20
lip

STRONA ZA GRANICĄ, PEŁNOMOCNIK W POLSCE

Jedna z czytelniczek bloga zadała mi bardzo interesujące pytanie. Odpowiadam wpisem, bo może to zainteresować szersze grono.

Witam, mieszkam z obecnym mężem w Anglii. Chciałabym się spytać, czy jak złożę pozew o rozwód, to czy na rozprawę sądowa mogę wyznaczyć pełnomocnika oraz czy on tez może. Z tego, co słyszałam to chyba osoba, która składa pozew musi się stawić na rozprawie?

Pełnomocnik zastępuje swojego mocodawcę. Nie może jednego – zeznawać za stronę (piszę o tym, bo spotkałam się z takim pytaniem). Faktycznie, co do zasady (nie będę tu wchodzić w szczegóły prawne), powód powinien się stawić na pierwszej rozprawie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby powoda zastąpił pełnomocnik. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby obie strony skorzystały z pomocy adwokata, czy radcy prawnego.

W przypadku stałego pobytu za granicą problemem może też być osobiste stawiennictwo na rozprawie. Wprawdzie w każdej sprawie rozwodowej sąd zarządza przesłuchanie obu stron, ale w wyjątkowych przypadkach może ograniczyć postępowanie do przesłuchania jednej strony. Kiedy jest to możliwe? Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego wtedy, gdy „z przyczyn natury faktycznej lub prawnej przesłuchać można, co do okoliczności spornych jedną tylko stronę”. Decyzja oczywiście należy do sądu. Nie ma co ukrywać, że pełnomocnikowi łatwiej przedstawić argumentację klienta i przede wszystkim ocenić sytuację, czy w ogóle istnieje szansa na zastosowanie podanego wyżej wyjątku.

Jeżeli nie ma możliwości pominięcia przesłuchania jednej ze stron, zawsze zostaje możliwość przesłuchanie w konsulacie (obywatela polskiego) lub w sądzie (cudzoziemca). To nieco spowalnia sam proces, ale czasem i tak jest to korzystniejsze niż pokonywanie setek kilometrów do sądu. Kalkulacja kosztów (ekonomicznych i czasowych) należy już do samego zainteresowanego.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

    poprawniej 6 października, 2014 o 21:21

    Coraz częściej można się spotkać z sytuacją, gdy strona nie przebywa w Polsce i istnieje potrzeba skorzystania z opisanych możliwości.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 trackback }

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: