30
lip

ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE KONTRA SEPARACJA BEZ ORZEKANIA O WINIE

Mam nadzieję, że tym wpisem zrobię przyjemność Klientowi, który podczas wizyty u mnie w kancelarii zapytał mnie, czy jego historia będzie natchnieniem do wpisu. No i jest :-).

Kiedy rozwód może zostać orzeczony bez orzekania o winie? Wtedy, gdy oboje małżonkowie zgodzą się na orzeczenie rozwodu bez winy. Kiedy separacja może zostać orzeczona bez orzekania o winie? Ano wtedy, gdy oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę.

Co, jeśli mąż chcę rozwodu bez orzekania o winie, a żona też nie chce ustalania winy, ale żąda separacji? Czy sąd może wydać wyrok bez orzekania o winie? Przecież żaden z małżonków nie chce publicznego „prania brudów”.

Niestety są to może podobnie brzmiące oświadczenia, ale „podobnie” robi dużą różnicę. Czym innym jest rozwód bez orzekania o winie, a czym innym separacja bez orzekania o winie. Inne są konsekwencje takich orzeczeń.

Jedyny prawidłowy wniosek jest niestety taki, że w takim przypadku sąd jest zobligowany do ustalania winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Alternatywą jest decyzja obojga małżonków albo o rozwodzie bez orzekania o winie, albo o separacji bez orzekania o winie. Oświadczenia małżonków muszą być jednakowe.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: