Sąd i instancji ogłosił wyrok i co dalej? To zależy od tego, czy jesteśmy zadowoleni z wyroku, czy też nie. Od razu po ogłoszeniu wyrok nie jest jeszcze prawomocny.
Jeżeli jesteśmy zadowoleni, to czekamy na uprawomocnienie się wyroku przez 21 dni (o ile strona przeciwna w międzyczasie nie złożyła apelacji). Po uprawomocnieniu się wyroku należy wystąpić do sądu o przesłanie odpisu wyroku wraz z klauzulą prawomocności (sąd nie przysyła nic bez wniosku). Jeżeli jakakolwiek część wyroku nadaje się do wykonania (np. alimenty, koszty sądowe itp.), to należy wystąpić do sądu o odpis wyroku wraz z klauzulą wykonalności. Z takim wyrokiem można – jeżeli druga strona nie stosuje się do wyroku – udać się do komornika.
Jeżeli nie zgadzamy się z treścią wyroku, to mamy 7 dni (licząc od dnia następnego po dniu, w którym było ogłoszenie wyroku tj. jeśli ogłoszenie miało miejsce w poniedziałek, to 7 dni upływa w następny poniedziałek) na złożenie wniosku do sądu o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Po otrzymaniu uzasadnienia mamy 14 dni na napisanie apelacji (lub rezygnację z apelacji). Gdyby ktoś się „zagapił” i nie złożył wniosku o uzasadnienie w terminie, to jeszcze nie wszystko stracone. Termin do złożenia apelacji wynosi wtedy 21 dni od daty ogłoszenia wyroku – w tej wersji jest wprawdzie trudniej napisać apelację, gdyż nie zna się argumentacji sądu z pisemnego uzasadnienia, ale lepiej tak, niż wcale.
Oczywiście, może się zdarzyć, że to druga strona złoży apelację. Niezależnie od tego, kto złożył apelację, nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozprawę odwoławczą i wyrok Sądu Apelacyjnego.
{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Ale co dalej ? To już koniec ? Załóżmy, że strony nie podważają wyroku i nie będzie apelacji. Wyrok staje się po tych 21 dniach prawomocny, strony występują o pisemne potwierdzenie i je otrzymują. Jednak była wspólnota majątku. Czy teraz trzeba na mocy wyroku rozwodowego odrębnie dokonywać podziału majątku ? Czy można to pominąć ? Czy może być taki układ, że byli współmażonkowie są współwłaścicielami po 50 % niegdyś wspólnego majątku niejako z automatu ?
To też jest pytanie o treści CO DALEJ ?
Przyjmuję Pana komentarz jako „zamówienie”. Postaram się odpowiedzieć na Pana pytania w najbliższym wpisie na blogu.
Mam nadzieję, że tu znajdą Pańśtwo odpowiedź na pytanie: co dalej?
Witam mialam rozwud ktury teraz sie uprawomocnil jak napisac do sadu o te papiery aby mi przyslali dziekuje
Trzeba napisać wniosek o przesłanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności i opłacić 6 zł za każdą stronę.
Od 20011r. do teraz byliśmy z mężem w separacji, każde miało przyznaną przez sąd część mieszkania (od 2 lat mąż z nami nie mieszkał, a ja z dzieckiem zajmowałam całe mieszkanie, do rachunków się dokładał w połowie i nie protestował przeciw niczemu). Kilka dni temu przeprowadziliśmy rozwód (za porozumieniem), a mieszkanie sąd przyznał mi i dziecku, będę męża spłacać (oboje tak chcieliśmy, on na stałe pracuje za granicą). Teraz mąż jeszcze kilka tygodni będzie w kraju i przez ten czas chce mieszkać z nami. Wolałabym żeby już teraz się wyprowadził (może mieszkać u swoich rodziców), ale powiedział, że dopóki wyrok się nie uprawomocni, to może przebywać w tym mieszkaniu, bo jeszcze obowiązuje podział ustalony w orzeczeniu o separacji. Nie chcę już zgrzytów, w sumie jesteśmy pogodzeni i wszystko za nami, ale trochę mi to przeszkadza (mam nowego partnera). Czy to prawda? To raczej krótkotrwała niewygoda, więc nie chcę się wdawać w awanturę i szukać prawnika, zwłaszcza gdyby miał rację.
Powtórzę to, co zwykle – nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.
A Ja mam takie oto pytanie do tego artykułu: co wtedy gdy uzasadnienie ustne wyroku różni się bardzo od pisemnego? Co wtedy gdy pisemne uzasadnienie zawiera nieprawdę? Co wtedy gdy w/w uzasadnienie obraża jedną ze stron? Co wtedy gdy zawiera informacje sprzeczne z polskim prawem?
Zaskarżyć i wypunktować wszystkie wskazane elementy.
Witam
Czy po przegranej sprawie w Sądzie rejonowym można zmienić pełnomocnika? Jeśli tak, to jak należy to zrobić? Czy trzeba gdzieś to zgłosić, że apelację przeprowadzi ktoś inny?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pełnomocnika można zmienić na każdym etapie postępowania. Relacja pełnomocnik – klient oparta jest na zaufaniu. Proszę zgłosić się do swojego pełnomocnika – na pewno wyjaśni całą procedurę.
Witam. Miałam sprawę rozwodową z orzeczeniem rozwodu 22 listopada. Dzisiaj dzwoniłam do sądu aby się upewnić czy wyrok jest już prawomocny i Pani która odebrała telefon poinformowała mnie że nie jest. Pisze Pani o terminie 21 dni który u mnie minął. Nadmienię że Pani z Sądu nic nie powiedziała żeby mój były mąż wnosił jakąkolwiek apelację tylko powiedziała że wyrok się uprawomocni pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia. Jako że nie była zbyt uprzejma zakończyłam rozmowę i teraz jestem w kropce. Czy zbyła mnie bo nie miała czasu sprawdzić czy wyrok rzeczywiście nie jest jeszcze prawomocny i dlaczego?
Zanim sąd stwierdzi prawomocność czasem mija trochę czasu. Pracownik sądu informuje o tym, co widzi na ekranie komputera. Trzeba pewnie cierpliwie poczekać.
Czy do wyroku sadu trzeba sie odrazu stosowac czy trzeba czekac az sie uprawomicni.chodzi o widzenia z dziecmi
Wyrok się musi uprawomocnić (chyba, że jest klauzula natychmiastowej wykonalności), postanowienie o zabezpieczeniu – nie
{ 1 trackback }