11
Gru

O DETEKTYWACH SŁÓW KILKA

Detektyw w sprawach rozwodowych to już nie nowość. Zdarzyło mi się kilka spraw, w których dowody zebrane przez detektywa były bardzo pomocne. Niestety w większości przypadków, jakie sobie przypominam dowody uzyskane przez detektywa były bezużyteczne.

Pierwszy powód?

Nie każdy, kto nazywa się detektywem potrafi wykonywać tę pracę dobrze. Wśród detektywów jest zapewne tak, jak i w innych profesjach. Są wirtuozi, rzemieślnicy i partacze. Dwie pierwsze grupy są jak najbardziej godne polecenia. Rzetelne usługi, jak zawsze, mają swoją cenę, nie zamierzam się jednak zajmować w tym wpisie cenami. Na partaczy szkoda wydawać nawet jedną złotówkę.

              Jak w przypadku każdego dowodu – trzeba wiedzieć, jak go wykorzystać. Tu musimy wrócić do podstawowych wiadomości o rozwodzie. Decydującym dla nas momentem będzie rozkład pożycia małżeńskiego i utrwalenie tego stanu. Od razu się zgodzę, że często nie jest łatwo sprecyzować, od kiedy możemy mówić o zupełnym rozkładzie pożycia małżeńskiego, ale w którymś momencie możemy z całą pewnością powiedzieć, że już nastąpił. Dlaczego to jest takie ważne?

              Wpływ na winę w rozkładzie pożycia może mieć to, co działo się przed rozkładem pożycia, lub w nieodległym czasie po rozkładzie pożycia (do momentu utrwalenia się rozpadu pożycia małżeńskiego). Zainteresowanych odsyłam do orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 28. września 2000 r. (sygn. akt: IV CKN 112/00). Jeżeli ktoś wynajmie detektywa, żeby śledził małżonka np. rok po wygaśnięciu więzi małżeńskich, to niekoniecznie uzyska dowody na zdradę skutkujące orzeczeniem wyłącznej winy małżonka śledzonego przez detektywa. Nie mogę powiedzieć z całą pewnością, co się może przydać w procesie, a co nie, ale zachęcam do rozwagi przy zbieraniu dowodów. Sam fakt, że wynajęło się detektywa nie przesądza o powodzeniu w sprawie.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: