21
kwi

UGODA SĄDOWA

W trakcie postępowania w sprawach małżeńskich o rozwód lub separację ugoda sądowa ma ograniczone zastosowanie. Wynika to z tego, że sąd rozstrzygający sprawę o rozwód lub separację musi zamieścić w wyroku orzeczenie o winie (o ile strony nie zwolnią sądu z tego obowiązku zgadzając się na rozwód bez orzekania o winie), o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dzieckiem, alimentach na dziecko i wspólnie zajmowanym mieszkaniu  (o elementach wyroku można przeczytać tu). Ten obowiązek oznacza, że sąd nie może zatwierdzić ugody i pominąć w wyroku zagadnień, co do których małżonkowie się porozumieli.

Czy w takim razie w ogóle jest sens podejmować próby porozumienia w trakcie sprawy sądowej? Jak najbardziej tak. Wprawdzie sąd nie może zatwierdzić ugody, ale może przenieść treść porozumienia do wyroku. Jednym słowem, jeżeli rozwodzący się małżonkowie uzgodnią między sobą kwestie dotyczące formy rozwodu (bez orzekania o winie, lub kto bierze winę na siebie), sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, alimentów, albo zajmowanego mieszkania, to sąd najczęściej przepisze treść ugody do wyroku.  Sąd nie uwzględni oczekiwań małżonków, jeżeli ich porozumienie jest sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego, lub gdy jest niezrozumiałe bądź wewnętrznie sprzeczne.

Napisałam na początku, że ugoda jednak ma jakieś zastosowanie w postępowaniu rozwodowym lub separacyjnym. Otóż, w razie złożenia wniosku o zabezpieczenie sąd – zamiast wydawać postanowienie – może zatwierdzić ugodę, o ile strony dojdą do porozumienia. Taka ugoda może dotyczyć kwestii dotyczących sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej (ale nie kto będzie sprawował władzę rodzicielską – o tym musi orzec sąd), alimentów, czy też kontaktów z dzieckiem. Przyznam, że najczęściej po wniesieniu wniosku o zabezpieczenie sąd wydaje postanowienie, ale od czasu do czasu zdarzają się ugody. Warto pamiętać, że samej ugody nie można zaskarżyć, a jedynie postanowienie o umorzeniu postępowania, którego dotyczy ugoda. Podstawą złożenia zażalenia na postanowienie o umorzenie postępowania może być jedynie uchylenie się od złożonego oświadczenia woli ze względu np. na błąd (o innych wadach oświadczenia woli nie wspominam, bo wydają mi się mało prawdopodobne w sytuacji procesowej). W praktyce jest to dosyć trudne – nie wystarczy powiedzieć, że się zmieniło zdanie. Pocieszające jest to, że alimenty, czy też uregulowanie kontaktów można w przyszłości próbować zmienić. Przesłanką do korekty postanowień ugody jest zmiana okoliczności (np. wzrost kosztów utrzymania dziecka) po zawarciu ugody.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Karla 5 grudnia, 2014 o 01:23

    Czy powyższe oznacza, że nie można rozwieść się poprzez ugodę sądową? Nie można ugodą uregulować np. kontaktów z dzieckiem tak? Musi byc WYROK Sądu?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 7 grudnia, 2014 o 11:27

    W Polsce rozwód może orzec wyłącznie sąd wyrokiem. Strony mogą się porozumieć, co do warunków rozwodu począwszy od amego rozwodu, z winą, czy bez oraz kwestii dotyczących dzieci. Jednak sąd nie może zatwierdzić ugody, a jedynie „przenieść” uzgodnienia stron do wyroku kończącego sprawę.

    Odpowiedz

    Piotr 2 lutego, 2016 o 20:10

    A co w przypadku podpisania ugody na czas mediacji? Tj nie można się porozumieć przed sądem w sprawie kontaktów i miejsca pobytu, więc sąd wydaje ugodę na czas mediacji, a w przypadku braku porozumienia kieruje sprawę do rozpatrzenia. W takiej sytuacji taka ugoda jest wiążąca? Co grozi za nie przestrzeganie ugody, czyli na przykład ojciec ma ustalone kontakty w weekendy, ale odwiedza dziecko w placówce opiekuńczej częściej, ale bez zgody matki (gdy matka nie ma ustalonej pieczy)?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 2 lutego, 2016 o 21:47

    Nie udzielam odpowiedzi w konkretnych sprawach. Zawsze w takiej sytuacji odsyłam po poradę do prawnika. Zresztą akuratnie odpowiedź na Pana pytanie w ogóle nie wchodzi w grę. Pewne odpowiedzi są przeznaczone wyłącznie do wiadomości jednej strony.Blog – siłą rzeczy -jest dostępny dla każdego.

    Odpowiedz

    piotr 3 marca, 2016 o 13:58

    Chciałbym dopytać o następującą kwestię. Czy po wyroku sądu w którym zostały określone warunki kontaktu z dzieckiem i podziału majątku (rozwód za porozumienie stron), można zawrzeć ugodę. Np w wyroku sąd wskazał, iż nie ustala kontaktu ojca z dzieckiem. W ugodzie natomiast chcielibyśmy doprecyzować tą kwestią i określić opiekę naprzemienną.
    W jaki sposób w takim przypadku „załatwia” się taką ugodę?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 6 marca, 2016 o 20:57

    Ugodę zawsze można zawrzeć. Jak? Można spisać samemu, można skorzystać z pomocy mediatora, lub adwokata. Wybór należy do Państwa. Ugoda mediacyjna ma tą przewagę nad innymi formami ugód, że nadaje się do zatwierdzenia przez sąd, zatem ma rangę orzeczenia i nadaje się do ewentualnej egzekucji.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: