Standardy opiniowania RODK znajdziesz tu.
Otagowane jako: dziecko, kompetencje rodzicielskie, kwalifikacje rodzicielskie, RODK, ROdzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny, rozwód, standardy opiniowania w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Będąc przy tych standardach chciałbym zadać raczej skomplikowane pytanie – może nawe zgłosić ciekawe zagadnienie prawne.
Otóż z pisma Ministerstwa Sprawiedliwości dowiaduję się, że tekst nowych standardów (marzec 2011) dotarł do konkretnego ośrodka dopiero… w kwietniu 2012 roku! (wyjasnienia kierowniczki ośrodka). W okresie IV.2011-IV.2012 pracownicy tego ośrodka przeprowadzali więc badania wg standardów (korzystając również z nieaktualnych testów psychologicznych) z roku 2005.
Jaki więc mają charakter wykonane w tym okresie opinie?
Czy mogą być traktowane jako dokument dowodowy? (wszak nie zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami)
Co z postanowieniami/orzeczeniami sądów w których taka opinia (niespełniająca aktualnych standardów) stanowiła „podstawowy dokument dowodowy”?
Co z zeznaniami „biegłych” na salach sądowych, które podawały do protokołu (opowiedzialność karna) że przeprowadzały badania zgodnie ze standardami? (nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności… czy coś w tym rodzaju)
Jak należy traktować (wartość dowodowa) takich zeznań?
Pozdrawiam
Szczerze mówiąc, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie (przyznaję, niełatwe), gdyż wymagałoby to dokonania najpierw analizy obu standardów, a następnie wpływu wyciągniętych wniosków z przeprowadzonej analizy na konkretną sprawę. Wydaje mi się więc, że i tak nie da się udzielić odpowiedzi ogólnej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.