4
wrz

CO PO OGŁOSZENIU WYROKU

Sąd i instancji ogłosił wyrok i co dalej? To zależy od tego, czy jesteśmy zadowoleni z wyroku, czy też nie. Od razu po ogłoszeniu wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Jeżeli jesteśmy zadowoleni, to czekamy na uprawomocnienie się wyroku przez 21 dni (o ile strona przeciwna w międzyczasie nie złożyła apelacji). Po uprawomocnieniu się wyroku należy wystąpić do sądu o przesłanie odpisu wyroku wraz z klauzulą prawomocności (sąd nie przysyła nic bez wniosku). Jeżeli jakakolwiek część wyroku nadaje się do wykonania (np. alimenty, koszty sądowe itp.), to należy wystąpić do sądu o odpis wyroku wraz z klauzulą wykonalności. Z takim wyrokiem można – jeżeli druga strona nie stosuje się do wyroku – udać się do komornika.

Jeżeli nie zgadzamy się z treścią wyroku, to mamy 7 dni (licząc od dnia następnego po dniu, w którym było ogłoszenie wyroku tj. jeśli ogłoszenie miało miejsce w poniedziałek, to 7 dni upływa w następny poniedziałek) na złożenie wniosku do sądu o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Po otrzymaniu uzasadnienia mamy 14 dni na napisanie apelacji (lub rezygnację z apelacji). Gdyby ktoś się „zagapił” i nie złożył wniosku o uzasadnienie w terminie, to jeszcze nie wszystko stracone. Termin do złożenia apelacji wynosi wtedy 21 dni od daty ogłoszenia wyroku – w tej wersji jest wprawdzie trudniej napisać apelację, gdyż nie zna się argumentacji sądu z pisemnego uzasadnienia, ale lepiej tak, niż wcale.

Oczywiście, może się zdarzyć, że to druga strona złoży apelację. Niezależnie od tego, kto złożył apelację, nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozprawę odwoławczą i wyrok Sądu Apelacyjnego.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  upieczonyrozwodnik 20 grudnia, 2011 o 11:32

  Ale co dalej ? To już koniec ? Załóżmy, że strony nie podważają wyroku i nie będzie apelacji. Wyrok staje się po tych 21 dniach prawomocny, strony występują o pisemne potwierdzenie i je otrzymują. Jednak była wspólnota majątku. Czy teraz trzeba na mocy wyroku rozwodowego odrębnie dokonywać podziału majątku ? Czy można to pominąć ? Czy może być taki układ, że byli współmażonkowie są współwłaścicielami po 50 % niegdyś wspólnego majątku niejako z automatu ?
  To też jest pytanie o treści CO DALEJ ?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 20 grudnia, 2011 o 17:20

  Przyjmuję Pana komentarz jako „zamówienie”. Postaram się odpowiedzieć na Pana pytania w najbliższym wpisie na blogu.

  Mam nadzieję, że tu znajdą Pańśtwo odpowiedź na pytanie: co dalej?

  Odpowiedz

  beata 12 listopada, 2015 o 12:46

  Witam mialam rozwud ktury teraz sie uprawomocnil jak napisac do sadu o te papiery aby mi przyslali dziekuje

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2015 o 10:00

  Trzeba napisać wniosek o przesłanie odpisu wyroku z klauzulą prawomocności i opłacić 6 zł za każdą stronę.

  Odpowiedz

  Marlena 29 lutego, 2016 o 18:24

  Od 20011r. do teraz byliśmy z mężem w separacji, każde miało przyznaną przez sąd część mieszkania (od 2 lat mąż z nami nie mieszkał, a ja z dzieckiem zajmowałam całe mieszkanie, do rachunków się dokładał w połowie i nie protestował przeciw niczemu). Kilka dni temu przeprowadziliśmy rozwód (za porozumieniem), a mieszkanie sąd przyznał mi i dziecku, będę męża spłacać (oboje tak chcieliśmy, on na stałe pracuje za granicą). Teraz mąż jeszcze kilka tygodni będzie w kraju i przez ten czas chce mieszkać z nami. Wolałabym żeby już teraz się wyprowadził (może mieszkać u swoich rodziców), ale powiedział, że dopóki wyrok się nie uprawomocni, to może przebywać w tym mieszkaniu, bo jeszcze obowiązuje podział ustalony w orzeczeniu o separacji. Nie chcę już zgrzytów, w sumie jesteśmy pogodzeni i wszystko za nami, ale trochę mi to przeszkadza (mam nowego partnera). Czy to prawda? To raczej krótkotrwała niewygoda, więc nie chcę się wdawać w awanturę i szukać prawnika, zwłaszcza gdyby miał rację.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 2 marca, 2016 o 22:02

  Powtórzę to, co zwykle – nie udzielam na blogu porad w indywidualnych sprawach.

  Odpowiedz

  Andrzej 29 września, 2016 o 15:26

  A Ja mam takie oto pytanie do tego artykułu: co wtedy gdy uzasadnienie ustne wyroku różni się bardzo od pisemnego? Co wtedy gdy pisemne uzasadnienie zawiera nieprawdę? Co wtedy gdy w/w uzasadnienie obraża jedną ze stron? Co wtedy gdy zawiera informacje sprzeczne z polskim prawem?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 3 października, 2016 o 22:06

  Zaskarżyć i wypunktować wszystkie wskazane elementy.

  Odpowiedz

  Anna 17 października, 2016 o 21:26

  Witam

  Czy po przegranej sprawie w Sądzie rejonowym można zmienić pełnomocnika? Jeśli tak, to jak należy to zrobić? Czy trzeba gdzieś to zgłosić, że apelację przeprowadzi ktoś inny?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 października, 2016 o 21:15

  Pełnomocnika można zmienić na każdym etapie postępowania. Relacja pełnomocnik – klient oparta jest na zaufaniu. Proszę zgłosić się do swojego pełnomocnika – na pewno wyjaśni całą procedurę.

  Odpowiedz

  Kinga 14 grudnia, 2016 o 13:58

  Witam. Miałam sprawę rozwodową z orzeczeniem rozwodu 22 listopada. Dzisiaj dzwoniłam do sądu aby się upewnić czy wyrok jest już prawomocny i Pani która odebrała telefon poinformowała mnie że nie jest. Pisze Pani o terminie 21 dni który u mnie minął. Nadmienię że Pani z Sądu nic nie powiedziała żeby mój były mąż wnosił jakąkolwiek apelację tylko powiedziała że wyrok się uprawomocni pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia. Jako że nie była zbyt uprzejma zakończyłam rozmowę i teraz jestem w kropce. Czy zbyła mnie bo nie miała czasu sprawdzić czy wyrok rzeczywiście nie jest jeszcze prawomocny i dlaczego?

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 14 grudnia, 2016 o 22:08

  Zanim sąd stwierdzi prawomocność czasem mija trochę czasu. Pracownik sądu informuje o tym, co widzi na ekranie komputera. Trzeba pewnie cierpliwie poczekać.

  Odpowiedz

  Ja 9 grudnia, 2017 o 16:53

  Czy do wyroku sadu trzeba sie odrazu stosowac czy trzeba czekac az sie uprawomicni.chodzi o widzenia z dziecmi

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 22 grudnia, 2017 o 21:38

  Wyrok się musi uprawomocnić (chyba, że jest klauzula natychmiastowej wykonalności), postanowienie o zabezpieczeniu – nie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 trackback }

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: