29
maj

PRZESŁUCHANIE STRON W SPRAWIE ROZWODOWEJ

W każdej sprawie dowód z przesłuchania stron jest ostatnim i obowiązkowym dowodem, co oznacza, że sąd najpierw przeprowadza dowody zgodnie z wnioskami stron tj. np. przesłuchuje świadków, przeprowadza dowód z dokumentów, opinii biegłych itp., a dopiero po tym wszystkim, na samym końcu przesłuchuje strony. W sprawach rozwodowych zdarza się, że już na samym początku postępowania sąd przesłuchuje strony, ale jest to przesłuchanie skrótowe (tzw. przesłuchanie informacyjne), dotyczące tylko kwestii najważniejszych dla sądu na tym etapie postępowania, bez wnikania w szczegóły. Nie zastępuję to przesłuchania końcowego – i tak na końcu sprawy sąd przesłucha strony jeszcze raz, tym razem dłużej i dokładniej.

Warto pamiętać, że jakkolwiek sąd nie może przymusić strony do stawiennictwa w sądzie, to jednak w razie nieobecności bez usprawiedliwienia, po wcześniejszym wezwaniu do osobistego stawiennictwa, sąd może nałożyć na nieobecną stronę grzywnę. Jeżeli więc z jakiegoś powodu nie możemy się stawić na rozprawie, warto napisać wcześniej do sądu (do sygnatury swoje sprawy) i wytłumaczyć przyczyny swojej nieobecności.

Odpowiem tu też na pytanie, które od czasu do czasu pada w rozmowie z klientami. Pełnomocnik nie może zastąpić strony na przesłuchaniu. To właściwie jedyna czynność, której nie możemy wykonać za stronę. To pytanie zadają najczęściej osoby mieszkające za granicą, które nie mogą lub nie chcą przyjechać na rozprawę do Polski. Przyjazd do Polski nie jest konieczny, choć z różnych powodów – wskazany. Jednym z rozwiązań jest wniosek o przesłuchanie strony np. w konsulacie, tj. najczęściej w miejscu zdecydowanie bliższym miejscu zamieszkania strony, niż sąd w Polsce.

 

FAMILY LAW EUROPE

Przy okazji dzisiejszego wpisu – trochę „prywaty”. Z przyjemnością prezentuję stronę: http://www.familylaweurope.com/. To międzynarodowy projekt, w którym biorę udział. Koordynatorem jest adwokat Mindaugas Vaičiūnas z Wilna. Zapraszam do odwiedzania strony i zapoznawania się z poszczególnymi kancelariami – profilami adwokatów zajmujących się międzynarodowym i krajowym prawem rodzinnym.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Luca Pacioli 31 maja, 2016 o 13:22

    „przeprowadza dowód z dokumentów, opinii biegłych”… niezawisłość sądu to m. in. także nie przeprowadzanie dowodów z dokumentów lub wybiórcze posiłkowanie się opiniami… należy mieć to na uwadze i przygotować się solidnie zarówno merytorycznie, ale przede wszystkim wizerunkowo do wystąpienia przed sądem, ponieważ nawet w tak poważnej instytucji działa reguła, że sąd ocenia po wyglądzie, tonie głosu i swobodzie wypowiedzi, a niekoniecznie po argumentach…

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 31 maja, 2016 o 17:21

    Zgadzam się z częścią Pana wypowiedzi. Sąd to rodzaj teatru, warto robić dobre wrażenie.

    Odpowiedz

    Daniel 8 października, 2016 o 22:46

    Witam Panią Mecenas,
    Mam pytanie dotyczące zasad alimentów dla dzieci jakie obowiązują na Litwie.
    Czy jest tam tak jak w Polsce czy inaczej?
    Do jakiego wieku rodzic dziecka jest obowiązany płacić alimenty.
    Czy jeżeli dziecko przebywa w innym kraju, np, w Polsce i tam studiuje w trybie dziennym to czy
    nadal trwa obowiązek alimentacyjny?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 13 października, 2016 o 16:55

    Nie znam prawa litweskiego, ale jeżeli wszystko dobrze pójdzie może opublikuję post kolegi adwokata z Litwy.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 5 listopada, 2016 o 17:09

    Obiecałam i jest wpis na ten temat: http://wp.me/p2XHgy-kB

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: