11
lut

STANDARDY OPINIOWANIA RODK

Standardy opiniowania RODK znajdziesz tu.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Andrzej 4 lipca, 2013 o 18:01

  Będąc przy tych standardach chciałbym zadać raczej skomplikowane pytanie – może nawe zgłosić ciekawe zagadnienie prawne.
  Otóż z pisma Ministerstwa Sprawiedliwości dowiaduję się, że tekst nowych standardów (marzec 2011) dotarł do konkretnego ośrodka dopiero… w kwietniu 2012 roku! (wyjasnienia kierowniczki ośrodka). W okresie IV.2011-IV.2012 pracownicy tego ośrodka przeprowadzali więc badania wg standardów (korzystając również z nieaktualnych testów psychologicznych) z roku 2005.
  Jaki więc mają charakter wykonane w tym okresie opinie?
  Czy mogą być traktowane jako dokument dowodowy? (wszak nie zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami)
  Co z postanowieniami/orzeczeniami sądów w których taka opinia (niespełniająca aktualnych standardów) stanowiła „podstawowy dokument dowodowy”?
  Co z zeznaniami „biegłych” na salach sądowych, które podawały do protokołu (opowiedzialność karna) że przeprowadzały badania zgodnie ze standardami? (nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności… czy coś w tym rodzaju)
  Jak należy traktować (wartość dowodowa) takich zeznań?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Agnieszka Swaczyna 10 lipca, 2013 o 08:42

  Szczerze mówiąc, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie (przyznaję, niełatwe), gdyż wymagałoby to dokonania najpierw analizy obu standardów, a następnie wpływu wyciągniętych wniosków z przeprowadzonej analizy na konkretną sprawę. Wydaje mi się więc, że i tak nie da się udzielić odpowiedzi ogólnej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: