8
Paź

DOMNIEMANIE OJCOSTWA PO ORZECZENIU SEPARACJI

Prawda jest taka, że nie nadążam z wpisami–odpowiedziami na zgłaszane przez czytelników problemy. Mam świadomość, że wiele osób czeka na konkretne wpisy i przykro mi, że nie jeste w stanie zrealizować szybko wszystkich obietnic. Piszę na blogu w czasie wolnym, na nadmiar, którego – na szczęście – nie narzekam, dlatego z góry przepraszam rozczarowanych czytelników.

Już jakiś czas temu obiecałam odpowiedź na komentarz p. Sabiny:

„Witam jak sprawa przedstawia się w danej sytuacji. W pierwszej kolejności mam orzeczoną separację sądową, od której minął już dłuższy okres. Następnie wystąpiłam o rozwód, który uprawomocnił się w maju 2016 (do momentu porodu od rozwodu nie minie 300 dni). Od którego wyroku liczy się okres 300 dni. Bo wiem, ze jeśli nie miałabym rozwodu tylko separację to od separacji a w momencie rozwodu? Uzyskałam sprzeczne informacje w urzędzie stanu cywilnego i w sądzie”.

Wierzę, że czytelniczka natrafiła na taki problem, ale trudno mi zrozumieć, czym się kierowała osoba (w USC lub sądzie) udzielając informacji.

A czym powinna się kierować?

Art. 62 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

  • 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.

Domyślam się, że ktoś przeczytał o rozwodzie i uznał, że separacja już nie jest ważna. Otóż nie. Skoro wcześniej była orzeczona separacja, to ten fakt pozostaje nadal istotny. Liczymy od separacji i musimy dojść do przekonania, że jeżeli od uprawomocnienia się orzeczenia o separacji do urodzenia dziecka minęło ponad 300 dni (choćby nie minęło 300 dni od rozwodu) to domniemanie ojcostwa nie obowiązuje. Jaki jest efekt tej regulacji? W takiej sytuacji dziecko urodzone ponad 300 dni od separacji nie może być zarejestrowane w USC, jako dziecko byłego męża (a przed rozwodem – męża w separacji). Nie trzeba więc składać wniosku o zaprzeczenie ojcostwa. Po drugie ojciec dziecka może uznać ojcostwo dziecka.

 

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Październik 8, 2016 o 18:14

Witam Pani Agnieszko,początek pani tego wpisu potwierdza jak ważna jest Pani strona i to o czym Pani informuje nas rodziców, oby tak dalej 🙂
PS. Codziennie czytam Pani bloga bo też pomagam rodzicom w sprawach rodzinnych.
Andrzej

Odpowiedz

Agnieszka Swaczyna Październik 9, 2016 o 10:08

Dziękuję, bardzo się cieszę, że mój blog się przydaje!

Odpowiedz

Sabina Październik 11, 2016 o 12:19

Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc . Pierwszym razem nie udało się uznać ojcostwa dziecka poczętego przez niekompetencje urzędniczki . Na drugiej wizycie wszystko przebiegło pomyślnie . pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Dziękuję, że chcesz skomentować mój artykuł. Jednak jeśli chcesz w ten sposób poprosić mnie o pomoc, skorzystaj z zakładki Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: