11
Lut

STANDARDY OPINIOWANIA RODK

Standardy opiniowania RODK znajdziesz tu.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Lipiec 4, 2013 o 18:01

Będąc przy tych standardach chciałbym zadać raczej skomplikowane pytanie – może nawe zgłosić ciekawe zagadnienie prawne.
Otóż z pisma Ministerstwa Sprawiedliwości dowiaduję się, że tekst nowych standardów (marzec 2011) dotarł do konkretnego ośrodka dopiero… w kwietniu 2012 roku! (wyjasnienia kierowniczki ośrodka). W okresie IV.2011-IV.2012 pracownicy tego ośrodka przeprowadzali więc badania wg standardów (korzystając również z nieaktualnych testów psychologicznych) z roku 2005.
Jaki więc mają charakter wykonane w tym okresie opinie?
Czy mogą być traktowane jako dokument dowodowy? (wszak nie zostały sporządzone zgodnie z obowiązującymi standardami)
Co z postanowieniami/orzeczeniami sądów w których taka opinia (niespełniająca aktualnych standardów) stanowiła “podstawowy dokument dowodowy”?
Co z zeznaniami “biegłych” na salach sądowych, które podawały do protokołu (opowiedzialność karna) że przeprowadzały badania zgodnie ze standardami? (nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności… czy coś w tym rodzaju)
Jak należy traktować (wartość dowodowa) takich zeznań?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Lipiec 10, 2013 o 08:42

Szczerze mówiąc, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie (przyznaję, niełatwe), gdyż wymagałoby to dokonania najpierw analizy obu standardów, a następnie wpływu wyciągniętych wniosków z przeprowadzonej analizy na konkretną sprawę. Wydaje mi się więc, że i tak nie da się udzielić odpowiedzi ogólnej. Wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: