1
wrz

DETEKTYW W SPRAWIE ROZWODOWEJ

Detektyw…

Świat się zmienia. Parę lat temu nikomu się nie śniło, że można wynająć detektywa do śledzenia małżonka. Teraz? Raport detektywa to coraz częstszy element postępowania dowodowego. Ograniczeniem jest cena, ale zanim zdecydujesz się na wynajęcie „ogona” dla małżonka warto się zastanowić, czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Czy raport detektywa może pomóc w wygraniu sprawy?

Oczywiście może, ale … to zależy od kilku czynników.

Co tanio to drogo

Nie będę pisać o cenach wynajęcia detektywa, bo nie mam o tym zielonego pojęcia. Poza tym jestem przekonana (a przekonanie to buduję na rozmowach z Klientami), że każda firma detektywistyczna ma swój cennik. Cena to jednak nie jedyny czynnik jaki należy brać pod uwagę. Do dzisiaj pamiętam opowieść Klientki, która skorzystała z „taniego detektywa” (jej słowa) tyle, że jedynym efektem działań tego „specjalisty” było – zakładam, że niespocjalne – ostrzeżenie męża, że coś się dzieje. Pan „detektyw” mało dyskretnie wypytywał sąsiadów i ktoś życzliwie poinformował śledzonego, że coś jest nie tak. Efekt? Wprawdzie pani zapłaciła za detektywa nie tak dużo, ale i tak szkoda było każej złotówki biorąc pod uwagę efekty. Zanim się zdecydujesz na detektywa – zrób wywiad, czy jest to osoba/firma rzetelna i wykonuje zlecenie w sposób należyty.

Kiedy?

Przede wszystkim – jak zawsze – należy zadać sobie pytanie: co chcę osiągnąć? Najlepszy detektyw nie pomoże udowodnić zdrady, jeżeli od roku nie mieszkacie razem. Co z tego, że mąż/żona jest z tą osobą, przez którą rozpadło się Twoje małżeństwo? Obserwacja małżonka rok po tym fakcie nic nie da. Poza tym, że będzie raport o tym, że teraz żyje z tą osobą. Chyba, że detektyw jest w stanie dotrzeć do dowodów na zdradę z czasu trwania pożycia małżeńskiego. Jeżeli po prostu wynajmiesz detektywa sam(a) nie wiedząc dokładnie, co chcesz osiągnąć – efekt może być marny. Najlepszy na świecie detektyw zbierze dane, które w postępowaniu rozwodowym do niczego się nie przydadzą. Pomogą jak umarłemu kadzidło.

Czy warto?

Odpowiem moim ulubionym zdaniem: to zależy. Przede wszystkim znów aktualne staje się pytanie: co chcę osiągnąć? Jeżeli detektyw jest w stanie przyczynić się do realizacji celu, to pewnie warto. Jeżeli jednak np. chcesz się rozwieść bez orzekania o winie, to odpowiedź jest już bardziej skomplikowana. Mogę sobie wyobrazić, że emocjonalnie jest ważne, żeby wiedzieć. Ok. W takim razie cel może być osiągnięty. Dowód z raportu detektywa potwierdzający np. zdradę małżonka raczej nie przyda się w procesie jeżeli nie chcemy orzekania o winie. Biorąc pod uwagę, że usługi detektywistyczne do najtańszych nie należą warto się zastanowić po co nam ten detektyw.

Przesłuchanie detektywa –

może okazać się konieczne. Zanim wynajmiesz detektywa dowiedz się, czy detektyw nie ma problemu z zeznawaniem przed sądem. Jakkolwiek każdy świadek wezwany przez sąd ma obowiązek się stawić na rozprawie, to jednak wzywanie obrażonego detektywa niekoniecznie może nam wyjść na zdrowie. Piszę o tym tylko dlatego, że raz mi się zdarzyło, że detektyw kategorycznie oświadczył mojej Klientce, że do sądu nie przyjdzie. Do dzisiaj tego nie rozumiem, ale ostatecznie nie muszę :-). Lepiej dmuchać na zimne i ustalić wszstkie kwestie przed wynajęciem detektywa.

Co jeszcze?

Ilość sprzętu technicznego, oprogramowania śledzącego i aplikacji jest tak ogromna, że nawet nie próbuję cokolwiek wskazać. Istnieją na rynku specjalistyczne sklepy, fachowcy, którzy są na bieżąco z nowinkami. Moja wyobraźnia nie nadąża za możliwościami. Po prostu trzeba pytać.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anonim 6 września, 2018 o 12:25

  Można też próbować samemu – pewna rezolutna znana mi pani zhakowała mężowi konto do komputera (windows), zainstalowała keyloggera, oprócz tego, co się dowiedziała i wykorzystała w sądzie, to do dziś (a są po rozwodzie wiele miesięcy) ma jeszcze hasła do jego kont mailowych i bankowych.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 16 września, 2018 o 10:40

  Trzeba pamiętać, że włamanie na cudze konto jest przestępstwem.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: