Przyznam, że trochę zaniedbałam moje blogowe obowiązki. Raz – praca, dwa – krótka nieobecność. Liczę na wyrozumiałość i spieszę nadrobić zaległości.
Miałam pisać o czym innym, ale p. Aneta (pod tym wpisem) zadała mi pytanie. Zmieniłam moje plany, bo temat bardzo mi się spodobał.
Zacznijmy od tego: kto może być pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej lub o separację? Każdy oczekuje po mnie odpowiedzi: adwokat i to oczywiście prawda (albo i pół prawdy, bo również radca prawny) ale zaskoczę czytelnika. Pełnomocnikiem może być również członek rodziny: rodzic, rodzeństwo, dziecko (także dziecko adoptowane), wnuk (na tym skończę wyliczankę, bo prawnuki wydają mi się już bardzo mało prawdopodobni) – to wynika z zasad ogólnych. Z przyczyn oczywistych pominęłam małżonka, bo akuratnie w tych sprawach małżonek jest przeciwnikiem procesowym. Trzeba pamiętać, że w treści pełnomocnictwa musi być zaznaczone, że jest to pełnomocnictwo do reprezentowania w sprawie o rozwód lub separację.
Szczerze przyznam, że nie spotkałam się z sytuacją reprezentacji w sprawie rozwodowej przez członka rodziny, ale jest to jak najbardziej prawnie dopuszczalne. Rodzicom, czy dzieciom raczej oszczędzamy szczegółów nieudanego pożycia małżeńskiego. Dowód?
Pamiętam, jak – lata temu przyszła do mojej kancelarii starsza, elegancja pani, która zażądała ode mnie informacji, czy prowadzę sprawę rozwodową jej córce. Chciała się dowiedzieć ode mnie szczegółów sprawy. Oczywiście odmówiłam udzielenia informacji i tej, czy prowadzę sprawę, i dotyczącej samej sprawy (obowiązuje mnie tajemnica adwokacka). Zaproponowałam, żeby Pani zapytała po prostu córki i usłyszałam – „no tak, ale ona właśnie nie chce mi nic powiedzieć”.
Wracając do pełnomocnika – członka rodziny – ma takie same prawa i obowiązki, jak każdy – również profesjonalny – pełnomocnik. Co więcej, pełnomocnictwo automatycznie zawiera uprawnienie do udzielenia dalszego pełnomocnictwa adwokatowi lub radcy prawnemu (chyba, że z treści pełnomocnictwa wynika co innego). Jak każde pełnomocnictwo, także i to dla członka rodziny może być wypowiedziane. O tym fakcie należy niezwłocznie powiadomić sąd – do tego czasu sąd będzie traktował dotychczas działającą osobę, jako pełnoprawnego pełnomocnika (będzie np. nadal wysyłał na adres odwołanego pełnomocnika pisma procesowe).
Na koniec wspomnę jeszcze o pełnomocnictwie do doręczeń (zwłaszcza w sytuacji zamieszkiwania za granicą – zdecydowanie przyspiesza czas trwania sprawy). Nie jest to pełnomocnictwo procesowe (umożliwiające działanie w procesie), pełnomocnikiem do doręczeń może więc zostać dowolnie wybrana osoba.
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Mecenas poruszyła bardzo ciekawy temat. Rzeczywiście przepisy ogólne (patrz art. 87 k.p.c.) szeroko otwierają drogę do reprezentacji w sprawach cywilnych ( w tym o rozwód, czy separację) również dla członków rodziny. W praktyce pełnomocnictwa udzielane w tych sprawach członkom rodziny mają raczej charakter marginalny, z uwagi na złożoność postępowania lepiej takie sprawy powierzać profesjonalistom.
Takiej informacji właśnie szukałem.
Witam Pania i Panstwa, mam zapytanie – czy mojego meza podczas sprawy o separacje moze reprezentowac moj ojciec? Co prawda brzmi to zabawnie,ale nie ma miedzy nami animozji, separacja trwa u nas od 5 lat, sprawy dotyczace alimentow i kontaktu z dzieckiem sa juz (sadownie) rozstrzygniete, wiec sadowne uznanie naszej rzeczywistej separacji jest tylko formalnoscia, ktora jest nam potrzebna w pewnym celu. Maz nie mieszka Polsce, stad potrzeba pelnomocnicta. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Nie, nie może – pisałam o tym tu i tu
.
PS. Przepraszam, zapomnialam dodac kilka slow. Czy sad moze orzec sepearcje jesli moj malzonek nie bedzie obecny na rozprawie i nie bedzie reprezentowany sytuacji, gdy trwa miedzy nami separacja faktyczna, a wszelki sprawy dotyczace naszego maloletniego dziecka sa oficjalnie rozstrzygniete przez sad rodzinny innego panstwa UE? Oraz czy separacja w takiej sytuacji (separacja faktyczna, obustronna zgoda, sprawy dziecka rozstrzygniete) moze zostac orzeczona w postepowaniu bezprocesowym, tak aby uprscic sprawe, ktora jest dla nas tylko formalnoscia? Dziekuje. K.
Jak zwykle w takiej sytuacji odsyłam do prawnika „na żywo” po poradę prawną – co i jak załatwiać. Bardzo dziękuję za pytania – pewnie kiedyś poruszę temat separacji w postęowaniu nieprocesowym, ale trzeba będzie na to jednak trochę poczekać. Kolejka tematów rośnie.
Dziekuje stokrotnie za udzielenie odpowiedzi.
Witam, mieszkam z obecnym mezem w Anglii. Chcialabym sie spytac czy jak zloze pozew o rozwod to czy na rozprawe sadowa moge wyznaczyc pelnomocnika oraz czy on tez moze. Z tego co slyszalam to chyba osoba ktora sklada pozew musi sie stawic na rozprawie?
Bardzo Pani dziękuję za to pytanie. Postaram się szybko odpowiedzieć wpisem.
Odpowiedź zamieściłam tu.
Witam,
Jestem w trakcie rozwodu, 5 lat po orzeczonej separacji przebywam za granicą i nie mogę się stawić na rozprawę. Czy przy moim adwokacie może być również moja siostra jeśli udzielę jej pełnomocnictwa?
Boję się że były mąż wyciągnie jakieś kłamstwa do których ja się nie będę mogła odnieść a siostra zawsze może coś w trakcie rozprawy podpowiedzieć adwokatowi.
Siostra, co do zasady, może być pełnomocnikiem – proszę to uzgodnić ze swoim adwokatem, bo być może są jakieś przeszkody w tej konkretnej sprawie, któych nie znam.