2
sty

ODPOWIEDŹ NA POZEW

Po wniesieniu pozwu przez powoda sąd doręcza pozwanemu odpis pozwu i najczęściej wzywa pozwanego do przesłania sądowi odpowiedzi na pozew. Sąd oczekuje od pozwanego, że ustosunkuje się do treści pozwu i poinformuje sąd– przede wszystkim – czy zgadza się na orzeczenie rozwodu/separacji, a jeżeli tak, to czy chce orzekania o winie. Jeżeli strony mają dzieci sąd chce wiedzieć, jak rodzice chcą sprawować władzę rodzicielską nad dzieckiem, jakie mają być orzeczone alimenty i kontakty z dzieckiem. To nie ciekawość sądu, a zwykła potrzeba przygotowania odpowiedniego czasu na rozprawę, rozpoznanie co jest sporne w sprawie, a co strony są w stanie uzgodnić. Należy pamiętać, że brak odpowiedzi na pozew nie zakończy sprawy. Sąd wyznacza sobie czas oczekiwania na odpowiedź na pozew. Jeżeli ten czas minie i sąd nie doczeka się pisma od pozwanego, to i tak – prędzej, czy później – termin rozprawy zostanie wyznaczony.

Często zdarza się, że Klienci, którzy przychodzą do mnie z pozwem otrzymanym z sądu zgadzają się na wnioski powoda/powódki, nie zgadzają się natomiast z uzasadnieniem (gorzej, gdy treść uzasadnienia przekreśla jakąkolwiek zgodę, która byłaby do osiągnięcia, gdyby nie opis małżeństwa przedstawiony w pozwie. Dlatego właśnie warto podchodzić do sporządzenia pozwu z uwagą i adekwatnie do sytuacji. Ten przypadek jest zdecydowanie trudniejszy, ale nie beznadziejny.). Odpowiedź na pozew to właśnie okazja do przedstawienia własnego punktu widzenia na swoje małżeństwo i przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego. Nawet wtedy, gdy małżonkowie chcą rozwodu bez orzekania o winie nie jest powiedziane, że ich postrzeganie małżeństwa, interpretacja wydarzeń musi być identyczna. Jesteśmy różni, w różny sposób odbieramy rzeczywistość. Nie ma potrzeby udawać przed sądem, że jest inaczej. Lepiej odpowiedzieć sobie natomiast na pytanie: czy warto kruszyć kopię o każdy najdrobniejszy szczegół? Oczywiście uniwersalnej odpowiedzi nie ma. Każdy musi to ocenić sam w swojej własnej sprawie.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Stal Mielec 5 stycznia, 2016 o 16:28

    Siema, wygląd Twojego bloga to własna praca czy darmowy szablon?

    Odpowiedz

    iwona 12 lutego, 2016 o 22:10

    dzien dobry.
    chcialabym prosic o porade. moj brat dzis dostal pozew o rozwod bez orzekania o winie oraz o alimenty na 5letnia corke. ma 14 dni na odpowiedz. i tu moje pytanie czy pisac taka odpowiedz do sadu czy czekac na I sprawe i tam ja przedstawic,jak bedzie lepiej? jak pisac to co w niej uwzglednic? zlozyl juz wczesniej wniosek do sadu o kontakt z corka bo matka od 3 msc nie pozwala sie z nia widziec a gdy odebral ja z przedszkola(bo ma takie same prawa)to zawiadomila policje ktora stwierdzila ze bedzie lepiej jak odwiezie dziecko do domu.z placzem dziecko zostalo z matka.i od tamtej pory matka nie puszcza dziecka do przedszkola. brat gdy odwiedzal corke w przedszkolu ciagle plakala ze matka nie ma dla niej czasu, ciagle gra na komputerze nie gotuje jej jedzenia ciagle dzwoni,pisze smsy. i tu moje pytanie czy w tej odpowiedzi na pozew moze brat napisac ze chcialby sie starac o opieke nad dzieckiem,czy moze odebrac dziecko matce? zaznaczam ze matka pracuje od pn do pt a w soboty i ndz jezdzi podobno do szkoly(studium) dziecko zostaje najczesciej z dziadkiem ktory naduzywa alkoholu lub z wujkiem.prosze o odpowiedz?

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 16 lutego, 2016 o 15:42

    Po raz kolejny informuję, że nie udzielam porad prawnych na blogu. Proszę pilnie zgłosić się do prawnika zajmującego się sprawami rodzinnymi.

    Odpowiedz

    Wanda 28 lutego, 2016 o 10:07

    Pani brat może na rozprawie ustosunkować się do pozwu.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 28 lutego, 2016 o 11:06

    A ja nadal sugeruję wizytę u prawnika.

    Odpowiedz

    Wanda 28 lutego, 2016 o 12:43

    Termin 14 dni na wysłanie do sądu odpowiedzi na pozew już minął. Nie ma po zatem co iść do prawnika. Za darmo żaden prawnik nic mu nie powie.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 28 lutego, 2016 o 14:35

    A dlaczego miałby mówić „za darmo”? Czy Pani wykonuje swoją pracę za darmo? Dodam, że konsekwencje zaoszczędzenia na poradzie prawnej mogą być o wiele droższe, bo na całe życie. Nie wszystkie błędy prawne można potem „odkręcić”.

    Wanda 1 marca, 2016 o 07:55

    Na forum prawnym można udzielić pytającemu wskazówek jak napisać odpowiedż na pozew, a nie od razu odsyłać do prawnika.

    Odpowiedz

    Agnieszka Swaczyna 2 marca, 2016 o 22:01

    Na forum pewnie tak, ale to jest blog (mój), a nie forum prawne.

    Odpowiedz

    Wanda 3 marca, 2016 o 10:26

    Ne komentuję : „Na forum pewnie tak, ale to jest blog (mój), a nie forum prawne”

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Agnieszka Swaczyna Kancelaria Adwokacka w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: