4
lip

ILE TRWA SPRAWA ROZWODOWA

Klienci często zadają pytanie ile może potrwać sprawa rozwodowa. To zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, czy strony będą chciały orzekania o winie. Jeżeli strony zgodnie będą żądały rozwodu bez orzekania o winie, to istnieje szansa zakończenia sprawy na jednej, może dwóch rozprawach. Jeżeli mówimy o rozwodzie z orzekaniem o winie, to trudniej jest cokolwiek przewidzieć, poza tym, że sprawa może się ciągnąć długo (nawet kilka lat).

Po wniesieniu pozwu sąd wzywa o uiszczenie opłaty sądowej (chyba, że opłata została uiszczona przy wniesieniu pozwu), a następnie wysyła odpis pozwu do strony pozwanej, która będzie miała czas na przedstawienie sądowi swojego stanowiska (tzn. czy chce rozwodu, czy z winą, czy – bez, co z dziećmi itp.). Dopiero jak obie strony przedstawią swoje oczekiwania w sprawie (albo jeżeli pozwana strona w ogóle nie odpowie na pozew) sąd wyznacza termin pierwszej rozprawy. Zwykle od wniesienia pozwu do pierwszej rozprawy mija od 1 miesiąca (absolutne minimum – rzadko spotykane) do kilku miesięcy (zwykle ok. 3 miesięcy).

Jeżeli strony godzą się z wyrokiem, to od ogłoszenia do uprawomocnienia się wyroku musi minąć 21 dni. Jeżeli ktoś chce mieć odpis wyroku, musi złożyć wniosek do sądu o przesłanie dokumentu. Sąd nic nie wysyła do stron bez wniosku (wyjątkiem jest orzeczenie z zasądzonymi alimentami z klauzulą wykonalności).

Strona niezadowolona z treści wyroku ma 7 dni od ogłoszenia wyroku na złożenie wniosku o uzasadnienie, a następnie 14 dni od daty otrzymania uzasadnienia – na złożenie apelacji. Jeżeli sąd apelacyjny, rozpatrujący odwołanie nie uchyli wyroku to wydaje orzeczenie, które jest od razu prawomocne po ogłoszeniu. W sprawach rozwodowych skarga kasacyjna nie przysługuje.

{ 37 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna Październik 19, 2012 o 11:17

Czyli rozumiem, że uprawomocnienie się wyroku to 21 dni? Czy po tym czasie można już ponownie zawrzeć kolejny związek małżeński?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 21, 2012 o 07:14

Odpowiedź na Pani pytanie zawarłam tu.

Odpowiedz

Anna Grudzień 6, 2013 o 14:02

Witam serdecznie… Ja złozyłam pozew w zeszly czwartek a maz wczoraj dostał juz pozew. W pozwie napisalam ze obydwoje jestesmy zdecydowani na rozwod bez orzekania o winie. Czy dlugo bedziemy czekac na termin pierwszej rozprawy?? Napisałam rowniez pismo do sedziego o przyspieszenie terminu…

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 7, 2013 o 22:57

No to w takim razie to była „lux torpeda”. Niestety nie potrafię nawet w przybliżeniu określić, jak długo będą Państwo czekać na rozprawę.

Odpowiedz

Edyta Luty 20, 2014 o 23:18

A co się dzieje, kiedy strona pozwana nie chce uczestniczyć w procesie, nie stawia się w sądzie i nie odpowiada na pisma sadowe, oraz nie wyznaczyła zastępstwa procesowego? Czy wtedy rozprawa rozwodowa jest odraczana i odraczana w nieskończoność ? I czy w ogóle jest możliwe przeprowadzenie rozprawy bez pozwanego?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Luty 22, 2014 o 20:51

W nieskończoność – na szczęście nie. Tak „dobrze” to nie ma. Jeżeli ktoś sądzi, że jest w stanie zablokować sprawę przez uporczywe niestawianie się w sądzie, to się grubo myli.

Odpowiedz

katrina Marzec 2, 2014 o 18:55

Witam, chciałam się zapytać w jakim czasie od złożenia pozwu wspolmalozek dostanie pismo z sądu? Czy jest jakieś minimum i maximum czasu jaki ma sąd na wysłanie tego dokumentu?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 2, 2014 o 20:48

Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Zwykle w ciągu miesiąca pozew powinien dotrzeć do strony przeciwnej, ale nie ma minimalnych, czy maksymalnych terminów na wysłanie pisma przez sąd.

Odpowiedz

Maciej Maj 31, 2014 o 11:46

Witam,
chcę wnieść pozew o rozwód z winy żony – nie mieszkamy ze sobą od 8 lat, z tymże wszelkie więzi zostały zerwane, zarówno emocjonalne, uczuciowe, jak i gospodarcze. Zona popadła w alkoholizm i notorycznie mnie zdradzała, ale jedynie mój ojciec szukając jej kiedyś wraz ze mną po okolicy, gdy długo nie wracała (kilka dni) natknął się na nią w jakiejś melinie, nietrzeźwą, w łóżku z innym facetem. Potem sama mi powiedziała, że często sypia z innymi, byle mieć opcję napicia się wódki. Nie dysponuję żadnymi innymi dowodami, poza tym, że moja rodzina – jako bezpośredni „obserwatorzy” może potwierdzić jej alkoholizm (mieszkaliśmy z moimi rodzicami). Czy to wystarczy? Nie zdobędę innych dowodów ze względu na fakt, iż miało to miejsce 8 lat temu (2006), zaś w sytuacji, gdy żona zostaje nakryta na zdradzie nikt nie myśli akurat o robieniu zdjęć ze względu na zbyt silne emocje i wzburzenie, co jest chyba zrozumiałe. Czy mogę wnieść w tym przypadku o rozwód z orzeczeniem o winie żony jako winnej rozpadu małżeństwa? Czy wtedy nie będzie mogła żądać ode mnie alimentów na siebie? (nie mieliśmy dzieci).
Chciałbym, żeby rozwód został przeprowadzony szybko, więc zastanawiam się nad tym, czy nie napisać zwykłego pozwu, że nie mieszkamy ze sobą od 8 lat i nie ma między nami żadnej więzi – może tak będzie szybciej i mniej problemowo? Bo na tym mi zależy najbardziej.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 2, 2014 o 21:49

Nie odpowiem na żadne z Pana pytań, bo: po pierwsze to porada prawna, a tych nie udzielam za pośrednictwem bloga. Po drugie: nie mogę publicznie dzielić się wiedzą, która może być wykorzystana przez drugą stronę (oczywiście ze szkodą dla pytającego). Nie o wszystkim można pisać na blogu.
Proszę skontaktować się z prawnikiem w okolicy i poprosić o poradę. Przyda się, zanim Pan zdecyduje się na złożenie pozwu.

Odpowiedz

Anna Czerwiec 3, 2014 o 10:35

Witam mam kilka pytan przygotowuje sie do rozwodu jestem 5 lat po slubie mam 3 letnie dziecko obecnie przebywam za granica polski w uni europejskiej. Moj maz zostal w Polsce przez wiele lat zle mnie traktowal obrazal i grozil ze nie da mi pieniedzy na zycie ja nie pracuje zajmuje sie dzieckiem. gdy wyjechalam prosi abym wrocila obiecuje poprawe ale ja juz podjelam decyzje i chce rozwodu. Maz zgodzil sie na wyjazd do rodziny terazt napiera na powrot. nie wiem gdzie zlozyc wniosek o rozwod czy zameldowac sie tu gzie jestem czy wrocic do kraju i tam skladac wniosek ? boje sie ze jak wroce to on nie da mi zgody na ponowny wyjazd a tu mam szanse na spokojne zycie i wychowanie dziecka w harmoni i spokoju Bardz prosze o odpowiedz

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 3, 2014 o 22:55

BArdzo mi przykro, ale nie udzielam porad prawnych w indywidualnych sprawach na blogu. Dodam jedynie, że nie znam prawa miejsca Pani pobytu i nie wiem, czy miejscowy sąd ma jurysdykcję w Pani sprawie rozwodowej.

Odpowiedz

Iza Czerwiec 14, 2014 o 08:40

Moja rozprawa rozwodowa odbyła się 26 maja tego roku,dostaliśmy rozwód bez orzekania o winie.Sąd przyznał mi opiekę nas synem i alimenty w wysokości 600 zł miesięcznie.Ja natomiast mam dostać zwrot kosztów sądowych czyli 300 zł plus 150 zł od męża.Mam więc pytanie czy sąd przyśle mi te pieniądze i jaki ma na to czas i czy dostanę pismo odnośnie alimentów oraz jak wyegzekwować należne mi od męża 150 zl???

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 22, 2014 o 00:15

Szanowna Pani, ponieważ nie odpowiadam na jednostkowe pytania w komentarzach. Z tego powodu odsyłam Panią tu.

Odpowiedz

Iza Czerwiec 22, 2014 o 20:23

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Odpowiedz

miriam Czerwiec 19, 2014 o 23:24

Witam. Od trzech lat jestem w separacji z orzeczeniem o winie męża. Obecnie chcę złożyć pozew o rozwód. Czy w tej sytuacji będę czekała długo na rozprawę i czy przyznanie się do winy na sprawie separacyjnej przyspieszy rozwód- bez przeciagania w czasie?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 22, 2014 o 10:39

Nie wiem, jak długo bedzie Pani czekała na rozprawę rozwodową – w każdym sądzie wygląda to nieco inaczej. Trudno mi powiedzieć, czy zakończona sprawa o separację wpłynie na tempo sprawy rozwodowej. Zależy to od konkretnej sytuacji.

Odpowiedz

Artur Czerwiec 20, 2014 o 16:28

Witam.Mam pytanie,ile sie czeka na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy o odszkodowanie za wypadek samochodowy z oc sprawcy??Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 22, 2014 o 10:40

Nie wiem, jakie to pytanie ma związek z komentowanym wpisem? Niezależnie od tego nie wiem, ile się czeka na pierwszą rozprawę. W każdym sądzie wygląda to inaczej.

Odpowiedz

Małgorzata Czerwiec 26, 2014 o 23:00

Witam.Chciałabym się dowiedzieć o tym jak to jest jeżeli ze jedna ze stron chce żeby dom przyznano jednemu z małżonków a drugi go spłaca czy jest jakiś określony czas na spłatę jak to wygląda od strony prawnej.Czy jest to możliwe jak to przebiega.Czy strona opuszczająca dom musi długo czekać na pieniądze od drugiego małżonka

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 28, 2014 o 08:37

O podziale majątku na pewno napiszę osobny wpis, ale nie mogę nawet w przybliżeniu określić, kiedy to nastąpi. Bardzo dziękuję za pytanie.

Odpowiedz

Krzysztof Czerwiec 28, 2014 o 06:07

Mam pytanie zamierzamy z żona sie rozwieść mieszkam i pracuje w Niemczech mamy syna i ja zamierzam płacić na jego rzecz alimenty bo to mój syn .Mamy tez wspólne mieszkanie i podczas sprawy rozwodowej zamierzam zrzec sie mego majątku na poczet alimentów .Rownoczesnie zamierzam założyć dla syna lokatę na zecz jego przyszłej nauki ale chce zrobić tak aby żona nie miała dostępu do tych pieniędzy .

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Czerwiec 28, 2014 o 08:46

Polecam uzyskanie wcześniej porady prawnej. Uzyska Pan informacje, co jest, a co nie jest możliwe i jakimi środkami można osiągnąć swoje zamierzenia.

Odpowiedz

Anna Lipiec 5, 2014 o 18:36

Witam złożyłam pozew rozwodowy z winy męża gdyż znęcał się nade mną i dzieckiem, ma zawiasy za znęcanie się oraz powstrzymywanie się od picia alkoholu, ma kuratora .Został zgłoszony na leczenie odwykowe lecz się go nie podjął czy w takim przypadku sąd orzeknie rozwód na pierwszej sprawie?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Lipiec 20, 2014 o 20:20

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. To, jak wróżenie z fusów. Wszyscy zapominają, że udowodnienie winy drugiej stronie, to tylko połowa sukcesu. Zostaje jeszcze temat naszej winy.

Odpowiedz

Moha Lipiec 10, 2014 o 03:09

Dzien dobry , prosze mam pytanie , żona złożyła papiery o rozwod od stycznie i jeszcze do teraz nie ma informacja o pierwsze rozprawa czy tak długo mozna czekac na pierwsze rozprawe ? I ja mieszkam w Tarnowie i żona w Kielcach i nie mam żadnych informacja czy mozna dzwonić do sad okręgowy w Kielcach i pytam o tym ? Dziękuje bardzo

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Lipiec 20, 2014 o 20:12

Czekać można długo, ale faktycznie cisza od stycznia to trochę długo. Proszę zadzwonić do sądu i zapytać, czy jest jakiś termin rozprawy.

Odpowiedz

Agnieszka Wrzesień 24, 2014 o 17:02

Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie toczącej się sprawy rozwodowej (przykładowo), a dokładniej jej odwołania. Czy na trzeciej rozprawie Sąd może sam odroczyć lub odwołać (zawiesić) toczoną się sprawę sprawę? Sprawa toczy się z orzekaniem o winie (osoby, która wniosła pozew i bierze winę na siebie). Była przeprowadzona mediacja (bez skutku) do trzeciej rozprawy, a na trzeciej rozprawie Sąd orzekł, że jeszcze nie doszło do całkowitego rozpadu. Było to 5 msc. temu, dalej cisza. Czy w tym wypadku można uznać, że sprawa została „odwołana” i nie powinno się dostać jakiejś informacji w tej sprawie z Sądu? Pozdrawiam

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Wrzesień 26, 2014 o 21:25

Sąd nic nie doręcza bez wniosku. O tym, co należy zrobić po ogłoszeniu wyroku pisałam tu: http://blogrozwod.pl/uprawomocnienie-wyroku/

Odpowiedz

Konrad Październik 22, 2014 o 21:55

Witam, co Pani sądzi o tym, że pierwsza rozprawa odbyła się 11 miesięcy od złożenia pozwu? Czy to normalne? W lutym odbyła się druga rozprawa, później badanie w RODK i do tej pory cisza.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 27, 2014 o 08:46

To faktycznie długo, ale nie podejmuję się oceny tej sytuacji. Czasami w sprawie są okoliczności dodatkowe, spowaniające, niezależnie od woli sądu, rozpatrywanie sprawy.

Odpowiedz

grzegorz Listopad 18, 2014 o 17:49

Witam
Jutro mam spotkanie z prawnikiem, będę składał pozew rozwodowy z winy żony . Zdrada kilku krotna (sanatorium i późniejsze spotkania z kochankiem w hotelu) mam jedynie bilingi i maile. Z treści maili jednoznacznie wynika że łaczy ich coś więcej, jest też przyznanie się do winy nie tylko do mnie ale i moich rodziców i swojej matki. Wiadomo teściowa przed sądem może wszystkiemu zaprzeczyć lub odmówić składania zeznań. Czy takie dowody mogą wystarczyć do udowodnienia winy ?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Listopad 18, 2014 o 18:07

Odpowiem, że mogą wystarczyć, ale jak się sprawa potoczy? – to dopiero się okaże. Trudno cokolwiek przesądzić. zwłaszcza na początku postępowania.

Odpowiedz

Piotr Grudzień 30, 2014 o 17:05

Wygląda na to, że jestem wybitnym rekordzistą. W dniu 28.11.2014 żona złożyła pozew o rozwód bez orzekania o winie. Wszystkie rzeczy mieliśmy ze sobą uzgodnione w szczególności sprawy związane z dziećmi. Wczoraj, 29.12.2014 (czyli po 31 dniach od złożenia pozwu) odbyła się pierwsza … i ostatnia. po rozprawie, która trwała 17 minut i 10 sekund wyszliśmy z sali rozpraw jako wolni ludzie. A potem była kawa i ciastka. SO Koszalin.

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Grudzień 30, 2014 o 17:44

Można i tak – gratulacje!

Odpowiedz

Maciej Luty 23, 2015 o 17:24

Sprawa dotyczy podziału majątku, jedna ze stron jest bardzo oporna, czy można w jakiś sposób przyspieszyc termin rozprawy sądowej. Pol czy trzy czwarte roku to stanowczo za dlugo! Nie mozna jakos wiecej zaplacic za taka mozliwosc, albonapisac jakies „podanie”?

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Marzec 1, 2015 o 10:11

Pana pomysł na przyspieszenie sprawy – opłata za szybsze tempo – bardzo mi się podoba :-). Obawiam się jednak, że byłaby sprzeczna z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: