16
wrz

ŚLUB Z ROZWIEDZIONYM CUDZOZIEMCEM

Każdy lubi mieć rację – nie jestem wyjątkowa. Okazało się, że mój pomysł na praktyczne rozwiązanie problemu działa. Czy trzeba uznawać w Polsce wyrok rozwodowy sądu obcego, jeżeli obcokrajowiec chce wziąć ślub w Polsce? Z praktycznego punktu widzenia – raczej nie. Dlaczego? Otóż urzędy stanu cywilnego żądają od obcokrajowca dokumentu stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo. I tyle. Kolega, który zadał mi pytanie (i nie wierzył mi, że można tak to załatwić :-)) jednak zdecydował się wypróbować mój sposób. Zamiast uznawać wyrok sądu zagranicznego orzekający rozwód jego klienta (obcokrajowca) przedłożył wspomniany dokument i ZADZIAŁAŁO!

Poniżej moje wcześniejsze rozważania jak to – moim zdaniem – wygląda od strony prawnej (nie zmieniłam zdania, po prostu: czasami życie jest życiem, a prawo prawem. Ci, którzy nie są zainteresowani spokojnie mogą skończyć czytanie w tym miejscu.

Ostatnio kolega zadał mi pytanie, co zrobić z wyrokiem rozwodowym sądu zagranicznego, wydanym przed 1. marca 2005 r. (wejście w życie rozporządzenia Rady Wspólnot Europejskich 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. ), a dotyczącym obywateli tego (zagranicznego) kraju, w sytuacji, gdy jeden z tych rozwiedzionych obcokrajowców chce zawrzeć małżeństwo z Polką/Polakiem w Polsce. Na pierwszy rzut oka sprawa wydawała mi się oczywista, ale – jak to bywa – prawo potrafi sprawić niespodziankę.

Podobnie, jak we wpisie „Uznawanie zagranicznych wyroków rozwodowych” mamy tu do czynienia z podziałem na wyroki sądów państw Unii Europejskiej (z wyjątkiem Danii) wydane do 28. lutego 2005 r. (o ile sprawy zostały wszczęte po 1. marca 2001 r.) i wyroki sądów pozostałych państw wydane do 30. czerwca 2009 r.

Niestety dla zainteresowanych, wydane przed wspomnianymi wyżej datami wyroki rozwodowe sądów zagranicznych podlegają uznaniu. Decyduje o tym przepis przejściowy (art. 8 ust. 5) ustawy z dnia 5. grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. nr 234, poz. 1571), z którego wynika, że wyroki wydane przed wejściem w życie nowelizacji podlegają uznaniu. Na tej samej podstawie uznaniu podlegają wyroki sądów państw zrzeszonych w Unii Europejskiej (oprócz Danii) do 28. lutego 2005 r., jeżeli sprawy zostały wszczęte po 1. marca 2001 r.

W okresach poprzedzających wskazane wyżej daty obowiązywał będzie art. 1145 k.p.c. w pierwotnym brzmieniu, który w § 2 rozstrzygał wszelkie wątpliwości – prawomocne orzeczenie sądu zagranicznego będące podstawą zawarcia nowego związku małżeńskiego podlega uznaniu.

Podsumowując, mimo aktualnego brzmienia art. 1145 k.p.c. uznaniu podlegają prawomocne wyroki rozwodowe sądów:

  • państw Unii Europejskiej (oprócz Danii) wydane do 28. lutego 2005 r., o ile sprawa została wszczęta po 1. marca 2001 r.;
  • pozostałych państw – jeżeli wyrok zapadł do 30. czerwca 2009 r.

Koledze, który zadał mi pytanie opisane na wstępie, bardzo dziękuję za inspirację. Jeżeli ktoś ma inne przemyślenia na ten temat, będę wdzięczna za uwagi.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Juan 12 lipca, 2018 o 13:24

    Cześć, mam pytanie
    Pobrałem się w Hiszpanii z polskim obywatelem Małżeństwo zostało zarejestrowane w Polsce teraz mam poświadczoną kopię aktu małżeństwa z załącznikiem rozwodowym oznacza to, że już rozwiedziony w Hiszpanii
    Teraz chcę znowu wyjść za mąż (wszyscy mamy drugą szansę)moje pytanie jest przedstawiając mnie w urzędzie stanu cywilnego żądają dokumentu z mojego kraju, który poświadcza, że mogę się ze mną ożenić (punkt) moje pytanie brzmi: czy muszę przedstawić świadectwo rozwodu ?

    dziękuję

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 5 sierpnia, 2018 o 15:48

    Jak zwykle odpowiem, że nie udzielam na blogu porad prawnych.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: