodzic wszczynają egzekucję przeciwko rodzicowi po ustnych uzgodnieniach nie jest rzadka. Rada? Wszystko na piśmie…

Odpowiedz

Anna Grudzień 12, 2016 o 18:35

A co w sytuacji gdy winną rozpadu małżeństwa została osoba która w tym czasie leczyła się z powodów psychicznych do których tak naprawdę doprowadził małżonek. Podczas rozwodu sprawa ta nie wypłynęła na wierzch z powodu niewiedzy. Było to kilkanaście lat temu. A teraz osoba ta musi płaci alimenty byłemu małżonkowi. Może coś w takiej sprawie da się zrobić.
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 13, 2016 o 16:37

Nie komentuję tutaj indywidualnych spraw. Trzeba się skonsultować z adwokatem “na żywo?.

Odpowiedz

Rico Styczeń 4, 2017 o 13:46

Szacunek. Moje pytanie brzmi czy mozna zmienic orzeczenie o winie po uprawomocnieniu wyroku rozwodowego..Wyrok został wydany bez orzekania o winie z braku argumentów z jednej strony,okazuje sie iz jedna strona nie wykazała iz jest w ciazy pozamałzeńskiej,gdzie kwalifikowało by do uznania rozwodu z jej winy. Prosze o odpowiedz.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Styczeń 7, 2017 o 23:40

Poza sposobem wskazanym we wpisie nie da się inaczej zmienić orzeczenia.

Odpowiedz

Wikixxx Październik 5, 2017 o 22:23

Witam
Mam pytanie czy juz moj byly maz .(rozwód byl bez orzekania o winie) moze zaskazyc tzn zlozyc wniosek o wznowienie postepowania aby zrobic go z mojej winy bo go “zdradzilam”(w jego rozumieniu,poniewaz niesypialam z zekomym kochankiem ale on twierdzil i twierdzi nadal inaczej) w trakcie malzenstwa (o czym on wiedzial i byl ze mna nadal ).
To sa jakies przeslanki ktore moga byc jako argument do wznowienia postepowania?

Czy ma on jakiekolwiek szanse aby zmienic wyrok
I co może tym osiagnac?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 6, 2017 o 21:41

Odpowiem uczciwie – nie mam pojęcia. Nie znam sprawy, a nie da się odpowiedzieć abstrakcyjnie. Dodam, jak zwykle, że nie udzielam tutaj porad prawnych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: