3
mar

WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA ROZWODOWEGO

Do rozważań na ten temat skłoniła mnie wiadomość e-mail z pytaniem od czytelniczki bloga. Tutaj przedstawię skrót:

Rozwód z winy pana X orzeczony w 2011 r. Już po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, w innej sprawie biegli orzekli, że p. X był chory psychicznie i niepoczytalny na długo przed rozwodem.

Pytanie:

czy jest szansa „zniesienia” wyłącznej winy pana X rozpadu małżeństwa.

Nazywając rzecz po imieniu, chodzi w tym przypadku o ewentualne wznowienie sprawy rozwodowej ze względu na nowe okoliczności i dowody (zakładamy, że pan X nie wiedział, że jest chory). Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość złożenia skargi o wznowienie postępowania na tej podstawie (są też inne możliwe podstawy wznowienia), ale …

Termin do złożenia skargi to 3 miesiące od dowiedzenia się o tej ważnej okoliczności, ale nie później niż 5 lat (chyba, że strona nie miała możliwości działania, albo nie była w sposób odpowiedni reprezentowana). Nie chcę nikogo zanudzać sprawami technicznymi, ale dwie kwestie są warte podkreślenia.

Po pierwsze: nie można wznowić postępowania rozwodowego, jeżeli którykolwiek z rozwiedzionych małżonków wstąpił w nowy związek małżeński (dla dociekliwych – o konstytucyjności tego przepisu wypowiedział się już Trybuna Konstytucyjny – sygn. akt: SK 11/09).

Po drugie postępowanie można wznawiać co do zasady jeden jedyny raz.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: