24
Lis

ILE LAT SEPARACJI PRZED ROZWODEM

Spotykam się czasem z takim pytaniem, więc blog będzie idealnym miejscem na odpowiedź. Czy prawo polskie wymaga określonego czasu separacji faktycznej (nieorzeczonej przez sąd), żeby można orzec rozwód? Otóż nie.

Nasz kodeks rodzinny nie stawia żadnych sztywnych granic. Żeby otrzymać rozwód w Polsce trzeba przekonać sąd, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego (pisałam o tym tu). W istocie rzeczy oznacza to faktyczną separację. Nawet jeśli małżonkowie nadal mieszkają razem, nie można spać w jednym łóżku, chodzić razem na zakupy, spędzać czas wolny ze sobą, prasować współmałżonkowi koszule, czy sukienki, gotować obiadu dla drugiej połówki itp., itd. Zwykle wspólnota gospodarcza trwa najdłużej – siłą rozpędu. Niestety okres okołorozwodowy nie jest czasem na prezentowanie swojego dobrego wychowania. Często spotykam się ze zdumieniem klienta, że jego zwykłe (wcale niemałżeńskie) odruchy, np. pomoc w holowaniu zepsutego auta, może być potraktowane jako trwanie więzi gospodarczej, a co za tym idzie – przeszkodzić w uzyskaniu rozwodu.

Jeżeli w ogóle chcemy myśleć o rozwodzie to niestety tego typu “usługi małżeńskie” muszą się skończyć.

Ocena, czy czas faktycznej separacji jest wystarczający, należy do sądu (oczywiście doświadczony prawnik zawsze może ocenić naszą konkretną sytuację, choć nigdy ze 100% pewnością. Raczej z dużą dozą prawdopodobieństwa). Trzeba pamiętać, że inaczej będzie w sprawie, w której doszło do zdrady, inaczej – w długoletnim małżeństwie, w którym stopniowo dochodziło do wypalenia więzi. Nie mogę więc przedstawić uniwersalnej recepty, czy też odpowiedzieć, czy wystarczy miesiąc, czy trzeba jeszcze trochę poczekać.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna | blog-spadkowy.pl Listopad 25, 2013 o 15:20

Sporo zależy także od konkretnej sytuacji – np. czy są małoletnie dzieci no i od podejścia konkretnego
składu orzekającego… W orzecznictwie generalnie przyjmuje się, że do uznania, iż między małżonkami brak jest wspólnoty duchowej nie jest konieczne stwierdzenie wrogiego lub choćby niechętnego stosunku małżonków do siebie. Zachowanie poprawnych stosunków, utrzymywanie kontaktów nie musi koniecznie oznaczać, że więź duchowa małżonków istnieje. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w jednym z orzeczeń.
Oczywiście każda sytuacja jest inna, ale nie spotkałam się (jeszcze?) w praktyce z tym, aby Sąd “nie dał” rozwodu – w sytuacji gdy małżonkowie zgodnie o to wnoszą, tylko dlatego, iż jedna osoba wyświadczyła drugiej drobną pomoc.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 25, 2013 o 15:41

To prawda. Zawsze powtarzam, że każda sprawa jest inna i należy ją oceniać osobno. Zgadzam się, że w przypadku zgodnego wniosku o rozwód nie ma problemu. Gorzej, jeżeli jedna ze stron nie zgadza się na rozwód. Jednak również w takiej sytuacji nic nie jest oczywite. Naprawdę każda sprawa jest inna.

Odpowiedz

Bożena Żuber Listopad 27, 2013 o 02:25

U jednego sędziego zawsze pada pytanie: czy kocha pani męża? I tu, zaskoczona kobieta sama nie wie ,co odpowiedzieć, bo nie analizowała przecież swoich uczuć, a wniosła pozew. I choćby faktyczne rozłączenie od stołu i łoża trwało dłużej, to zaczynają się problemy. Jeśli ma pełnomocnika, to jego zadaniem jest przygotowanie jej także od tej strony.Ludzie często nie wiedzą, co im w duszy gra.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 27, 2013 o 09:08

Bardzo słuszna uwaga.

Odpowiedz

Anna Listopad 29, 2013 o 13:48

To prawda. Bardzo ciekawe spojrzenie ze strony prawniczej. Dla ciekawych dowiedzieć się wiecej, jak dziecko postrzega rozwód zapraszam na bloga: http://strefapsyche.swps.pl/2013/11/rozwod-10-przykazan-dla-rodzicow.html.

Pozdrawiam,
Anna

Odpowiedz

karolina Lipiec 5, 2017 o 20:36

ile czeka sie na rozwud

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Sierpień 17, 2017 o 23:03

Zależy w którym sądzie. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi dla całej Polski. Proszę spytać w swoim sądzie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: