18
lis

PODZIAŁ MAJĄTKU PO ROZWODZIE/SEPARACJI

Tak, jak pisałam wcześniej, podział majątku przy okazji rozwodu jest możliwy tylko w razie zgody stron na konkretny sposób podziału. Jeżeli tej zgody nie ma, to trzeba poczekać na powstanie rozdzielności majątkowej (po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego, w tym wpisie zakładam, że nie było umowy o rozdzielności majątkowej zawartej przed notariuszem jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, czy też orzeczenia o ustanowieniu rozdzielności majątkowej). Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego każdy z byłych małżonków może wystąpić do sądu rejonowego o podział majątku wspólnego.

Kwestią podstawową w takiej sprawie jest ustalenie, co wchodzi w skład majątku wspólnego. Kolejna rzecz, to określenie, jaka jest wartość poszczególnych ruchomości, czy też nieruchomości. Zwykle spotykam się z pytaniem, czy trzeba „wziąć biegłego” do wyceny nieruchomości? Moja odpowiedź jest zawsze przecząca, bo uważam, że nie ma to sensu. Biegły sprzed wniesienia wniosku do sądu jest zawsze biegłym prywatnym (choćby był z listy biegłych sądowych). Jeżeli strona przeciwna zakwestionuje tą wycenę, to i tak trzeba będzie oprzeć się na wycenie biegłego wyznaczonego przez sąd, a to oznacza poniesienie kosztów biegłego dwukrotnie. Dlatego zawsze sugeruję podanie ceny rynkowej według własnej orientacji. To samo dotyczy wartości ruchomości.

Co z samym podziałem? Pominę tu możliwość zgodnego podziału, bo nie ma o czym pisać. Jeżeli strony nie mogą się porozumieć, to decyzję w tej kwestii musi podjąć sąd. Zacznę od nieruchomości. Sąd może przyznać nieruchomość na własność jednej stronie i nałożyć obowiązek spłaty drugiego współwłaściciela. Sąd podejmując taką, a nie inną decyzję powinien rozważyć m. in. realną możliwość spłaty. Jeżeli żaden ze współwłaścicieli nie ma możliwości spłaty drugiego, to sąd może zarządzić sprzedaż nieruchomości. Nie jest to rozwiązanie optymalne, bo bardziej się opłaca samemu sprzedać nieruchomość (oczywiście obu współwłaścicieli naraz), niż czekać na licytację komornika.

Jeżeli chodzi o ruchomości, to zasada jest taka sama z tym, że siłą rzeczy zwykle z ruchomościami nie ma takich problemów.

Sąd może rozłożyć spłatę na raty (maksymalnie do 10 lat), ale też raty musza mieć wymierną wartość dla osoby, której zasądzono spłatę.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 60 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Zuzanna 9 stycznia, 2013 o 14:29

    Czy podział majątku (mieszkania) po rozwodzie z byłym mężem, ale już po ślubie z nowym oznacza, że nowy mąż (mamy wspólność majątkową) będzie współwłaścicielem mojego mieszkania jeśli sąd przyzna mieszkanie mi i będę musiała spłacić byłego?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 9 stycznia, 2013 o 20:41

    Bardzo dziękuję za to pytanie. Postaram się odpowiedzieć w najbliższym czasie w osobnym poście na blogu. Z całą pewnością więcej osób będzie zainteresowanych odpowiedzią.

    Odpowiedz

    Zuzanna 18 lutego, 2013 o 11:25

    Witam, czy mogłaby Pani odpowiedzieć, chociaż w skrócie? bardzo mi na tym zależy.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Krystyna 17 września, 2013 o 14:18

    Witam, czy odpowiedź w tym zakresie została może już udzielona? Nigdzie na blogu nie mogę jej znaleść. Może źle szukam?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 17 września, 2013 o 15:59

    Złapała mnie Pani :-). Dziękuję za przypomnienie. Obiecuję poprawę

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 22 września, 2013 o 12:53

    W końcu odpowiedziałam. Nie ma co ukrywać – zmobilizowała mnie Pani, za co dziękuję. Wpis jest dostępny tu

    Odpowiedz

    Monika 5 grudnia, 2015 o 20:25

    Witam serdecznie 🙂
    pisze w imieniu mamy. Mama jest właścicielką nieruchomości na której stoi budynek mieszkalny. Działkę nabyła w drodze spadku przed zawarciem małżeństwa. Dom był budowany już po ślubie (nie mam intercyzy). Czy mama mogłaby przepisać na mnie dom i działkę „dziś” u notariusza bez wiedzy ojca? Czy po ewentualnym rozwodzie musiałaby spłacać go z całości domu czy ze stanu na dzień sporządzenia aktu? Czy ja bym musiała spłacać ojca i czy w stosunku do mnie mógłby wytoczyć proces o spłatę albo alimenty? (Ojciec nie jest zameldowany w domu, ma swój majątek który nabył jako kawaler)

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 9 grudnia, 2015 o 18:37

    Niestety, nie udzielam porad w indywidualnych sprawach na blogu. Proszę zgłosić się po poradę do prawnika.

    Odpowiedz

    Dominika 16 stycznia, 2013 o 10:37

    Witam, mam takie pytanie, czy mój mąż ma prawo do mojego majątku po rodzicach? Rodzice zapisali mi darowizną cały majątek w akcie notarialnym jestem tylko ja. Teraz mamy separację, za tydzien sprawę rozwodową. Jak długo od sprawy rozwodowej można wnieść sprawę o podział majątku?
    Pozdrawiam,
    Dominika

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 20 stycznia, 2013 o 22:35

    Darowizna wchodzi do majątku osobistego obdarowanego, nie ma więc co dzielić. Roszczenie o podział majątku wspólnego się nie przedawnia – można wnieść sprawę i po 20 latach, a nawet nigdy (najwyżej spadkobiercy będą mieli kłopot). Inna rzecz, że nie zawsze opłaca się czekać.

    Odpowiedz

    zagubiony 5 marca, 2013 o 13:22

    a co z pożyczką gotowkową, jestem po rozwodzie rok i 4 m-ce chciałbym złożyć o podział gdyż pożyczkę wzieliśmy wspólnie a była ona nie chce pomóc mi w spłacie długu. Czy jełśi złożę o podział majątku to jaka kwotę do spłaty pożyczki mam wpisać i która bedzie brana pod uwagę, ta z dnia uprawomocnienia wyroku rozwodowego czy ta od momentu złożenia sprawy o podział majątku? Czy sąd bedzie brał pod uwagę to co już spłaciłem czy tylko co zostało do spłaty z naszej wspolnej pożyczki?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2013 o 21:20

    Oczekuje Pan ode mnie konkretnej porady, a tego bardzo staram się nie robić w komentarzach. Powody tu.

    Odpowiedz

    Gośka 6 marca, 2013 o 12:22

    Jak wygląda podział majątku dorobkowego (mieszkanie) w przypadku niematerialnego prawa do mieszkania jakim jest Umowa Najmu ?
    Jest to spółdzielcze mieszkanie, do którego prawo najmu zostało podpisane przez mojego byłego męża. Prawo najmu nie jest współwłasnością małżonków, a jedynym dysponentem jest SM.
    Jak określić materialną wartość tego prawa, bo niewątpliwie w przypadku rozwodu jedno z małżonków traci dach nad głową…..

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 7 marca, 2013 o 21:07

    Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć odrębnym wpisem.

    Odpowiedz

    Katarzyna 2 czerwca, 2013 o 14:38

    Witam! jestem po rozwodzie prawie miesiąc, właśnie uprawomocnił się wyrok. Mam pytanie dotyczące podziału majątku. Razem z mężem mamy mieszkanie kupione za kredyt hipoteczny ,,rodzina na swoim’. Kredyt spłacamy 2 lata z kawałkiem. Mąż chce sprzedać mieszkanie, ja jednak chciałbym na nim zostać i sama spłacać kredyt (mam zdolność, której nie ma były mąż), jakie są szanse, że Sąd przychyli się do tego abym została na mieszkaniu? Czy może zasądzić sprzedaż mieszkania?, czy może uznać, że muszę spłacić byłego męża? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 2 czerwca, 2013 o 16:27

    Postaram się niedługo odpisac w formie wpisu na Pani pytania. Porad indywidualnych na blogu nie udzielam.

    Odpowiedz

    Krzysztof 3 stycznia, 2014 o 15:29

    Jak sprawa wygląda w sytuacji odwrotnej?
    Jeśli jako małżeństwo udzieliliśmy pożyczki rodzicom żony, rozwodzimy się, to formalnie tych pieniędzy nie ma i nie wchodzą w skład majątku wspólnego.
    Jak można zabezpieczyć się przed „wyprowadzeniem” wspólnych pieniędzy z konta osobistego?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 5 stycznia, 2014 o 20:22

    Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta – w majątku wspólnym jest wierzytelność. Niestety na drugie pytanie nie da się odpowiedzieć na takie pytanie tą drogą. To już wymaga rozmowy o konkretnej sytuacji, czyli mogę doradzić wizytę u prawnika.

    Odpowiedz

    Krzysztof 3 stycznia, 2014 o 16:24

    Drugie pytanie, dość podobne. W jakiej sytuacji można unieważnić pożyczkę udzieloną przez jednego z małżonków podczas trwania wspólnoty majątkowej.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 5 stycznia, 2014 o 20:23

    Tu odpowiedź jest podobna, jak w poprzednim komentarzu. Nie wiem, czy w ogóle można „unieważnić” taką umowę – wizyta u prawnika może rozwiać wątpliwości.

    Odpowiedz

    Aga 11 stycznia, 2014 o 23:34

    Witam,
    Rozwód nastąpił rok temu, nadal nie ma podziału majątku (kwestia niemożności wyłączenia z kredytu), w międzyczasie były mąż spłaca kredyt (zaciągnięty wspólnie) na dom, który ma się stać po podziale jego majątkiem osobistym. Czy z prawnego punktu widzenia ta strona która spłaca kredyt po rozwodzie, ale przed podziałem majątku (czyli poniekąd wnosi swój majątek osobisty do majątku wspólnego) – może domagać się odliczenia tej kwoty przy podziale majątku ? Czy też można przyjąc, że skoro ma przejąć dom to takie odliczenie nie jest uzasadnione, bo spłaca dom który ma stać się jego mająkiem osobistym.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 13 stycznia, 2014 o 22:47

    Dziękuję za pytanie – to temat na osobny wpis. Nie wiem kiedy, ale pewnie w końcu i o tym uda mi się napisać.

    Odpowiedz

    Aga 13 stycznia, 2014 o 22:57

    Dziękuję. Czekam z niecierpliwością 🙂 Pozdrawiam,

    Odpowiedz

    Krystyna 16 stycznia, 2014 o 17:44

    Jeżeli zostało mi przyznane mieszkanie i spłata byłego męża w ciągu dwóch msc-y, czy to oznacza, że mogę go spłacić po uprawomocnieniu się wyroku (jeżeli tak, to ile czasu minie do uprawomocnienia)? I w jaki sposób mam zostać właścicielką, a żeby mąż już nie był współwłaścicielem.. tylko notarialnie?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 17 stycznia, 2014 o 11:13

    Jakkolwiek nie są to skomplikowane pytania, to – kierując się zasadą, że nie udzielam indywidualnyh porad na blogu – polecam udanie się po informację do miejscowego prawnika lub do sądu.

    Odpowiedz

    Marek 25 kwietnia, 2014 o 19:34

    Witam . Mam zamiar wnieść pozew o rozwód . Od trzech lat mieszkamy osobno . Ja mieszkam z dwoma synami . Jedyny nasz wspólny majątek to mieszkanie spółdzielcze [ lokatorskie] . Jak wygląda podział tego „majątku” po rozwodzie . Jak prawdopodobnie będzie wyglądać spłata mieszkania [ w przypadku gdyby sąd mnie przyznał mieszkanie ] , żona wynajmuje swoje mieszkanie . W jakim stopniu moje dochody będą miały wpływ na okres spłaty mieszkania ?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 26 kwietnia, 2014 o 08:15

    Bardzo dziękuję za pytanie. Jak zwykle w takich przypadkach postaram się odpowiedzieć wpisem w nieodległym czasie.

    Odpowiedz

    roland 1 lipca, 2014 o 19:11

    Szanowna Pani, mam pytanie dotyczace kwestii podzialu majatku. Sprawa wyglada tak w roku 2010 nastapil rozwod, w roku 2012 podzial majatku. przez dwa lata placilem wspolny kredyt mieszkaniowy. Koszty poniesione pomiedzy latami 2010-2012 sa kwestoa sporu pomiedzy malzonkami, krotko mowiac zona nie chce mi ich zwrocic. Pytaanie: czy po rozwodzie a przed podzialem majatku wspolnego poniesione przeze mnie koszty moga byc przedmiotem pozwu o zwrot wobec malzonki, czy jest to traktowane jako wspolny majatek i nie ma szans na powodzenie postepowania. Z gory dziekuje za pomoc.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 3 lipca, 2014 o 13:40

    Dziękuję za pytanie – odpowiem wpisem, ale proszę o cierpliwość.

    Odpowiedz

    Iwona 13 lipca, 2014 o 00:09

    Czy w podziale majątku wspólnego uwzględniana jest amortyzacja z tytułu użytkowania np. wyposażenia mieszkania (sprzęty rtv, agd)

    Odpowiedz

    Aga 31 października, 2014 o 18:09

    Witam,
    czy została już udzielona odpowiedź odnośnie pytania o podział majatku po rozwodzie w przypadku posiadania mieszkania z programu „rodzina na swoim”?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 31 października, 2014 o 21:01

    Niestety, jeszcze nie. jak tylko się pojawi, postaram się dać odnośnik przy pierwszym pytaniu.

    Odpowiedz

    Ania 18 listopada, 2014 o 20:38

    Witam,
    Od mojego rozwodu minęło 1,5 roku (za porozumieniem stron). Mimo szczerych chęci nie potrafię się dogadać z byłym mężem co do podziału majątku (mieszkanie własnościowe + wyposażenie). Mąż nie chce sprzedać zakupionego wspólnie mieszkania, twierdząc iż chce w nim mieszkać. Chciałam się z nim dogadać polubownie i zaproponowałam, że zrzeknę się praw do tego mieszkania pod warunkiem włożenia jego kosztów w remont mieszkania, które wezmę z przetargu. Propozycja ta padła jakiś rok temu. Do chwili obecnej nie uzyskałam rzeczowej odpowiedzi. Domniemam zatem, iż ex liczy na to, że odpuszczę i nie będę walczyć o swoje, tym bardziej, że zdaje sobie sprawę z mojej nieciekawej sytuacji finansowej. W związku z moją sytuacją finansową (najniższa krajowa i kredyty zaciągnięte jeszcze w małżeństwie) proszę o odpowiedź na pytanie: czy istnieje możliwość zmniejszenia kosztów procesowych i czy składając sprawę bez zgody byłego małżonka mogę żądać, by został on obciążony połową kosztów procesowych?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 18 listopada, 2014 o 22:24

    POstaram się odpowiedzieć w osobnym wpisie. Dziękuję za pytanie.

    Odpowiedz

    Boguslaw 15 grudnia, 2014 o 23:05

    PRZEBIEGŁY BIEGŁY .
    Nieuczciwy biegły z Jeleniej Góry?
    Dotyczy bieglego sadowego z Jeleniej Gory „……

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 grudnia, 2014 o 19:38

    Panie Bogusławie, bardzo proszę o powstrzymanie się od wpisywania w komentarzach krytycznych uwag pod adresem osób wymienionych z imienia i nazwiska (nie wiem, czy jest to krytyka uprawniona i nie mam zamiaru tego rozstrzygać). Nie temu służy mój blog i będę konsekwentnie usuwała tego rodzaju wpisy. Zapraszam do merytorycznej dyskusji o prawie.

    Odpowiedz

    Boguslaw 15 grudnia, 2014 o 23:09

    Dotyczy bieglego sadowego z Jeleniej Gory ….
    Biegły nie musi nic oglądać !!!!!!
    Sędzia ….. (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) biegłemu oka nie wykole !!!!!!!!!!
    Polska Rzeczpospolita Korupcyjna: sędzia biegłemu oka nie wykole?
    24 lutego 2014 roku sędzia …… (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę …… na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego …..
    Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 grudnia, 2014 o 19:35

    Od razu zaznaczę, że to ja usunęłam nazwiska wymienione w komentarzu powyżej. Mój blog nie służy osobistym porachunkom.

    Odpowiedz

    elżbieta 20 stycznia, 2015 o 12:16

    Witam
    Czy w przypadku gdy wspólna nieruchomość ma techniczną możliwość podziału i wyodrębnienia lokali, sąd nie będzie się przychylał najpierw do takiego podziału?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 23 stycznia, 2015 o 16:07

    Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć we wpisie na blogu.

    Odpowiedz

    Marek 17 lutego, 2015 o 17:26

    Witam,
    jak wygląda sytuacja kiedy współmałżonek zaciągał kredyty bez wiedzy drugiego. Czy można jakoś bronić się przed odpowiedzialnością za takie czyny? Czy Sąd w razie nie spłacania zobowiązania przeniesie je na osobę która nie wiedziała o kredytach. Sytuacja kiedy jest małżeństwo.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 22 lutego, 2015 o 22:23

    Dziękuję za pytanie. Postaram się odpowiedzieć w osobnym wpisie.

    Odpowiedz

    Artur 5 listopada, 2015 o 13:47

    Witam,
    Chciałbym się poradzić w kwestii o podział majątku. Obecnie mam rozprawę z moją byłą żoną o podział majątku. Główne argumenty podnoszone przez nią to nakłady na nieruchomość w trakcie trwania związku małżeńskiego. Chodzi o dom w zabudowie bliźniaczej, który zakupiłem w stanie surowym zamkniętym 2 lata przed zawarciem małżeństwa. Do czasu zawarcia małżeństwa, a także przez 2 lata jego trwania wykończałem go ze środków z kredytu hipotecznego (brałem go sam przed małżeństwem). Była żona nic nie zarabiała, a mimo to zgłasza rzekome duże nakłady poniesione na dom w trakcie naszego krótkiego małżeństwa. Zgłosiła do sądu powołanie biegłego. Sąd podał termin na zadanie mu pytań. A ja zupełnie nie wiem czego te pytania mają dotyczyć, o co ja mam go pytać? Prośba o wsparcie.
    Pozdrawiam
    Artur Mielcarek

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 5 listopada, 2015 o 13:52

    Bardzo mi przykro, ale nie udzielam porad na blogu

    Odpowiedz

    Boguslaw Jan Biedrzynski 6 listopada, 2015 o 09:23

    Spolka ZOO : Prosze wstac Wysoki Sad idzie w Boleslawcu,
    SSR Maria Mariowska , SSR Paweł Wyrzykowski , SSR Daniel Strzelecki .
    Biegly nie musi ogladac domow porownywalnych ? Nr.1
    Film nr. 1/4 Daniel Strzelecki
    http://youtu.be/-cHNbpt5Z28
    Biegly nie musi ogladac domow porownywalnych ? Nr.2
    Film nr.2/4
    http://youtu.be/ZMjMKKyLkok
    Biegly nie musi ogladac domow porownywalnych ? Nr.3
    Film nr.3 /4
    http://youtu.be/k0smoh0NMRg
    Biegly nie musi ogladac domow porownywalnych ? Nr.4
    Film nr.4/4
    http://youtu.be/2gexYTNE0sM
    Czy Daniel Strzelecki celowo dokonał pomieszania przepisów?
    Sądy opanowała mafia . \”Mafia przejęła wymiar sprawiedliwości\”, \”Bezmiar bezprawia\”. \”Łatwiej w Polsce liczyć na sumienie przestępcy niż na sumienie wymiaru sprawiedliwości\”.
    24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
    Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.
    http://www.nj24.pl/article/biegly-nie-musi-nic-ogladac
    http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
    http://progressforpoland.com/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole/

    Odpowiedz

    Daniel 21 czerwca, 2020 o 22:30

    Artur,i jak sie potoczyly sprawy? Wg mnie nieruchomosc jest Twoja, niepodlegajaca podzialowi.

    Odpowiedz

    dan 18 marca, 2016 o 19:09

    Witam serdecznie.
    Mam pytanie odnośnie mojego kuzyna…jest to bardzo przykra sprawa gdyż on jest narkomanem (po leczeniu, nie bierze)była żona strzeliła go po rogach i wzięli rozwód bez orzeczenia o winie…przed ślubem pisał projekt o dofinansowanie z ue…jednak sama pomoc de minimis została juz przelana po ślubie. Otworzył działalność, ktora jest teraz zawieszona a jego była domaga sie teraz podziału narzędzi i wyposarzenia, które nabył wlasnie z tytułu tej dotacji…czy jeśli caly trud i wysiłek i pracę nad projektem zawdzięcza jedynie sobie i wszystkie czynności związane z działalnością i zakupami narzędzi również to można to uznać za jego majątek osobisty? (gdyż zakończył projekt przed ślubem i jedynie czekal na decyzję) Lub orzec o jego udziale w praktycznie w calosci? Chciałbym mu pomóc bo nie mogę patrzeć jak ma coraz to gorsze samopoczucie…a wiadomo czym się to może dla niego skończyć…on się tym ogromnie stresuje…
    sam starałem się uzyskać informację na ten temat ale nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi…tym bardziej ze jest to szczególny przypadek…udział w projekcie i dokumetura była zainicjowana przez ślubem…
    Tu może nie tyle rozchodzi się o prawo między byłymi małżonkami, a bardziej o zdrowie i życie tego człowieka…

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 19 marca, 2016 o 21:11

    Nie wymyślę nic mądrzejszego, niż skierowanie Pana kuzyna do prawnika. Kal sam Pani zauważył, sprawa nie jest typowa. Internet nie jest najszczęśliwszym miejscem dla szukania porad w bardziej skomplikowanych sytuacjach.

    Odpowiedz

    Adam 21 marca, 2016 o 07:07

    Witam,

    Mam pytanie, zakładając hipotetycznie taki przypadek: czy warto złożyć wniosek o podział majątku przed zakończeniem sprawy rozwodowej (oczywiście w przypadku ustanowionej wcześniej rozdzielności) , czy jednak lepiej poczekać do jej zakończenia? Czy są jakieś zagrożenia, że strona przeciwna może to wykorzystać w sprawie o rozwód np. żądając wyższych alimentów w związku z tym iż musi spłacić drugiego małżonka/małżonkę?

    Pozdrawiam,
    Adam

    Odpowiedz

    ALEKSANDRA 6 kwietnia, 2016 o 09:32

    Witam. Ja z kolei dużo czytam na temat kwestii podziału majatku między ludźmi po rozwodzie i warto poszerzyć o tą informacje Pani artykuł – nie znajduje tu odpowiedzi na pytanie: Jeśli sąd wyrokiem wskaże podział majątku że np. nieruchomość, składnik majątku „x” który do tej pory był wspolny ma zostać spłacony przez jednego z byłych współmałzonków. Wspólmałzonek 1 spłaci współmałżonka 2 np z byłego ich wspólnego mieszkania i uzyska tytuł prawny do niego. to czy siłą rzeczy Współmałżonek 2 musi opuścić lokal jeśli nie ma wyraźnie tego wyroku. Dla przykładu znalazłam w internecie dwie formy wyroku. jedna z wyraźnym wskazaniem że po spłacie 2 małżonka ma on się wyprowadzić ,a drugi bez wyraźnego zaznaczenia. No i mamy w tym wypadku luki w prawie, gdyż w drugim przypadku były wspólmałżonek będąc zameldowanym ( bezprawnie zamieszkuje) i staje się tzw”dzikim lokatorem”. Czy to tak działa? Myślę że warto poszerzyć ten temat i pokusić się o dyskusję.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 9 kwietnia, 2016 o 11:55

    Dziękuję za komentarz. Podział majątku to temat, którym na pewno sie zajmę szerzej.

    Odpowiedz

    malgorzata 1 maja, 2016 o 19:18

    bardzo interesująca strona teraz sama czekam na odpowiedz w mojej sprawie

    Odpowiedz

    Agnieszk 8 listopada, 2016 o 22:07

    Witam,
    Mam pytanie z byłym mężem mieliśmy wspólne mieszkanie zostałam spłacona z mojej części i mieszkanie zostało całe jego jesteśmy w trakcie załatwiania aktu notarialnego i tu moje pytanie kto powinien pokryć koszty za akt notarialny. Mój były mąż chce żebym się dołożyła ale ja nie chcę bo zdaje mi się że to on powinien pokryć koszty. Czy jeśli tego nie zrobię to czy mogę mieć z tego tytułu jakieś nieprzyjemności czy może mnie podać do sądu i zmusić do płacenia.
    Dziękuję

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 15 listopada, 2016 o 21:19

    Jak się Państwo umówią, tak będzie. Notariusz nie sporządzi aktu notarialnego, jeżeli Państwo tej kwestii nie uzgodnią.

    Odpowiedz

    Paula 22 grudnia, 2016 o 19:17

    Pięć lat temu para oszustów naciągnęła mnie na pożyczkę na dużą sumę. Spisałam umowę z mężem, kiedy ostatecznie okazało się, że nie zamierzają pieniędzy oddać, poszłam do sądu i po półtora roku sprawę wygrałam. W międzyczasie małżeństwo dokonało podziału majątku (tego, który był zapisany na nich, bo wiem, że mają jeszcze dwa domy na rodziców) – żona dostała mieszkanie warte ok. 220 000 zł, mąż samochody, które zresztą zaraz sprzedał. Zatem mąż oficjalnie nic nie ma. Na szczęście istnieje skarga pauliańska, a żona niechcący w końcu przed sądem wygadała się, że umowę majątkową spisali w celu uniknięcia utraty mieszkania za długi. Więc raczej sprawę o unieważnienie czynności prawnej wygramy, tylko to potrwa, a oni naprawdę, naprawdę umieją się odwoływać… Zawodowcy, tylko jeszcze nie spotkali tak upartego łosia. Problem polega na tym, że teraz w celu uniknięcia ewentualnej egzekucji chcą się rozwieść i pewnie zrobią to szybciej, niż my uzyskamy wyrok w sprawie unieważnienia podziału majątku sprzed dwóch lat. Czy po rozwodzie, po którym zgodnie z obecnie obowiązującym stanem prawnym mieszkanie zatrzyma żona, wyrok dotyczący anulowania tamtej czynności prawnej podziału majątku będzie miał jakiekolwiek znaczenie, jeśli chodzi o egzekucję długu z majątku męża (czyli wspólnego przed rozwodem i unieważnioną umową)?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 22 grudnia, 2016 o 19:29

    Przykro mi, ale oczekuje Pani porady prawnej, a porad prawnych na blogu nie udzielam.

    Odpowiedz

    janet 28 grudnia, 2016 o 13:47

    Witam. Proszevo podpowiedz w kwestii podzialu majątku .Jestem mężem po rozwodzie.W 2005 r maz prowadzil firme i kupił lokal usługowy i samochód Obowiazywala nac wtedy wspólność ustawowa.W 2008 r podpisalismy u notariusza rozdzielność majątkową .Obecnie jestesmy po rozwodzie. Okazało sie ze mój maz ma kochankę.O fakcie tym dowiedziała się dopiero po rozwodzie.Chcemy podzielić majątek.Czy mogę domagać się tego lokalu i samochodu!
    J

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 28 grudnia, 2016 o 20:21

    Podpowiedzi także nie udzielam na blogu. Zajmuję się tutaj wyłącznie zagadnieniami o charakterze uniwersalnym – przydatnych dla wszystkich. Indywidualne sprawy mogą czasem stanowić bazę dla kolejnego wpisu, ale rozwiązanie problemów poszczególnych osób już nie.

    Odpowiedz

    Jacek 11 września, 2017 o 21:13

    czy po podziale majątku wspólnego sąd może zadecydować ,że jeden z małżonków pozostających w domu chce oddać połowę sprzętu bo nie pieniędzy na spłate drugiej połowy

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 września, 2017 o 15:07

    Sąd po skończeniu sprawy nie zajmuje się już niczym więcej.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: