30
Wrz

O CO PYTAJĄ W SĄDZIE

Inspiracją do wpisu “o co pytają w sądzie”

były komentarze Klientki do przesłanego przeze mnie projektu pozwu. W treści projektu kilka razy powtórzyłam, że dowodem na podane okoliczności jest dowód z przesłuchania stron. Pani chciała wiedzieć o co może być pytana w trakcie tego przesłuchania.

Przesłuchanie stron

to dowód obowiązkowo przeprowadzany przez sąd w toku sprawy rozwodowej lub o separację. Nieważne, czy chcecie rozwieść zgodnie, czy też walczycie o winę czy kwestie dotyczące dzieci. Sąd Was przesłucha. Niestety nie ma zamkniętego katalogu pytań. Sąd zadaje te pytania, które są w danej sprawie pomocne do wydania orzeczenia kończącego sprawę. Mogę się pokusić o sformułowanie przykładowej listy pytań w czasie przesłuchania stron, ale pamiętajcie – sąd może zadać też inne pytania.

Przykładowa lista:

 • jak długo znali się Państwo przed ślubem;
 • kiedy zawarli Państwo związek małżeński;
 • gdzie zamieszkali Państwo po ślubie;
 • czy zawierali Państwo umowy majątkowe małżeńskie;
 • czy ma Pan/Pani dzieci (w tym pozamałżeńskie);
 • jak się układało małżeństwo;
 • co spowodowało rozkład pożycia małżeńskiego;
 • czy kocha Pan/Pani małżonka;
 • czy widzi Pan/Pani szansę na powrót do pożycia małżeńskiego;
 • kiedy ostatni raz Państwo współżyli;
 • do kiedy prowadzili Państwo wspólne gospodarstwo domowe;
 • kiedy ostatni raz byli Państwo razem na wakacjach;
 • kiedy ostatni raz spędzali Państwo razem święta;
 • czy decyzja o rozwodzie jest ostateczna

Tak jak wspomniałam to jedynie przykłady. Zdarza się czasem, że pada pytanie, które po prostu nagle przyjdzie sędziemu do głowy np. na kanwie tego, co powiedziała przesłuchiwana strona. Raz w życiu słyszałam na sali rozpraw pytanie: “kiedy ostatnio zaprosił Pan żonę do kawiarni” i było to pytanie kluczowe. Pytanie, które obróciło tok wydarzeń o 180 stopni.

Jak się przygotować do przesłuchania?

Mówiąc potocznie – nijak. Zawsze mówię Klientom, że nie ma pytania, na które nie potrafiliby odpowiedzieć, bo to ich życie. Nie ma zatem potrzeby przygotowywania sobie gotowych odpowiedzi na pytania sądu. Jedyne co bardzo istotne – warto wiedzieć, jakie znaczenie dla sprawy ma odpowiedź na poszczególne pytania. Tu nie ma jednak prawd uniwersalnych. Poza kontaktem z prawnikiem i omówieniem swojej sytuacji procesowej nie potrafię niczego mądrego doradzić.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 12 294 51 05e-mail: swaczyna@kancelariaswaczyna.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Krakowie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem swaczyna@kancelariaswaczyna.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: