22
paź

JAK OBLICZYĆ KOSZT UTRZYMANIA DZIECKA

Elementem koniecznym wyroku w sprawie o rozwód/separację są alimenty na wspólne małoletnie dziecko. Bardzo często klienci zadają pytanie, jakie alimenty sądy zwykle zasądzają. Nie jest to dobre pytanie, gdyż nie ma średnich alimentów. Są alimenty w konkretnej sprawie na określone dziecko w takiej, a nie innej sytuacji materialnej rodziców. Dlatego nie ma potrzeby podpytywania znajomych jakie alimenty sąd zasądził w ich sytuacji. W naszej sprawie i tak będzie inaczej.

Sąd będzie oczekiwał propozycji alimentów jakie chce otrzymać strona, z którą będzie przebywać dziecko. Jak się zabrać do ustalania kwoty alimentów? Przede wszystkim należy ustalić jakie są koszty utrzymania dziecka. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Najprostsza rada to: usiąść z ołówkiem w ręku i zrobić zestawienie comiesięcznych wydatków (niektóre wydatki, dokonywanie rzadziej niż co miesiąc trzeba uśrednić). Ja moich klientów odsyłam zwykle na stronę kancelarii z Poznania. Ze wspomnianej strony można ściągnąć arkusze kalkulacyjne pomocne przy obliczeniu kosztów utrzymania dziecka, z uwzględnieniem etapów rozwojowych dziecka. Chylę czoło przed kolegami korporacyjnymi (a mówiąc po polsku – adwokatami), którzy opracowali zestawienie nabywanych przez rodziców produktów, a przede wszystkim wpadli na pomysł ich udostępnienia klientom.

Obliczenie kosztów utrzymania dziecka to punkt wyjściowy do zastanowienia się na jakie alimenty można liczyć. W dalszych wpisach napiszę co, oprócz kosztów utrzymania dziecka, ma wpływ na wysokość alimentów.

 

Ps.

Po wymianie myśli (w komentarzach pod wpisem) z Katarzyną Przyborowską, a także z doświadczenia z moimi klientami zwracam uwagę na to, że nie wszystkie składniki z arkusza kalkulacyjnego można wliczyć w alimenty. Chodzi o wydatki bieżące, a na pewno nie – wydatki już dokonane. To pozwoli urealnić rzeczywiste koszty utrzymania dziecka.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Katarzyna - Temida Jest Kobietą 13 listopada, 2011 o 13:42

    Ja swoich klientów też odsyłam na tę stronę – jest bardzo pomocna. Niestety z reguły przynoszą mi później bardzo zawyżone koszty utrzymania, które trzeba ciąć i dostosowywać do rzeczywistych wydatków.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 13 listopada, 2011 o 21:41

    Tak też bywa, ale – mimo wszystko – arkusz kalkulacyjny uświadamia, że wszystko się liczy. Nie tylko wydatki na zajęcia dodatkowe :-). Od tego (między innymi :-)) jest prawnik, żeby pomóc klientowi urealnić oczekiwania.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 sierpnia, 2015 o 14:24

    Niestety nie potrafię odpowiedzieć na Pana pytania. Mogę jedynie stwierdzić, że udowodnienie winy jednej stronie to połowa sukcesu. Nadal tematem do rozważenia pozostaje wina drugiej strony.

    Odpowiedz

    IWONA 3 października, 2016 o 17:34

    Witam. Mam problem z wyliczeniem kosztow utrzymania dzieci. Mam corke 10 letnia i syna 5letniego. Z jakich tabel korzystaci ? Pozdrawiam .Dziekuje za odpowiedz.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 3 października, 2016 o 22:05

    Nie polecę nic bo te arkusze kalkulacyjne, które znam są obciążone błędem. Wystarczy usiaść z ołówkiem w ręku i pomyśleć na co wydajemy pieniądze, powiedzmy w skali roku, a następnie uśrednić do jednego miesiąca.

    Odpowiedz

    PAula 5 października, 2017 o 13:41

    Mam pytanie czy na sprawie moze uczestniczyc zona mojego bylego?
    dodam ze ta sprawa dotyczy mnie i bylego a nie jego obecnej zony.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 6 października, 2017 o 21:42

    Zależy, na jakiej sprawie?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 1 trackback }

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: